Αποστολέας Θέμα: GRAND SEIKO vs OMEGA  (Αναγνώστηκε 18116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 05:41:43 μμ »
Θα απέρριπτα και τα δύο, για διαφορετικούς λόγους.  Tο μεν Omega λόγω βαρετής 90’s  αισθητικής, με την προσθήκη αυτή τη φορά ενός dial που με υπερβαίνει, του νέου, αμφιλεγόμενου, υπερμεγέθους (και τελικά άχρηστου) escape valve και βέβαια του κλασσικά απωθητικού bracelet.   
Το δε Grand Seiko, για ένα και μόνο λόγο, δηλαδή εξαιτίας της spring drive μηχανής του, που όσο κι αν αποτελεί τεχνολογικό επίτευγμα, εμένα μου δημιουργεί  ένα τοσοδούλι ψυχολογικό θέμα.
Εάν ήταν δυνατό, θα ανέβαινα ένα επίπεδο και θα πήγαινα για το Grand Seiko SBGH257, που είναι η LE του 255 (λέμε ναι και στο 255). Όλο το ρολόϊ δουλεμένο στο χέρι, μηχανή  από άλλο πλανήτη (9S85), κάσα-μπρασελέ από τιτάνιο, με θεϊκό φινίρισμα, που  όποιος –μα όποιος- το είδε από κοντά δεν μπόρεσε να συγκρατήσει κάποια δάκρυα  συγκίνησης.

Ένα χαρτομάντηλο, παρακαλώ ! 

Και συνεχίζω :

-Τι ; Είναι πιο ακριβό από Superlative ; Μα φυσικά και είναι πιο ακριβό από Superlative! Είναι πιο ακριβό, επειδή είναι μερικές κλάσεις ανώτερο από Superlative, σε κάθε επίπεδο, μηχανικά, αισθητικά, σχεδιαστικά, παντού.  Γι΄αυτό !   Όχι για άλλο λόγο.

image uploading site

Οι δε δείκτες εντωμεταξύ, είναι και σε αυτό από άλλο πλανήτη.
Από τον πλανήτη «Γιαπωνέζικο design» για την ακρίβεια :lol:

Epic fail, κατά την ταπεινή μου άποψη.
Περί αισθητικής φυσικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.
Απλά εμένα μου χτυπάνε τόσο άσχημα, που βάζουν σε τριτοδεύτερη μοίρα την ποιότητα κατασκευής, την καλιμπρά κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 06:01:58 μμ »
Ωμεγα ευκολα σε αυτο το διλημμα καθως το συγκεκριμενο GS το βρισκω απλα χαλι.... τι να σχολιασεις το μπεζελ τους δεικτες αισθητικης τογιοτα κορολλα του 80.... τοσο χαλια που οντως το θεμα μηχανης περναει σε δευτερη μοιρα..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος xRallyArt

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:07:31 μμ »
Grand Seiko εύκολα, spring drive
Τι να λέμε τώρα, αν θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο με νεο planet ocean με την 8800...

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bluesax

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:15:50 μμ »
OMEGA βεβαια!!!!

ps: Μου θυμίζει την κόντρα γιαπωνέζικα Vs γερμανικά αυτοκίνητα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dexter

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:30:46 μμ »
Δε γνωριζω απο μηχανες κλπ καθαρα απο ομορφια η ψηφος μου παει στην Ω.Αν και το  αγαπημενο μου Ω ειναι το Aqua terra Skyfall

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:33:47 μμ »
Οι δε δείκτες εντωμεταξύ, είναι και σε αυτό από άλλο πλανήτη.
Από τον πλανήτη «Γιαπωνέζικο design» για την ακρίβεια :lol:

Epic fail, κατά την ταπεινή μου άποψη.
Περί αισθητικής φυσικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.
Απλά εμένα μου χτυπάνε τόσο άσχημα, που βάζουν σε τριτοδεύτερη μοίρα την ποιότητα κατασκευής, την καλιμπρά κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν μπορώ να φανταστώ πιο ταιριαστούς δείκτες σ' αυτό το ρολόϊ.
Καταβάλλω ειλικρινή προσπάθεια, δηλαδή. "Φαντάσου ρε !", μου φωνάζω, αλλά τίποτε.
Απλά ολοκληρώνουν αποθεωτικά ένα ήδη τέλειο σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:42:24 μμ »
Δεν σας αρέσουν οι δείκτες του συγκεκριμένου GS ...... ενώ σας αρέσει για δείκτης  το σήμα της μερσεντές που έχουν τα ρόλεξ ....!!!!!!


Ήμαρτον ..... όπως λέει και ο φίλος Γεωργίου ....::!!!!!


Τώρα για το συγκεκριμένο συγκριτικό .... αν αντί για το Seamaster 300 ήταν το 300αρι Master coaxial θα το σκεφτόμουν σοβαρά  για Ω ...!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:52:50 μμ »
Δεν σας αρέσουν οι δείκτες του συγκεκριμένου GS ...... ενώ σας αρέσει για δείκτης  το σήμα της μερσεντές που έχουν τα ρόλεξ ....!!!!!!


Ήμαρτον ..... όπως λέει και ο φίλος Γεωργίου ....::!!!!!


Τώρα για το συγκεκριμένο συγκριτικό .... αν αντί για το Seamaster 300 ήταν το 300αρι Master coaxial θα το σκεφτόμουν σοβαρά  για Ω ...!!!!!

Εμένα Μητσάρα δεν μου αρέσει αισθητικά

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:01:37 μμ »
Δεν μπορώ να φανταστώ πιο ταιριαστούς δείκτες σ' αυτό το ρολόϊ.
Καταβάλλω ειλικρινή προσπάθεια, δηλαδή. "Φαντάσου ρε !", μου φωνάζω, αλλά τίποτε.
Απλά ολοκληρώνουν αποθεωτικά ένα ήδη τέλειο σύνολο.

Με μία δεύτερη ανάγνωση, δεν έχεις άδικο: αυτοί οι δείκτες όντως είναι πολύ ταιριαστοί με αυτό το ρολόϊ. Είναι και τα δύο η επιτομή της ωρολογιακής ασχήμιας :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:05:51 μμ »

Εμένα Μητσάρα δεν μου αρέσει αισθητικά

Ναι φίλε .... αυτό μου αρέσει αρκετά ... και το προτιμώ ...:.!!!!

Αντίθετα στο Seamaster 300 δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα την βαλβίδα ηλίου που μου θυμίζει καπάκι από οδοντόκρεμα κολγκειτ .... και το μπρασελέ του που σχεδιαστικά είμαι άθλιο ...!!!!!! Επίσης Για τους σκελετομένους δείκτες του δεν μπορώ να αποφάσεων αν μου αρέσουν ...!!!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:09:22 μμ »
Με μία δεύτερη ανάγνωση, δεν έχεις άδικο: αυτοί οι δείκτες όντως είναι πολύ ταιριαστοί με αυτό το ρολόϊ. Είναι και τα δύο η επιτομή της ωρολογιακής ασχήμιας :p

Καλά.
Κάτσε να βρω εγώ ένα, κι όταν το ποστάρω στο "Τι Rolex φοράμε σήμερα" μη μου κάνεις κομπλιμάν.   :smt039

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:14:08 μμ »
αν αντί για το Seamaster 300 ήταν το 300αρι Master coaxial θα το σκεφτόμουν σοβαρά  για Ω ...!!!!!

Το Seamaster 300 Master Coaxial  είναι  φανταστικό.
Ουδεμία απολύτως σχέση με το SMP 300, με το dial  το εμπνευσμένο από τα πατατάκια Ruffles  :o

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:25:17 μμ »
Δημήτρη πάρε ένα pelagos να ξεμπερδεύεις...Αν βρεις και αυτό με την ΕΤΑ ακόμα καλύτερα!!!



Για seamaster το 2254.50 είναι μονόδρομος για μένα..μακράν το πιο όμορφο!!!  Εδώ όμως μόνο μεταχειρισμένο... :smoker:








Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:50:56 μμ »
Ναι φίλε .... αυτό μου αρέσει αρκετά ... και το προτιμώ ...:.!!!!

Αντίθετα στο Seamaster 300 δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα την βαλβίδα ηλίου που μου θυμίζει καπάκι από οδοντόκρεμα κολγκειτ .... και το μπρασελέ του που σχεδιαστικά είμαι άθλιο ...!!!!!! Επίσης Για τους σκελετομένους δείκτες του δεν μπορώ να αποφάσεων αν μου αρέσουν ...!!!
Το 300αρι μαστερ ειναι πολυ ομορφο αλλα με χαλαει αυτη η ψευτοπατινα η κιτρινιλα ειναι πολυ φεικ...... ο μπρασελες του ομως φανταστικος! Οτι πρεπει να χει ενα ρολοι αυτης της κατηγοριας τιμης, ενω του νεου τι να λεμε σαν να βγηκε απο ταινια των 90ς.... ασε δε αυτους τους σκελετον δεικτες που δε μ αρεσαν ποτε...

