Αποστολέας Θέμα: FORTIS  (Αναγνώστηκε 419411 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 10, 2009, 04:08:42 μμ »
   Φίλε Ηλία ευχαριστώ για τα καλορίζικα, επέλεξα το diver με το ανοιχτόχρωμο καντράν τελικά και είμαι πολύ χαρούμενος. Το ρολόι είναι καταπληκτικό, το φοράω μόνο λίγες ώρες και έχω γίνει fun της Fortis. Πρώτα απ'όλα στο χέρι φαίνεται μεγαλύτερο από 42mm, το έβαλα δίπλα στο seastar και το Tissot δείχνει μικρότερο. Οπτικά δείχνει 45άρι, απίστευτο κι όμως αληθινό! Κατά τ'άλλα το κρύσταλο απλά δεν υπάρχει, το καντράν είναι πεντακάθαρο κι ευανάγνωστο και αυτό που δεν μπορεί να δεί κανείς στις φωτογραφίες, είναι ένα απίστευτο blue-black χρώμα που παίρνουν οι δείκτες και οι αριθμοί όταν κοιτάς το ρολόι λίγο πλάγια. Να και μια πρώτη φωτογραφία  :mg: :mg: :mg: :mg: :mg: :mg:





Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Fortis
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 10, 2009, 04:14:10 μμ »
καλοφορετο,παντα καλες ωρες,πηρες φορα φιλε,τρεμε watch collector.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 10, 2009, 04:15:35 μμ »
Πολυ ομορφο καλοριζικο και απο μενα και καλοφορετο φιλε Γιαννη ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 10, 2009, 04:30:55 μμ »
   Ευχαριστώ φίλοι μου, τα έβαλα στο μάτι τα Fortis από το πρώτο καφέ και το B42 Pilot του φίλου DylanDog. Όσο για τον φίλο Άρη-Watch Collector θα ήθελα δεκαετίες για να πλησιάσω έστω κατά το ήμισι την συλλογή και τις γνώσεις του. Άσε που μέχρι τότε ο Άρης θα είναι σίγουρα "παγκόσμιος" Watch Collector   ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 10, 2009, 04:48:19 μμ »
τα έβαλα στο μάτι τα Fortis από το πρώτο καφέ και το B42 Pilot του φίλου DylanDog. Όσο για τον φίλο Άρη-Watch Collector θα ήθελα δεκαετίες για να πλησιάσω έστω κατά το ήμισι την συλλογή και τις γνώσεις του. Άσε που μέχρι τότε ο Άρης θα είναι σίγουρα "παγκόσμιος" Watch Collector   ;D

Aπλως υπερβολες...για να μην πω καλυτερα φημες, GiannisH !  ;D
Kαλοφορετο φιλε, πραγματι πολυ ωραιο, αφου ειχα την τυχη αλλωστε να το δω κι απο κοντα!...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 10, 2009, 05:03:30 μμ »
καλοφορετο,παντα καλες ωρες,πηρες φορα φιλε,τρεμε watch collector.

Πραγματι φιλε director, o GiannisH εχει ξεκινησει με πολυ διαθεση και κατασταλαγμενη πλεον γνωση να φτιαχνει μια πολυ καλη βαση ωρολογιων, η οποια γινεται σωστα και με επιλεκτικες κινησεις!  :smt023
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #266 στις: Αύγουστος 10, 2009, 05:23:13 μμ »
Το ρολόι είναι καταπληκτικό, το φοράω μόνο λίγες ώρες και έχω γίνει fun της Fortis. Πρώτα απ'όλα στο χέρι φαίνεται μεγαλύτερο από 42mm, το έβαλα δίπλα στο seastar και το Tissot δείχνει μικρότερο. Οπτικά δείχνει 45άρι, απίστευτο κι όμως αληθινό! Κατά τ'άλλα το κρύσταλο απλά δεν υπάρχει, το καντράν είναι πεντακάθαρο κι ευανάγνωστο και αυτό που δεν μπορεί να δεί κανείς στις φωτογραφίες, είναι ένα απίστευτο blue-black χρώμα που παίρνουν οι δείκτες και οι αριθμοί όταν κοιτάς το ρολόι λίγο πλάγια.

