Αποστολέας Θέμα: Hamilton Watch Co  (Αναγνώστηκε 137545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nteminio

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 08:59:08 μμ »
Φίλε μου επειδή νιώθω τον πόνο σου θα σου πω μια σκέψη λίγο τραβηγμένη αλλά πιθανή.

Μήπως πρόκειται για το ίδιο ρολόι και απλά το Σάββατο και η Κυριακή είναι σε μαύρο φόντο;

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και ζήτα να σου ρυθμίσουν την ημέρα στο Σαβ/κο. Από ότι είδα η ημερομηνία είναι και στα δύο μαύρη, άρα μου φαίνεται πολύ πιθανό να ισχύει αυτό που σου λέω, γιατί δεν βρίσκω απολύτως κανένα λόγο να βγαίνει μια έκδοση με άσπρη ένδειξη ημέρας και μια με μαύρη, αλλά η ημερομηνία να είναι πάντα μαύρη... ??? ??? ???

Θοδωρής.


καλησπερα παιδια, το αγορασα το ρολοι και ειναι παρα πολυ ομορφο..

πως τα καταφερα να το βρω?

εστειλα e-mail στην επισημη χαμιλτον του εξωτερικου και τους εγραψα ολα τα παραπανω.

μεσα σε λιγες ωρες με πηραν τηλεφωνο απο ενα καταστημα και μου ειπαν οτι βρεθηκε ενα κομματι με το φοντο που ηθελα..

τα συμπερασματα για τις ελληνικες αντιπροσωπειες δικα σας :)

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #221 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:17:48 μμ »

καλησπερα παιδια, το αγορασα το ρολοι και ειναι παρα πολυ ομορφο..

πως τα καταφερα να το βρω?

εστειλα e-mail στην επισημη χαμιλτον του εξωτερικου και τους εγραψα ολα τα παραπανω.

μεσα σε λιγες ωρες με πηραν τηλεφωνο απο ενα καταστημα και μου ειπαν οτι βρεθηκε ενα κομματι με το φοντο που ηθελα..

τα συμπερασματα για τις ελληνικες αντιπροσωπειες δικα σας :)
Εχουν τελειωσει
απλως δεν τοχουν καταλαβει
Μου κανει εντυπωση η "καθυστερηση" στην προσαρμογη στις αλλαγες που ερχονται
οχι μονον των εμπορων αλλα και της Ελληνικης κοινωνιας γενικωτερα
Εγινε ονειρο των νεων παιδιων τα stage
Ανατριχιαζω....................................

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #222 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:35:48 μμ »
   Καλοφόρετο φίλε  nteminio, τέλος καλό όλα καλά  :smt023
   Δηλαδή το ρολόι έβγαινε με μαύρη ημερομηνία και τώρα πια βγαίνει με άσπρη; Εγώ από τα γραφόμενά σου αυτό κατάλαβα.
   Αν είναι έτσι, τότε δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλεις άκρη με την αντιπροσωπεία. Τέτοιες ειδικές περιπτώσεις απαιτούν ευελιξία που οι αντιπροσωπείες δεν έχουν. Και η Swatch Group ακόμη περισσότερο μιας και είναι πολύ τυποποιημένη. Εδώ για λουράκι παίρνεις τηλέφωνο και για να σου πούν το οτιδήποτε θέλουν κωδικό μοντέλου,δεν τους αρκεί να πεις π.χ Tissot Seastar 1000. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί κάνει την αντιπροσωπεία να λειτουργεί ψυχρά και αυστηρά επαγγελματικά, από την άλλη όμως ο πελάτης δεν έρχεται σε επαφή με κάποιον γνώστη του αντικειμένου, αλλά συνήθως με κάποιον χρήστη Η/Υ. 
   Από την εμπειρία μου σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι πιό εύκολο κάποιος να εξυπηρετηθεί από κάποιο κατάστημα με ανθρώπους γνώστες, που έχουν διάθεση να ασχοληθούν πραγματικά με τον πελάτη. Η αλλιώς με τον τρόπο που επέλεξες εσύ και που τελικά έδωσε το επιθυμητό αποτέλεσμα. ;)

   Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nteminio

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #223 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 01:11:13 πμ »
   Καλοφόρετο φίλε  nteminio, τέλος καλό όλα καλά  :smt023
   Δηλαδή το ρολόι έβγαινε με μαύρη ημερομηνία και τώρα πια βγαίνει με άσπρη; Εγώ από τα γραφόμενά σου αυτό κατάλαβα.
   Αν είναι έτσι, τότε δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλεις άκρη με την αντιπροσωπεία. Τέτοιες ειδικές περιπτώσεις απαιτούν ευελιξία που οι αντιπροσωπείες δεν έχουν. Και η Swatch Group ακόμη περισσότερο μιας και είναι πολύ τυποποιημένη. Εδώ για λουράκι παίρνεις τηλέφωνο και για να σου πούν το οτιδήποτε θέλουν κωδικό μοντέλου,δεν τους αρκεί να πεις π.χ Tissot Seastar 1000. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί κάνει την αντιπροσωπεία να λειτουργεί ψυχρά και αυστηρά επαγγελματικά, από την άλλη όμως ο πελάτης δεν έρχεται σε επαφή με κάποιον γνώστη του αντικειμένου, αλλά συνήθως με κάποιον χρήστη Η/Υ. 
   Από την εμπειρία μου σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι πιό εύκολο κάποιος να εξυπηρετηθεί από κάποιο κατάστημα με ανθρώπους γνώστες, που έχουν διάθεση να ασχοληθούν πραγματικά με τον πελάτη. Η αλλιώς με τον τρόπο που επέλεξες εσύ και που τελικά έδωσε το επιθυμητό αποτέλεσμα. ;)

   Φιλικά, Γιάννης

εγω φιλε μου αυτο που καταλαβα ειναι οτι βγαινει και με τα 2 φοντα ασπρο και μαυρο. Απλα ηθελε να ξεστοκαρει αυτα με το ασπρο φοντο που δεν ηταν τοσο ωραια.... και λεγοντας οτι δεν βγαινει με μαυρο φοντο και οτι οι φοτος στο προσπεκτους ειναι λαθος... προσπαθουσαν να σπρωξουν αυτα που ηθελαν.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #224 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 01:36:34 πμ »
   Δεν το νομίζω, μάλλον σε άγνοια θα πρέπει να το αποδώσουμε κατά τη γνώμη μου. Και σε λογική λειτουργίας υπερκαταστήματος, πολλοί εργαζόμενοι-κανένας πραγματικά υπεύθυνος. Δεν κάθονται αυτοί να ασχοληθούν με τέτοια, δεν προλαβαίνουν δηλαδή. Είναι σαν να πας στο Praktiker να ζητήσεις το τάδε περσινό δραπανοκατσάβιδο της Bosch. Σιγά μη βγάλεις άκρη. Αν όμως πας σε ένα εργαλειάδικο ίσως βρεις τελικά αυτό που θες ;)
   Έτσι κι αλλιώς το βασικό είναι ότι το ρολόι που σου άρεσε είναι τώρα στο χέρι σου. Ανέβασε και καμμία καρπίσια φωτογραφία ως είθισθαι για τα καλορίζικα  ;D ;D ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nteminio

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #225 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:05:46 μμ »

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2009, 06:13:11 μμ από nteminio »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #226 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:47:08 μμ »
’ψογος!!! Το ρολόι δείχνει πολύ εντυπωσιακό, μπράβο  :up:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #227 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 07:33:44 μμ »
Καλοφόρετο nteminio, να δείχνει μόνο καλές ώρες  :2thumbs:  Να ξέρεις ότι σε όλους μας άρεσε η επιμονή σου να βρεις ακριβώς το ρολόι που ήθελες.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #228 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 09:34:13 μμ »
Καλοφορετο φιλε μου ειναι πανεμορφο να το χαρεις με υγεια.

Αποσυνδεδεμένος nteminio

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #229 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 03:53:49 μμ »
Καλοφορετο φιλε μου ειναι πανεμορφο να το χαρεις με υγεια.

thanQ GUYZZ!!!

