Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4199382 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14900 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 06:11:04 μμ »
Καλησπερα ,
Έχω το sub 41mm

Άλλαξα την ώρα στις 30/10 και μέχρι σήμερα 15/11 είναι πίσω κατά 2’45”
Ειναι φυσιολογικό να έχει χάσει τόσο πολύ ;;
Το πιθανοτερο θεωρω να μην ειναι φουλ φορεμενο και να χανει ενεργεια…
Οταν ρυθμισες την ωρα το κουρδισες;
θελει καμμια 20 φορες το λιγοτερο…
Τωρα αν ειναι κουρδισμενο αρχικα ,το φορας συνεχεια (και οχι πχ καθιστος σε ενα γραφειο αλλα κινεισαι ) τα 10 11 δευτερολεπτα τη μερα ειναι πολλα…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14901 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 06:14:21 μμ »
Παρατήρησε το μέχρι το τέλος της εβδομάδας και αν όντως χάνει περισσότερα από 2"/ημέρα το πας στο σέρβις της Ρολεξ Σταδίου 3. Δεδομένου ότι είναι το 41 θα είναι και εντός εγγύησης. Οι νέοι μηχανισμοί 32ΧΧ έχουν γνωστό πρόβλημα με το εύρος (amplitude). Το πρόβλημα προκαλείται λόγω ελλιπούς λίπανσης.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14902 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 12:36:25 πμ »
Καλησπερα ,
Έχω το sub 41mm

Άλλαξα την ώρα στις 30/10 και μέχρι σήμερα 15/11 είναι πίσω κατά 2’45”
Ειναι φυσιολογικό να έχει χάσει τόσο πολύ ;;
Αποκλείεται να χάνει τόσο ένα καινούριο ρολεξ. Κουρδισε το 50 φορές και φόρα το κάθε μέρα και δεν θα ξαναχασει. Επίσης, το βράδυ άφηνέ το με το καντράν να κοιτάει το ταβάνι, όχι πλάγια ή μπρούμυτα.

Αποσυνδεδεμένος gcc

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14903 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 07:46:04 πμ »
Καλημέρα ,
Χθες μετά την απάντηση του v_s το κούρδισα , μπήκα στο gmt time now και πριν από λίγο τσέκαρα ότι έχασε 4” !!
Το ρολόι το φοράω καθημερινά και το βράδυ το βγάζω τοποθετώντας το με το καντράν προς το ταβάνι όπως έγραψε και ο φίλος από πάνω .
Δεν μου έχει πέσει και γενικά το προσέχω σαν τα μάτια μου!!
Το αγόρασα πέρσι τέλη Σεπτεμβρίου από AD .

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14904 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 08:17:28 πμ »
Τότε φίλε μου, πήγαινε το Σταδίου 3 κατευθείαν (κάλεσε τους στο τηλ. πρώτα) με την κάρτα της εγγύησης, εξήγησε τους οσα περιεγραψες εδώ και θα στο τακτοποιήσουν χωρίς χρέωση.
Πληροφοριακά, οι νεώτεροι μηχανισμοί δεν επηρεάζονται τόσο από τη θέση (positional variation). Αυτό με τις διαφορετικές θέσεις τη νύχτα ίσχυε μέχρι τη δύση της σειράς των 5ψηφιων μοντέλων.
Καλή τύχη και ενημέρωσε μας για την έκβαση!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14905 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 09:59:57 πμ »
Καλημέρα ,
Χθες μετά την απάντηση του v_s το κούρδισα , μπήκα στο gmt time now και πριν από λίγο τσέκαρα ότι έχασε 4” !!
Το ρολόι το φοράω καθημερινά και το βράδυ το βγάζω τοποθετώντας το με το καντράν προς το ταβάνι όπως έγραψε και ο φίλος από πάνω .
Δεν μου έχει πέσει και γενικά το προσέχω σαν τα μάτια μου!!
Το αγόρασα πέρσι τέλη Σεπτεμβρίου από AD .

Πέρασες ακτίνες αεροπλάνου; Απομαγνητισμος μου ακούγεται

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14906 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 01:03:31 μμ »
παιδιά καλησπέρα βρήκα σε επίσημο αντιπρόσωπο το batman και μου ζήτησε από την τιμή καταλόγου σχεδόν 11000 παραπάνω .
είναι με τα καλά του ο τύπος και μου είπε ότι και η rolex δεν πουλάει την τιμή που έχει ο κατάλογος .
επιτρέπεται ?

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14907 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 01:06:23 μμ »
παιδιά καλησπέρα βρήκα σε επίσημο αντιπρόσωπο το batman και μου ζήτησε από την τιμή καταλόγου σχεδόν 11000 παραπάνω .
είναι με τα καλά του ο τύπος και μου είπε ότι και η rolex δεν πουλάει την τιμή που έχει ο κατάλογος .
επιτρέπεται ?

