Αποστολέας Θέμα: Ωρολογιακο ταξιδι...  (Αναγνώστηκε 4117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 09, 2019, 09:06:41 πμ »
Κατα αρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους ξεχωριστα για τα καλα σας λογια και τις τοποθετησεις σας! Ειναι ενδιαφερον νημα... Εχουμε ολοι μας μια σταδιοδρομια στο χωρο αυτον και ο καθενας μας εχει αποκομισει τα δικα του ερεθισματα και τις δικες του εμπειριες σε αυτο το ταξιδι!

Θα ηθελα να απαντησω στο ποστ του Σπυρου καθως εχει και μια μορφη ερωτηματολογιου, με την καλη την εννοια φυσικα... Το τονιζω γιατι που και που, παρερμηνευεται ο γραπτος λογος, οποτε προς αποφυγη παρεξηγησεων προσεχω για να εχω 

Πρώτα, ως προς ρολόι του πατέρα.
Λες, το φορούσες με καμάρι, και συνεχίζεις, ήταν το "πρώτο χτύπημα κάτω απ΄τη μέση" που δεν βρήκες θετική ανταπόκριση όταν το πόσταρες στο φόρουμ.
Δεν ξέρω, όλο αυτό μου φαίνεται κάπως..
Το συγκεκριμένο ρολόι λογικά έχει συναισθηματική αξία για σένα και επομένως μπορεί να συντηρηθεί με επιμέλεια, να διατηρείται ευλαβικά και βέβαια να φοριέται πάντοτε με το ίδιο καμάρι.
Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να δω πως μπορεί να επηρεάσει την άποψη για ένα ρολόι τέτοιας προϊστορίας η όποια αντίδραση ενός φόρουμ..

Το συγκεκριμενο ρολοι Σπυρο, εξακολουθει να ειναι σε σημαντικο προσωπο της οικογενειας, να φοριεται με ευλαβεια και να χριζει ολη την τεχνικη περιποιηση που του αρμοζει... Αλλα δυστυχως ειναι ενα "παλιομοδιτικο" ρολοι, με χρυσο μεσα και θεωρω πως εμφανισιακα δεν μπορει να υποστηριξει τον Γιωργο -αυτο φυσικα συνεβει μετα την εισοδο μου στα φορα- οποτε μπορει απλα να υπαρχει για να μου θυμιζει τον μπαμπα μου... Ισως -πρωτα ο Θεος- μετα τα 60, να αρχισω να το φοραω!


Δεύτερον, ως προς το tag.
Λες ότι ήθελες να διαθέσεις 2.000 ευρώ και έτσι το επέλεξες.
Γιατί ήταν λάθος; Αν έμενες με εκείνο (αλλά διατηρώντας στην τσέπη το πολλαπλάσιο ποσό που διέθεσες για τα ρόλεξ μετέπειτα) γιατί δεν θα είχες πράξει σωστότερα;
Απλά, απορία εκφράζω..

Εδω πιθανον, το πιο σωστο θα ηταν να μεινω με εκεινο... Να γλυτωσω ενα ματσο λεφτα και ολα καλα! Αλλα απο τη στιγμη που εθιστηκα ηταν αναποφευκτο να παραμεινω με το Ταγκ. Ετσι οπως εξελιχθηκε, με γοργους ρυθμους δεν ειχε λογω παραμονης κι επρεπε να χρησιμοποιηθει για να επιδοτησει αλλες αγορες. Eτσι το βλεπω εγω! Ο καθενας μας εχει αλλη οπτικη γωνια.

Τρίτον, ως προς το speedy.
Διάβασα τώρα ότι το έδιωξες και να πω την αλήθεια εξεπλάγην.
Αν δεν κάνω λάθος ήταν λίγο πριν το Πάσχα που σε καμαρώναμε με το nato που μόλις του είχες πάρει και δεν θα κρύψω ότι κοιτώντας σε σκεπτόμουν τι γκάφα έχω κάνει και ο ίδιος που δεν το έχω.
Αναφέρεις ότι το φορούσες ελάχιστα.
Μήπως όμως δεν ήταν επόμενο, όταν σχεδόν ταυτόχρονα αποκτήθηκαν -αν δεν κάνω λάθος- τρία σημαντικά ρόλεξ;
Έχω την εντύπωση (τελείως υποκειμενική άποψη εκφράζω βέβαια) ότι το moon μάλλον αδικείται όταν συγκρίνεται δίπλα σε τρία φανταχτερά ρόλεξ και είμαι σίγουρος ότι σε περίπτωση που το κρατούσες μετά από κάποιο καιρό θα έβρισκε κι αυτό σημαντικό χρόνο στον καρπό σου.
 

