Ψηφοφορία

Eπιθυμίες μελών.

Project έως 300 ευρώ
22 (46.8%)
Project 300 έως 600 ευρώ
14 (29.8%)
Oμαδική αγορά Hamilton
11 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Για να δούμε που το πάμε...  (Αναγνώστηκε 70796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Για να δούμε που το πάμε...
« στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:55:21 μμ »
Επειδή κάπως μπλέξαμε τα μπούτια μας, ας ψηφίσουμε ώστε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα ;)

Προσωπικά αποκλείω τη συμμετοχή μου σε ένα ακριβό πρότζεκτ, ενώ θα συμμετάσχω είτε σε ομαδική του Hamilton είτε σε project έως 300 ευρώ(εφόσον φυσικά μου αρέσει το ρολόι)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:57:57 μμ »
Ψήφισα ήδη για το HAMILTON.
Σε οτιδήποτε άλλο δεν συμμετέχω.
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:00:01 μμ »
Εγώ μόνο για πρότζεκτ είμαι μέσα.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:08:43 μμ »
Αυριο θα παω με το Σπυρο στο χαρακτη μηπως βγει κατι καλο και ξεχωριστο..

Ψηφισα Η και βλεπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:15:45 μμ »
Εριξα κι εγω την ψηφο μου,εχω να κανω μια ερωτηση,η τιμη των 300 ευρω ισχυει ειτε αγορασθει 1 ειτε 30 (λεμε τωρα) ρολογια;οπως εχω προαναφερει εαν απαιτειται καποιος ικανος αριθμος ατομων,τοτε ειμαι παρων.
Α! ψηφισα προτζεκτ 300-600,δεν θελω να φτασουμε τα 600 ευρω βεβαια αλλα εαν κατι αξιοπρεπες κι ευρυτερα αποδεκτο ειναι στο ευρος των 380-430 ευρω,να μην αποτελεσει τροχοπεδη το φραγμα των 300.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:41:14 μμ »
ψηφισα προτζεκτ 300-600,δεν θελω να φτασουμε τα 600 ευρω βεβαια αλλα εαν κατι αξιοπρεπες κι ευρυτερα αποδεκτο ειναι στο ευρος των 380-430 ευρω,να μην αποτελεσει τροχοπεδη το φραγμα των 300.

Αυτη ηταν και η δικη μου σκεψη-προβληματισμος!
Μηπως μια ψηφοφορια αναμεσα σε ενα συνολικο κοστος 0-300 Ευρω και απευθειας 300-600 Ευρω, αποκλειει μια κατηγορια ρολογιων-επιλογων σε ενα ενδιαμεσο φασμα τιμης με λαθος κριτηριο?!...
Η διαφορα απο τα 300 εως τα 600 Ευρω ειναι μεγαλη!
Νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να συμπεριλαβετε στην ψηφοφορια και ενα ενδιαμεσο πλαφον κοστους...

π.χ.:

Εως 300 Ευρω
350-450 Ευρω
500-600 Ευρω

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:42:49 μμ »
Επειδή κάπως μπλέξαμε τα μπούτια μας, ας ψηφίσουμε ώστε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα ;)

Προσωπικά αποκλείω τη συμμετοχή μου σε ένα ακριβό πρότζεκτ, ενώ θα συμμετάσχω είτε σε ομαδική του Hamilton είτε σε project έως 300 ευρώ(εφόσον φυσικά μου αρέσει το ρολόι)

Γιαννη προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως ευελπιστεις να αποκομισεις απο το τριλλημα που εθεσες.
Ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα.Απο τη μια πλευρα εχουμε την οργανωση εκ του μηδενος ενος project,(ανεξαρτητου τιμης),με ολα τα πλεονεκτηματα του
και απο την αλλη την ομαδικη αγορα ενος συγκεκριμενου ρολογιου με χαρακτηριστικη εκχαραξη που μετα απο πληθος διεργασιων εχει φτασει στο τελικο σταδιο.
Λεω οτι ειναι εντελως διαφορετικα ,γιατι επι της ουσιας οποιος επιλεξει project,τι ακριβως διαλεγει;ποιο ρολοι;ποια χαραξη;ποια εταιρεια;ποια διαδικασια;
Φτου κι απ την αρχη λοιπον και μαλλον χειροτερα ,γιατι απ οτι διαβαζω δεν νομιζω οτι θα καταληξουμε ευκολα καπου.Μιλαμε για ....βαθος χρονου,ικανο να μας κανει να συμμετασχουμε και στις 2 αγορες,χαριτολογωντας θα πω οτι οταν θα ειμαστε ετοιμοι για το project,θα εχουμε βγει απο τη κριση.
Τελος παντων θα δουμε αυριο με το Βικτωρα τι ιδιαιτερο μπορει να χαραχθει,θεωρω οτι οι ιδεες του Αρη ηταν στο σωστο δρομο.
Θα σας ενημερωσουμε αμεσα.
Ψηφιζω Η και βλεπουμε(2)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:53:56 μμ »
Ένα project των 300 +/- 50 € νομίζω θα ήταν ιδανικό, ψηφίζω όμως Η για ένα λόγο.
Το ψάξιμο και η δουλειά που έχει γίνει από τους συφορουμίστες μας δεν θέλω να πάει χαμένη....  :)
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:57:52 μμ »
Αυτη ηταν και η δικη μου σκεψη-προβληματισμος!
Μηπως μια ψηφοφορια αναμεσα σε ενα συνολικο κοστος 0-300 Ευρω και απευθειας 300-600 Ευρω, αποκλειει μια κατηγορια ρολογιων-επιλογων σε ενα ενδιαμεσο φασμα τιμης με λαθος κριτηριο?!...
Η διαφορα απο τα 300 εως τα 600 Ευρω ειναι μεγαλη!
Νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να συμπεριλαβετε στην ψηφοφορια και ενα ενδιαμεσο πλαφον κοστους...

