Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 498560 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:58:38 μμ »
καλησπερα σε ολους σας,σκέφτομαι να πάω για full service ενα rolex date just για τρίψιμο(τριτη φορά θαναι αυτη), γυάλισμα,αλλαγή πλαστικού γυαλιού, και γενικά να το μεταμορφόσω εχει να πάει γύρω στα οκτώ χρόνια.
Τι μου συνιστάται την τελευταία φορά τοχα πάει στον Βαχάρη δεν λέω καλή δουλειά αλλα ειχα τρομάξει απο την τιμή.
Εκείνο που με καίει ειναι το γυάλισμα εχω δείαπαίσια αποτελέσματα σε φίλους
Ευχαριστώ όλους

Αποσυνδεδεμένος takis63

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 09:12:59 μμ »
Ευχαριστώ george

Κάτι τέτοιο είχα υποπτευθεί κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Dylan Dog

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 08:52:41 μμ »
καλησπερα,
εχω ενα μηχανικο ρωσικο που με τις αλλαγες θερμοκρασιας θαμπωνει το τζαμακι .  ???
Το καλοκαιρι δεν ειχα παρει χαμπαρι γιατι ηταν μονιμως σε ζεστη αλλα τωρα τελευταια παθαινει κρυολογηματα . :o :o
Το πηγα σε ενα μαστορα , μου ειπα κατι μπαρουφες περι υγρασιας , το εφτιαξε και καλα (πηρε και 20 ευρω) και τελικα μολις επιασε λιγο κρυο παλι τα ιδια !
Καμια θεραπεια για αυτο το κρυολογημα  ;D εχετε να μου προτεινεται ή να το βαζω μονο το καλοκαιρι  ????

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 03:48:27 μμ »
Όπου το ρολόι ήταν σχεδόν μονίμως σε κάθετη θέση και έτσι επηρεαζόταν το ελατήριο από τη βαρύτητα. Τώρα αποτελεί δείγμα ωρολογιακών ικανοτήτων αν και οι περισσότερες εταιρείες αγοράζουν έτοιμα τα τουρμπιγιόν.

Φιλικά
Δημήτρης

ΥΓ. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

Δεν επηρεαζόταν το ελατήριο αλλά το balancier (ρυθμιστικό όργανο του ρολογιού)λόγω της ανομοιογενούς ζυγοστάθμισης του όπου στις κάθετες θέσεις το balancier παρουσίαζε αυξομειώσεις όσον αφορά το χρόνο και την ρύθμιση του . Στις οριζόντιες θέσεις οποιαδήποτε λανθασμένη ζυγοστάθμιση δεν προκαλεί προβήματα στο χρόνο , αρκεί άξονας κινήσεως και η τρίχα του να είναι σε άριστη κατάσταση .

Το tourbillon στην ουσία είναι μια πατέντα που βρέθηκε απο τον ίδιο τον Α.L. Breguet και αποτελείται απο ένα κινητό κλουβί το οποίο περιέχει όλα τα μέρη της διαφυγής (escapement) kαι το balancier στο κέντρο . Ως συνήθως τα κλουβιά των tourbillon κάνουν μια περιστροφή κάθε ένα λεπτό και εξαλείφουν έτσι ΣΦΑΛΜΑΤΑ (αυτό που λέγαμε παραπάνω για την ζυγοστάθμιση) όταν αλλάζει το κέντρο βάρους του ρολογιού .



Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 04:17:48 μμ »
οσον αφορα την ζυγοστάθμιση του hairspring,οσο γνωριζω εαν καποιος ξερει ,δεν ειναι τοσο απλο μιας και υπαρχουν και ειδικα courses,το ρολοι στις διαφορετικες θεσεις δεν θα επρεπε να εχει μεγαλες αποκλισεις.ενα αλλο σημειο ειναι με τι υγρο θα το πλυνεις κατα το σερβις και εαν εισαι τοσο καλος να το "ισιωσεις" σε περιπτωση που χρειαστει ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 04:22:57 μμ »
Δεν επηρεαζόταν το ελατήριο αλλά το balancier (ρυθμιστικό όργανο του ρολογιού)λόγω της ανομοιογενούς ζυγοστάθμισης του όπου στις κάθετες θέσεις το balancier παρουσίαζε αυξομειώσεις όσον αφορά το χρόνο και την ρύθμιση του . Στις οριζόντιες θέσεις οποιαδήποτε λανθασμένη ζυγοστάθμιση δεν προκαλεί προβήματα στο χρόνο , αρκεί άξονας κινήσεως και η τρίχα του να είναι σε άριστη κατάσταση .

