Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846331 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrpetr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1880 στις: Ιούλιος 29, 2010, 07:56:56 πμ »
Μια ακόμα ερώτηση για το Ω Speedmaster co-axial Chronograph.
Αν το βουτήξω στη θάλασσα, υπάρχει περίπτωση να περάσει υγρασία ή να πάθει κάτι άλλο?
Έχω ακούσει διάφορες γνώμες, γι αυτό και απευθύνω εδώ αυτή την ερώτηση.

Επι τη ευκαρία να αναφέρω για την ακρίβεια του. Κάτι λιγότερο από ένα μήνα που το έχω, πάει μπροστά περίπου 20 sec. Πολύ ικανοποιητικό δηλαδή.

Χαιρετώ,


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1881 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:48:47 πμ »
Είναι 100άρι και λογικά δεν θα πάρει νερό. Δεν υπάρχει όμως κανένας λόγος να βουτήξεις ένα τέτοιο ρολόι στη θάλασσα!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1882 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:05:03 μμ »
Το ζήτημα έχει τεθεί αρκετές φορές αλλά επειδή εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση ξαναρωτώ:

Ποιος ο λόγος να αποφεύγουμε να βουτήξουμε ένα ρολόι πιστοποιημένο στα 100m, είτε καινούριο είτε κάποιο που συντηρείται τακτικά ως προς τη στεγανότητά του, πόσο μάλλον από μια εταιρεία με (φαντάζομαι) αυστηρό ποιοτικό έλεγχο στα ρολόγια της?

Μου ακούγεται σαν κάποιος να αγοράζει μια ferrari και να τον συμβουλεύουν να αποφεύγει να την πολυζορίζει, να ανεβάζει απότομα στροφές κλπ 

Σε εμένα περισσότερο φαντάζει ψυχολογικός ο "φόβος" διότι αν είναι πραγματικός στα μάτια μου αλλάζουν πολλά. Υποτίθεται ξοδεύεις ένα σεβαστό ποσό για να έχεις ποιότητα και αξιοπιστία χωρίς ερωτηματικά στο κεφάλι σου

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1883 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:08:36 μμ »
Για μενα δεν υπαρχη προβλημα το να το βαλεις στο νερο. Αρκει μετα να γινουν καποια πραγματα οπως ενα καλο ξεπλημα με γλυκο νερο ωστε να φυγουν το αρμυρο νερο που κανει μεγαλη ζημια στις φλατζες αλλα και σε αλλα μερη του ρολογιου.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1884 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:11:39 μμ »
Eγω να ρωτησω κατι πολυ απλο...'σωθηκαν' τα ρολογια του κοσμου και πρεπει να κανει καποιος βουτια με ενα ρολοι 3000€ στη θαλασσα? Ποιο ειναι το νοημα? Αν ειναι δυτης η ψαροτουφεκας και του χρειαζεται να το κανει...Γιατι πρεπει να μπει το ρολοι στο νερο και στο γυμναστηριο? γιατι να παρεις ακομα και το ελαχιστο ρισκο να μειωσεις το χρονο ζωης του η το επομενο σερβις να ερθει πιο κοντα?

Εγω που κανω και κανενα ψαροτουφεκο δλδ επρεπε να βουταω το Fortis που εχει ενα χιλιαρικο? Δεν υπαρχουν ρολογια με 100€ να τα φοραω για να ξερω ποση ωρα ειμαι στο νερο? ;)

Θα επαιρνα δλδ τη Ferrari να παω στο νησι διακοπες και οχι να νοικιασω ενα fiat panda? (χωρις να θελω να μειωσω την αξια κανενος)

Φιλικα :smt039
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1885 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:56:45 μμ »
Συμφωνω με τον mitsman, εγω το δικο μου ουτε στην μπανιερα δεν το βουταω οχι να το βαλω στην θαλασσα.-οσο ειναι στην κατοχη μου δεν θα δει ποτε υδωρ- Ειμαι απο αυτους που αγορασανε καταδυτικο γιατι μου αρεσουνε τα καταδυστικα ως ρολογια ως εμφανιση .Δεν ξερω πως θα σκεφτομουνα αν ημουνα δυτης αλλα το να βαλω ενα σχετικα ακριβο ρολοι στην θαλασσα μονο και μονο για να δω ποσα λεπτα κολυμπησα μου φαινεται τελειως παραλογο.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1886 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:09:45 μμ »
Ποιος ο λόγος να αποφεύγουμε να βουτήξουμε ένα ρολόι πιστοποιημένο στα 100m, είτε καινούριο είτε κάποιο που συντηρείται τακτικά ως προς τη στεγανότητά του, πόσο μάλλον από μια εταιρεία με (φαντάζομαι) αυστηρό ποιοτικό έλεγχο στα ρολόγια της?