π.χ.:

Εως 300 Ευρω
350-450 Ευρω
500-600 Ευρω

Φιλικα,
Αρης

Παλι το ιδιο προβλημα θα υπαρχει, σαν το συλλογισμο του Ζηνωνα..

Αποψη μου ειναι οτι εστω και ενας φιλος να υπαρχει που θα ηθελε να συμμτεχει σε προτζεκτ αλλα δεν μπορει να διαθεσει πανω απο 300 ευρω, ειναι υποχρεωση των υπολοιπων να κρατησουν χαμηλο τον προυπολογισμο...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:16:05 πμ »
Ένα ρολόι των 400 ευρώ είναι στην κατηγορία 300-600 ευρώ. Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό φίλοι μου. Όσο για την ταυτόχρονη υλοποίηση project και ομαδικής αγοράς, το βλέπω παντελώς ανέφικτο. Γι'αυτό πιστεύω πως πρέπει να προσδιορίσουμε τι επιθυμούμε περισσότερο...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:22:06 πμ »
Παράθεση
Παλι το ιδιο προβλημα θα υπαρχει, σαν το συλλογισμο του Ζηνωνα..

Ενταξει εχει ανεβει πολυ το επιπεδο του φορουμ,εαν μας ρωτησει κι Βελτσος συμβουλη,τοτε θα εχουμε την παγκοσμια πρωτοκαθεδρεια  ;D   ;D
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:31:09 πμ »
Εσυ ανοιγεσαι πολυ, μαζεψου, στην αναγκη μου θα βρεθεις  :P

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:31:57 πμ »
Παλι το ιδιο προβλημα θα υπαρχει, σαν το συλλογισμο του Ζηνωνα..
Αποψη μου ειναι οτι εστω και ενας φιλος να υπαρχει που θα ηθελε να συμμτεχει σε προτζεκτ αλλα δεν μπορει να διαθεσει πανω απο 300 ευρω, ειναι υποχρεωση των υπολοιπων να κρατησουν χαμηλο τον προυπολογισμο...

Φιλε Βικτωρα,
Πιστευεις οτι εχετε καταληξει στο οικονομικο πλαφον και κατ' επεκταση στο ρολο'ι'?!
Εαν ναι, τοτε αυτο το νημα ειναι σιγουρα ατοπο! Προσωπικα μου δινεται η αισθηση οτι δεν εχετε καταληξει ουτε στο ρολο'ι' ουτε στο ποσον, εκτος εαν κανω λαθος...
Αντιλαμβανομαι τι εννοεις, αλλα με αυτη τη συλλογιστικη ισως -γιατι οχι- το κοστος να πρεπει κατεβει ακομη και στα 150 Ευρω! Εξαρταται απο τι πραγματικα θελει κανεις εντελει να κανει...
Αν αναφερεσαι σε ομαδικη αγορα με τυχον ''προοπτικες project'', νομιζω οτι το ρολο'ι' το βρηκατε και δεν ειναι αλλο απο το 'Η'!
Η γνωμη μου παντως -με οση γνωση και εμπειρια μπορει να εχω σε τετοια θεματα- ειναι οτι εφοσον τελικα αποφασισετε να κανετε project και οχι ομαδικη αγορα, προκειμενου να υπαρχουν επιλογες -και λαμβανοντας υποψη ολες τις παραμετρους- θα πρεπει να αμβλυνετε το οριο εως τα 450 Ευρω (δηλ. επιλογες-επιβεβαιωμενες προτασεις με συνολικο κοστος απο 300-450 Ευρω)!

Ένα ρολόι των 400 ευρώ είναι στην κατηγορία 300-600 ευρώ. Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό φίλοι μου.

Γιαννη,
Τι λες τωρα?!...
Ιδια ειναι να δωσει κανεις 300 Ευρω, ιδια 450 και ιδια 600?!   :D
Μια ψηφοφορια σε ποσα μεταξυ 300 και 300-600 Ευρω, θα σταθει καταδικαστικη για τη δευτερη!

Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2012, 01:15:42 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:35:26 πμ »
 Παράθεση από: andrey_ στις Σήμερα στις 01:31:09 πμ >
Παράθεση
Εσυ ανοιγεσαι πολυ, μαζεψου, στην αναγκη μου θα βρεθεις  :P

 
χαχαχαχα ειδικα αν βγαζεις και διαζυγια,δεν βλεπω να περισσευουν χρηματα για το σπιτι,οποτε καταλαβαινεις τις συνεπειες  :smt075  
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:39:18 πμ »
Αρη μου πραγματικα αν ενας-δυο φιλοι εξεφραζαν την επιθυμια για 150 ευρω θα επεμενα για 150ευρω, αλλωστε καποια στιγμη προτεινα το σεικο5..

Ηδη 3 η 4 μελη εχουν θεσει ως οριο τα 300 και γι αυτο επιμενω στα 300!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:07:03 πμ »
Αρη μου πραγματικα αν ενας-δυο φιλοι εξεφραζαν την επιθυμια για 150 ευρω θα επεμενα για 150ευρω, αλλωστε καποια στιγμη προτεινα το σεικο5..
Ηδη 3 η 4 μελη εχουν θεσει ως οριο τα 300 και γι αυτο επιμενω στα 300!

Σωστο, φιλε Βικτωρα.
Ωστοσο γι' αυτο το λογο γινονται και οι ψηφοφοριες, αφου καθε ρολο'ι' εχει το δικο του κοστος και θα πρεπει αυτη η σχεση -αν οχι σιγουρα να ευχαριστει ολους- τουλαχιστον να ικανοποιει ή να ενδιαφερει τους περισσοτερους προκειμενου τελικα να συμμετασχουν!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:35:05 πμ »

Γιαννη,
Τι λες τωρα?!...
Ιδια ειναι να δωσει κανεις 300 Ευρω, ιδια 450 και ιδια 600?!   :D
Μια ψηφοφορια σε ποσα μεταξυ 300 και 300-600 Ευρω, θα σταθει καταδικαστικη για τη δευτερη!

Φιλικα,
Αρης

   Mα δε λέει κανείς πως αν πλειοψηφίσει η κατηγορία 300-600, θα πρέπει ντε και καλά η κατάληξη να είναι ένα ρολόι των 600 ευρώ...ομοίως και στην κατηγορία 0-300...η τελική επιλογή μπορεί να είναι ένα ρολόι στα 150 ευρώ...τι θα κάνουμε δηλαδή, 6 κατηγορίες ανα 100 ευρώ? Για να γίνω πιό κατανοητός: αν κάποιος έχει σκοπό-δυνατότητα-διάθεση να δαπανήσει έως πχ 450 ευρώ, θα ψηφίσει την κατηγορία 300-600...δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ απλό...άλλωστε διερεύνηση γίνεται αυτή τη στιγμή για την πρόθεση των μελών, όχι τελική ψηφοφορία...

 


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:50:59 πμ »
Για να γίνω πιό κατανοητός: αν κάποιος έχει σκοπό-δυνατότητα-διάθεση να δαπανήσει έως πχ 450 ευρώ, θα ψηφίσει την κατηγορία 300-600...δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ απλό...άλλωστε διερεύνηση γίνεται αυτή τη στιγμή για την πρόθεση των μελών, όχι τελική ψηφοφορία...

Τωρα το αποσαφηνιζεις και το θετεις σωστα!
Διαφορετικα θα ηταν αποτρεπτικο για καποιον που ναι μεν εχει τη δυνατοτητα ή επιθυμει να διαθεσει ενα ποσον ανω των 300 Ευρω -οχι ομως να φτασει το ανωτατο οριο- αφου απο τα 300 εως τα 600 Ευρω, σαν κοστος, ειναι ακομη αλλο ενα ρολο'ι'!...   :D

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:01:50 πμ »
Mα δε λέει κανείς πως αν πλειοψηφίσει η κατηγορία 300-600, θα πρέπει ντε και καλά η κατάληξη να είναι ένα ρολόι των 600 ευρώ...ομοίως και στην κατηγορία 0-300...η τελική επιλογή μπορεί να είναι ένα ρολόι στα 150 ευρώ...τι θα κάνουμε δηλαδή, 6 κατηγορίες ανα 100 ευρώ?

Παντως μην περιμενεις οτι ο καθενας που θα βλεπει το νημα με τις υποψηφιες κατηγοριες-επιλογες για ψηφοφορια θα καθεται να διαβαζει την παραπανω διευκρινιση!...  :D

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:20:46 πμ »
Ψηφισα προτζεκτ εως 300ευρω γιατι καταλαβαινω οτι ο καθενας κανει τα κουμαντα του και μια αγορα 500-600 ευρω απο το πουθενα ισως ειναι απαγορευτικη.

Στην αγορα του Hamilton δεν θα συμμετεχω μιας και δεν μου αρεσει το ρολοι αλλα και δεν θελω κουρδιστο.
Νομιζω ομως οτι ειναι "ακομψο" να ακυρωθει ξαφνικα η προσπαθεια και το τρεξιμο, οσο κι αν ειναι αυτα, καποιων ανθρωπων που προθυμοποιηθηκαν να οργανωσουν την αγορα του Η.

Επισης νομιζω πως το να πραγματοποιηθει προτζεκτ μετα την ομαδικη αγορα ειναι δυσκολο.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.