Για το speedy Σπυρο, δε θελω να πω πολλα. Κραταω επιφυλαξεις για να μην εκτεθω! Το συγκεκριμενο ρολοι ειναι ξεχωριστο, θα ελεγα σταθμος στην ωρολογοπιοια! Αυτα που αναφερεις για το moon, ειναι ολα σωστα! Δε διαφωνω οτι επρεπε να παραμεινει, δε διαφωνω σε τιποτα... Αντιθετως!
Απλα ειναι καποιοι σημαντικοι παραγοντες που δε με αφηναν να το κρατησω! Να σου αναφερω μερικους:
1) το οικονομικο, δε με παιρνει τη δεδομενη χρονικη στιγμη, να εχω 3 ρολεξ + speedy... Ισως σε 3-4 μηνες ναι, αλλα ετσι ειμαι εγω, ανησυχος, δεν εχω καθολου υπομονη. Μεγαλο μειον!
2) δε θα φοριοταν καθολου... Το επισκιασαν τα Ρολεξ.
3) Καποια στιγμη θα το ξαναπαρω, σε καποια αλλη παραλλαγη του ισως!

Υ.Γ. Γενικα, απο τη στιγμη που καταλαβα οτι η κυρια βαση της συλλογης μου θελω να απαρτιζεται απο Ρολεξ, επρεπε να κινηθω γρηγορα βλεποντας πως εχουν τα πραγματα τη δεδομενη χρονικη στιγμη! Τα "αλλα ρολογια" ενδεχομενως να ειναι πιο ευκολο να βρεθουν στο μελλον...
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2019, 09:06:51 πμ »
Μην ακούς ΚΑΝΕΝΑΝ (εκτός από το μέγιστο γκλομπαλ μοδεράτορα)!
Μόνο αυτό που σου αρέσει εσένα και που μπορείς να το κάνεις έχει αξία!!!!!!
ΟΛΑ τα άλλα θα σε οδηγήσουν σε λάθος δρόμους.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 09, 2019, 10:04:20 πμ »
..
ΟΛΑ τα άλλα θα σε οδηγήσουν σε λάθος δρόμους.


Άσε ρε Χαρίλαε με τους αφορισμούς.. :lol:

Κάτι απανωτές αγγελίες του τύπου "το ρολόι αγοράσθηκε πριν λίγο και ψάχνει καινούργιο ιδιοκτήτη γιατί δεν βρίσκει χρόνο στον καρπό", τι είναι; δεν είναι λάθος;
Οι επαναγορές του ίδιου ρολογιού και μάλιστα δεύτερη και τρίτη φορά (!), αν δεν αποκαλύπτουν εσφαλμένες κινήσεις, τι αποκαλύπτουν;

Στο τέλος, κάποιος που έχει γράψει χιλιόμετρα με το αντικείμενο είναι δυνατό να μην έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται ότι κάπου το θέμα ρολόι είναι σχετικό;
Η ουσία είναι, είτε skx, είτε ρόλεξ, είτε ο,τιδήποτε άλλο, να ξέρει κανείς και να το φορά.
Ας μάθουμε να επιλέγουμε και να φοράμε σωστά τα ρολόγια μας, γιατί εδώ είναι που κολλάει ακριβώς αυτό που είπες: "Όλα τα άλλα οδηγούν σε λάθος δρόμους".   :up:
 

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 09, 2019, 04:56:30 μμ »
Μα Σπύρο φίλε μου οι αφορισμοί μονοπωλούν την καθημερινότητά μας!!!!!!!!
Βομβαρδιζόμστε συνεχώς από γενικεύσεις και αφορισμούς ώστε να μην μπορούμε να έχουμε χρόνο/δυνατότητα να σκεφτούμε και να αναλύσουμε τα δεδομένα!!!!!
Στην πολιτική ας πούμε:
* Ο Τσιπρας είναι αριστερός.
* Ο Μητσοτάκης είναι η λύση.
* Η ΧΑ είναι πατριώτες.
Στα ωρολογιακά δε δρώμενα οι αφορισμοί είναι ακόμα πιο στοχευμένοι και απόλυτοι:
* SEIKO RULES
* Η ROLEX είναι ΥΩ
* LEMANIA και μετά το χάος
* PANERAI ίσον κατσαρολικά



Ας αφήσουμε λοιπόν τον καθένα με τους αφορισμούς του και τις γενικεύσεις του να χαρεί τουλάχιστον το ωρολογιακό του ταξίδι.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 09, 2019, 09:19:37 μμ »
Μα Σπύρο φίλε μου οι αφορισμοί μονοπωλούν την καθημερινότητά μας!!!!!!!!
Βομβαρδιζόμστε συνεχώς από γενικεύσεις και αφορισμούς ώστε να μην μπορούμε να έχουμε χρόνο/δυνατότητα να σκεφτούμε και να αναλύσουμε τα δεδομένα!!!!!
Στην πολιτική ας πούμε:
* Ο Τσιπρας είναι αριστερός.
* Ο Μητσοτάκης είναι η λύση.
* Η ΧΑ είναι πατριώτες.
Στα ωρολογιακά δε δρώμενα οι αφορισμοί είναι ακόμα πιο στοχευμένοι και απόλυτοι:
* SEIKO RULES
* Η ROLEX είναι ΥΩ
* LEMANIA και μετά το χάος
* PANERAI ίσον κατσαρολικά



Ας αφήσουμε λοιπόν τον καθένα με τους αφορισμούς του και τις γενικεύσεις του να χαρεί τουλάχιστον το ωρολογιακό του ταξίδι.