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #230 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:58:22 μμ »
Παιδια εχω αρχισει και ψηνομαι και γω για hamilton και συγεκριμενα x-wind
αλλα με μπρασελε!!
αυτη εδω η τιμη υπαρχει η ειναι fake.το ρολοι κανονικο μου φαινεται και ειναι
και εκ Αγγλιας> ??? :-\
http://cgi.ebay.co.uk/LATEST-NEW-HAMILTON-KHAKI-X-WIND-AUTOMATIC-SAPPHIRE_W0QQitemZ330370275329QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item4ceb9a5801
Φιλε γιαννη τι λες καθως πιο εμπειρος?? :?
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #231 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:09:43 μμ »
South Devon Watches είναι ονομαστός πωλητής από Αγγλία. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Εγώ δεν έχω αγοράσει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από φίλους που έχουν αγοράσει. ’σε που η ισοτιμία με λίρα είναι ευνοϊκή αυτή την εποχή. Κατά τη γνώμη μου προχώρα άφοβα αν σου αρέσει το ρολόι.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #232 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 06:17:30 μμ »
Πολλα παιδια απτο φορουμ εχουν αγορασει απο τον συγκεκριμενο και δεν υπηρξαν παραπονα αλλα καλυτερα να στα πουν οι ιδιοι ;)

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #233 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 09:29:13 μμ »
αν και καλοβλεπω και το  navy regatta με σχεδον ιδια κασα ;D
πιστευω παντως πως οι τιμες του συγκεκριμενου μαγαζιου
ειναι ικανοποιητικες αν και δε το χω ψαξει στην ελληνικη αγορα
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #234 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:20:54 μμ »
   Ωραιότατα ρολόγια και το X-Wind και το Navy Regatta και value for money επίσης. Ομολογώ δεν ξέρω ποιό από τα δύο θα διάλεγα για τον εαυτό μου, ίσως το δεύτερο μιας και δεν έχω ρολόι με μπλέ καντράν ;D Το X-Wind βέβαια είναι πιό αναγνωρίσιμο και εμπορεύσιμο και γι'αυτό ίσως καλύτερο για πρώτη επιλογή ;)
   Δεν το συζητάμε ότι η τιμή του South Devon είναι πολύ καλή και επίσης ότι για τον πωλητή δεν έχει ακουστεί κάτι αρνητικό. Ομολογώ βέβαια ότι μου προξενεί εντύπωση ότι το έχει 599,95 λίρες min για δημοπρασία και 599,99 για άμεση αγορά. Από την άλλη, δεν έχω εμπειρία σ'αυτά και δεν ξέρω πως είναι τέτοιες διαδικασίες. Πάντως το Regatta με μπρασελέ υπολογίζω ότι από μαγαζί θα σου πάει περίπου 25% επιπλέον ;)
   Ξαναλέω πως θεωρώ και τα δύο ρολόγια εξαιρετικές επιλογές στα χρήματα αυτά ;)

   Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 10:44:19 πμ »
Παιδια εχω αρχισει και ψηνομαι και γω για hamilton και συγεκριμενα x-wind
αλλα με μπρασελε!!
αυτη εδω η τιμη υπαρχει η ειναι fake.το ρολοι κανονικο μου φαινεται και ειναι
και εκ Αγγλιας> ??? :-\
[url]http://cgi.ebay.co.uk/LATEST-NEW-HAMILTON-KHAKI-X-WIND-AUTOMATIC-SAPPHIRE_W0QQitemZ330370275329QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item4ceb9a5801[/url]
Φιλε γιαννη τι λες καθως πιο εμπειρος?? :?

αν και καλοβλεπω και το  navy regatta με σχεδον ιδια κασα ;D
πιστευω παντως πως οι τιμες του συγκεκριμενου μαγαζιου
ειναι ικανοποιητικες αν και δε το χω ψαξει στην ελληνικη αγορα