Τα κρυσταλλα απο ζαφειρι που χρησιμοποιει η 'FORTIS' στα περισσοτερα μοντελα της ειναι εξαιρετικης ποιοτητας, με αποτελεσμα να δειχνουν τοσο καθαρα και διαυγη, ωστε να δινεται η αισθηση οτι τα ρολογια της δε φερουν κρυσταλλο -ειδικα στις εκδοσεις με ανοιχτοχρωμο καντραν- που συνδυαζονται ιδανικα με τους σκουρους μπλε οξειδωμενους δεικτες!
Αυτο εχει ως συνεπεια, το ρολο'ι' να δειχνει πιο 'ζωντανο' και μεγαλυτερο των πραγματικων του διαστασεων!...
Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2009, 05:30:00 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #267 στις: Αύγουστος 10, 2009, 05:51:52 μμ »
Γιάννη, είναι υπέροχο. Το λευκό καντράν είναι "όλα τα λεφτά". Μου αρέσει πολύ περισσότερο από το μαύρο και οι δείκτες αυτοί (σπαθωτοί) είναι οι αγαπημένοι μου.Είναι και skeleton??  Πολύ ομορφότεροι από τους απλούς λεπτους "βελονοειδείς" μαύρους. Βάλε και καμμιά "νυχτερινή" φωτό.....
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ-ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ !!! :2thumbs: :2thumbs:

Για τον Άρη τι άλλο να πούμε, τα είπες (σχεδόν  ;D) όλα!!! :D

Φιλικά Ηλίας

ΥΓ: Συνδύασέ το και με ένα καουτσούκ λουράκι και νομίζω ότι θα "απογειωθεί", αν και divers!! :D :D

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #268 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:20:24 μμ »
Φίλε Γιάννη καλοφόρετο το Β-42  :2thumbs: :2thumbs: Να δείχνει μόνο καλές ώρες. Τη γνώμη μου για την εταιρεία την έχω ήδη εκφράσει -όχι ότι είμαι ο ειδικός- FORTIS- Ποιότης. Το ρολόι σου όμως είναι και πανέμορφο πέρα από την δεδομένη ποιότητα. Περιμένω με αγωνία κάποιο νυχτερινή φωτογραφία (πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #269 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:59:18 μμ »
   Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ, είμαι κι εγώ πολύ χαρούμενος για το νέο απόκτημα :D. Για τον Άρη τι να πω, μαζί ήμασταν όταν το αποφάσισα, έχοντας βέβαια δοκιμάσει αρκετά έως πολλά άλλα πριν ;D ;D ;D ;D ;D ;D. Ηλία οι δείκτες είναι όντως skeleton, στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται καλύτερα, όπως κάπως καλύτερα φαίνεται και το υπέροχο σκούρο οξειδωμένο μπλε χρώμα τους(Όπως πολύ σωστά το χαρακτήρισε ο Άρης). Grecellin συμφωνώ για το Fortis-Ποιότης  :supz: και αργότερα σήμερα θα δοκιμάσω για πρώτη φορά μια νυχτερινή...





Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:02:45 πμ »
ώπα....έσκασε!!!έτσι μπράβο,να το χαρείς το εργαλείο!...τελικά χτύπησες "ασπρίγια"...καλή φάση  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 11, 2009, 01:37:56 πμ »
   Ευχαριστώ φίλε konakis και αφού το βάφτισες κιόλας, θα το φωνάζω κι εγώ "ασπρίγια" :D :D :D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:36:17 πμ »
   Παιδιά δεν τα κατάφερα με την νυχτερινή, πολύ παίδεμα μιλάμε. Δεν μπορεί η μηχανή να εστιάσει τοσο κοντά ή εγώ κάτι κάνω λάθος; Μάλλον το δεύτερο. Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα μια πιο μακρινή και μετά θα την "περικόψω" ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:46:40 πμ »
...έλα,έλα δώσε πράμα...."ασπρίγια" γουστάρουμε!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:18:58 μμ »
Άσχετο αλλά τι παικταράς ήταν ο φαουστίνο με την φανέλα της Πάρμα βρε Γιώργο;

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:30:37 μμ »
..............ασπρίγια χαχαχα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος omega

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 11, 2009, 06:56:01 μμ »
Newcastle δεν έπαιζε; Οι εκδόσεις με μαύρο pvd σε case και bracelet των διαφόρων Fortis εξακολουθούν να βγαίνουν;
Θέλω να αγοράσω το Seiko 5 του SER έναντι 50 ευρώ
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5535.0.html
                               :mg:

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:31:03 μμ »
   Το B-42 MARINEMASTER βγαίνει σε μαύρο pvd σίγουρα, επίσης και το FLΙEGER 24H και το IQ. Ένα ωραίο site για να δεις είναι το www.sorelleronco.it.
   Παιδιά, πως μπορώ να βάζω ένα site στην απάντηση, να το πατάει κάποιος και να μπαίνει απευθείας; ???
   Ωχ κάτι έγινε και το έκανα, τι όμως; ;D ;D ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:35:36 μμ »
grecelliiiiiiiiiiiiiiiiin, νυχτερινή!!!




Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Fortis
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 12, 2009, 05:19:33 μμ »
Μπράβο Γιάννη. Είσαι ο άνθρωπός μου. Ωραίος δυνατός φωτισμός παρότι δεν υπήρχε απόλυτο σκοτάδι. Ωραία και η λεπτομέρεια "2 τελείες" στο 12, όπως και οι διαφορά στα 2 τρίγωνα των δεικτών.