Ψηφοφορία

Eπιθυμίες μελών.

Project έως 300 ευρώ
22 (46.8%)
Project 300 έως 600 ευρώ
14 (29.8%)
Oμαδική αγορά Hamilton
11 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Για να δούμε που το πάμε...  (Αναγνώστηκε 70797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:21:08 πμ »
Απο τη μια,έτσι όπως το θέτει ο Γιάννης,έχει μια λογική.
Απο την άλλη,όπως προείπε ο Άρης,είναι λίγο παγίδα.
Εγώ,για παράδειγμα,είμαι διατεθειμένος να δώσω max.350€-380€ για ένα project.Παρ'όλα αυτά όμως την "πάτησα" και ψήφισα "project εως 300€",φοβούμενος ότι θα βρεθώ απο το πουθενά να βάζω το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Εδώ που τα λέμε πάντως,δε νομίζω ότι χρειαζόταν να ανέβει τόσο ψηλά ο πήχης.
Είναι πολλοί αυτοί άλλωστε που έχουν ξεκαθαρίσει ότι τα ποσά των 500€ και 600€ είναι απαγορευτικά γι'αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:42:33 πμ »
Πιστευω οτι το πιο αποτελεσματικο να ψηφίσουμε ρολογια, οι επιλογες εχουν γινει σε αλλο thread.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:54:42 πμ »
Σας κρούω τον κώδωνα του κινδύνου:

Η χρυσή τομή προς την τιμή θα πρέπει να βρεθεί προς τα κάτω: κάποιος που μπορεί να δώσει 600 θα δώσει και 300, κάποιος όμως που μπορεί να δώσει 300 θα απογοητευτεί...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:06:44 πμ »
Λοιπο ,ας προσπαθησω να γραψω και να κανω κατανοητες τις σκεψεις μου και αυτα που καταλαβαινω απο τα γραφομενα μας.
Κατ αρχην ψηφιζουμε για να δουμε ποσοι-θεωρητικα παντα-θα ενδιαφεροντουσαν-υπο προυποθεσεις-να συμμετασχουν σε ενα προτζεκτ
ειτε 300 ευρω ειτε max 600 ευρω.
Ενας που μπορει να διαθεσει 400-500 ευρω,τι θα ψηφισει;Γιατι αν ψηφισει max 600 και το ρολοι που τελικα προκριθει κανει τοσο,τι θα κανει;Προφανως βγαινει εκτος μπατζετ και δεν συμμετεχει,θα μου πειτε.Μ' αυτον τον τροπο ομως δεν αλλοιωνεται η ψηφοφορια; η εμενα μου φαινεται;
Επισης αναφερθηκε οτι πολλοι φιλοι για να συμμετασχουν στο προτζεκτ,θα πρεπει-και με το δικιο τους-το ρολοι να ειναι της απολυτου αρεςσκειας τους.Αρα ,κατα την ταπεινη μου γνωμη,το μονο συμπερασμα που μπορουμε να εξαγουμε απο τη ψηφοφορια αυτη,ειναι -εντελως θεωρητικα-ποσοι θα ενδιαφεροντουσαν γενικα για προτζεκτ(στις δυο κατηγοριες τιμης).Καλιστα οποιος λεει ναι τωρα,αποφασιζει διαφορετικα μετα την επιλογη του ρολογιου,αν δεν του αρεσει(κι ας ειναι εντος μπατζετ).
Παρα πολυ θεωρητικα τα βλεπω,πολλες προυποθεσεις.Και βεβαια θα πρεπει να υπαρχουν και πολλες-πολλες συμμετοχες,ετσι ωστε με τις απωλειες που θα προκυψουν απο τη διαδικασια,να μας μεινει ενα καλο νουμερο -διαπραγματευσιμο σε καθε εταιρεια.Με 10 η 5 η 20 αρχικες συμμετοχες,δεν γινεται τιποτα.
Απο την αλλη,οσον αφορα το Η,εχουμε ενα απολυτα συγκεκριμενο ρολοι,σε αλλους αρεσει,σε αλλους οχι,αλλα ειναι αυτο,το ξερουμε.
Και εχουμε τη δυνατοτητα να το απορριψουμε η να το αποδεχθουμε,χωρις υποθεσεις και προυποθεσεις.Και αυτο ειναι πολυ σημαντικο.Ας τα σκεφτουμε ολα αυτα και ας αποφασισουμε

