Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 472737 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:22:17 πμ »
Όταν κολλάς, αυτά παθαίνεις.
Κοιτούσα τα Vostok πριν από 7-8 μήνες και έλεγα "ωραία ρολόγια για τα λεφτά τους, ας τα έχω υπόψιν μου για το μέλλον".
Πριν από κανέναν μήνα που μου'ρθε να πάρω φτηνό GMT, έβαλα τις παρωπίδες μου και κοιτούσα seiko, citizen. Τελικά πήρα orient.
E, εχθές ξαφνικά μου ήρθε η φλασιά και θυμήθηκα τα ρωσικά...Με ένα γρήγορο ψάξιμο, βρήκα το rocket N1http://209.85.135.104/search?q=cache:9tEPzuk_854J:poljot-times.com/russian-watches/default.php%3FcPath%3D35_58%2Bvostok-europe-rocket+vostok+N1+rocket&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr&client=firefox-a. Ίδια χαρακτηριστικά με το Orient, κάπως πιο ακριβό (γύρω στα €190, ενώ το orient €123), αλλά με τόσο πιο ευανάγνωστη την δεύτερη ώρα και καλύτερο κρύσταλλο.
Πώς το ξέχασα, βρε παιδί μου. Το μόνο που έγω να πω...
GMT (ΓΜΤ)...

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 11:38:12 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε. Άλλο οι "ελλατωματικοί" πωλητές κι άλλο τα ελλατωματικά προϊόντα. Κι έχω ήδη πεί ορισμένα πράγματα σε αυτό το θέμα που μπορείτε να ανατρέξετε σε αυτά. Σίγουρα είναι δύσκολη, απο θέμα αξιοπιστίας πωλητή περισσότερο, η αγορά ρωσικού ρολογιού. Όσοι δεν είναι μυημένοι καλύτερα να ρωτούν. Η ρωσική ωρολογοποιεία ήταν, και απο ότι βλέπω συνεχίζει να είναι, απο ανθρώπους που είτε δεν είχαν ρωσικό ρολόϊ ποτέ, είτε λόγω κομουνιστικού κατεστημένου, παρεξηγημένη. Αν και σε θέμα παραγωγής ήταν η μεγαλύτερη στον κόσμο (!)
Εκείνο που σίγουρα ξέρω, είναι ότι το Ν1 είναι αρκετά αξιόπιστο για όσους ζητούν επιλογή πέρα απο την συνηθισμένη ιαπωνική και ελβετική αγορά.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2008, 12:32:05 πμ από TZAG »
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 07:31:16 πμ »
TZAG, δεν είσαι καθόλου εντάξει!!! Επίτηδες έβαλες τις φωτό, για να με κουρδίσεις περισσότερο;;;
Τί ωραίο, καθαρό και ευανάγνωστο καντράν, Ρώσοι ρε παιδί μου. Form follows function.
Και από ό,τι κατάλαβα, ο GMT κινείται ανεξάρτητα από τον κεντρικό ωροδείκτη;

