Αποστολέας Θέμα: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)  (Αναγνώστηκε 107938 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:02:03 μμ »
Αντε να δω ποσες φορες θα το γραψω.
Το ρολοι δεν χρειαζεται πολλες ατμοσφαιρες σε μηχανημα ωστε να δειξη οτι ειναι ΟΚ η οχι.
Τα ρολογια που εχουν προβλημα θα δειξουν στις 4 εως 6 ατμοσφαιρες. Στις πολλες ατμοσφαιρες λογω οτι υπαρχει μεγαλη πιεση δεν φαινεται αν παιρνει νερο λογω της πιεσης που εξασκειτε και ετσι σφραγιζει. Απο εκει και περα ειναι πλεονασμος και τζαμπα χρημα.Το μηχανημα μεχρι 10 ατμοσφαιρες κανει 7 με 8 χιλιαρηκα και το μηχανημα μεχρι 16 ατμοσφαιρες περιπου 25 χιλιαρηκα.  Για αυτο τεσταρωνται μεχρι 9 εως 10 ατμοσφαιρες το πολυ. Αν παρατηρησεται καποια βιντεο που υπαρχουν εδω αλλα και στα σαιτ των εταιρειων θα δειτε οτι χρησιμοποιουν μηχανηματα των 10 ατμοσφαιρων.
Παραδειγμα στο σαιτ της Breltingk θα δειτε οτι χρησιμοποιοι το μηχανημα της Witchi. 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:31:42 μμ »
αποψη μου,


οταν ενα ρολοι παει στον επισημο ,θελω να πιστευω,οτι θα εχει τον εξοπλισμο εκεινο που χρειαζεται για να τεσταρει τα ρολογια που παραγει η εταιρια του .....αυτο με την κασα πρωτη φορα το ακουω...εγω ηξερα οτι οταν δεν ειναι στεγανη ,δεν εχεις παραμορφωση της κασας,μετα απο καποιες τιμες πιεσης....αν το τεστ το κανεις με νερο,θα δεις κατι ωραιες

 ;D ;D

εγω το Ω το πηγα σε μαγαζι που δεν το ειχα αγορασει,το παρελαβαν,το εστειλαν στα κεντρικα(MI),το εφτιαξαν και μου το παρεδωσαν ημερα Σαββατο ,μαζι με θηκη δωρο και μου ζητησαν και συγνωμη για την καθυστερηση....ενα τεστ στις 10 ΑΤΜ ,θα μπορουσαν να το κανουν...σκεψεις κανω ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:37:33 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 06:17:28 μμ »
Γεγονός ότι το σερβις της Ω στην Ελλάδα είναι επιεικώς απαράδεκτο.Αυτό το λένε και οι ίδιοι οι πωλητές που αντιμετωπίζουν πολλά παράπονα για το συγκεκριμένο τμήμα. Στην δική μου περίπτωση δρα αποτρεπτικά στο να αγοράσω άλλο Ω πλην το μουνγουωτσ, το οποίο όταν ξαναλθει η ώρα για σερβις θα πάει ΜΙΛΑΝΟ (νανε καλα η κουριερ και φίλοι). Εχω αλληλογραφήσει με μειλ  με:

 INTERNATIONAL CUSTOMER CARE
 Ω OMEGA SA
RUE STÄMPFLI 96
2500 BIENNE 4
SWITZERLAND
aftersales@omega.ch <mailto:aftersales@omega.ch>
www.omegawatches.com <http://www.omegawatches.com/>
κύριο Majian Eytan

αλλά δυστυχώς δεν εμεινα ικανοποιημένος με την απαντηση του.
Καλό θα είναι καθε δυσαρεστημένος απο το σερβις να επικοινωνήσει με τα κεντρικά, μήπως επιτέλους ξυπνησουν. !!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:08:17 μμ »
Στο χαρτι που ειχε το ρολοι ,μετα απο το σερβις στα κεντρικα του Μιλανο

Συγνωμη,αλλα εσυ δεν λες οτι ειναι καταδυτικα και οτι αντεχουν και οτι γι'αυτο φτιαχτηκαν? ??? ???οπως και το ρολεξ που εχεις,με  πιστοποιηση απο την ρολεξ για 300 μετρα?ειναι δυνατον να μην εχει ο επισημος μηχανημα για τεστ,πανω απο 5 ΑΤΜ?


