Αποστολέας Θέμα: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ  (Αναγνώστηκε 7104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CGV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:12:48 πμ »
Ως περισσότερο γνώστες, ζητάω τα φώτα σας.

Απαιτήσεις είναι οι εξής:

1) Αυτόματο.
2) Μέχρι 1000 ευρώ.
3) Δερμάτινο λουράκι.
4) Εντελώς κλασσικό στυλ.
5) Να παρουσιάζει κάποια ιδιαιτερότητα (να είναι χρονογράφος, να έχει power reserve, κάποιο complication, κάτι τέλος πάντων).

Τι επιλογές έχουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:23:57 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:34:37 πμ »
guinand 70.50? ;)
Plant

Caliber Valjoux 7750, size 13 1 / 4''(30.4 mm), 25 stones
Swiss anchor gear, Incabloc shock
 28.800 vibrations per hour (4 Hz).

Housing

 Stainless steel polished / matt, screwed steel bottom, screwed crown, sapphire crystal, interior by crown at 2:00 clock rotating bezel, luminous dial, 10 bar water resistant.

Features

 Hour, minute, seconds, chronograph with 30 minute and 12 hour counter, day and date display. The factory integrated chronograph mechanism. Single-acting automatic winding, ball bearing rotor inertia from heavy metal, power reserve approximately 40 hours.

Specialties

. Push the left.
















Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:35:59 πμ »
40.50-02 995,00 EUR-1.045,00 EUR(bracelet)

Caliber Valjoux 7750, size 13 1 / 4''(30.4 mm), 25 stones
Swiss anchor gear, Glucydur-balance with Nivarox spiral, Incabloc shock
 (4 Hz). 28.800 vibrations per hour (4 Hz).

Housing

Stainless steel satin finished, screwed glass bottom, screwed crown, protected pushers, Convex sapphire glass, dial indexes and hands with luminous material evidence, waterproof to 20 bar, Ø 40.6 mm, height 15,2 mm.

Features

Hour, minute, seconds, chronograph with 30 minute and 12 hour counter, day and date display. The factory integrated chronograph mechanism.  Single-acting automatic winding, ball bearing rotor inertia from heavy metal.
Power reserve approximately 40 hours.

Specialties

 Duplex rotating bezel.


tz forum


















Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2009, 08:54:16 πμ »
Επισης πολυ καλη προταση για τα χρηματα που διαθετεις ειναι το κατωθι HAMILTON KHAKI X-WIND







Γενικα χαρακτηριστικα:
Stainless Steel case in finely brushed satin finish
Sturdy high-quality fine grain medium brown leather strap with decorative tan top-stitching and rivets, has a double row of holes.
Sapphire crystal is virtually scratchproof
Black features highly luminous hands and markers for night-time visibility and two silver sub dials for a distinctive look
Swiss automatic chronograph Valjoux 7750 movement with 30 minute and 12 hour chronograph functions
Independent sub-second hand
Day & Date at the 9 o''clock position
Half see-through caseback allows you to view the fine Swiss movement with the "Hamilton" signed rotor
The caseback includes a small cross-wind graph etched on the non-glass half
There are detailed instructions for calculating the cross-wind component using, wind speed and bearing and the inner rotating bezels in the operating manual (these instructions are printed in English, French, Spanish and 11 other languages)
A credit card size plastic cross-wind graph for your wallet (with a number of handy conversion factors such as kilometer/mile, gallon/liter listed on back) is included at the back of the manual
Water resistant to 100 meters
Width of case approximately 44 mm (about 1.7 inches) excluding setting crowns
It has the unique added feature of additional inner rotating bezels for calculating the cross-wind component (used by pilots to take the influence of cross winds on an plane''s course into account


Αποσυνδεδεμένος cpp

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2009, 11:31:12 πμ »
Ως περισσότερο γνώστες, ζητάω τα φώτα σας.

Απαιτήσεις είναι οι εξής:

1) Αυτόματο.
2) Μέχρι 1000 ευρώ.
3) Δερμάτινο λουράκι.
4) Εντελώς κλασσικό στυλ.
5) Να παρουσιάζει κάποια ιδιαιτερότητα (να είναι χρονογράφος, να έχει power reserve, κάποιο complication, κάτι τέλος πάντων).

Τι επιλογές έχουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



θα σου ελεγα να κοιταξεις και εγώ hamilton. Ειδικότερα το παρακάτω που ειναι και από τους "στόχους" μου...