Σωστά. Δεν εξήγησα πως το ελατήριο είναι η τρίχα του balance (hairspring).


Ως συνήθως τα κλουβιά των tourbillon κάνουν μια περιστροφή κάθε ένα λεπτό και εξαλείφουν έτσι ΣΦΑΛΜΑΤΑ (αυτό που λέγαμε παραπάνω για την ζυγοστάθμιση) όταν αλλάζει το κέντρο βάρους του ρολογιού .

Εννοείς όταν αλλάζει θέση το ρολόι ως προς το επίπεδο.

Φιλικά
Δημήτρης


Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 04:24:49 μμ »
οσον αφορα την ζυγοστάθμιση του hairspring,οσο γνωριζω εαν καποιος ξερει ,δεν ειναι τοσο απλο μιας και υπαρχουν και ειδικα courses,το ρολοι στις διαφορετικες θεσεις δεν θα επρεπε να εχει μεγαλες αποκλισεις.ενα αλλο σημειο ειναι με τι υγρο θα το πλυνεις κατα το σερβις και εαν εισαι τοσο καλος να το "ισιωσεις" σε περιπτωση που χρειαστει ;)

Το υγρό που θα πλύνεις τον μηχανισμό δεν είναι η αιτία της λανθασμένης ζυγοστάθμισης ...

Η τρίχα που ανέφερα , εννοείται ότι πρέπει να είναι ευθυγραμισμένη αλλά όταν μιλάμε για ζυγοστάθμιση αναφερόμαστε πάντα στην ρόδα του balancier και όχι στην τρίχα .

Υπάρχουν ειδικά courses όπως πολύ καλά σημειώνεις όσον αφορά το "timing" του ρολογιού όπου έχεις την δυνατότητα να μάθεις τι συμβαίνει ακριβώς με τα παραπάνω ανταλλακτικά και πως μπορείς να διορθώσεις τυχόν βλάβες .

Αυτά τα courses ΔΕΝ σου παρέχουν τεχνογνωσία σε μηχανισμούς tourbillon μιας και αυτά είναι πατέντες της κάθε εταιρίας και το ρολόι υποχρεωτικά όταν θα πάθει κάτι θα γυρίσει στη μαμά εταιρία και θα το αναλάβει αυτός που το κατασκεύασε .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 04:34:42 μμ »
το υγρο που θα πλυνεις την τριχα για να μην υπαρχει ο κινδυνος να κολλησουν οι σπειρες μεταξυ τους,ετσι .οπως ξερεις καλυτερα σαν ρολογας δεν θα ειχε κατα το δυνατον ισοχρονη κινηση.το balancier  ειναι κατι που εσυ θα μας πεις !με τα υγρα που θα πλυνεις την μηχανη εχει να κανει μονο με το θεμα ποσο "φιλικα "ειναι στα κομματια της μηχανης,αυτο μου λενε οι ρολογαδες ,διαφωνεις?

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 04:45:06 μμ »
το υγρο που θα πλυνεις την τριχα για να μην υπαρχει ο κινδυνος να κολλησουν οι σπειρες μεταξυ τους,ετσι .οπως ξερεις καλυτερα σαν ρολογας δεν θα ειχε κατα το δυνατον ισοχρονη κινηση.το balancier  ειναι κατι που εσυ θα μας πεις !με τα υγρα που θα πλυνεις την μηχανη εχει να κανει μονο με το θεμα ποσο "φιλικα "ειναι στα κομματια της μηχανης,αυτο μου λενε οι ρολογαδες ,διαφωνεις?

Το ζήτημα είναι μεγάλο , και σίγουρα μπορεί να έχεις ακούσει πολλά γιατί κάθε επάγγελμα έχει και τους καλούς αλλά και τους κακούς .