τεσπα


Μη μυγιάζεσαι Τζωρτζ. Απλά ήθελα να ξέρω αν ήταν άποψή σου ή οδηγίες της Ωμέγα. Ούτε γνωρίζω ποια είναι η ελάχιστη απαιτούμενη πίεση ελέγχου ενός καταδυτικού. Είναι όμως ανούσιο να υπάρχουν μηχανήματα ελέγχου για 100ατμ, 200ατμ ή 390ατμ. Το εργοστάσιο μπορεί να έχει τα μηχανήματα, αλλά στο σέρβις της δεν έχει νόημα.

Μαντίλας μην ανησυχείς για τον πλανήτη σου. Μια χαρά θα τα πάει.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος NORD

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 26, 2011, 06:59:38 μμ »
   Kύριοι γειά σας.
   Ως νέος στόν ιστοτόπο σας σάς χαιρετώ καί θά παρακαλούσα γιά τήν βοήθειά σας γιά προβλήματα στεγανότητας πού είχα καί έχω μέ τά ρολόγια μου:
   1. Έχω ένα σέϊκο χρονογράφο κουάρτζ πού έγραφε πίσω "αδιάβροχο στά 15 μπάρ" μέ τήν ανάλογη χάραξι (τό διπλό κυματάκι-μαίανδρο) καί μπροστά "σπόρ 150".
Τό χρησιμοποιούσα στήν θάλασσα αλύπητα, βουτιές (μέχρι 7 μετρα τό πολύ), σέρφ, ντούζ, άμμος, ιστιοπλοΐα, κ.λ.π. κυριολεκτικά ήταν γιά αρκετό καιρό κάτι σάν δεύτερο δέρμα μου, τό φόραγα ακόμη καί στόν ύπνο μου: σκυλί!
   Τό πρόβλημα άρχισε όταν μετά από δύο χρόνια από τήν αγορά του χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας (η κατάρα τών κουάρτζ) τότε παρατήρησα υγρασίες μέσα. Τόστειλα κατευθείαν στό σέρβις τής σέϊκο γιά καθάρισμα, αλλαγη φλάντζας  καί έλεγχο καί άντεξε σέ ίδιες συνθήκες μέχρι τήν επομενη αλλαγή μπαταρίας, ήτοι στά επόμενα 3 χρόνια πού ξαναπήρε υγρασίες κ.λ.π., κ.λ.π.
Από ότι κατάλαβα, κάθε φορά πού άλλαζα μπαταρία (κάθε 2-3 χρόνια, ανάλογα άν χρησιμοποιείτι ο χρονογράφος) κάτι πάθαινε η φλάντζα καί φτού από τήν αρχή!
Τελικά τό ρολόγι δέν άντεξε καί πήρε νερά, επειδή όμως τό αγάπησα (φωτό όταν μάθω πώς αναρτούνται στίς ιστσελίδες) τό έστειλα γιά νέα μηχανή καί από τότε περιμένω μέ τρόμο τήν επόμεν αλλαγή μπαταρίας....Τί μέ συμβουλεύετε περί αυτού?.....
   2. Επίσης έχω ένα σίτιζεν χρονογράφο κουάρτζ μέ ξυπνητήρι τιτάνιο πολύ διαχρονικό κομμάτι (είπαμε: φωτό όταν μάθω πώς γίνεται) καί τόν χρησιμοποιούσα καί αυτόν σκυλίσια όπως τό σέϊκο αλλά σέ μικρότερο βαθμό. Σέ κάθε αλλαγή μπαταρίας κανένα πρόβλημα η σεγανότητά του απροβλημάτιστη μέχρι προχθές πού μετά από ένα μπανάκι στήν θάλασσα τό βρήκα νά...ιδρώνει! καί σέ λίγο σταμάτησε. Αμέσως τό ξεβίδωσα καί αφού τό στέγνωσα τό έστειλα γιά επισκευή ή άν η κατάστασι ήταν αθεράπευτη, αλλαγή μηχανής. όταν τό πήρα , ο χρονογράφος παρέδωσε τό πνεύμα καί ο δείκτης δευτερολέπτων μαρμάρωσε.....
Τί κάνουμε καί σέ αυτήν τήν περίπτωσι????
   'Ολη αυτή η ιστορία μέ τήν ρομέηκη πραγματικότητα πού τό κάθε μαγαζάκι σού αλλάζει μπαταρία καί όποιο (ρολόγι) πάρη ο Χάρος, φυσικά μού δημιούργησε μιά απέχθεια γιά τά κουάρτζ καί τίς μπαταρίες τους πού άρχισα νά νοσταλγώ τό γυμνασιακό μου πρώτο αυτόματο καί αδιάβροχο σέϊκο "πεντάρι" πού είχα, εκεί στήν δεκαετία τού 970-980... Νομίζω ότι καλλίτερα νά έχεις ένα ρολόγι χωρίς πολλά πολλά καί άς μήν μετρά μέ ακρίβει τά (άχρηστα στήν πράξι) χιλιοστά τού δευτερολέπτου, ακόμη καί τά έκο-ντράϊβ, τά κινετίκ δέν αντέχουν από ότι διάβασα πάνω από 10 χρόνια.
   Τί κρίμα...όλα υπόκεινται τελικά στήν φθορά τού χρόνου, ακόμη καί εμείς οι ίδιοι.....
                                         