MAESTRO DAY - DATE
black leather
# H600.327.102 //

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2009, 11:52:56 πμ »
Μια και περί Hamilton o λόγος, μια ωραία εναλλακτική θα ήταν και αυτό:



Hamilton Khaki Conservation: Το ρολόι δημιουργήθηκε (και καλά) και συνεργασία με το Harrison Ford και ένα μέρος (?) από τα έσοδα που θα φέρουν οι πωλήσεις των 4000 ρολογιών θα δοθεί στην Conservation International.
Ουσιαστικά αποτελεί παραλλαγή του Navy GMT. Το μαύρο καντράν με τους ευμεγέθεις μπεζ αριθμούς και σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο λουρί, του δίνουν μια βιντάζ αίσθηση. Διάμετρος 42 mm, υδατοστεγανότητα 200 m, μηχανή ΕΤΑ 2893, διάφανη πίσω όψη με κρύσταλλο ζαφείρι, κορώνα στο 2 για τη ρύθμιση της ώρας και στο 4 για τη ρύθμιση της 2ης ζώνης ώρας. Βέβαια αυτή η πολυπλοκότητα δεν ξέρω κατά πόσο θα σου φανεί χρήσιμη, μιας και οι 9 περιοχές που εμφανίζονται είναι η Κολομβία, το Μεξικό, το Σουρινάμ, η Βραζιλία, η Νότιος Αφρική, η Μαδαγασκάρη, η Κίνα, οι Φιλιππίνες και η Ινδονησία, όλοι στόχοι βιοπροστασίας.

Πιο πολλές πληροφορίες εδώ

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2009, 05:14:27 μμ »
ρε παιδια αυτο εδω κυκλοφορει στα μαγαζια υπαρχει;και ποσο κανει; http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka&y=25&p=191

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2009, 07:27:04 μμ »
ρε παιδια αυτο εδω κυκλοφορει στα μαγαζια υπαρχει;και ποσο κανει; [url]http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka&y=25&p=191[/url]

Είναι τόσα πολλά τα Hamilton που δύσκολα τα βρίσκεις όλα . Το συγκεκριμένο δε το έχω δει πουθενά .Στο internet έχει γύρω στα 800 δολλάρια οπότε υπολόγισε 800 ευρώ  ::)

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2009, 09:06:03 μμ »
ναι και εγω εχω την εντυπωση οτι κανει λιγοτερο απο το jassmaster chrono (995 ευρω) auto αλλα το θεμα ειναι να υπαρχει..καποιος αλλος που να ξερει..τουλαχιστον ειναι στο επισημο site της εταιριας,αν αυτο λεει κατι!!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:11:03 πμ »
   Ούτε εγώ το έχω δει κάπου παρόλο που έχω ψάξει πολύ το θέμα Hamilton. Θα σου πρότεινα ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία η αν ζείς στην Αθήνα μια βόλτα στο κέντρο με τους κωδικούς των Field Chrono Auto ανά χείρας...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:26:17 μμ »
   george_ το guinand 70.50 με την ανοιχτόχρωμη πλάκα είναι πανέμορφο. Ξέρεις διαστάσεις κάσας, γιατί στο site δεν λέει; Επίσης ξέρει κάποιος αν εισάγεται στην Ελλάδα η το αγοράζει κανείς μόνο από διαδίκτυο;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:31:17 μμ »
Διαδικτυο Γιαννη,απ ευθειας παραγγελια.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:42:35 μμ »
   Τα είπαμε και προχθές φίλε, εγώ από διαδίκτυο με τίποτα. Και από θέμα ασφάλειας αλλά και δοκιμής στο χέρι. Εκτός αν το ξετυλίξει από κανένα ρολό ο Άρης στο επόμενο καφέ, οπότε το θέμα της δοκιμής λύνεται  :D  Σ' ευχαριστώ πάντως...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:46:37 μμ »
Δεν υπαρχει περιπτωση να σε γελασουν οι Γερμανοι,απ ευθειας απο την εταιρεια,εμεις σχεδιαζαμε ομαδικη με τους συγκεκριμενους και δεν ειχαμε κανενα παραπονο απο την επικοινωνια,αλλα παλι εσυ εισαι τ αφεντικο ;).

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 17, 2009, 12:25:30 πμ »
Φιλε Γιαννη,
Το 'GUINAND 70.50' ειναι μια εξαιρετη επιλογη!