Εδω ομως κερδιζει γιατι πεφτει σε ακομα πιο ασχημο αντιπαλο...!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 08:55:58 μμ »
Κανένα από μένα... το νέο Seamaster σε σχέση με το προηγούμενο είναι μέρα με νύχτα...

- απουσία sculptured logo στο dial, πλεον βαμμενο
- πάει το glossy γυαλιστερό dial
- πάει και το logo του ιππόκαμπου στο caseback
- πλέον καπάκι οδοντόπαστας ως He valve...
- bezel με bold numbers τύπου Tag Aquaracer..

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:34:17 μμ »
Το θέμα είναι απλό...το GS το παίρνεις ακριβώς γιατί δεν αρέσει στους πιο πολλούς αλλά αρέσει σε εσένα!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:39:00 μμ »
Το θέμα είναι απλό...το GS το παίρνεις ακριβώς γιατί δεν αρέσει στους πιο πολλούς αλλά αρέσει σε εσένα!

Εντάξει είναι και αυτό μία προσέγγιση.
Θέλω να το δηλώσεις και σε αντίστοιχη σύγκριση στο "Γυναίκες Δηλητήριο" όμως :lol:

Πέρα απ΄την πλάκα Παναγιώτη, αν σου αρέσει, σαφώς και το παίρνεις. Είπαμε: περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :up:
Το θέμα όμως είναι να το πάρεις επειδή όντως σου αρέσει και όχι απλά επειδή δεν αρέσει στου άλλους ;)

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 09:48:07 μμ »
Το θέμα είναι απλό...το GS το παίρνεις ακριβώς γιατί δεν αρέσει στους πιο πολλούς αλλά αρέσει σε εσένα!

Δεν είναι ότι δεν αρέσει στους πιο πολλούς (δεν αναφέρομαι ειδικά στο συγκεκριμένο μοντέλο, μιλάω γενικά για τα GS).
Εγώ νομίζω ότι τα GS αρέσουν στους πιο πολλούς.
Το θέμα είναι ότι οι πιο πολλοί δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν "πάνω από 300 ευρώ για SEIKO".
Kαι μήπως λέω και πολλά.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:02:00 μμ »
Δεν είναι ότι δεν αρέσει στους πιο πολλούς (δεν αναφέρομαι ειδικά στο συγκεκριμένο μοντέλο, μιλάω γενικά για τα GS).
Εγώ νομίζω ότι τα GS αρέσουν στους πιο πολλούς.
Το θέμα είναι ότι οι πιο πολλοί δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν "πάνω από 300 ευρώ για SEIKO".
Kαι μήπως λέω και πολλά.


Το τερμάτισες...έχω λαρτζ φίλους που το πεντακοσάρικο το δίνουν για ένα ΜΜ300. Για GS δεν ξέρω να σου πω....
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: GRAND SEIKO vs OMEGA
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 10:05:13 μμ »
Δεν είναι ότι δεν αρέσει στους πιο πολλούς (δεν αναφέρομαι ειδικά στο συγκεκριμένο μοντέλο, μιλάω γενικά για τα GS).
Εγώ νομίζω ότι τα GS αρέσουν στους πιο πολλούς.
Το θέμα είναι ότι οι πιο πολλοί δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν "πάνω από 300 ευρώ για SEIKO".
Kαι μήπως λέω και πολλά.

το "αν σου αρέσει" συμπεριλαμβάνει μέσα και τον παράγοντα "τιμή"... εννοώ ότι εάν σου αρέσει το πακέτο και η τιμή είναι κάτι που μπορείς να διαθέσεις τότε (για μένα) το ότι αρέσει σε λίγους είναι απλά το κερασάκι ;)

γενικά είμαι της φιλοσοφίας του να παίρνω ότι μου αρέσει εμένα...θυμάμαι όταν είχα μπροστά μου πριν κάποια χρόνια ένα campanola και ένα rolex με τα ίδια λεφτά (το citizen έκανε 300 ευρώ παραπάνω) και πήρα το campanola...δεν το μετάνιωσα καθόλου και το χάρηκα απίστευτα