Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 1516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 10:58:19 μμ »
Καλησπέρα :)
Όσοι γνωρίζουμε, θα ήθελα να ασχοληθούμε λίγο με την ιστορία του ρολογιού στη χώρα μας, καθώς και τη θέση της κάθε φίρμας στη συνείδηση του κοινού.
Όπως για παράδειγμα...
Ποιες εταιρείες ήρθαν πρώτες ;
Ποιες διέθεταν περισσότερο κύρος και πότε;
Πιστεύω πως είναι ένα ενδιαφέρον θέμα.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 10:34:25 πμ »
Ωραίο αλλά δύσκολο θέμα. Ουσιαστικά θα έπρεπε κάποιος να μιλήσει με παππούδες και παλιούς ρολογάδες.

Και βασικά θα έπρεπε να δει κανείς τα ρολογια τσέπης που εμφανίζονται τα τελευταία χρόνια προς πώληση

Νομίζω η πρώτη (γνωστή) Εταιρεία πρέπει να ήταν η Zenith. Επίσης τα κλασσικά Omega, Longines και λιγότερα γνωστά όπως Serkisoff (=Zenith), Billodes, Cyma

Από χειρός διάφορες ελβετικές όπως Zenith, Omega, Dogma, Venus.

Σε ότι αφορά τη συνείδηση του καταναλωτή σίγουρα Omega, Seiko και οι παλιοι Zenith, Venus. Οι νεότεροι TAG Heuer και Rolex.

Kαι φυσικά Favre Leuba  ??? ;D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2017, 10:46:08 πμ από VC222 »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 11:50:46 πμ »
Πραγματι, venus κυκλοφορουν πολλα και σε χερια ηλικιωμενων ανθρωπων. Οπως επισης πολλα seiko αλλα πιο πολυ της δεκαετιας του 70. Ο Γεροσιαν εχει στα χερια του δυο κουρδιστα Ω και Ζενιθ, θα ειχε ενδιαφερον να μας υπενθυμιζε τις καταβολες τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 12:05:54 μμ »
Εισαγωγεας των Venus στην Ελλαδα για αρκετα χρονια μεχρι το κλεισιμο της εταιρειας αφου πρωτα παρουσιασε μεχρι και Quartz ηταν ο Μπολωτας με τα γραφεια της εισαγωγικης πανω απο το καταστημα που ειχε λιανικη στην Πανεπιστημιου χαμηλα στην στροφη πριν την Ομονοια.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 03:12:53 μμ »
Πραγματι, venus κυκλοφορουν πολλα και σε χερια ηλικιωμενων ανθρωπων. Οπως επισης πολλα seiko αλλα πιο πολυ της δεκαετιας του 70. Ο Γεροσιαν εχει στα χερια του δυο κουρδιστα Ω και Ζενιθ, θα ειχε ενδιαφερον να μας υπενθυμιζε τις καταβολες τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστως θα το κανω, αν θεωρειται η ιστορις τους ενδιαφερουσα.
Επισης να πω οτι εκτος αυτων, βρισκονται στα χερια μου και δυο κουρδιστα venus, θα τα παρουσιασω ολα μαζι με την πρωτη ευκαιρια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Thanos El

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Εταιρειών στην Ελλάδα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 09:02:59 μμ »
Καλησπέρα

Το συγκεκριμένα θέμα πιστεύω ενδιαφέρει πολύ κόσμο!

Δηλαδή η ιστορία των εταιρειών.

Θα ήθελα να μας πει όποιος γνωρίζει και ποιες εταιρείες παλιότερα είχα γνωρίσει ιδιαίτερη δόξα και μετά χάθηκαν όπως η venus που οι παλιοί μου λένε ότι ήταν πολύ ψηλά στη συνείδηση του καταναλωτή ρολογιού.

Η Seiko από την άλλη νομίζω είχε και έχει (εντάξει θα μου πείτε για τα misalignments κλπ) εδραιωθεί ως η εταιρεία με αξιόπιστα ρολόγια σε χαμηλές τιμές και προσιτά.

Τέλος θα με ενδιέφερε αν όχι σε αυτό το νήμα ίσως κάπου αλλού μια κατάταξη των εταιρειών.
Τις δέκα ή είκοσι κορυφαίες εταιρείες άσχετα με ΥΩ κλπ..
Είμαι λάτρης των rankings..συγχωρέστε γι' αυτό.

Υπήρχε και ένα νήμα εδώ στο φόρουμ αλλά από τότε που έκλεισε έχουν περάσει και καμιά δεκαριά χρόνια και πιστεύω πολλά έχουν αλλάξει από τότε...