Φερει διαστασεις 41,5x48x14 χιλιοστα και οπως πολυ σωστα ανεφερε ο φιλος Director, καποια στιγμη υπηρξε διακαης ποθος ομαδικης αγορας για καποια μελη του Φορουμ, κυριως λογω του ιδιαιτερα 'ρετρο-σπορ' χαρακτηρα του, αλλα και της πολυ καλης σχεσης 'ποιοτητας-τιμης'!
Η αγορα γινεται με πασα φερεγγυοτητα απ' ευθειας απο την εταιρια, υπαρχουν μελη του Φορουμ που στο παρελθον παραγγειλαν -μεταξυ αυτων και εγω, οχι ομως το μοντελο για το οποιο ενδιαφερεσαι- ωστοσο ο καθ' υλην αρμοδιος μιας και το φερει ηδη στην κατοχη του και μπορει να σε πληροφορησει σχετικα σε ο,τι χρειαστεις ειναι ο αγαπητος Costas!

Δες παρακατω λινκ:
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4507.0.html

Η προσφατη τιμη -εφοσον στο μεταξυ δεν εχει γινει ανατιμηση- για την εκδοση με δερματινο λουρακι ειναι 660 Ευρω, ενω για την αντιστοιχη με μπρασελε 750

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:15:14 πμ »
   Άρη ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το ρολόι είναι πανέμορφο, μου φαίνεται εντάξει από διάσταση και πολύ καλό από τιμή και μάλλον θα πρέπει να ξεπεράσω την ιντερνετοφοβία μου. Αυτή τη στιγμή έχει γίνει για μένα πρώτος στόχος...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:26:38 πμ »
Φιλε Γιαννη,
Το 'GUINAND 70.50' ειναι μια εξαιρετη επιλογη!

Φερει διαστασεις 41,5x48x14 χιλιοστα και οπως πολυ σωστα ανεφερε ο φιλος Director, καποια στιγμη υπηρξε διακαης ποθος ομαδικης αγορας για καποια μελη του Φορουμ, κυριως λογω του ιδιαιτερα 'ρετρο-σπορ' χαρακτηρα του, αλλα και της πολυ καλης σχεσης 'ποιοτητας-τιμης'!
Η αγορα γινεται με πασα φερεγγυοτητα απ' ευθειας απο την εταιρια, υπαρχουν μελη του Φορουμ που στο παρελθον παραγγειλαν -μεταξυ αυτων και εγω, οχι ομως το μοντελο για το οποιο ενδιαφερεσαι- ωστοσο ο καθ' υλην αρμοδιος μιας και το φερει ηδη στην κατοχη του και μπορει να σε πληροφορησει σχετικα σε ο,τι χρειαστεις ειναι ο αγαπητος Costas!

Δες παρακατω λινκ:
[url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4507.0.html[/url]

Η προσφατη τιμη -εφοσον στο μεταξυ δεν εχει γινει ανατιμηση- για την εκδοση με δερματινο λουρακι ειναι 660 Ευρω, ενω για την αντιστοιχη με μπρασελε 750

Φιλικα,
Αρης

Γιάννη δυστυχώς το ρολόϊ έχει ακριβήνει.  :(
780 με δερμάτινο λουρί, 870 με μπρασελέ....
http://guinand-watch.com/index.php?option=com_content&task=view&id=100&Itemid=272
Ήταν και εμένα πόθος το συγκεκριμένο ρολόϊ, δεν "έκατσε"..... :(
Βιάσου αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά. 200 κομμάτια ήταν όλα κι όλα, ο Kostas πήρε το 191ο!!
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:40:45 πμ »
   Άρη ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το ρολόι είναι πανέμορφο, μου φαίνεται εντάξει από διάσταση και πολύ καλό από τιμή και μάλλον θα πρέπει να ξεπεράσω την ιντερνετοφοβία μου. Αυτή τη στιγμή έχει γίνει για μένα πρώτος στόχος...

Φιλε Γιαννη,
σε καταλαβαινω απολυτα!
Απλως ισως δε γνωριζεις οτι προκειται για πολυ σοβαρη εταιρια του χωρου, η οποια κανει δεκτες τις παραγγελιες μονον κατοπιν εμβασματος τραπεζης!

'Καλη επιτυχια' σε ο,τι κι αν αποφασισεις!...
Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτόματο, μέχρι 1000 ευρώ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:41:51 πμ »
μια ματια εδω
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,3578.0.html

εχει ποιοτητα,ξεχωριζει,δεν κυκλοφορει πολυ ,ειναι oversize
helmut sinn ;)
εαν θα σου αρεσει?εαν εχει ρισκο?εχει!αλλα κοιτα και τον κωστα που πηρε το ρισκο και αγορασε 2 υπεροχα guinand!

ειναι ο πιο ειδικος για να σου πει!!! ενα πμ θα σε βοηθησει πολυ πιστευω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2009, 04:21:58 πμ από george_ »