Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1164862 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:56:06 πμ »
Οι πρωτες εικονες που εχουν διαρρευσει στο νετ.Intergrated column wheel chrono με 70hours power reserve.Λενε οτι ειναι δια χειρος kelek.Το 2ο λινκ ειναι απο γαλλικο φορουμ μεταφρασμενο απο google.Να ξαναπουμε οτι δεν ειναι κατι απο επισημα χειλη.

http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=233231

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=fr&u=http://forumamontres.forumactif.com/forum-general-de-discussions-horlogeres-f1/scoop-le-calibre-breitling-in-house-t51260.htm&ei=0-6VSZ2vNZWksAPe_vmmBw&sa=X&oi=translate&resnum=5&ct=result&prev=/search%3Fq%3DBreitling%2Bcaliber%2BB01%26hl%3Den%26sa%3DX

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:02:11 πμ »
Specifications
Caliber: Breitling 18B
Base Movement: ETA 2892-A2
Power Reserve 42 Hours
Complications: 4-Year Calendar, Chronograph, Moon Phase, Tourbillon

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:03:53 πμ »
Breitling cal.01....
Σ αυτη τη φωτο φαινεται το συστημα column wheel.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:05:42 πμ »
εαν ειναι ενας εντελως καινουργιος χρονογραφος θα το δουμε οταν βγει στην παραγωγη ,αλλα σου ξαναλεω οτι η κελεκ που εχει ενσωματωθει δεν ειχε τετοια τεχνογνωσια εως τωρα και το βλεπεις αλλωστε και απο τα παραδειγματα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:12:24 πμ »
απο αυτο που εδωσες σαν λινκ διαβασα διαφορες αποριες και παραθετω ενα κομματι,εαν δεν δω λυμενη την μηχανη δεν μπορω να πω ουτε εγω ουτε κανεις τιποτα!

θα ξαναπω οτι σε λευκο χαρτι νεα μηχανη και ειδικα χρονογραφο ελαχιστοι και μονον με πολυ υψηλο επιπεδο τεχογνωσιας ;)

demand to see more. Ma première impression visuelle est celle d'un calibre industrielle à déco soignée proche du concept 7750 amélioré . My first impression is of a caliber industrial deco soignée close to the concept in 7750 improved. Les pièces ne semblent pas relever d'un système très élaboré. The pieces do not seem to belong to a sophisticated system. Mais bon attendons de le voir en détail. But good look to see in detail.
_________________ _________________

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:13:16 πμ »
george δεν ξερω τι τεχνογνωσια εχει η kelek αυτη τη στιγμη,δεν ειμαι μεσα στα κολπα.Ξερω οτι εχει μηχανηματα-εγκαταστασεις και προσωπικο που αγοραστηκανε απ την breitling το 2000 για καποιο σκοπο,φανταζομαι οχι μονο για ενα φινιρισμα της 7750,δε θα χε νοημα μια τετοια κινηση.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:17:21 πμ »
απο αυτο που εδωσες σαν λινκ διαβασα διαφορες αποριες και παραθετω ενα κομματι,εαν δεν δω λυμενη την μηχανη δεν μπορω να πω ουτε εγω ουτε κανεις τιποτα!

θα ξαναπω οτι σε λευκο χαρτι νεα μηχανη και ειδικα χρονογραφο ελαχιστοι και μονον με πολυ υψηλο επιπεδο τεχογνωσιας ;)

demand to see more. Ma première impression visuelle est celle d'un calibre industrielle à déco soignée proche du concept 7750 amélioré . My first impression is of a caliber industrial deco soignée close to the concept in 7750 improved. Les pièces ne semblent pas relever d'un système très élaboré. The pieces do not seem to belong to a sophisticated system. Mais bon attendons de le voir en détail. But good look to see in detail.
_________________ _________________


Αποριες θα βγουνε παρα πολλες κι ειναι λογικο.Αλλωστε ελαχιστα πραγματα εχουν βγει στη φορα μεχρι τωρα,εχουμε δρομο ακομη...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:18:10 πμ »
εαν διαβασεις οσο παρεθεσα και απο οσο ξερω και εχω διαβασει σχετικα ,δεν εχει τετοια τεχνολογια .ακομα και το γαλλικο φορουμ ειναι πολυ σφιχτο και υποθετει οτι η βαση ειναι 7750.δεν ειναι κακο απλα σου λεω νεος χρονογραφος απο το μηδεν ....θελει  μεγαλες ...επενδυσεις και τεχνολογια ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:21:01 πμ »
εαν η εταιρια ειχε τεχνολογια δεν θα ειχε ολες ετα,εαν ειχε αυτο το επιπεδο δεν θα μου δινε σαντουιτς!εαν μπορουσε θα ειχε ηδη δικια της!εαν διαβασεις στο σχεδιο 99 την μηχανη την εκαναν αλλοι ;)