Φίλε argy6,
Έχω αγοράσει κατά διαστήματα 2-3 ρολόγια από τον John (SouthDevon), ένα citizen, το Hamilton GMT Air-Race και ένα Tissot PRS-516 auto-chrono. O τύπος είναι άψογος και ακριβής, ό,τι βλέπεις και διαβάζεις στη περιγραφή αυτό παίρνεις. Τα ρολόγια είναι καινούργια και άψογα, έρχονται με τα κουτιά και τα χαρτιά τους. Ρώτα μόνο αν το Hamilton που ενδιαφέρεσαι έχει επίσημη εγγύηση ή την δική του, μάλλον το δεύτερο. Αυτό σημαίνει (σε περίπτωση προβλήματος) ότι ή το στέλνεις Αγγλία για σερβις/επισκευή, ή το πηγαίνεις στο εδώ επίσημο σέρβις, παίρνεις τιμολόγιο με το κόστος σέρβις/επισκευής (προτού πληρώσεις), του το στέλνεις με μεϊλ ή φαξ, σου εμβάζει τα χρήματα και πληρώνεις το εδώ σέρβις! Εγώ με το δικό μου GMT Air-race το ρίσκαρα έτσι, γιατί δεν το έβρισκα εδώ σ' αυτή τη τιμή. Το ρολόϊ ήρθε μια χαρά και βασιζόμενος στην ποιότητα των Hamilton και των ETA, νομίζω πως δικαιώθηκα.... ;D
Τώρα για το X-wind ή το Regatta, δεν ξέρω ποιο θά 'παιρνα. Μάλλον το Regatta γιατί έχω ήδη το X-wind!!! :D To αγόρασα από νετ (δημοπρασία) από Ισπανία σε φανταστική τιμή...
Είναι υπέροχο ρολόϊ, αλλά και το regatta το ίδιο (πιο καλοκαιρινό). Ίδια κάσα, ίδια μηχανή, ίδια φιλοσοφία σχεδίου. Αν είσαι πιλότος πάρε X-wind, αν είσαι ιστιοπλόος to Regatta!!! :D :D
Πριν αποφασίσεις από που (Αγγλία ή Ελλάδα), δες αν η τιμή που σου δίνουν σε κατάστημα στην Ελλάδα (με την εκπτωση, περίπου 25%), είναι κατά πολύ ψηλότερη από αυτά που θα πληρώσεις στον SouthDevon (μάλλον δεν είναι με την μετατροπή λίρας σε ευρώ+μεταφορικά). Οπότε γιατί να μην έχεις και την επίσημη εγγύηση και κονέ με το κατάστημα για μελλοντικές αγορές ή έστω δοκιμές?? ;)
Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά Ηλίας.

ΥΓ: Γιάννη, η τιμή είναι σχεδόν ίδια στο "Buy it now" και στο Bid, γιατί ουσιαστικά δεν το βγάζει σε δημοπρασία, απλώς το πουλάει σε αυτή τη συγκεκριμένη τιμή! ;D
 

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:54:32 μμ »
thnx παιδια !!για τις απαντησεις σας και τη πολυτιμη βοηθεια και εμπειρια σας..απ οτι φαινεται ο πωλητης ειναι οκ..!! :D
το ιδιο πιστευω και γω με την εμπορικοτητα του regatta και του x wind
αλλα νομιζω κατι μου κανει περισσοτερο κλικ προς navy!!
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος giorgosgeo4

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #237 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 03:39:34 μμ »
φιλε μου ειμαι κατοχος του navy regatta και μπορω να σου πω πως δεν θα το μετανοιωσεις ειναι πολυ ιδιαιτερο ρολοι. τα χαρακτηριστικα του X WIND ειναι πιο κοινα ,εννοω τους χρονογραφους που εχει, γι'αυτο και ειναι πιο εμπορικο.

Αποσυνδεδεμένος stipey

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #238 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 05:08:31 μμ »
Γεια χαρά σε όλους!
Επισκέπτομαι τακτικά το forum τους τελευταίους δύο μήνες αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Να τονίσω ότι είμαι ψιλο-άσχετος με την ωρολογοποιία, απλά απ' αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλήξει ότι η Hamilton είναι σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία. Τις επόμενες μέρες μάλιστα θα πραγματοποιήσω την πρώτη μου αγορά ενός Hamilton ρολογιού. Τα βασικά χαρακτηριστικά που μ' ενδιαφέρουν: να είναι αυτόματο, να έχει χρονογράφο και να μου αρέσει εμφανισιακά. Το budget που διαθέτω είναι 750 ευρώ. Σαν πρώτη επιλογή θα έβαζα το Tachymiler στην μπρασελέ έκδοση. http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=KA&y=84

Επειδή είμαι από Θεσσαλονίκη, εκτός από τα καταστήματα του Μεριανού και το Tempus, γνωρίζει κάποιος πού αλλού μπορώ να βρω τα Hamilton? Κάποιος είχε αναφέρει και ένα κατάστημα της Swatch στο Cosmos αλλά απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο εκεί. Μόνο στην Τσιμισκή πρέπει να έχει Swatch στη Θεσσαλονίκη. Περιμένω τις προτάσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #239 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 06:56:56 μμ »
Καλώς τον και καλά πόστ.Έλα οι "Βόρειοι" ας βοηθήσουν το νεο μας μέλος  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.