Γιατι η εταιρια πρεπει να καλυπτει τον αγοραστη ενος pilot ρολογιου της  ,στην καθημερινη χρηση...100 μετρα ειναι πολυ καλα..Αγοραζεις ενα speedmaster,γιατι αποτελει 1η επιλογη ,η χρηση του στο νερο?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1887 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:11:41 μμ »
Μου ακούγεται σαν κάποιος να αγοράζει μια ferrari και να τον συμβουλεύουν να αποφεύγει να την πολυζορίζει, να ανεβάζει απότομα στροφές κλπ

Ειναι σαν να αγοραζεις μια ferrari για να πας σε  rally acropolis...

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1888 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:57:42 μμ »
Eγω να ρωτησω κατι πολυ απλο...'σωθηκαν' τα ρολογια του κοσμου και πρεπει να κανει καποιος βουτια με ενα ρολοι 3000€ στη θαλασσα? Ποιο ειναι το νοημα? Αν ειναι δυτης η ψαροτουφεκας και του χρειαζεται να το κανει...Γιατι πρεπει να μπει το ρολοι στο νερο και στο γυμναστηριο? γιατι να παρεις ακομα και το ελαχιστο ρισκο να μειωσεις το χρονο ζωης του η το επομενο σερβις να ερθει πιο κοντα?

Εγω που κανω και κανενα ψαροτουφεκο δλδ επρεπε να βουταω το Fortis που εχει ενα χιλιαρικο? Δεν υπαρχουν ρολογια με 100€ να τα φοραω για να ξερω ποση ωρα ειμαι στο νερο? ;)

Θα επαιρνα δλδ τη Ferrari να παω στο νησι διακοπες και οχι να νοικιασω ενα fiat panda? (χωρις να θελω να μειωσω την αξια κανενος)

Φιλικα :smt039

Για να προσαρμόσουμε λίγο τα παράδειγμα στο νησί, είναι σα να συζητάμε να αφήσουμε το ακριβό τετρακίνητο στην πόλη, το ακριβό τετρακίνητο με τις πιστοποιημένες ικανότητες και λειτουργίες που έχει περάσει από ποιοτικό έλεγχο και εξαντλητικά τεστ, και στη θέση του να παίρνουμε ένα Niva. Ναι θα φθαρεί, και όσο περισσότερο υπόκειται σε δύσκολες δοκιμασίες και συνθήκες θα μειώνεται η διάρκεια  ζωής του σε σχέση με το να το είχαμε σε ένα γκαράζ και να το βγάζαμε βόλτα μόνο υπό κ.σ. στο δρόμο

Το ζήτημα δεν είναι αυτό. Είναι το να συζητάμε καν το αν μπορούμε ακίνδυνα να βουτάμε ένα ρολόι πιστοποιημένα στεγανό από μια εταιρεία όπως η Omega

Όσον αφορά το γιατί θα πρέπει κάποιος να φοράει το ρολόι σε δραστηριότητες όπως η κολύμβηση ή το γυμναστήριο, η απάντηση για εμένα είναι απλή: για να το κοιτάζει στο χέρι του και να το ευχαριστιέται όσο γίνεται περισσότερο σε όσο γίνεται περισσότερες δραστηριότητες της ζωής του

Δεν έχω στην κατοχή μου κάποιο ακριβό μοντέλο, ομολογώ πως το πιθανότερο θα με διακατείχε η ίδια φοβία, όμως επαναλαμβάνω ο λόγος θα ήταν (και επιμένω θα πρέπει να είναι και μόνο) καθαρά ψυχολογικός, αν δε διέθετα οικονομική επιφάνεια και αυτός ο λόγος θα εξαλειφόταν  ;)

Όσο για τη ferrari και το rally acropolis, αν εταιρεία μου πιστοποιούσε πως το αυτοκίνητο είναι σε θέση να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του rally, ναι μεν δεν θα την πήγαινα γιατί δεν θα αποτελούσε την 1η μου επιλογή, αν όμως ήθελα να την πάω δεν θα έπρεπε να έχω κανένα ερωτηματικό στο κεφάλι μου και το αυτοκίνητο να τα καταφέρει αδιαμαρτύρητα

Πάντα φιλικά  :up:

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1889 στις: Ιούλιος 29, 2010, 03:08:44 μμ »
Το οτι ενα ρολοι πιστοποιειται απο μια εταιρια δε σημαινει οτι δεν υποκειται στη φυσικη φθορα...Μια σανιδα snowboard με 500€ θα χρειαστει κερωμα πιο μετα απο ενα απλο σανιδι αλλα η διαδικασια αυτη θα εχει διπλασιο κοστος. Αυτο που αναφερεις για την οικονομικη επιφανεια δεν ειναι απαραιτητα και παντα αληθεια. Οταν ημουν φοιτητης και οταν απεκτησα λεφτα η προσοχη για τα πραγματα μου παρεμεινει ιδια...
Παράθεση
Όσον αφορά το γιατί θα πρέπει κάποιος να φοράει το ρολόι σε δραστηριότητες όπως η κολύμβηση ή το γυμναστήριο, η απάντηση για εμένα είναι απλή: για να το κοιτάζει στο χέρι του και να το ευχαριστιέται όσο γίνεται περισσότερο σε όσο γίνεται περισσότερες δραστηριότητες της ζωής του
:censored:
Ειναι οπως οταν κανεις γνωριζεις μια νεα υπαρξη, που τον πρωτο καιρο γινεται χαμος πανω στα πιανα, στους καναπεδες, στα πατωματα, στους νεροχυτες...μετα σου περναει ομως... :dielaughing: :dielaughing:

Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1890 στις: Ιούλιος 29, 2010, 03:21:33 μμ »
Αφού η Ωμέγα το πιστοποιεί στα 100μ σημαίνει πως είναι ικανό να κολυμπήσει με τον ιδιοκτήτη του. Τελεία και παύλα.

Τώρα αν κάποιος δε θέλει να το βρέξει δεν έχει να κάνει με το ρολόι, αλλά με τις αντιλήψεις του. Ο καθείς με τα γούστα του.

Από τη δικιά μου μεριά, όπως έχετε αντιληφθεί, τα ρολόγια μου τα έχω για να τα φοράω και να τα ευχαριστιέμαι. Είτε κολυμπώντας, είτε κάνοντας σκι, είτε κάνοντας αυτόνομη κατάδυση, είτε πίνοντας μπύρες (αυτό κι αν είναι xtrem). Είναι μάχιμα που λέει κι ο αντμίν. Δε μασάνε.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1891 στις: Ιούλιος 29, 2010, 03:33:10 μμ »
Οκ,αφου στο ειπε και ο admin...

Απο την αλλη θα πρεπει να δεις και το background..σε ενα παλιο ποστ ,ειχα σε παραθεση ,την επισημη απαντηση της Ωμεγα,σε ερωτηση πελατη για την χρηση του moon στο νερο....ηταν αρκετα προσεκτικοι.Σου παρεχουν την στεγανοτητα εκεινη ,που σου δινει την σιγουρια για καθημερινη χρηση χωρις προβληματα ,αλλα δεν ειναι καταδυτικο.Για αλλο φτιαχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1892 στις: Ιούλιος 29, 2010, 03:46:42 μμ »
Εμενα αυτο που μου χτυπαει λιγο ασχημα ειναι το εξης...
το σκηνικο .. μπαινω στο φορουμ, ρωταω αν ειναι καλο το ρολοι, το παιρνω και μετα σκαει η ερωτηση που ειναι πλεον κλισε...
"Στο νερο το βαζω?"
"Στο πλυντηριο οταν πλενω το αμαξι?"
"Παγκο οριζοντιο κανω? αν ναι μπορω και επικληνη?"
Ο καθενας ας κανει οτι θελει...αλλα ειναι κωμικο πλεον το σεναριο...
Ενα ρολοι που ειναι για κοστουμι πχ και βολτα να ρωταει καποιος αν μπορει να παει στην παραλια να το γεμισει αμμο και αρμυρα... :/ :/
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1893 στις: Ιούλιος 29, 2010, 05:13:09 μμ »
Νομίζω πως συμφωνούμε, απλά το κάνουμε με άλλα λόγια

Δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση για τη φυσική φθορά. Φυσικά θα είναι μεγαλύτερη και το ρολόι θα χρειάζεται συντήρηση πιο τακτικά. Αυτό που εξαρχής ήθελα να πω είναι πως θεωρητικά (φιλικά πάντα, όλα μπορούν να ερωτούνται και να συζητιούνται) το προιόν μιας καταξιωμένης εταιρείας θα πρέπει αυτονόητα να ανταποκρίνεται 100% στις προδιαγραφές του και να παρουσιάζει, συγκριτικά με ένα κατά πολύ φθηνότερο ρολόι του "σωρού", καλύτερη διαγωγή και αντοχή στο χρόνο

Τώρα που,πως,γιατί κλπ είναι προσωπική απόφαση του καθενός. Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε ρολόγια για κοστούμι ή καταδυτικά, αναφερόμουν στο ρολόι ως ένα προιόν με συγκεκριμένες και πιστοποιημένες προδιαγραφές. Αν και το ερώτημα έχει τεθεί ακόμα και για πιο "θαλασσινά" ρολόγια...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1894 στις: Ιούλιος 29, 2010, 06:04:45 μμ »
Φίλε avionic συμφωνώ σχεδόν 100%.
Αλλά νομίζω πως το σημείο που έχει πολύ ζουμί στο κείμενό σου είναι αυτό :αυτονόητα να ανταποκρίνεται 100% στις προδιαγραφές του
Τα 100 μέτρα wr  είναι οι ελάχιστες προδιαγραφές για κολύμπι (Suitable for recreational surfing, swimming, snorkeling, sailing and water sports-NOT suitable for diving) όποια και αν είναι η εταιρεία. Και μόνο αν τα σερβις και οι έλεγχοι γίνονται στην ώρα τους.

Αποσυνδεδεμένος andrpetr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1895 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:13:15 μμ »
Εμενα αυτο που μου χτυπαει λιγο ασχημα ειναι το εξης...
το σκηνικο .. μπαινω στο φορουμ, ρωταω αν ειναι καλο το ρολοι, το παιρνω και μετα σκαει η ερωτηση που ειναι πλεον κλισε...
"Στο νερο το βαζω?"
"Στο πλυντηριο οταν πλενω το αμαξι?"
"Παγκο οριζοντιο κανω? αν ναι μπορω και επικληνη?"
Ο καθενας ας κανει οτι θελει...αλλα ειναι κωμικο πλεον το σεναριο...
Ενα ρολοι που ειναι για κοστουμι πχ και βολτα να ρωταει καποιος αν μπορει να παει στην παραλια να το γεμισει αμμο και αρμυρα... :/ :/

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ποιός είναι (μεταξύ άλλων) ο ρόλος του forum?
Να τίθενται ερωτήσεις και οι γνώστες (ή οι ξερόλες...) να απαντάνε.
Αν κάποιος είναι παλιός και του φαίνονται όλα αυτά κλισέ, απλά αδιαφορεί ή ανασηκώνει υποτιμητικά τους ώμους, και δεν απαντά.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1896 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:09:55 μμ »
Φίλε avionic συμφωνώ σχεδόν 100%.
Αλλά νομίζω πως το σημείο που έχει πολύ ζουμί στο κείμενό σου είναι αυτό :αυτονόητα να ανταποκρίνεται 100% στις προδιαγραφές του
Τα 100 μέτρα wr  είναι οι ελάχιστες προδιαγραφές για κολύμπι (Suitable for recreational surfing, swimming, snorkeling, sailing and water sports-NOT suitable for diving) όποια και αν είναι η εταιρεία. Και μόνο αν τα σερβις και οι έλεγχοι γίνονται στην ώρα τους.
Ακριβώς αυτό θα ήθελα να πώ και εγώ
Δυστιχώς αυτή η διατύπωση δίνει την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο ρολόι είναι φτιαγμένο και αντέχει σε βάθος μέχρι 100 μέτρα πράγμα που δεν είναι σωστό
Μέ αυτή τη παρεξήγηση έχασα και εγώ ένα δικό μου Ωμεγα (διαβρώθηκε)
Τό είχα χρησιμοποιήσει σε καταδύσεις σε πολύ λιγότερο απο 100 Μέτρα πιστεύωντας ότι είμαι σε ασφαλεί βάθη
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1897 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:26:23 μμ »
Παράθεση
Ποιός είναι (μεταξύ άλλων) ο ρόλος του forum?
Να τίθενται ερωτήσεις και οι γνώστες (ή οι ξερόλες...) να απαντάνε.
Αν κάποιος είναι παλιός και του φαίνονται όλα αυτά κλισέ, απλά αδιαφορεί ή ανασηκώνει υποτιμητικά τους ώμους, και δεν απαντά.
Δηλαδη καμποσες μερες τωρα που ψαχνω για εξοπλισμο καταδυσης επρεπε να γραφτω στο  greekdivers να ζητησω πληροφοριες και μετα να μην ξαναγραψω ποτε...και να αφιερωσει ο κοσμος το χρονο του για να με βοηθησει και να μην ξαναγραψω ποτε τιποτα....