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 09:48:36 πμ »
Όχι, κινείται ανάλογα με την κεντρική ώρα. Δεν είναι δηλαδή πραγματικά "24ωρο" αλλά απλό GMT. Δείχνει την κεντρική ώρα, 24ωρα, εσωτερικά. Ενώ η εξωτερική 24ωρη στεφάνη δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις και δεύτερη ώρα ;)
100 μέτρα αδιάβροχο, αυτόματο...τέλειο!
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 10:36:01 πμ »
A, OK, τα αναμενόμενα για αυτήν την κατηγορία τιμής.
Η εξωτερική στεφάνη είναι εύκολο να περιστραφεί ή όχι; Σου έχει τύχει δηλαδή να περιστραφεί κατά λάθος: Το ρωτάω αυτό, για να δω αν είναι εύκολο να χαθεί η ρύθμιση της GMT.
θα τρελαθώ, το amazon δίνει ένα με άσπρο καντράν και δερμάτινο λουράκι για 119 δολάρια! Ευτυχώς το amazon  δεν στέλνει στην Ελλάδα, γιατί θα το αγόραζα ΤΩΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:40:16 πμ »
Όχι, δεν περιστρέφεται εύκολα. Όσο για την τιμή, το λευκό το έχω βρεί στο "λιμάνι" με 85 ευρώ άμεση αγορά.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:27:43 πμ »
Τις τελευταίες 4 μέρες το βρίσκω στο ebay στα συνηθισμένα 300 δολάρια, ανεξάρτητα από τους συνδυασμούς χρώματος.
Θα παραφυλάω όμως, και μόλις το δω σε αυτές τις τιμές που λες, θα του δώσω μια στο κεφάλι!..
Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:52:41 μμ »
Vostok (σημαίνει "Ανατολή")   
Το βρήκα στο site : http://www.russia4u.co.uk/index.php. Το συγκρεκριμένο site ειδικεύεται σε παλιά σοβιετικά -μάλλον- ωρολόγια και όχι σε σημερινά ρωσικά. Πολλά κομμάτια είναι επετειακά και μάλλον κακόγουστα, με το σήμα της KGB, το σφυροδρέπανο (προς Θεού δεν πολιτικολογώ, αλλα ένα άσπρο καντράν με ένα τεράστιο σφυροδρέπανο μου κάνει κάπως) ή τον Γκαγκάριν.
Είμαι, τολμώ να πω, ένας από τους πιο "ειδικούς" χρήστες τέτοιων ωρολογιών αφού με συγγενείς στην πρώην σοβιετική ένωση κάθε ένα, δύο χρόνια αποκτούσα και ένα σαν δώρο. Σήμερα έχω μόλις 2. Ένα αυτόματο "σεκόντα" σε χρυσαφί χρώμα και ένα Vostok μικρής διαμέτρου με μπλε καντράν. Το πρώτο όταν αποφασίζει να δουλέψει είναι άψογο. Το κακό είναι πως μπορεί για 2 χρόνια να είναι νεκρό, μετά να πάρει μπρος για άλλα 2 κ.ο.κ. Το δεύτερο είναι εντελώς αναξιόπιστο.
Το αγαπημένο μου πάντως (από οτιδήποτε έχω φορέσει) ήταν ένα κουρδιστό, στρατιωτικό Vostok, σαν αυτό που έχω στη φωτογραφία του προφίλ μου. Ήταν ένα ωρολόι που άντεξε 4 χρόνια σκληρής κακομεταχείρησης. Το συγκεκριμένο μοντέλο γενικά θεωρό πως ήταν προσεγμένο, αφού και τα τρία που ήρθαν στην οικογένεια δεν παρουσίασαν προβλήματα. Στα θετικά του επίσης ήταν το μεγάλο μέγεθος 40 mm χωρίς την κορώνα. Στα αρνητικά το υλικό κατασκευής. "Tough brass case"
διαβάζω στο παραπάνω site. H εξωτερική φθορά ήταν έντονη και το χειρότερο άφηνε βρωμιά στο χέρι. Βέβαια για να λέμε την απόλυτη αλήθεια, πολλά ωρολόγια που κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα, γύρω στο 1990, είχα παρόμια υλικά και προβλήματα και κόστιζαν πολλαπλάσια χρήματα. Κάποια μάλιστα ήταν και swiss made.
Για το τέλος το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι πως η αγορά ενός  ρώσικου ωρολογιού θέλει πολλή μεγάλη τύχη (να μh σου κάτσει προβληματικό κομμάτι αφού ο ποιοτικός έλεγχος του τελικού προϊόντος δεν είναι και πολύ σοβαρός). Ωστόσο αν το ωρολόι είναι εντάξ (και είναι τις περισσότερες φορές) αξίζει με το παραπάνω τα χρήματα του. Άν μάλιστα πέσει σε προσεκτικό ιδιοκτήτη θα δουλέυει άψογα για δεκαετίες.