Η τρίχα δεν βοηθάει εάν είναι κολλημένη , έχεις δίκιο και σίγουρα επηρεάζει αρνητικά το timing του ρολογιού .

Για τι υγρά μιλάμε ? Γιατί εγώ έμαθα ότι όταν είσαι επαγγελματίας και ξέρεις να εκτιμείς - αγαπάς αυτό που κάνεις , δεν θα πλύνεις το ρολόι σου στη βενζίνη για αυτό το λόγο (και άλλους πολλούς βέβαια)

Όταν λοιπόν έχεις επαγγελματικό πλυντήριο και χρησιμοποιείς τα υλικά που σου προτείνει ο κατασκευαστής δεν θα σου κολλήσει η τρίχα σε καμμία περίπτωση .

Και για αποφυγή παρεξηγήσεων , υγρά που τα "άκουσα" τα "είδα" τα "μύρισα" απο τον παππού μου σίγουρα δεν θα σε βοηθήσουν στο επάγγελμα .

Όπως επίσης "΄κάποιος μου είπε ότι αν αναμείξεις το χ υλικό με το ζ υλικό τότε θα πλυθεί καλύτερα το ρολόι" είναι κάτι παράπανω απο αστεία , και πάντα μιλάω βάση της άποψης μου .

Χρησιμοποιείς λοιπόν τα υλικά που σου προτείνει ο εκάστοτε κατασκευαστής ΓΙΑΤΙ τα έχει δοκιμάσει για να στα προτείνει .

Προσωπικά ποτέ μα ποτέ δεν βγήκε τρίχα κολλημένη απο το πληντύριο μου .  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:03:16 μμ »
πλυντηριο?οχι απο οσο εχω δει απλα ,μιας και ειναι ντελικατη την βουτανε σε One dip της bergeon η αλλα αναλογα υγρα,το πλυντηριο λενε ειναι μια πιο "aggressive" μεθοδος και δεν προτεινεται.

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:12:12 μμ »
πλυντηριο?οχι απο οσο εχω δει απλα ,μιας και ειναι ντελικατη την βουτανε σε One dip της bergeon η αλλα αναλογα υγρα,το πλυντηριο λενε ειναι μια πιο "aggressive" μεθοδος και δεν προτεινεται.


Κάθε ωρολογοποιός που θέλει να λέγεται επαγγελματίας ξοδεύει τα ωραία του χιλιάρικα (είναι πολλά) για να αγοράσει ένα ηλεκτρονικό πλυντήριο .

Το ότι βουτάμε το ρολόι σε τέτοιου είδους υγρά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει και δηλώνει έλλειψη επαγγελματισμού .

Aggressive μέθοδος το πληντύριο ? Οι εταιρίες δηλαδή έτσι καθαρίζουν τις μηχανές ?

Γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ήξερα ...

Προσωπικά σε όσα εργοστάσια έχω πάει ( και δεν είναι λίγα ) δεν είδα κάτι τέτοιο .

Οι γνώσεις μου επίσης μου λένε ότι ο σωστός καθαρισμός μπορεί να επιτευθεί ΜΟΝΟ χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους πληντύρια ειδικά κατασκευασμένα για αυτή τη δουλειά .

http://www.hswalsh.com/Cleaning_Machine_Greiner_ACS900_.aspx?i=HC5117&t=224

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:16:02 μμ »
Aggressive μέθοδος το πληντύριο ?

για το hairspring μιλαω!

ιταλια σε πανω απο 4 η 5 ρολογαδες που εχω δει δουλεια τους.αμα το στειλω στην εταιρεια που εχει καθετη γραμμη και στο σερβις αυτα απαιτουν χρονο αρα και χασικο χρηματων!μιλαμε για ανεξαρτητους ρολογαδες !απο οσο καταλαβα και εσυ ανηκεις σε αυτην την κατηγορια και θεωρω πως εχετε πιο πολυ μερακι απο ενα απροσωπο σερβις μιας μεγαλης εταιρειας!

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:25:07 μμ »
Aggressive μέθοδος το πληντύριο ?

για το hairspring μιλαω!

ιταλια σε πανω απο 4 η 5 ρολογαδες που εχω δει δουλεια τους.αμα το στειλω στην εταιρεια που εχει καθετη γραμμη και στο σερβις αυτα απαιτουν χρονο αρα και χασικο χρηματων!μιλαμε για ανεξαρτητους ρολογαδες !απο οσο καταλαβα και εσυ ανηκεις σε αυτην την κατηγορια και θεωρω πως εχετε πιο πολυ μερακι απο ενα απροσωπο σερβις μιας μεγαλης εταιρειας!

Εκπροσωπώ επίσης εταιρίες , αυτό όμως δεν αλλάζει τον τρόπο δουλειάς μου και τις μεθόδους του σερβις , άσχετα με το αν έχω να κάνω με ρολόι εταιρίας που εκπροσωπώ Ή οποιαδήποτε άλλο .

Ακολουθώ κανόνες της εκάστοτε εταιρίας , αυτό όμως δεν με κάνει απρόσωπο ή λιγότερο επαγγελματία απο κάποιον ανεξάρτητο ωρολογοποιό  ;)

Το Hairspring δεν παθαίνει τίποτα σε τέτοια πλυντήρια ...


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:40:41 μμ »
δηλαδη το σερβις που βλεπεις στις φωτο που εγινε στο ρολοι μου το θεωρεις καλου επιπεδου?εγινε απο ανεξαρτητο οπως ανεφερα.την τριχα την καθαρισε με το τροπο που ειπα πριν και κανουν και πολλοι αλλοι εδω,μου κοστισε  χωρις αλλαγη κανενος τμηματος 200 ευρω ,γι αυτην την εργασια ποιο θα ηταν το κοστος εαν το εκανα στο δικο σου εργαστηριο?

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:46:20 μμ »
δηλαδη το σερβις που βλεπεις στις φωτο που εγινε στο ρολοι μου το θεωρεις καλου επιπεδου?εγινε απο ανεξαρτητο οπως ανεφερα.την τριχα την καθαρισε με το τροπο που ειπα πριν και κανουν και πολλοι αλλοι εδω,μου κοστισε  χωρις αλλαγη κανενος τμηματος 200 ευρω ,γι αυτην την εργασια ποιο θα ηταν το κοστος εαν το εκανα στο δικο σου εργαστηριο?


Αουτς , μου τα χάλασες τώρα ...

Ίσως έμαθα εγώ διαφορετικά , αλλά απο την άλλη όποια εταιρία σοβαρή και να πάρεις ΔΕΝ καθαρίζουν τις τρίχες σε τέτοια υγρά .

Δεν είμαι εδώ για να διαφημίσω το εργαστήριο μου  ;D

Η τιμή είναι αρκετά ικανοποιητική αν πάρεις υπόψην την πολυπλοκότητα του μηχανισμού .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:54:15 μμ »
δωσμου μια τιμη βρε νικο!θελω ελληνες ρολογαδες ανταγωνιστικους που κανουν καλη  δουλεια,ενημερωση σε ολους μας κανεις!


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:20:30 μμ »
κανεις αποκατασταση και σε vintage?γυαλισμα κασας,αποκατασταση καντραν,"φρεσκαρισμα" με φωσφοριζουσα ουσια των δεικτων κτλ?

το σερβις του δικου μου σε τιμες κυμαινεται εαν ερθω στο εργαστηριο σου ?

οποια πληροφορια δημοσιευσεις ειναι πολυ χρησιμη  σε ενα φορουμ ρολογιων απο εναν επαγγελματια ρολογα!

ευχαριστω

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:28:03 μμ »
κανεις αποκατασταση και σε vintage?γυαλισμα κασας,αποκατασταση καντραν,"φρεσκαρισμα" με φωσφοριζουσα ουσια των δεικτων κτλ?

το σερβις του δικου μου σε τιμες κυμαινεται εαν ερθω στο εργαστηριο σου ?

οποια πληροφορια δημοσιευσεις ειναι πολυ χρησιμη  σε ενα φορουμ ρολογιων απο εναν επαγγελματια ρολογα!

ευχαριστω


Αναλαμβάνω τέτοιες δουλειές , αλλά προς Θεού !

Δεν είμαι εδώ για να κάνω την διαφήμιση μου (μπορείς να το σεβαστείς) .

Με τον καιρό θα με γνωρίσεις και όταν και άμα κάποιος θελήσει την βοήθεια μου δεν θα την αρνηθώ αρκεί να μπορώ .

Είμαι εδώ γιατί το θέμα ρολόι δεν είναι απλά και μόνο το επάγγελμα μου .

Μην επανέλθεις λοιπόν σε θέματα τιμών όπως επίσης μην επιμείνεις σε δημοσίευση στοιχείων αφού αυτό δεν είναι το ζητούμενο μου .

Να σε βοηθήσω σε fixed prices προκαθορισμένες απο τα εργοστάσια πολύ ευχαρίστως .

Όλα τα άλλα τα καθορίζω απο κοντά .

Ο γιατρός δεν σου δίνει πάντως φάρμακα και τιμές πριν σε ακροαστεί .

Σκέψου ότι είμαι κάτι ανάλογο , και ας ξεφύγουμε επιτέλους απο την νοοτροπία ... αυτόματο ΕΤΑ 70 ΕΥΡΟ χρονογράφος Valjoux 150 EURO ...

To επάγγελμα μας έχει παρεξηγηθεί αρκετά , και δεν θα συνεισφέρω σε κάτι τέτοιο .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:36:55 μμ »
ενδεικτικες ειναι οι τιμες παντα!προς θεου!διαφημιση?απο την στιγμη που καποιος ειναι επαγγελματιας ειναι και σημειο αναφορας για καποιον χρηστη ,δεν απαιτειται κανενα ειδος διαφημισης

ο γιατρος εχει μια προκαθαρισμενη τιμη για την επισκεψη και τα επιπλεον στα χρεωνει εαν αυτα υπαρχουν ! ;)

παντως εδω πανω κατω ,χωρις να γινει καποια αλλαγη σε κομματι,δεν μπορεις να το ξερεις αυτο αλλωστε απο πριν εχουμε τιμες σαν σημειο αναφορας,ετα 80 -100 ευρω,χρονογραφος 180 -χχχ και τετοια !

οκ δεν θα γινει αλλη αναφορα για τιμες δημοσια εαν αυτο φερνει σε δυσκολη θεση

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:38:59 μμ »
Αναλαμβάνω τέτοιες δουλειές , αλλά προς Θεού !

Δεν είμαι εδώ για να κάνω την διαφήμιση μου (μπορείς να το σεβαστείς) .

Με τον καιρό θα με γνωρίσεις και όταν και άμα κάποιος θελήσει την βοήθεια μου δεν θα την αρνηθώ αρκεί να μπορώ .

Είμαι εδώ γιατί το θέμα ρολόι δεν είναι απλά και μόνο το επάγγελμα μου .

Μην επανέλθεις λοιπόν σε θέματα τιμών όπως επίσης μην επιμείνεις σε δημοσίευση στοιχείων αφού αυτό δεν είναι το ζητούμενο μου .

Να σε βοηθήσω σε fixed prices προκαθορισμένες απο τα εργοστάσια πολύ ευχαρίστως .

Όλα τα άλλα τα καθορίζω απο κοντά .

Ο γιατρός δεν σου δίνει πάντως φάρμακα και τιμές πριν σε ακροαστεί .

Σκέψου ότι είμαι κάτι ανάλογο , και ας ξεφύγουμε επιτέλους απο την νοοτροπία ... αυτόματο ΕΤΑ 70 ΕΥΡΟ χρονογράφος Valjoux 150 EURO ...

To επάγγελμα μας έχει παρεξηγηθεί αρκετά , και δεν θα συνεισφέρω σε κάτι τέτοιο .
καταρχην μπραβο για το ηθος σου και για το ποσο εκτιμας και σεβεσαι την δουλεια σου
ΥΓ
ελπιζω να μεινεις στο forum και να δουμε πολες photo απο ρολογια ;)