Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1841578 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 27, 2007, 08:28:20 μμ »
Τα OMEGA νομίζω ότι τα έχει και το WatchCenter στην Μητροπόλεως !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 27, 2007, 09:35:51 μμ »
και στον καλφιδη εχει ομεγα.. κ σε αλλα πολλα μαγαζια!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:08:24 πμ »
πειτε μου λιγο επι ευκαιρεια για τα ομεγα σε πμ που εχετε βρει τισ καλυτερες εκπτωσεις απο επισημο η οχι και σε τι ποσοστα,για ελλαδα παντα.ευχαριστω,θελω να κανω μια συγκριτικη

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:10:13 πμ »
εγω παλια που ειχα παρει ενα omega seamaster μου εκαναν 20% εκπτωση.

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:09:34 μμ »
Παράθεση από: "ferengi"
Site της ελληνικής αντιπροσωπείας δεν υπάρχει. Τα στοιχεία επικοινωνίας μπορείς να τα βρεις στο αγγλικό site της Omega. Αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο μπορούν να σε ενημερώσουν για τους εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους στη Θεσσαλονίκη (αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μέλος του φόρουμ που έχει πάρει Omega από Θεσσ.).

Και 'γω εχω παρει απο Θεσσαλονικη απο το Tempus.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 28, 2007, 04:41:38 μμ »
να ρωτησω παλι και οποιος ξερει μου λεει,καλες εκπτωσεις ,απο 20% και πανω και που ?απαντηστε και σε πμγια ομεγα εννοω,για αθηνα

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 29, 2007, 06:50:36 μμ »
Παράθεση από: Voodooman
Φίλε οmegaman, είναι το τελευταίο day-date αυτό που πήρες;
Οι διαφορές του τελευταίου μοντέλου από το δικό μου είναι ότι είναι το καινούργιο είναι COSC,αδιάβροχο στα 100 μέτρα και έχει κάποιες αισθητικές μικροδιαφορές. Έλεγξε αν ο δείκτης της ημερομηνίας μοιάζει με ημισέληνο, αεροπλανάκι ή αιχμή βέλους. Το τελευταίο είναι το πιο καινούργιο, το πρώτο το παλιότερο.
Αν εσύ αγόρασες το τελευταίο, το κέρδος σου είναι ακόμη μεγαλύτερο. Αυτό πρέπει να έχει πάνω από ¤2400!
Δεν το έχω ψάξει και πολύ, αλλά η επίσημη αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη δεν πρέπει να υπάρχει πια, θυμάμαι στο κάτω-κάτω της Αριστοτέλους ένα μεγάλο μαγαζί με Omega που δεν φέρνει πια.
Το κατάστημα αυτό είναι ο καλφίδης και συνεχίζει να φέρνει (Εγώ πήρα 2 απο εκεί τον τελευταίο χρόνο). Παρόλα αυτά δεν έχω γνώμη για το service. είδομεν..
Κατά τα άλλα, Omega έχω δει μόνο σε δύο μαγαζιά στη θεσσαλονίκη, τα 2 Tempus και τον Βιλδιρίδη.
Επειδή τα έχουμε αγοράσει και οι δύο πρόσφατα, όταν έρθει η ώρα για service σε 4-5 χρόνια, θα συνεννοηθούμε τότε για το τί θα κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 29, 2007, 10:19:47 μμ »
Επειδή απ' ότι έχω δει είναι αρκετοί που ενδιαφέρονται για Planet Ocean είπα να σας ενημερώσω για την ακόλουθη αγγελία, η οποία φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα: ΡΟ 45 στα 1523 ευρώ.
http://www.tz-uk.com/forum/viewtopic.php?t=28187&sid=b64b7dd50b72ba07817054d6ccd2f5f2

Υπόψη ότι δεν έχω καμιά σχέση με την αγγελία, ούτε μπορώ να προσφέρω κάποια επιπλέον πληροφορία πέρα από αυτές που βλέπετε στο λινκ, απλώς η τιμή μου φαίνεται καλή και η κατάσταση του ρολογιού πολύ καλή από τις φωτό.

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 30, 2007, 09:20:16 πμ »
Φίλε VOODOOMAN για αυτά που με ρωτάς κοίτα στην σελ.7 έχω απαντήσει...δυο μέρες έχουν περάσει με το ρολόι στο χέρι μου και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος!Κερδίζει βέβαια περί τα 6sec την ημέρα αλλά...λεπτομέρειες...το ρολόι είναι σκέτο κόσμημα!Ευτυχώς δεν πήρα κανένα speedmaster με σκούρο καντράν.Θα το μετάνοιωνα...