Σημ. φίλε TZAG επειδή βλέπω ότι έχεις ένα κομμάτι που θέλω και εγώ, θα σε απασχολήσω κάποια στιγμή για περισσότερες πληροφορίες όπως υλικό και ποότητα κατασκευής.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 11:02:14 μμ από grecellin »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:44:00 μμ »
Χαίρομαι grecellin για την επιμονή σου και συνάμα λυπάμαι για την "ατυχία" σου. Είμαι σίγουρος ότι τελικά θα βρείς αυτό που ζητάς στη ρωσική ωρολογοποιΐα. Εγώ κυριολεκτικά μεγάλωσα με ένα στρατιωτικό Boctok το οποίο δουλεύει εδώ και 3 δεκαετίες!
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:58:20 μμ »
Τζαγκ, πολύ όμορφο ρολόι το συγκεκριμένο Vostok ;)
Με 12γωνική στεφάνη παραπέμπει έντονα σε Corum.
....αν και είμαι κολλημένος με τα ιαπωνικά ρολόγια (η κατά Eisenberg αρρώστια δεν κρύβεται.... ;D), δεν μπορώ παρά να το θαυμάσω!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:35:33 μμ »
Χε, χε   :) μόλις παρέλαβα από το ταχυδρομείο ένα Boctok στρατιωτικού τύπου. 17 jewels, κουρδιστό. 35,51 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Μάλλον από αυτά που είχαν φέρει οι επαναπατρισθέντες από την σοβιετική ένωση. Αχρησιμοποίητο αλλά έχει κάποια σημάδια λόγω ηλικίας. Μικρό το κακό. Με λίγο προσεκτική χρήση ελπίζω να δουλεύει για δεκαετίες.
Τώρα φίλε TZAG, μπορεί να αρχίσει το ψάξιμο για πιο σύγρονα κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 03:10:50 μμ »

http://www.netgrafik.ch/chrono10.htm

ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ένα τέτοιο και σε τι τιμές?
Ευχαριστώ
Λάμπρος

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 04:37:46 μμ »
Λάμπρο αυτό είναι παλιό (σοβιετικό). Κάτω απο 400€ άθικτο δεν το βρίσκεις και σε τόσο καλή κατάσταση.
Δες εδώ έχει ένα όμοιο. Πήγαινε αριστερά στη στήλη "chronographs" και μετά "vintage" και θα το δείς. Πρόσεχε όμως τι θα αποφασίσεις! Η κορώνα του δεν είναι γνήσια!!
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:23:29 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πραγματικά κάποια κομμάτια είναι πολύ όμορφα και πραγματικά σε βάζουν σε πειρασμό. Τα vintage ειδικά είναι τρέλλα :P
Να σε ρωτήσω Tzag γιατί έβαλες το Σοβιετικό σε παρένθεση? Υπάρχουν και τύπου ..?
Λάμπρος

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 11:05:27 μμ »
Διότι πλέον δεν υφίσταται σοβιετική ένωση (CCCP) και φαίνεται πότε φτιάχτηκαν πάνω στην πλάκα τους.
Τα παλαιά έχουν "CΔΕΛΑΗΟ B CCCP" (made in USSR). Ενώ τώρα κυκλοφορούν ως ρωσικά "CΔΕΛΑΗΟ Β POCCHR" (made in russia).
Με άλλα λόγια, ένας εύκολος τρόπος να ξέρεις τι έχεις.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος Pouarw

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:26:17 μμ »
Αυτο το ΟRION μου ηρθε σημερα δωρο απο καποια γνωστη που αφιχθη εκ Ρωσιας

Ειναι αυτοματο, με Power Reserve , limited (27/500), εχει ημερομηνια..



Συγχωρηστε μου την κακη ποιοτητα των φωτογραφιων...
Μια ζωη την εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:30:59 μμ »
Καλοφόρετο φίλε μου Pouarw. Σχέδιο βγαλμένο από την φαντασία κάποιου ανθρώπου και όχι από πρόγραμμα cad. Oι αριθμοί είναι ανάγλυφοι μεταλικοί;

Αποσυνδεδεμένος Pouarw

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:33:54 μμ »
Η κυρια που το εφερε παντως ειχε γουστο, κατα την αποψη μου. Το ρολοι ηταν δικη της επιλογη...
Μια ζωη την εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:47:27 μμ »
Έχεις λεπτομέρειες; Μηχανισμός, μέγεθος, υλικό κατασκευής, στεγανότητα....

Αποσυνδεδεμένος Pouarw

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 12:03:02 πμ »
Έχεις λεπτομέρειες; Μηχανισμός, μέγεθος, υλικό κατασκευής, στεγανότητα....

40mm
Mηχανισμος 1681 (ετσι λεει)
Steinless steel, για στεγανοτητα απλα λεει οτι ειναι water resist (should stand rain drops or water splash)
22 jewels
Mineral glass
Power safe period no less than 36 hours
Anti-shock balance unit
Μια ζωη την εχουμε...