Τα fora ειναι χωρος ανταλλαγης αποψεων ανθρωπων που μοιραζονται το ιδιο παθος για κατι...οποτε δε ξεκαθαρισες τελικα αν απαντα κανεις η δεν απαντα...

Επειδη εκανες quote τα οσα ειπα και αναφερεσαι σε ξερολες...αν δεις τι ειπα ... θα καταλαβεις οτι δεν αναφερθηκα σε καμμια πανακια ουτε πεταξα καμια εξυπναδα. Απλως δεν μπορω να καταλαβω τι κ@υλα  που πρεπει να μπει ενα ρολοι στη θαλασσα απο τη στιγμη που δεν ειναι εκει η θεση του. Αν το γουσταρεις καντο και μην ρωτας κανεναν...αν εχεις δευτερες σκεψεις και το φοβασαι και συνεπως μας ρωτας να δεχεσαι και την απαντηση....Νομιζω οτι ετσι ειναι στα fora... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1898 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:43:01 μμ »
Αφού η Ωμέγα το πιστοποιεί στα 100μ σημαίνει πως είναι ικανό να κολυμπήσει με τον ιδιοκτήτη του. Τελεία και παύλα.

Τώρα αν κάποιος δε θέλει να το βρέξει δεν έχει να κάνει με το ρολόι, αλλά με τις αντιλήψεις του. Ο καθείς με τα γούστα του.

Από τη δικιά μου μεριά, όπως έχετε αντιληφθεί, τα ρολόγια μου τα έχω για να τα φοράω και να τα ευχαριστιέμαι. Είτε κολυμπώντας, είτε κάνοντας σκι, είτε κάνοντας αυτόνομη κατάδυση, είτε πίνοντας μπύρες (αυτό κι αν είναι xtrem). Είναι μάχιμα που λέει κι ο αντμίν. Δε μασάνε.

Φιλικά
Δημήτρης

Παντως εγω θα συμφωνησω με τον Δημητρη τα ρολογια μου ειτε φτηνα ειτε ακριβα τα ειχα για ολες τις φασεις ειτε κουστουμι ειτε παραλια με αμμο ειτε βουτιες και ο λογος ειναι οτι γιατι οταν φοραω ενα ρολοι το θεωρω αναποσπαστο κομματι μου και οχι αξεσουαρ, δηλαδη το πρωι παω για δουλεια φοραω κοστουμι αν τυχει το απογευμα να κανονισω μπανακι δεν θα κατσω να αλλαξω ρολοι διοτι δεν το σκεφτομαι σαν τσαντα που φορανε οι γυναικες αλλη το πρωι αλλη στον καφε αλλη για ποτο. Αν βαλω στο χερι μου ενα ρολοι θα ξαναβγει μονο για να φορεσω κατι αλλο και οχι λογω περιστασης αλλα λογω ανανεωσης οσο το φοραω ειναι στο χερι μου 24 ωρες την ημερα, βεβαια υπαρχουν και ρολογια που δεν αντεχουν τετοια χρηση ισως και γι'αυτο επιλεγω ρολογια οπως Rolex SD, Panerai, Omega seamaster PO, ORIS Titan diver τα οποια ταιριαζουν με την ιδιοσυγκρασια μου και τις συνηθειες μου. Κλεινοντας να πω οτι αν ενα ρολοι εχει τις προδιαγραφες δεν θα το φοβηθω αν δεν τις εχει οπως το Monaco και το Navitimer World τα φοραω σπανιοτερα και τα προσεχω λιγο παραπανω.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1899 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:58:47 μμ »
Χαίρετε...
Και ο δικηγόρος του διαβόλου...
Water resistant 100m. = 10atm... Not suitable for diving... Suitable for...blah...blah...

Τώρα μην πω... Αλλά και ο πιό αδαής άνθρωπος που ξέρει ανάγνωση (Αγγλική), διαβάζει ότι το ρολόι είναι υδατοστεγανό σε νερό και σε βάθος 100μ. ή αντίστοιχη πίεση (νερού βέβαια) 10 ατμοσφαιρών... Τι πα να πεί not suitable for diving? Κοροιδεύουμε όλον τον πλανήτη με φάσεις και αντιφάσεις? Για το ταπεινό μου μυαλουδάκι, ή δεν γνωρίζουν την χρήση της γλώσσας τους και των νοημάτων της και γράφουν ασυναρτησίες, ή θεωρούν ότι απευθύνονται σε καθυστερημένους...

Φιλικά,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!