ΔΕΝ επιτρέπεται. Σίγουρα πρόκειται για επίσημο; Αν ναι, και δεν πρόκειται για παρανόηση, καλό θα ήταν να απευθύνεις την ερώτηση στη Rolex Hellas και είμαι σίγουρος θα έχει ενδιαφέρον. Για δοκίμασε να του ζητήσεις να κοψει και απόδειξη,  είμαι σίγουρος πως η εφορία θα βάζει και τεμπεσιρι πριν τον :sex:
Η κεντρική διάθεση ήτοι τα 2 καταστήματα σε Βαλαωρίτου και Κολοκοτρώνη πουλάνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τιμή καταλόγου.
Από αυτά τα 2 προμηθεύονται στοκ όλοι οι υπόλοιποι επίσημοι εν Ελλάδι. Και ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ η πώληση εκτός πελάτου λιανικής ήτοι χονδρική ή ακομη άνω της τιμής καταλόγου. Δεσμεύονται με σύμβαση. Εξ' ου και "ROLEX RETAILERS".
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2022, 01:14:32 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14908 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:06:24 μμ »
παιδιά καλησπέρα βρήκα σε επίσημο αντιπρόσωπο το batman και μου ζήτησε από την τιμή καταλόγου σχεδόν 11000 παραπάνω .
είναι με τα καλά του ο τύπος και μου είπε ότι και η rolex δεν πουλάει την τιμή που έχει ο κατάλογος .
επιτρέπεται ?

Ναι επιτρέπεται να το πουλήσει σε όποια τιμή θέλει αρκεί να σου κόψει απόδειξη για όλο το ποσό (που δεν πρόκειται). Μια φορά είχα βρει στον επίσημο ενός νησιού ένα ρολόι και μου είχε πει για καπέλο. Πήρα στα κεντρικά και ρώτησα αν αυτό επιτρέπεται και μου απάντησαν αυτό που σας έγραψα μόλις. Το ίδιο είπαν και στον κολλητό μου στη Rolex New York, όπου του ζήτησαν 10k καπέλο για λευκοχρυση Daytona. Εκεί πιστεύω θα έκοβαν φουλ απόδειξη, δεν παίζει απάτη με αυτά Αμερική. Κοινώς οι τιμές retail έχουν καταργηθεί.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14909 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:15:07 μμ »
Ναι επιτρέπεται να το πουλήσει σε όποια τιμή θέλει αρκεί να σου κόψει απόδειξη για όλο το ποσό (που δεν πρόκειται). Μια φορά είχα βρει στον επίσημο ενός νησιού ένα ρολόι και μου είχε πει για καπέλο. Πήρα στα κεντρικά και ρώτησα αν αυτό επιτρέπεται και μου απάντησαν αυτό που σας έγραψα μόλις. Το ίδιο είπαν και στον κολλητό μου στη Rolex New York, όπου του ζήτησαν 10k καπέλο για λευκοχρυση Daytona. Εκεί πιστεύω θα έκοβαν φουλ απόδειξη, δεν παίζει απάτη με αυτά Αμερική. Κοινώς οι τιμές retail έχουν καταργηθεί.

Αγαπητέ μου αυτά που αναφέρεις λυπούμαι μα ΔΕΝ ισχύουν. Όποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει σχετικά στα κεντρικά και να ενημερωθεί.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14910 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:15:18 μμ »
Η κεντρική διάθεση ήτοι τα 2 καταστήματα σε Βαλαωρίτου και Κολοκοτρώνη πουλάνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τιμή καταλόγου.

Σωστό. Γι αυτό και δεν πουλάνε ποτέ σε ιδιώτες μοντελα hot πάρα μονο datejust κλπ. Τα sport τα δίνουν under the table με καπέλο που δεν φαίνεται πουθενά σε πολύ δικούς τους ή απευθείας σε grey. Κάπως έτσι λειτουργει το κολπακι.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14911 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:16:31 μμ »
Αγαπητέ μου αυτά που αναφέρεις ΔΕΝ ισχύουν.

Δεν ανέφερα κάτι που υπέθεσα ή που έβγαλα από το μυαλό μου. Ένα περιστατικό που συνέβη σε μένα κι άλλο έναν στον κολλητό μου περιέγραψα απλώς.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14912 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:17:07 μμ »
Σωστό. Γι αυτό και δεν πουλάνε ποτέ σε ιδιώτες μοντελα hot πάρα μονο datejust κλπ. Τα sport τα δίνουν under the table με καπέλο που δεν φαίνεται πουθενά σε πολύ δικούς τους ή απευθείας σε grey. Κάπως έτσι λειτουργει το κολπακι.