εαν ειμαι τοσο λαθος ,απλα μια νεα μηχανη χρονογραφου θα μπει αναμεσα σε 4  σε αυτην την κατηγορια

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:25:03 πμ »
εαν διαβασεις οσο παρεθεσα και απο οσο ξερω και εχω διαβασει σχετικα ,δεν εχει τετοια τεχνολογια .ακομα και το γαλλικο φορουμ ειναι πολυ σφιχτο και υποθετει οτι η βαση ειναι 7750.δεν ειναι κακο απλα σου λεω νεος χρονογραφος απο το μηδεν ....θελει  μεγαλες ...επενδυσεις και τεχνολογια ;)

Εμενα σαν καταναλωτη με απασχολει πιο πολυ η τιμη και η αξιοπιστια παντως.
Πολυ καλη η υποτιθεμενη νεα καλιμπρα,αλλα αν το ρολοι παρει 50% πανω σε τιμη,τι να το κανω;Θα το χαζευω απ το νετ κλασσικα  :-\


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:30:52 πμ »
εαν η εταιρια ειχε τεχνολογια δεν θα ειχε ολες ετα,εαν ειχε αυτο το επιπεδο δεν θα μου δινε σαντουιτς!εαν μπορουσε θα ειχε ηδη δικια της!εαν διαβασεις στο σχεδιο 99 την μηχανη την εκαναν αλλοι ;)

εαν ειμαι τοσο λαθος ,απλα μια νεα μηχανη χρονογραφου θα μπει αναμεσα σε 4  σε αυτην την κατηγορια


Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.
Δουλεψε(υποτιθεται) καποια χρονια κι εβγαλε μια μηχανη.Στο μεσοδιαστημα χρησιμοποιει ΕΤΑ.Η πιο πανω καλιμπρα θα μπει μονο στο chronomat γιατι η παραγωγη της δε φτανει για ολα τα μοντελα.Τα υπολοιπα θα συνεχισουν να φορανε ΕΤΑ μεχρι οι ρυθμοι παραγωγης της νεας μηχανης να μπορουνε να καλυψουν & τ αλλα  μοντελα της γκαμας.
Αυτα εχω διαβασει προς το παρον...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:33:17 πμ »
 Boogie, on your second picture  la raquetterie a l'air classique, le balancier bien protégé, je remarque surtout un antichoc sur le contre pivot de la roue d'échappement, classique chez Seiko (actuellement pour les mvt de séries haut de gamme S et L), moins chez les suisses il me semble. the raquetterie a classical air, the balance well protected, I notice especially a shock against the pivot of the escape wheel, Seiko classic home (currently for mvt series of high-end S and L), less in Swiss to me.

διαβασα και τις 5 σειλιδες αλλα θα περιμενω να δω

εννοω οτι εαν μπορεις να φτιαξεις χρονογραφο σε λευκο χαρτι.. ειναι για πλακα να φτιαξεις απλη αυτοματη δικια σου και να μην αγοραζεις πλεον ετα!

σε λευκο χαρτι ετσι?! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:43:48 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 07:51:13 πμ »
Και αν δεν είναι από λευκό χαρτί, τι έγινε; Θα της γυρίσουμε το δαχτυλίδι; Εδώ κοτζάμ Ρόλεξ με τις τεράστιες οικονομικές δυνατότητες έπραξε αναλόγως. Μάλλον ξέρει ότι δύσκολα ανακαλύπτεις τον τροχό και το καλύτερο είναι να βελτιώσεις ένα υπάρχον σχέδιο. Για την Μπράιτλιν θα δείξει. Κοντή η νύφη, να κι ο μέτρος (που έλεγε και η γιαγιά μου).

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:25:58 πμ »
Με το σκεπτικό ότι δεν θα υπάρχουν ΕΤΑ εκτός του Swatch Group και θεωρώ πολύ πιθανό ότι,
οι περισσότερες εταιρίες θα κατασκευάσουν ή θα έχουν τουλάχιστον έναν Calibre δικό τους (in-house).

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 12:36:32 μμ »
εννοω οτι εαν μπορεις να φτιαξεις χρονογραφο σε λευκο χαρτι.. ειναι για πλακα να φτιαξεις απλη αυτοματη δικια σου και να μην αγοραζεις πλεον ετα!
σε λευκο χαρτι ετσι?! ;)

Γιατι ο 33xx της Ω και ο 4130 της Rolex,αλλα και αλλοι σημερινοι χρονογραφοι που λεγονται ''in house'' γινανε απο λευκο χαρτι;
Δεν ειναι ευκολο να ξαναεφευρεις τον τροχο οπως σοφα μιλησε ο ΒΒ,ας μη κολλαμε σε ταμπελες τετοιου τυπου στη σημερινη εποχη.

