Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846487 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 13, 2007, 10:41:12 μμ »
ειναι limited για τα 35 χρονια του Apollo 15, 1971 συνολικα κομματια...

ο συνδυασμος χρυσός/ατσαλι είναι πολύ καλά ισορροπημένος, στην πραγματικότητα είναι ομορφότερο απο την φωτο...

η τιμη... απο κοντα !

 :weedman:

το Planet Ocean Chrono του χρονου !

 :rolleyes:
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 14, 2007, 10:09:18 πμ »
Καθόλου άσχημη η διχρωμία, τολμώ να ψελλίσω κιόλας ότι το βρίσκω ομορφότερο ακόμη και απο το κλασικό speedy-και ας μη μ'αρέσει γενικότερα ο χρυσός στα ρολόγια. Και η τόσο περιορισμένη παραγωγή του το κάνει ακόμη πιο όμορφο στα μάτια μου!
Με γειά kazushi, απίθανο κομμάτι!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 14, 2007, 03:22:54 μμ »
Πολυ καλο κομματι.Ιδιαιτερο Speedy,οντως.Με γειαααα..... =D>

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 15, 2007, 10:37:37 πμ »
Thanks guys… Το ζαχάρωνα πολύ καιρό και τελικά μιας και το βρήκα φθηνότερο από την Ευρώπη (Αθήνα, Λονδίνο, Ζυρίχη) το αγόρασα… Δυο υπήρχαν στην Σαουδική Αραβία, το ένα το χτύπησα εγώ και το άλλο το φλερτάρει ένας συνάδελφος…

¶ντε, να τα εκατοστίσω τα Ωμέγα, μέχρι στιγμής 4 κομμάτια (2xSeamaster, 1xRailmaster, 1xSpeedmaster)…

BTW Rolex ούτε για δείγμα στο Riyadh… Μάλλον ξέρουν από καλά ρολόγια εδώ   :smt080  :smt080
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 16, 2007, 06:37:30 μμ »
Εμ αν δει η rolex το ονομά που έχεις εδω, σιγά μη σου έδεινε και να ήθελες,μάλλον εκει δεν ξέρουν απο ρολόγια.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 17, 2007, 10:03:42 μμ »
Παιδια, μεταξυ Omega k Breitling, τι θα προτιμουσατε¨? Εννοειται στην ιδια κατηγορια τιμης.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 17, 2007, 10:49:56 μμ »
Ωμέγα λόγω καθαρότερου καντράν. Τα Breitling είναι πολύ φορτωμένα για μένα αν και εξίσου πολύ καλά ρολόγια.
Το μόνο που μου αρέσει από τα Breitling είναι αυτό
http://www.thewatchquote.com/Breitling-Superocean-Heritage-No_6062.htm
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 17, 2007, 10:58:06 μμ »
Ωραιο αν και δεν θυμιζει τα Breitling οπως τα ξερουμε. Περισσοτερο σε Ωmega φερνει.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 17, 2007, 11:14:17 μμ »
Παράθεση από: "''Viglatoras''"
Ωραιο αν και δεν θυμιζει τα Breitling οπως τα ξερουμε. Περισσοτερο σε Ωmega φερνει.

Προφανώς γι αυτό μου αρεσει :weedman:  αν είχε και καλή τιμή!!!!!!!!!!!!!!
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 17, 2007, 11:41:09 μμ »
Στα ποσα ευρο παει, ξερεις?
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 17, 2007, 11:43:19 μμ »
Εχει δικους της μηχανισμους η βαζει απο αλλου?
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 20, 2007, 08:51:05 μμ »
Στο ''Χρονος Ορο'',  ειδα το ''Seamaster nzl 32 Chronograph'', για το ''Americas Cup''. Απλα πανεμορφο.   Αν διεθετα τετοιο ποσο για ρολοι, πιθανον να ηταν απ τις επιλογες μου κι ας μην ασχολουμε με την ιστιοπλοοια. Εκτος και αν αυτο το ρολοι... μου εδινε το εναυσμα να ασχολιθω..   Λεμε τωρα...
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 20, 2007, 10:47:51 μμ »
Viglatoras και εγώ έπαθα πλάκα με το New Zealand Ω στο περιοδικό και θέλω πολύ να το δοκιμάσω στο χέρι μου!!!! έχει έρθει Ελλάδα??ξέρει κάποιος???3600 αρχική οπότε κάτω από τα 3 μετρητοίς βρίσκεται. Βέβαια σε αυτά τα λεφτά παίρνεις και IWC ή Panerai όποτε σηκώνει πολύ κουβέντα το πράγμα τι να επιλέξει κανείς...
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 20, 2007, 10:58:06 μμ »
Με το ωμεγα πιστευω πως κοιτοντας το, δεν θα το βαρεθει καποιος ποτε...
Ειναι κατι το διαφορετικο πιστευω, ''ειδικο'', λογω ρεγκατα και ιστιοπλοιας γενικα, αλλα σιγουρα θα χεις κατι το διαφορετικο απο οποιοδηποτε ωμεγα, η παρεμφερες Ρολεξ με περιστρεφομενες στεφανες και τετοια. Και... αν θελεις κατι ποιο κομψο, δες και τη σειρα ''De ville co axial Cronoscope''. Ιδιως αυτο με το κρεμ καντραν.. Πανεμορφο.. Στα 4530..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 22, 2007, 08:11:18 μμ »
υπαρχουν αλλα συστηματα μετρησης για εναν ιστιοπλοικο αγωνα,τοσα χρηματα για μια μοδα,γιατι οχι κατι πιο κλασσικο  και διαχρονικο..

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 22, 2007, 09:57:36 μμ »
Δεν εχεις αδικο, αλλωστε οι επαγγελματιες του ειδους, σιγουρα θα χρησιμοποιουν αλλα οργανα και δεν θα περιμενουν απ το ρολοι τους να παιξει αυτο το ρολο. Απλα θα το χρησιμοποιουν για αλλους λογους.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 25, 2007, 11:47:34 πμ »
Καλημερα σε ολους.
Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τις πολυτιμες συμβουλες σας για την αγορα ενος ρολογιου. Τον επομενο μηνα θα αγορασω το γαμπριατικο ρολοι μου μιας και θα μπω στο κλαμπ των δεσμευμενων... Σκεφτομαι για τα Omega Speedmaster Broad Arrow kai Day Date. Απεκλυσα τα rolex λογω κοστους.
 Το Broad Arrow το βρισκω απο 3900 τιμη καταλογου 3200 (20% κατω). Για το Day Date δεν εχω τιμη αλλα θα ξερω συντομα (σε ολα τα omega μου κανουν 20 με 25% εκπτωση απο την τιμη καταλογου). Θελω την βοηθεια σας σχετικα με το ποιοι μηχανισμοι ειναι coaxial (νομιζω οτι μονο οι 33χχ) ενω οι 36χχ δεν ειναι.
Το κοστος δεν θελω να ειναι πανω απο 2500 οποτε το broad arrow δεν το πολυσκεφτομαι. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Νικος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:13:18 μμ »
αγαπητε νικο,διχως δευτερη σκεψη το BA,η μηχανη που φοραει ειναι απλα εξαιρετικη σε μια πολυ καλη τιμη,εως τωρα νομιζα πως ειναι απλα μια f.piguet που δανεισαν στον εν λογω ρολοι αλλα οχι ακριβως,σχεδιαστηκε και αλλαξε σε μεγεθος και αλλες μικρες λεπτομερειες  οπως cotes de geneve για τις πλατινες και γεφυρες γυαλισμα βιδες και αλλες επιφανειες,επισης column wheel χρονογραφος.
best seller αγορα.
αυτονομια 55 ωρες ,28800 frq
εδω μι αποψη της μηχανης,φοριεται επισης απο το seamaster america's cup

http://img528.imageshack.us/img528/1434/omega3303wi5.jpg

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:20:38 μμ »
καλημέρα, καλωσήρθες στο forum και στο κλαμπ των παντρεμένων!
Ως κάτοχος του day-date, μπορώ να πω ότι δεν το μετάνοιωσα καθόλου τους 7 μήνες που το έχω. Το αγόρασα ¤1890, από 2150 που είχε. Το προτίμησα για το value for money του, σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις εύκολα τόσες πολλές λειτουργίες. Η μόνη άχρηστη για εμένα είναι η 24ωρη ένδειξη της ώρας στο καντράν στο 9.
Υποπτεύομαι όμως πως εσύ θα αγοράσεις το τελευταίο μοντέλο, αυτό που κάνει γύρω στα ¤2500. Οι διαφορές του από το δικό μου είναι ως προς τη στεγανότητα (100μ αδιάβροχο το νέο, 50 το παλιότερο) και η πιστοποίηση COSC που έχει το νεότερο.
Το νεότερο έχει και κάποιες αισθητικές αλλαγές που δεν μου άρεσαν καθόλου. Το luminova το λιγόστεψαν πάρα πολύ και οι δείκτες στα καντράν των μικρών ρολογιών έχουν γίνει ασημί μεταλλικοί από άσπροι που ήταν. Γενικά το ρολόι έγινε λιγότερο σπορ κατά την άποψή μου.
Το Broad Arrow είναι ένα ωραίο ρολόι, ιδίως το GMT. Αλλά,δυστυχώς, είναι αρκετά τα λεφτά...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:25:57 μμ »
αγαπητε Voodooman  δε υπαρχει μετρο συγκρισης,το day-date φοραει μια εκδοση της ετα 7750 οπως ολα τα αυτοματα,εδω μιλαμε για ρολοι ευκαιρεια ,ΑΛΛΑ επειδη η τσεπη δεν ειναι δικη μου ας κρινει ο καθενας οπως νομιζει