Αποστολέας Θέμα: Γυάλισμα ρολογιού  (Αναγνώστηκε 182765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Γυάλισμα ρολογιού
« στις: Ιανουάριος 11, 2008, 02:06:27 πμ »
Ξέρει κανείς να μου συστήσει κάποιον καλό τεχνίτη για γυάλισμα που να βρίσκεται στην Αθήνα?
Με λογική τιμή και καλο αποτέλεσμα..
Once Panerai.. Always Panerai..

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 07:41:13 πμ »
στείλε μου π.μ.....έχω πολύ καλή άκρη και πιστεύω ότι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.Για τί ρολόι πρόκειται;
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος kwtsos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 03:18:29 μμ »
Γνωρίζει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος bikey77

  • Database Admin
  • Administrator
  • Just Registered
  • *****
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
    • http://www.ht-webcreations.com
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2008, 02:49:56 μμ »
Απ ότι γνωρίζω, γυάλισμα αναλαμβάνει και η OROeORA, πληροφορίες στο site τους.

Αποσυνδεδεμένος Tourbillon

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 01:18:27 μμ »
Na rwtisw kati, Gia ti roloi prokeite? Oi perissoteres megales etairies analamvanoun to gialisma ton orologiwn tous me poly logikes times kai ap oso kserw aytoi kai mono aytoi dinoun Idaniko finirisma sto roloi. An pali den 8es h den mporeis na apef8yn8eis sto magazi pou to pires h ston antiprosopo fdianomhs tote yparxei ena magazi me 2 kalous texnites sto syntagama.
Onomazetai chronotechnica stin odo Leka ston ari8mo 10

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 10:06:14 μμ »
αμα ενα ρολοι δεν εχιε βαθιες γραντουνιες καλο ειναι να μη το γυαλισεις ακομα.

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2008, 11:02:19 πμ »
αναλογως τι θες....
εγω εχω παρει αυτο και κανει θαυματα :
http://www.watchbandrenew.com/

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Group Photos - Τα ρολόγια μας
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2008, 11:31:33 μμ »
ta'χεις πάντως τα μικρά έως μεγαλούτσικα θα'λεγα "γρατζουνάκια" ειδικά αυτή η στεφάνη όπως και στο doppel είναι "μαγνήτης" >:(  πρόσεχε λίγο και την κάσα αρπάζει και αυτή η ρουφιάνα τις γρατζουνίτσες σχετικά εύκολα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2008, 11:38:28 μμ »
ta'χεις πάντως τα μικρά έως μεγαλούτσικα θα'λεγα "γρατζουνάκια" ειδικά αυτή η στεφάνη όπως και στο doppel είναι "μαγνήτης" >:(  πρόσεχε λίγο και την κάσα αρπάζει και αυτή η ρουφιάνα τις γρατζουνίτσες σχετικά εύκολα

Μάτι γερακίσιο έχεις ρε μπαγάσα.  :D

Άσε με, γιατί την άλλη φορά χλώμιασα. Καθώς έμπαινα από το μπαλκόνι στο γραφείο με τα χέρια στις τσέπες, μου πιάστηκε η κάσα στην κάσα της μπαλκονόπορτας και μου πέταξε γρέζι σε ένα σημείο.  :nosmile:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:37:49 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2008, 11:42:09 μμ »
γίνονται αυτά αλλά εκείνη την στιγμή πραγματικά χλωμιάζεις......................δε @αμιέται ρολόι είναι τι να το κάνουμε,γλέντα το φίλε μου για αυτό τον λόγο δεν το πήρες άλλωστε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:37:32 μμ από george_ »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2008, 06:51:56 μμ »
Μάτι γερακίσιο έχεις ρε μπαγάσα.  :D

Άσε με, γιατί την άλλη φορά χλώμιασα. Καθώς έμπαινα από το μπαλκόνι στο γραφείο με τα χέρια στις τσέπες, μου πιάστηκε η κάσα στην κάσα της μπαλκονόπορτας και μου πέταξε γρέζι σε ένα σημείο.  :nosmile:


Φίλε nin πρέπει να δεις το δικό μου από γυαλιστερό τείνει να γίνει brushing,
και εγώ ήμουν πολύ αγχωμένος έως ότου φίλος ρολογάς μου είπε
ότι ακόμα και η πιω βαθιά γρατζουνιά μπορεί να φαίνεται αχνά ή και να εξαφανιστεί μετά το γυάλισμα της κάσας ...