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος antonio-titanium

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:28:56 πμ »
ΚΑι για   εμένα το βασικό είναι αρχικά να μαζευτούν συμμετοχές γενικά ....γιατί με 15 άτομα που έχουν ψηφίσει μέχρι στιγμής στο τριλλημα δεν κάνουμε δουλειά! ετσι !Ψηφισα σημερα που μπηκα απο το pc γιατι απο το i-phone που εμπενα με  tapatalk για ψηφοφορία διάβαζα και ψηφοφορία δεν έβλεπα ! Δεν την εμφανιζει !Από 300- 600 ψήφησα  με επιθυμητό ένα ποσό γύρω στα 400-450 αλλά είμαι διατεθιμενοσ και να ανέβω και να κατέβω στη τιμή και κάτω από 300 αν περάσει αρκεί να είναι project με ένα κάποιο customization !ΔΕν ξέρω το σκέτο  χάραγμα δεν μου κάθετε... (και μετα τα όσα  αναφέρθηκαν από τους υπολοίπους σχετικά).Νιωθω σαν να πηγαινω μόνος μου και να χαράζω  κάτι...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:33:08 πμ »
Θα πω κάτι ευνόητο για μένα, αλλά από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχει γίνει κατανοητό από τους περισσότερους.
Όποιος ψηφίσει την κατηγορία 300-600, στην ουσία έχει ψηφίσει και την κατηγορία 0-300.
Όποιος έχει ψηφίσει 0-300 δεν έχει ψηφίσει ναι στην κατηγορία 300-600.
Άρα, αν η κατηγορία 0-300 βγει πρώτη στην ψηφοφορία, αυτομάτως προσμετρώνται σε αυτή και οι ψήφοι της κατηγορίας 300-600.
Αν βγει πρώτη η κατηγορία 300-600 δεν προσμετρώνται σε αυτήν οι ψήφοι της κατηγορίας 0-300.

Προσωπικά ψήφισα 300-600 γιατί μέχρι 500 ευρώ μάξιμουμ θα τα έδινα αυτή τη στιγμή για ένα καλαίσθητο ρολόι - αναμνηστικό του φόρουμ. Αν προκριθεί τελικά η κατηγορία 0-300, εννοείται ότι θα πάρω μέρος και θα μου μείνουν και λεφτά από το ανώτερο μπάτζετ που έχω θέσει.
Μόνο εγώ το βρίσκω λογικό αυτό; Μήπως κάτι δεν σκέφτομαι σωστά;;;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:37:46 πμ »
Θα πω κάτι ευνόητο για μένα, αλλά από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχει γίνει κατανοητό από τους περισσότερους.
Όποιος ψηφίσει την κατηγορία 300-600, στην ουσία έχει ψηφίσει και την κατηγορία 0-300.
Όποιος έχει ψηφίσει 0-300 δεν έχει ψηφίσει ναι στην κατηγορία 300-600.
Άρα, αν η κατηγορία 0-300 βγει πρώτη στην ψηφοφορία, αυτομάτως προσμετρώνται σε αυτή και οι ψήφοι της κατηγορίας 300-600.
Αν βγει πρώτη η κατηγορία 300-600 δεν προσμετρώνται σε αυτήν οι ψήφοι της κατηγορίας 0-300.

Προσωπικά ψήφισα 300-600 γιατί μέχρι 500 ευρώ μάξιμουμ θα τα έδινα αυτή τη στιγμή για ένα καλαίσθητο ρολόι - αναμνηστικό του φόρουμ. Αν προκριθεί τελικά η κατηγορία 0-300, εννοείται ότι θα πάρω μέρος και θα μου μείνουν και λεφτά από το ανώτερο μπάτζετ που έχω θέσει.
Μόνο εγώ το βρίσκω λογικό αυτό; Μήπως κάτι δεν σκέφτομαι σωστά;;;

Κι αν το τελικο ρολοι κανει 600 ρε Θοδωρη,τι γινεται που εχεις ψηφισει ναι μεχρι 600;
Τοσο παραλογα σκεφτομαι οτι ψηφισες κατι που στη ουσια δεν τοο υποστηριζεις απολυτα;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:41:37 πμ »
εγω  ψήφισα στην κατηγορία 300-600 αλλα για κάτι ιδιαίτερο δεν θα είχα πρόβλημα και λίγο παραπάνω
αν δηλαδή το hamilton βγεί στηντελική 320-330 νομίζω οτι δεν ειναι μεγάλη διαφορά εως τα 600  αν φυσικά πάρουμε κατι που να αξίζει