                                                                                           
                                                                                    Σάς ευχαριστώ γιά τήν υπομονή σας....

 

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 26, 2011, 09:04:07 μμ »
Αγαπητέ NORD καλωσληρθες στο φόρουμ και καλές δημοσιεύσεις. Ένα ρολόι που το χρησιμοποιούμε για καταδύσεις ή έστω για κολύμπι, είτε του αλλάζουμε μπαταρία είτε του κάνουμε σέρβις, χρειάζεται αλλαγή φλάτζας και έλεγχο στεγανότητας. Γιαυτό καλό είναι να τα δίνουμε σ'έναν τεχνικό ωρολογοποιό ακόμη και για την απλούστερη εργασία ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 26, 2011, 09:44:59 μμ »
NORD, εννοείς στην τελευταία παράγραφο, ότι οι μπαταρίες στα εν λόγω ρολόγια, δεν αντέχουν πάνω από δέκα χρόνια; Ή τα ίδια τα ρολόγια;
Γιατί από προσωπική εμπειρία, 2 quartz που έχω (μέχρι στιγμής δεν έχω μηχανικό ρολόι... κακώς...), είναι άνω των 10 ετών.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος NORD

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 28, 2011, 07:06:34 πμ »
  Σάς ευχαριστώ γιά τό καλωσόρισμα.
  Απ' ότι έχω διαβάσει π.χ. τά eco-drive χρειάζονται αλλαγή ηλιακού συλλέκτη μετά από 10 χρόνια, οπότε νομοτελειακά καί στά kinetic θά χρειάζονται αλλαγή είτε μπαταρίας είτε "φορτιστή".
  Πολλοί -καί ο υπογράφων- θά ήθελαν βεβαίως νά περιτριγυρίζονται από αθάνατα, ποιοτικώς άριστα αντικείμενα αυτοκίνητα, σκάφη, ρολόγια, κ.λ.π. μηχανήματα τά οποία νά αντέχουν μιά ζωή, αυτά είναι κατά τήν άποψί μου τά διαχρονικά καί η φήμη τους βασίζεται σ' αυτήν ακριβώς τήν αξιοπιστία, ιδίως σέ μηχανικά σύνολα, δέν αναφέρομαι βέβαια γιά τά ηλεκτρονικά τά οποία ξεπερνιούνται κάθε 2 χρόνια λόγω εξελίξεων......

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 07, 2012, 09:45:51 μμ »
Βρε τι μαθαίνει κανείς ... πρέπει να διαιρουμε με 10 φαίνεται μπερδεύουν τα μετρα με τις ατμόσφαιρες αχαχαχαχαχ αλλα ακόμα και έτσι πάνω απο 300 μ. δε χρειάζεται, ιδιαίτερα σε μη επαγγελματίες!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 08, 2012, 03:44:33 μμ »
Υπαρχει καποιο μαγαζι που να κανει τεστ στεγανοποιησης απλα και να σε ενημερωνει για το αποτελεσμα χωρις να βαζει χερι στο ρολοι??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:16:21 μμ »
Στο τεστ στεγανποίησης δεν σου βάζουν χέρι στο ρολόι. Μπορεί να το κάνεις σε οποιοδήποτε τεχνικό έχει το μηχάνημα και να πάρεις εκτυπωμένο τον έλεγχο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:38:50 μμ »
Aχα.... Μηπως ξερεις χοντικα κοστος, διαρκεια κτλ? Δε με νοιαζει να ειναι κατι εξειδικευμενο, πολλες ατμοσφαιρες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 09, 2012, 07:11:15 μμ »
Άντε να σου πάρει και 5-10 ευρώ...είναι διαδικασία λίγων λεπτών ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 09, 2012, 07:52:00 μμ »
Πολυ ωραια...
Εχεις καποιον υπ οψη σου να μου προτεινεις μηπως για αθηνα??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 09, 2012, 07:52:54 μμ »
Πμ εστάλη


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος geoeva01

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 02:50:08 πμ »
ετσι βγαζει ενα νοημα μιας και δεν μπορουσα να καταλαβω καποια ρολογια που λενε 1000 μετρα βαθος μιας και ο ανθρωπος που θα επιχειρουσε τετοια καταδυση θα ειχε πεθανει πολυ νωριτερα λογω πιεσης

Αποσυνδεδεμένος marsta

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 06:15:52 μμ »
πολυ  διαφωτιστικο το θεμα αυτο ονυως.και εγω την ιδια απορια ειχα σχετικα με το βαθος.. ::)

Αποσυνδεδεμένος spyros95

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 02, 2015, 02:49:03 μμ »
Kαλησπέρα παιδιά . Έχω εδω και κάτι χρόνια στην κατοχή μου ένα Citizen AQUALAND και συγκεκριμένα το μοντέλο  AL0000-04E . Το μονο review που εχω βρει απο watchuseek αναφέρει οτι είναι quartz.Σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί . Να το πάω σε ανεξάρτητο ορολογοποιό για αλλαγή μπαταρίας ή θα έχω πρόβλημα με την αδιαβροχοποίηση ;

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 02, 2015, 03:18:09 μμ »
Kαλησπέρα παιδιά . Έχω εδω και κάτι χρόνια στην κατοχή μου ένα Citizen AQUALAND και συγκεκριμένα το μοντέλο  AL0000-04E . Το μονο review που εχω βρει απο watchuseek αναφέρει οτι είναι quartz.Σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί . Να το πάω σε ανεξάρτητο ορολογοποιό για αλλαγή μπαταρίας ή θα έχω πρόβλημα με την αδιαβροχοποίηση ;
Το μονο που χρειαζεται ειναι ο ανεξαρτητος που θα το πας να εχει μηχανημα ελεγχου στεγανοτητας (θα το ρωτησεις πριν του το δωσεις) και θα εισαι οκ.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος spyros95

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Water Resistant - (Water Proof)
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 02, 2015, 03:33:34 μμ »
Ευχαριστώ πολυ !