Με το σκεπτικό ότι δεν θα υπάρχουν ΕΤΑ εκτός του Swatch Group και θεωρώ πολύ πιθανό ότι,
οι περισσότερες εταιρίες θα κατασκευάσουν ή θα έχουν τουλάχιστον έναν Calibre δικό τους (in-house).

Φιλικά Στέφανος.

Κι εγω αυτο πιστευω,τουλαχιστον απ τις πιο μεγαλες.
Αλλιως δε θα μπορουνε να ζητανε τετοιες τιμες για τα ρολογια τους,αφου η μηχανη θα γραφει υποχρεωτικα πλεον επανω ΕΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #255 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:30:33 μμ »
μαλλον δεν γινομαι κατανοητος αλλα εχω συνηθισει ;Dτα στοιχεια και απο την σελιδα σου eis ειναι ενδεικτικα το πως προσεγγιζουν το θεμα ,γνωριζοντας πως κινειται ο χωρος.εαν ο καθενας μπορουσε να φτιαξει ετσι απλα μηχανη θα ειχε κλεισει η ΕΤΑ..... ;)εαν ειδες ακομα και το tourbillon που εχουν βαλει σε ρολοι τους παταει σε ετα!!!δειγμα γραφης.

Caliber: Breitling 18B
Base Movement: ETA 2892-A2
Power Reserve 42 Hours
Complications: 4-Year Calendar, Chronograph, Moon Phase, Tourbillon

επιτρεψτε μου να βλεπω την μαρκα τοσο εγω οσο και πολλοι αλλοι κατω απο αλλο πρισμα. ::)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #256 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:57:56 μμ »
Πραγματι δε καταλαβαινω....
Ποιος ειπε οτι το tourbillon μοντελο ειναι inhouse  ???
Γιατι θεωρεις οτι ειναι τοσο δυσκολο να φτιαχτει μια μηχανη δε καταλαβαινω?Στην εποχη των υπολογιστων & της τεχνολογιας ειμαστε.Εδω φτιαχνανε μηχανες το 1940 με καλουπια και αργαλειους,και τις τιμολογουσανε πολυ πιο φθηνα απ οτι σημερα.Απλα πες οτι εχουνε βολευτει με την ΕΤΑ και κονομαγανε & τωρα αναγκαζονται να ξεβολευτουνε....
Ημαρτον,ο κοσμος κοντευει ν αποικησει το διαστημα και ειναι τοοοοσο δυσκολο να βγει ενας χρονογραφος ???

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #257 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:33:26 μμ »
.......

Απλα πες οτι εχουνε βολευτει με την ΕΤΑ και κονομαγανε & τωρα αναγκαζονται να ξεβολευτουνε....

.......
Έτσι είναι !!!

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 09:00:49 μμ »
Γιατι ο 33xx της Ω και ο 4130 της Rolex,αλλα και αλλοι σημερινοι χρονογραφοι που λεγονται ''in house'' γινανε απο λευκο χαρτι;
Δεν ειναι ευκολο να ξαναεφευρεις τον τροχο οπως σοφα μιλησε ο ΒΒ,ας μη κολλαμε σε ταμπελες τετοιου τυπου στη σημερινη εποχη.

Κι εγω αυτο πιστευω,τουλαχιστον απ τις πιο μεγαλες.
Αλλιως δε θα μπορουνε να ζητανε τετοιες τιμες για τα ρολογια τους,αφου η μηχανη θα γραφει υποχρεωτικα πλεον επανω ΕΤΑ.

θα συμφωνησω και εγω με τα ανωτερω ..τωρα τα διαβασα και ετσι συνυπογραφω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 09:37:08 μμ »
στο ρολοι τα πραγματα ειναι πολυ μικρα αλλα σημαντικα.τοσες εταιριες γιατι δεν εφτιαξαν?ξερεις ποσες εταιριες δεν ειχαν ποτε μηχανες εδω και δεκαετιες?εσυ λες τυχαια να αγοραστηκε η zenith?οχι βεβαια!ηθελαν την el primero!χρονογραφοι σημερα

ετα 7750(90% χρονογραφων)
f.piguet(derivations λιγες εξω απο το γκρουπ)
lemania(λιγες για εξω απο το γκρουπ)
rolex(εσωτερικη χρηση)
ελ πριμερο(μονο γκρουπ)

αυτες ειναι το 95-98% των χρονογραφων σημερα .δεν ειναι περιεργο οτι η ΡΡ και VC ειχαν λεμανια?....ποιοι?200 χρονια ιστορια καθε μια...

το ρολοι οσο το ψαχνεις θα βλεπεις με αλλο ματι καποια πραγματα ;)