Αποσυνδεδεμένος antonio-titanium

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:47:10 πμ »
Οι κατηγορίες  και αυτή που θα περάσει θα μετατραπούν σε ρολόγια μετά με διαφορετικές τιμές.....Το ρολόι που θα ψηφίσουμε θα είναι δεσμευτικό αν προκριθεί  ....Δεν καταλαβαίνω που προβληματίζεστε? Λίγες συμμετοχές πολλοί προβληματισμοί μακάρι να ήταν το αντίθετο!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:54:22 πμ »
Κι αν το τελικο ρολοι κανει 600 ρε Θοδωρη,τι γινεται που εχεις ψηφισει ναι μεχρι 600;
Τοσο παραλογα σκεφτομαι οτι ψηφισες κατι που στη ουσια δεν τοο υποστηριζεις απολυτα;

Βρε Σπύρο, βολιδοσκόπηση προθέσεων κάνουμε. Δεν γίνεται να βάλουμε κατηγορίες ανά 50 ευρώ για να καλυφθούν όλα τα ενδεχόμενα.
Μιας και με ρωτάς προσωπικά, αν το ρολόι που θα προκριθεί μου αρέσει, θα το πάρω, δεν χάλασε και ο κόσμος για 100 ευρώ διαφορά.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:59:59 πμ »
Για τον άλλον μπορεί να χάλασε όμως Θοδωρή που δεν έχει χρήματα να το πάρει. Μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι; Το είπες και μόνος σου πολύ σωστά ότι δεν μπορούν να ανέβουν στην επόμενη κλίμακα. Συγγνώμη, αλλά το βρίσκω ρατσιστικό να αποκλείσουμε άτομα που δεν έχουν 400, 500 και 600 ευρώ αλλά θα ήθελαν να συμμετέχουν. Πρέπει να έχουμε συναίσθηση της πραγματικότητας που ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:02:18 πμ »
Οι κατηγορίες  και αυτή που θα περάσει θα μετατραπούν σε ρολόγια μετά με διαφορετικές τιμές.....Το ρολόι που θα ψηφίσουμε θα είναι δεσμευτικό αν προκριθεί  ....Δεν καταλαβαίνω που προβληματίζεστε? Λίγες συμμετοχές πολλοί προβληματισμοί μακάρι να ήταν το αντίθετο!

συμφωνώ 100%

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:04:10 πμ »
Ψήφισα μόνο για το Hamilton.
Κανονικά δεν θα έδινα ούτε 1€ για κανένα project γιατί δεν έχω καθόλου λεφτά. Θα μπορούσα όμως άνετα να συμμετέχω σε ένα project στις αρχές του επόμενου χρόνου μάλιστα μέχρι και 800€. Πιστεύω, αν δοθεί χρόνος να ωριμάσει η ιδέα του project (να κάνει και ο καθένας τα κουμάντα του) θα μεγαλώσουν οι συμμετοχές. Ειδικά μετά τα Χριστούγεννα που αρκετοι θα πάρουν έστω και το κουτσουρεμένο δώρο...
Για το Ηamilton είπα ναι γιατί μου αρέσει η μηχανή του και ομολογώ ότι θα δανειστώ τα λεφτά μόνο διότι αυτή η τιμή είναι ευκαιρία για την μηχανή αυτή.

K.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:06:21 πμ »
Για τον άλλον μπορεί να χάλασε όμως Θοδωρή που δεν έχει χρήματα να το πάρει. Μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι; Το είπες και μόνος σου πολύ σωστά ότι δεν μπορούν να ανέβουν στην επόμενη κλίμακα. Συγγνώμη, αλλά το βρίσκω ρατσιστικό να αποκλείσουμε άτομα που δεν έχουν 400, 500 και 600 ευρώ αλλά θα ήθελαν να συμμετέχουν. Πρέπει να έχουμε συναίσθηση της πραγματικότητας που ζούμε.

Για τον εαυτό μου μιλάω μόνο Βίκτωρα. Δεν εκπροσωπώ κανέναν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:12:06 πμ »
Πιστεύω μια χαρά είναι η ψηφοφορία ως έχει. Θα δούμε πρώτα απ' όλα αν υπάρχει ενδιαφέρον για υλοποίηση πρότζεκτ ή για ομαδική αγορά. Αυτό είναι το πιο σημαντικό νομίζω για να σταματήσει αυτός ο φαύλος κύκλος προτάσεων χωρίς συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Αν δούμε ότι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για πρότζεκτ τότε το προχωράμε με συγκεκριμένες προτάσεις και τιμές. Δεν είναι του παρόντως όμως αυτό. Αν υπάρξει διάθεση και ενδιαφέρον πιστεύω θα τα βρούμε (οι περισσότεροι) απο άποψη budget.

Αν δούμε ότι οι συμμετοχές δεν αρκούν για υλοποίηση πρότζεκτ ή ότι τα περισσότερα μέλη προτιμούν μια ομαδική αγορά τότε προχωράμε μ'αυτό. 
Μάριος

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:28:29 πμ »
Δεν ξέρω άν είμαι ό μόνος που το αισθάνεται αυτό,αλλά ΗΔΗ κουράστηκα.
Θεωρώ ότι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε,όπως είπε και ο Heuer,είναι να πέριμένουμε και ανάλογα με τα αποτελέσματα να πορευτούμε.
Είναι τουλάχιστον αστείο να καθόμαστε και να αναλωνόμαστε σε προτάσεις και κόντρα αντιπροτάσεις,τη στιγμή που τα ίδια τα αποτέλεσματα μας εκθέτουν.
Με λίγα λόγια "που πας ξεβράκωτος στ'αγγούρια" με 8,6 και 5 συμμετοχές στις αντίστοιχες κατηγορίες.(τουλάχιστον μέχρι τώρα που γράφω αυτό το post)
Θα έλεγα να κοπάσουμε και να περιμένουμε όσο χρειαστεί,ακόμα κι ένα μήνα ή και παραπάνω,μέχρι να αποκτήσουμε το ανάλογο υπόβαθρο για να μιλάμε για project.
Αυτή τη στιγμή είμαστε πολύ "λίγοι" για κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:30:00 πμ »
 Παράθεση από: koubilaihan στις Σήμερα στις 11:33:08 πμ >  Παράθεση
Θα πω κάτι ευνόητο για μένα, αλλά από ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχει γίνει κατανοητό από τους περισσότερους.
Όποιος ψηφίσει την κατηγορία 300-600, στην ουσία έχει ψηφίσει και την κατηγορία 0-300.
Όποιος έχει ψηφίσει 0-300>δεν έχει ψηφίσει ναι στην κατηγορία 300-600.
Άρα, αν η κατηγορία 0-300 βγει πρώτη στην ψηφοφορία, αυτομάτως προσμετρώνται σε αυτή και οι ψήφοι της κατηγορίας 300-600.
Αν βγει πρώτη η κατηγορία 300-600 δεν προσμετρώνται σε αυτήν οι ψήφοι της κατηγορίας 0-300.

Προσωπικά ψήφισα 300-600 γιατί μέχρι 500 ευρώ μάξιμουμ θα τα έδινα αυτή τη στιγμή για ένα καλαίσθητο ρολόι - αναμνηστικό του φόρουμ. Αν προκριθεί τελικά η κατηγορία 0-300, εννοείται ότι θα πάρω μέρος και θα μου μείνουν και λεφτά από το ανώτερο μπάτζετ που έχω θέσει.
Μόνο εγώ το βρίσκω λογικό αυτό; Μήπως κάτι δεν σκέφτομαι σωστά;;;
 
 
Θοδωρη γραφεις το αυτονοητο,σιγουρα οποιος μπορει να δωσει 600 δεν θα διστασει στα 300,επισης νομιζω οτι για ολους μας μας ισχυει και το καλαισθητο συμφωνα με τα γουστα μας,κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να παρει κατι που δεν του αρεσει,ομως απο την στιγμη που πιθανον ξεκινησει μια τετοια διαδικασια,θεωρω απαραιτητο να μπει νερακι στο κρασι.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:35:50 πμ »
Αν δηλαδή προκριθεί η λύση 300-600 τι θα πείτε στο μέλος που δε θα μπορεί να συμμετέχει λόγω τιμής; Ας μου απαντήσει κάποιος, τι θα πείτε;

Ας μη γίνονται οι συναντήσεις της Παρασκευής στο Floca αλλά στο Α for Athens για κοκτέηλ με θέα την Ακρόπολη κι οσοι δεν μπορούν δεν πειράζει, δημοκρατία έχουμε..

Αυτή τη στιγμή κανονίζω να πάω στο χαράκτη για να δω τι γίνεται με το Η πραγματικά με βαριά καρδιά...

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:39:49 πμ »
andrey_ γιατι με βαριά καρδιά? Κάνεις δεν σας απαγορεύει να συνεχίστε!
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:41:47 πμ »
Θεωρώ άδικη για κάποιους την ψηφοφορία ως τέθηκε, δεν μπορώ να το πω διαφορετικά...