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 30, 2007, 09:24:51 πμ »
Όπα,συγνώμη,απροσεξία!Η απάντηση μου αναφέρεται στον UZX και όχι στον VOODOOMAN... ](*,)

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: OMEGA
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 30, 2007, 03:20:58 μμ »
Καλησπέρα σας,

Σε αυτό το πόστ θα ήθελα να σας υπενθυμίσω, διότι δέν γνωρίζω εάν έχει γίνει αναφορά στην βελτίωση και δημιουργία της Omega (1999) caliber 2500 Co-Axial. Δέν θα σας το πώ με λόγια αλλά με φωτό.

4. Παραδοσιακός τρόπος
3. Co-Axial
2. Co-Axial
1. Micro stellar στην Co-Axial !

Μπορείται να διαβάσετε την λεπτομέρέστατη ανάλυση εδώ και να μας πέιτε την γνώμη σας.

Η δική μου είναι ότι είναι ένα τεχνολογικό επίτευγμα αφού ανεβάζει την πάροδο μεταξύ των service στα 10 ναι 10 χρόνια, και απο θέμα ωρολογοποιίας η Omega ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχη. Έχω αρχίσει και εντυπωσιάζομαι πραγματικά απο την ποιότητα vs τιμή που έχει η εν λόγω εταιρία. Ανήκει στο Swatch group και η εν λόγω μηχανή ειναι δική της εξολοκλήρου (είναι η ΕΤΑ δλδ Omega και η 2500 φτιάχνεται απο το 0 στο εργοστάσιο της Omega Bienne) made by Omega ! ! !
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 30, 2007, 03:27:19 μμ »
εχει πολλα αβανταζ οντως,ειναι μια τροποποιημενη ετα μηχανη απο τη συνεργασια της ομεγα με ενα διασημο ωρολογοποιο,οντως μειωνει τα σερβις και δινει μια πολυ καλη αξιοπιστια σε ακριβεια,πολυ καλη παρουσιαση.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 30, 2007, 08:09:05 μμ »
πια μοντελα θα φορανε αυτη την μηχανη?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 30, 2007, 08:21:18 μμ »
ηδη ειναι σε μοντελα ομεγα και αναγραφεται επισης ,co-axial.

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 01, 2007, 10:44:11 πμ »
Παράθεση από: OMEGAMAN
Όπα,συγνώμη,απροσεξία!Η απάντηση μου αναφέρεται στον UZX και όχι στον VOODOOMAN... ](*,)




Δικό μου το λάθος.


θέλοντας να συμπληρώσω κάτι στο παραπάνω μήνυμα, παρέθεσα ξανά όλο το μήνυμα του voodooman.

Το σχόλιο μου ήταν ώς πρός το κατάστημα omega στην Αριστοτέλους και ήταν το παρακάτω

"Το κατάστημα αυτό είναι ο καλφίδης και συνεχίζει να φέρνει (Εγώ πήρα 2 απο εκεί τον τελευταίο χρόνο). Παρόλα αυτά δεν έχω γνώμη για το service. είδομεν.. "

Συγνώμη για το μπέρδεμα :rolleyes:

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 01, 2007, 10:49:47 πμ »
Παράθεση από: george_
ηδη ειναι σε μοντελα ομεγα και αναγραφεται επισης ,co-axial.




Απο ότι γνωρίζω το έχουνε τοποθετήσει σε πλειάδα μηχανών της omega, aκόμα και στην τελευταία εκδοχή του seamaster (james bond edition).

Εγώ προσωπικά έχω την GMT εκδοχή (2628 caliber) ....ικανοποιημένος

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 01, 2007, 12:18:08 μμ »
Από μνήμης ξέρω σίγουρα ότι μπαίνει στα ακόλουθα μοντέλα:
Seamaster 300M Coaxial (Bond edition)
Seamaster Planet Ocean Coaxial (νομίζω σε όλες τις εκδόσεις)
Seamaster Aqua Terra Coaxial
DeVille Coaxial

Επίσης, όπως έχει αναφερθεί παλιότερα στο φόρουμ, τον Ιανουάριο η Omega παρουσίασε δύο νέους, αποκλειστικά in-house coaxial μηχανισμούς, τους 8500 και 8501 (ουσιαστικά δύο εκδοχές του ίδιου μηχανισμού), οι οποίοι αν δεν κάνω λάθος θα φορεθούν αρχικά σε μοντέλα DeVille.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 02, 2007, 02:46:42 μμ »
Παράθεση από: "Marketer"
Καλησπέρα σας,

Σε αυτό το πόστ θα ήθελα να σας υπενθυμίσω, διότι δέν γνωρίζω εάν έχει γίνει αναφορά στην βελτίωση και δημιουργία της Omega (1999) caliber 2500 Co-Axial. Δέν θα σας το πώ με λόγια αλλά με φωτό.

4. Παραδοσιακός τρόπος
3. Co-Axial
2. Co-Axial
1. Micro stellar στην Co-Axial !

Μπορείται να διαβάσετε την λεπτομέρέστατη ανάλυση εδώ και να μας πέιτε την γνώμη σας.

Η δική μου είναι ότι είναι ένα τεχνολογικό επίτευγμα αφού ανεβάζει την πάροδο μεταξύ των service στα 10 ναι 10 χρόνια, και απο θέμα ωρολογοποιίας η Omega ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχη. Έχω αρχίσει και εντυπωσιάζομαι πραγματικά απο την ποιότητα vs τιμή που έχει η εν λόγω εταιρία. Ανήκει στο Swatch group και η εν λόγω μηχανή ειναι δική της εξολοκλήρου (είναι η ΕΤΑ δλδ Omega και η 2500 φτιάχνεται απο το 0 στο εργοστάσιο της Omega Bienne) made by Omega ! ! !


εγω παλι δεν εντυπωσιαστηκα καθολου.. καταρχην ολο αυτο δεν το εφτιαξε η ωμεγα. το αγορασε το co-axial από τον George Daniels!
http://journal.hautehorlogerie.org/en/media/news/omega-unveils-its-calibres-8500-8501-2904.html

δευτερον το οτι μειωνονται οι φθορες του escapment και anchor wheel δεν σημαινει οτι μειωνονται οι φθορες κ σε ολα τα αλλα γραναζια.. πχ με το ροτορα κτλ τι γινεται?

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 02, 2007, 06:42:05 μμ »
Μην χρησιμοποιείς δυο μέτρα και σταθμά. Η Rolex αλλάζει το ελατήριο με parachrom blu και το διατυμπανίζεις δεξιά και αριστερά. Η Omega αλλάζει ολόκληρο το σύστημα διαφυγής και ξαφνικά είναι "και σιγά τι έγινε;" ;) Κάθε βελτίωση που γίνεται είναι σημαντική και η Omega τα τελευταία χρόνια βρίσκεται σε μια ουσιαστική πορεία ανόδου. Ξεκίνησε με το coaxial και προχώρησε στον πρώτο πραγματικά inhouse μηχανισμό της μετά από χρόνια με τον 8500. Αυτά δεν είναι ασήμαντα βήματα και σίγουρα αυτή τη στιγμή η εταιρεία δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που ήταν πριν από μερικά χρόνια, πλήρως δηλαδή εξαρτώμενη από την ΕΤΑ. Ειδικά όταν σκεφτείς ότι είναι μέλος του Swatch Group, που σημαίνει ότι δεν είναι υποχρεωμένη να αναπτύξει δικούς της μηχανισμούς λόγω διακοπής παροχής από την ΕΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 02, 2007, 07:13:00 μμ »
ferengi η Omega αλλάζει ολόκληρο το σύστημα διαφυγής αλλα δεν ειναι δικη της ιδεα... το οτι κανει τον πρωτο in house μηχανισμο μετα απο ποσα χρονια επρεπε να μου λεει κατι? κανονικα επρεπε να ειχε ηδη.. κ αυτος ο περιφημος νεος μηχανισμος τελικα τι ειναι? ειναι καλυτερος πχ απο της roleχ που εχει δικο της εδω κ χρονια? γιατι λοιπον να πω  respect στην ωμεγα? οκ εννοειται πως ειναι θετικο αυτο που εκανε αλλα δεν ειναι οπως λετε τεχνολογικο επιτευγμα της ομεγα.. κ δεν μου ειπες τι γινεται με τις φθορες στα αλλα γραναζια?