Και πάλι ΟΧΙ αγαπητέ μου, εγώ ψωνίζω αποκλειστικά από εκεί. Όπως και φίλοι και οικογένεια. Και σπορ και DJ και Tudor και ότι θες. Τα καπέλα κλπ undet the table ίσως ισχύουν σε διάφορους άλλους επίσημους. Εκεί δεν περνάνε τέτοια. Ούτε προσφορές από πελάτη να πληρώσει καπέλο δέχονται. Προσωπικά μάρτυρας σε περιστατικό που απλως του έδειξαν τη πόρτα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14913 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:19:22 μμ »
παιδιά καλησπέρα βρήκα σε επίσημο αντιπρόσωπο το batman και μου ζήτησε από την τιμή καταλόγου σχεδόν 11000 παραπάνω .
είναι με τα καλά του ο τύπος και μου είπε ότι και η rolex δεν πουλάει την τιμή που έχει ο κατάλογος .
επιτρέπεται ?

Γιατί δεν παίρνεις στα κεντρικά να ρωτήσεις αν επιτρέπεται ο επίσημος να πουλήσει με καπέλο; Να δούμε τι θα σου πουν? Εγώ λέω ότι θα σου πουν αυτό που είπαν και σε μένα, ότι ναι, επιτρέπεται να πουλήσει όσο θέλει.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14914 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:20:57 μμ »
Και πάλι ΟΧΙ αγαπητέ μου, εγώ ψωνίζω αποκλειστικά από εκεί. Όπως και φίλοι και οικογένεια. Και σπορ και DJ και Tudor και ότι θες. Τα καπέλα κλπ undet the table ίσως ισχύουν σε διάφορους άλλους επίσημους. Εκεί δεν περνάνε τέτοια. Ούτε προσφορές από πελάτη να πληρώσει καπέλο δέχονται. Προσωπικά μάρτυρας σε περιστατικό που απλως του έδειξαν τη πόρτα.

Ε καλά δε θα μου πεις ότι λέω και ψέματα. Αυτά που λες εσύ δεν αναιρούν αυτό που είπα εγώ. Υπάρχουν επίσημοι κι επίσημοι, αν ένας πουλάει κανονικά και νόμιμα αυτό δεν είναι ο κανόνας. Ποιο σπορ μοντέλο αγόρασες από τη μπουτικ; Για ανέβασε μια φωτό να σε συγχαρούμε.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14915 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:21:07 μμ »
Γιατί δεν παίρνεις στα κεντρικά να ρωτήσεις αν επιτρέπεται ο επίσημος να πουλήσει με καπέλο; Να δούμε τι θα σου πουν? Εγώ λέω ότι θα σου πουν αυτό που είπαν και σε μένα, ότι ναι, επιτρέπεται να πουλήσει όσο θέλει.

Ο καθένας ας το ψάξει και θα βγάλει τα συμπεράσματα του.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14916 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:22:05 μμ »
Ε καλά δε θα μου πεις ότι λέω και ψέματα. Αυτά που λες εσύ δεν αναιρούν αυτό που είπα εγώ. Υπάρχουν επίσημοι κι επίσημοι, αν ένας πουλάει κανονικά και νόμιμα αυτό δεν είναι ο κανόνας.

Εγώ απλώς σου είπα τι γίνεται εκεί που ψωνίζω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14917 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:22:59 μμ »
Εγώ απλώς σου είπα τι γίνεται εκεί που ψωνίζω.

Όχι δεν είπες αυτό. Έγραψα ένα περιστατικό που μου συνέβη, το έκανες quote  και είπες ότι δεν ισχύουν αυτά που γράφω.


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14918 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:23:40 μμ »
Ε καλά δε θα μου πεις ότι λέω και ψέματα. Αυτά που λες εσύ δεν αναιρούν αυτό που είπα εγώ. Υπάρχουν επίσημοι κι επίσημοι, αν ένας πουλάει κανονικά και νόμιμα αυτό δεν είναι ο κανόνας. Ποιο σπορ μοντέλο αγόρασες από τη μπουτικ; Για ανέβασε μια φωτό να σε συγχαρούμε.

Ψάξε τα ποστ. Ίσως να με έχετε.


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14919 στις: Νοέμβριος 16, 2022, 03:26:58 μμ »
Όχι δεν είπες αυτό. Έγραψα ένα περιστατικό που μου συνέβη, το έκανες quote  και είπες ότι δεν ισχύουν αυτά που γράφω.

Φασκεις και αντιφασκεις αγαπητέ. Ιδιαίτερα στην εκφορά αντιθετης άποψης, σπεύδεις να τα μισο-μαζεψεις.

Εσύ λοιπον τα παρουσίασες ως κανόνα / κανονικότητα. Σου αντιτείνω πως, λοιπόν, δεν είναι έτσι.Και σου επαναλαμβάνω, ΔΕΝ επιτρέπεται η πώληση άνω της τιμής καταλόγου όπως και η χονδρική.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θες να συντηρείς ένα κλίμα μεταξύ μύθου, θρύλου και φαντασίας γυρω απο τη R σχετικά με τις τιμες και τη διαθεσιμότητα που είναι πέρα και πάνω από αυτό που πραγματικά ισχύει αυτή τη στιγμή.
Η μάλλον καλύτερα, μπορώ να υποθέσω. Στο είχα γράψει και παλαιότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2022, 03:35:15 μμ από v_s »