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:37:11 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2008, 08:08:08 μμ »
Φίλε nin πρέπει να δεις το δικό μου από γυαλιστερό τείνει να γίνει brushing,
και εγώ ήμουν πολύ αγχωμένος έως ότου φίλος ρολογάς μου είπε
ότι ακόμα και η πιω βαθιά γρατζουνιά μπορεί να φαίνεται αχνά ή και να εξαφανιστεί μετά το γυάλισμα της κάσας ...

Φιλικά Στέφανος.

Δεν πειράζει, θα 'χεις το πρώτο Memovox με brushed steel case  ;D. Μετά μπορείς να το πουλήσεις ως συλλεκτικό.  :D
Αστειεύομαι βεβαίως.

"Μετά το γυάλισμα της κάσας..." Μεγάλη κουβέντα αυτή φίλε μου. Αυτός που θα το αναλάβει πρέπει όχι μόνο να ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει, αλλά να είναι και προσεκτικός, να το κάνει με μεράκι, σαν να ήταν δικό του το ρολόι. Ξέρω διάφορες ιστορίες πίκρας και δακρύων, όπου ρολόγια γύρισαν από γυάλισμα κάσας αγνώριστα. Όπερ σημαίνει, δεν βλεπόντουσαν.  :-\

Πάντως δεν το σκέφτομαι (προς το παρόν τουλάχιστον). Μπορεί κάποια στιγμή να καταπιαστώ με κανά βουρτσάκι, κανά δυο γρατσουνιές είναι πολύ απλό να διορθωθούν.
Όπως είπε και ο Konakis άλλωστε πρέπει να το γλεντάμε το ρολόι. Ε, αυτές είναι οι αποδείξεις του ... γλεντιού.  ;D

Ή αλλιώς "έ ρε γλέντια" τάνταν τάνταν, τάνταν τάραν ....  :-({|=

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:36:58 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2008, 12:40:34 πμ »
Φίλε nin πρέπει να δεις το δικό μου από γυαλιστερό τείνει να γίνει brushing,
και εγώ ήμουν πολύ αγχωμένος έως ότου φίλος ρολογάς μου είπε
ότι ακόμα και η πιω βαθιά γρατζουνιά μπορεί να φαίνεται αχνά ή και να εξαφανιστεί μετά το γυάλισμα της κάσας ...

Φιλικά Στέφανος.

 
StefMac γυαλισες την κασσα?ελπιζω πως οχι!
 
 

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:36:42 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 24, 2008, 08:05:56 πμ »

 
StefMac γυαλισες την κασσα?ελπιζω πως οχι!
 
 



Όχι αλλά το σκέφτομαι ...
Ή την στεφάνι του να την κάνω ματ (brushing),
γιατί ουσιαστικά αυτή είναι που μαζεύει όλες τις γρατσουνιές !!!
Για πες μου γιατί όχι τι εμπειρίες έχεις ..?

Φιλικά Στέφανος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:36:31 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 24, 2008, 01:45:49 μμ »
οτι αλλαζει την κασσα σε ενα ρολοι που δεν ειναι η επαναφορα στην αρχικη της  κατασταση μειωνει την αξια και αλλοιωνει το ρολοι .μια γυαλιστερη κασα ειναι το πιο ευκολο να γυαλιστει και απο εναν ανεξαρτητο εφοσον χρειαστει,εαν ομως εχεις ματ/γυαλιστερη η μια που εχει αλλη υφη δεν θα μπορεσει ποτε κανεις αλλος περα απο τον κατασκευαστη να πετυχει το συγκεκριμενη αποτελεσμα γιατι μονο αυτος ξερει τι  βουρτσακι θα κανει χρηση.το πηρες και το φορας πολυ,ιναι λογικο να εχει μικρες φθορες ,αστο οπως ειναι και πιο μετα βαλε βαθια το χερι στην τσεπη,σε μερικα χρονια να κανεις φουλ σερβις.φυσικα μονο εξωτερικο.τα ακριβα ρολογια εχουν και αναλογως ακριβα σερβις ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:36:17 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Group Photos - Τα ρολόγια μας
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 24, 2008, 03:10:09 μμ »
οτι αλλαζει την κασσα σε ενα ρολοι που δεν ειναι η επαναφορα στην αρχικη της  κατασταση μειωνει την αξια και αλλοιωνει το ρολοι .μια γυαλιστερη κασα ειναι το πιο ευκολο να γυαλιστει και απο εναν ανεξαρτητο εφοσον χρειαστει,εαν ομως εχεις ματ/γυαλιστερη η μια που εχει αλλη υφη δεν θα μπορεσει ποτε κανεις αλλος περα απο τον κατασκευαστη να πετυχει το συγκεκριμενη αποτελεσμα γιατι μονο αυτος ξερει τι  βουρτσακι θα κανει χρηση.

Η μεταπολιτική αξία και αλλοιώσεις του ρολογιού είναι σωστή σαν άποψη, άλλα όπως έχω ξαναπεί τα ρολόγια μου δεν τα πουλάω(τα προηγούμενα ρολόγια τα έχω "δανείσει" το ένα στο εξάδελφο μου και το τελευταίο στην αδερφή μου) και στην μοναδική περίπτωση του LONGINES αν δεν ήταν η γυναίκα μου να με γκρινιάζει για δύο σχετικά μεγάλες αγορές ρολογιών μέσα σε 4 μήνες δεν θα το πωλούσα ...

...
 και πιο μετα βαλε βαθια το χερι στην τσεπη,σε μερικα χρονια να κανεις φουλ σερβις.φυσικα μονο εξωτερικο.τα ακριβα ρολογια εχουν και αναλογως ακριβα σερβις ;)


Το έχω αναφέρει και στο ανάλογο θέμα εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,891.msg17822.html#msg17822
ότι υπάρχει μια υπερβολή με τις τιμές του service της JLC, άλλη τιμή έχει το service του απλού αυτόματου, άλλη τιμή έχει του δικό μου MEMOVOX,
άλλη έχει του 8-days, και άλλη το Tourbillon ...
Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος φίλος που δουλεύει και να μην μπορεί να μαζέψει 200 ευρώ το χρόνο ή 400 σε 2 χρόνια ή αν θες 17 ευρώ το μήνα !!!


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2008, 03:18:26 μμ »
ποσα ευρω ειναι για το σερβις του δικου σου στον επισημο ελβετια?μου το βαλες με δοσεις και μικρα γραμματα!το ολον πες μας ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:36:03 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
γυαλισμα
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 24, 2008, 03:22:04 μμ »
Η μεταπολιτική αξία και αλλοιώσεις του ρολογιού είναι σωστή σαν άποψη, άλλα όπως έχω ξαναπεί τα ρολόγια μου δεν τα πουλάω(τα προηγούμενα ρολόγια τα έχω "δανείσει" το ένα στο εξάδελφο μου και το τελευταίο στην αδερφή μου) και στην μοναδική περίπτωση του LONGINES αν δεν ήταν η γυναίκα μου να με γκρινιάζει για δύο σχετικά μεγάλες αγορές ρολογιών μέσα σε 4 μήνες δεν θα το πωλούσα ...

Το έχω αναφέρει και στο ανάλογο θέμα εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,891.msg17822.html#msg17822
ότι υπάρχει μια υπερβολή με τις τιμές του service της JLC, άλλη τιμή έχει το service του απλού αυτόματου, άλλη τιμή έχει του δικό μου MEMOVOX,
άλλη έχει του 8-days, και άλλη το Tourbillon ...
Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος φίλος που δουλεύει και να μην μπορεί να μαζέψει 200 ευρώ το χρόνο ή 400 σε 2 χρόνια ή αν θες 17 ευρώ το μήνα !!!


Φιλικά Στέφανος.


δεν εχει σημασια αν μονο το πουλησεις,αλλα και για τον χαρακτηρα του ρολογιου,αυτο που βλεπω ειναι  αυτο που πηρα..

στο πω απλα ,δεν θα γυαλιστει το ρολοι που εχω παει στο σερβις διοτι το "βημα" στον κοκκο δεν ειναι αυτο που εχουν στα βουρτσακια της εταιρειας,αλλα δεν απαιτειται γυαλισμα τωρα διοτι παρουσιαζει μονο μικρες γραντζουνιες οι ποποιες δεν αλλοιωνουν το ρολοι και την υφη της κασσας σε σχεση με το ρολοι καινουργιο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 03:35:15 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 24, 2008, 03:57:03 μμ »
ποσα ευρω ειναι για το σερβις του δικου σου στον επισημο ελβετια?μου το βαλες με δοσεις και μικρα γραμματα!το ολον πες μας ;)

Τιμές επίσημου service είναι αυτές και αυτές ακολουθούν και τα κατά τόπους εξουσιοδοτημένα service από την Richemont S.A.
400 ευρώ κάθε 2 με 5 χρόνια !!!
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 24, 2008, 04:00:06 μμ »
ειναι λοιπον 400 ευρω.σε πιο σερβις?στο κατα τοπου..κοινως ελλαδα? γιατι 400 και ελβετια ειναι λιγα.