Περίπου, Χαρίλαε, αλλά όχι ακριβώς. Για πάμε άλλη μία  :

* Τσιπρας RULES (πες το ψέματα !)
* Ο Μητσοτάκης είναι αριστερός (-και ποιός δεν είναι ; )
* ΧΑ ίσον κατσαρολικά (το  μόνο βέβαιον....)

* Η SEIKO είναι ΥΩ (για την ακρίβεια πανύψηλη, δυο μέτρα μπόϊ)
* Η ROLEX είναι η λύση (του οικονομικού μας προβλήματος)
* LEMANIA και μετά το χάος (εδώ όλοι συμφωνούμε !)
* PANERAI είναι πατριώτες (καλά, αυτοί, με τόση φανφάρα στις μπροσούρες τους, στο τέλος θα το πιστέψουν και οι ίδιοι ότι οι Ιταλιάνοι κέρδισαν τον  Β΄ΠΠ μ'ένα πανέρι στον καρπό....)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2019, 09:22:24 μμ »
Χάρη, Ντένη..!!!  :lol: :up:

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2019, 10:27:05 μμ »
Χάρη, Ντένη..!!!  :lol: :up:
Σπύρο μην απορείς!
Με τον Ντένη δεν μιλήσαμε στο τηλέφωνο για να γράψουμε αυτά που γράφουμε!
Και δικαίως θα ρωτήσεις: Μα δεν είναι συνεννοημένοι?!
Φυσικά και ΟΧΙ με την κλασσική έννοια του όρου!
Χρησιμοποιούμε μια παλιά Ιαπωνική τελετουργία που εκτελούσαν οι φύλακες του Αυτοκράτορα πριν το ρίξουν έξω με σακέ και γκέισσες. Συναντιόμαστε δις εβδομαδιαίως και συζητάμε τα πλάνα μας για την επομένη συνάντηση (σε άψογα Ιαπωνικά!,,)
Με μικρές παραλλαγές όμως.
Αντί για σάκε καταναλώνουμε τεράστιες ποσότητες καφείνης.
Αντί για γκέισες οι σερβιτόρες που μας φέρνουν τους καφέδες κρυφογελάνε με τους δύο περίεργους που μιλάνε ακαταλαβίστικα, πίνουν καφέ με τις κανάτες και φωτογραφίζουν συνέχεια τα χέρια τους.
Όσο για τον Αυτοκράτορα δυστυχώς μόνο αυτός που πήρε πρόσφατα ο Ντένης υπάρχει.


Τα καταφέρνουμε όμως και συννενοούμαστε!!!!
Έχουμε δε βάλει και τον Δημήτρη (τον καπετάνιο) στην ομάδα μας και σταδιακά ενσωματώνεται. (Πως νομίζεις πήρε το CARTIER? Εβδομάδες ολόκληρες τον ψήναμε!

Αυτά λοιπόν τα ολίγα για να ξέρετε τι χάνετε όσοι δεν έρχεστε στα καφεδομαζώματα που κάνουμε!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 09, 2019, 10:32:53 μμ »
 :lol: :lol: :lol:
Οδηγιες με τηλεπαθεια.
Αλλα κολπα :D

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 09, 2019, 11:12:25 μμ »
Τα καταφέρνουμε όμως και συννενοούμαστε!!!!
Έχουμε δε βάλει και τον Δημήτρη (τον καπετάνιο) στην ομάδα μας και σταδιακά ενσωματώνεται. (Πως νομίζεις πήρε το CARTIER? Εβδομάδες ολόκληρες τον ψήναμε!

Αυτά λοιπόν τα ολίγα για να ξέρετε τι χάνετε όσοι δεν έρχεστε στα καφεδομαζώματα που κάνουμε!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk

Καθόλου δεν αμφιβάλλω Χαρίλαε ότι την περνάτε φίνα.
Όμως τα'χουμε πει, από τα βόρεια, καλύτερα το'χω να έρθω να σε συναντήσω στο Ντουμπάϊ, παρά να σας ψάχνω στις παραλίες που συχνάζετε.  ;D


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 10, 2019, 07:16:32 πμ »
Από το ισόγειο για να πας στο ρετιρέ ... πρέπει να ανέβεις σκαλί - σκαλί και να περάσεις πρώτα   από 1ο->2ο->3ο—>4ο——>5ο....... κλπ
Δημήτρη μου εμείς έχουμε πρόεδρο Ιβάν!!!! Τι σκαλοπάτια και μάλ@@@@.Με το ελικόπτερο ντουγρου στο Ρουφ Γκάρντεν ... Γιώργο κατέβασε μια ταχύτητα και συνέχισε το ταξίδι σου και να χαίρεσαι τα δύο R που ακόμα έχεις

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk