Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 139884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:00:58 πμ »
nin
Ένα quartz είναι σαν μια αφίσα σε ιλουστρασιόν χαρτί από το αφισόραμα. Ένα μηχανικό είναι σαν ένας πίνακας του Καραβάτζιο σε κανβά.

Τι είπε πάλι ο άνθρωπος;
 :god: :god: :god: :god: :god:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:05:17 πμ »
Τι είπε πάλι ο άνθρωπος;
 :god: :god: :god: :god: :god:
Βρίσκει την φόρμα του σιγά-σιγά.  :D


@Aγαπητέ LoLiPoP,
εάν σου άρεσε το ρολόι εσένα, εμείς δε μπορούμε να πούμε κάτι περισσότερο. Και δεν πιστεύω ότι θα χαλάσει σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Δεν κρύβω μάλιστα ότι έχω δει και εγώ κάποια σε βιτρίνες και μου φάνηκαν αρκετά όμορφα.
Από εκεί και πέρα -από όσα κατάλαβα από το site της εταιρείας- δυο παιδιά με έδρα τη Θεσσλονίκη, που έβγαζαν κοσμήματα, κάποια στιγμή πήγαν κάπου που δεν αναφέρουν και εκαναν παραγγελεία και μερικές σειρές ρολογιών. Δείχνει πετυχημένη -εμπορικά- η προσπάθειά τους, αλλά χωρίς πληροφορίες για τις μηχανές ή για τις προδιαγραφές, εμείς πώς να βοηθήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος GEOM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 28, 2010, 10:07:51 πμ »
Καλημέρα κι από εμένα. Νέο μέλος και το πρώτο μου ποστ αν και διάβασα πολλά από τα threads. Λόγω δώρου βγήκα να ψάξω για ρολόι και ομολογώ ότι οι συζητήσεις εδώ μέσα με βοήθησαν πάρα πολύ για να κατατοπιστώ και ως προς τα είδη ρολογιών αλλά και για τις εταιρείες και τους όρους της αγοράς.
Ενώ αρχικά ήμουν προσανατολισμένος προς την SEIKO και την σειρά Arctura, διαβάζοντας εδώ άρχισα να απομακρύνομαι προς την Hamilton και την Tissot. Βρήκα πολύ ωραία μοντέλα και εκεί που έλεγα θα πάρω πιθανόν κάποιο από τις δύο εταιρείες (σε στυλ Le Locle Chrono), ξαφνικά έπεσα πάνω σε κάποια Oris και Louis Erard σε κάποια e-shops. Τόυμπα ξανά και ψάξιμο. Βέβαια όντας κάτοικος Θεσσαλονίκης έπρεπε να περιμένω ότι δεν έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω σε μαγαζιά ρολόγια τέτοιων εταιριών. Δυστυχώς στην πόλη μας φαίνεται ότι ο κόσμος θέλει το πολύ μέχρι Longines από μέτριου κόστους ρολόγια και από Ω και πάνω για καλύτερες υλοποιήσεις. Έχοντας όμως ένα budget περίπου στα € 1200+- θα έπρεπε να περιοριστώ αρκετά. Να ληφθεί υπόψη ότι έψαχνα για κάτι σε κλασσική γραμμή με λίγα μοντέρνα στοιχεία. Oris είδα μόνο σε ένα μαγαζί που είχε όλο κι όλο 4 μοντέλα (μη καταδυτικά) και από LE τίποτα. Όλα αυτά μέχρι χτες το βραδάκι όπου όλως τυχαίως σε μια γωνίτσα της βιτρίνας ενός κοσμηματοπωλείου είδα τις δύο λεξούλες που έψαχνα τις τελευταίες 3 εβδομάδες "Louis Erard" και ακριβώς όπως με έιχαν προιδεάσει οι φωτο από τον ιντερνετ, ένιωσα για δεύτερη φορά στην ζωή μου τον κεραυνοβόλο έρωτα (η πρώτη φορά ήταν μόλις αντίκρυσα την κόρη μου).

Ως όριζει λοιπόν το καθήκον μου ως μέλος του forum μπήκα να σας αφιερώσω μερικές καρπίσιες από τον νέο μου έρωτα. Enjoy ;)






http://img225.imageshack.us/i/le2a.jpg/
http://img90.imageshack.us/i/le3p.jpg/
http://img163.imageshack.us/i/le4s.jpg/
http://img576.imageshack.us/i/le5tf.jpg/

Ευχαριστώ πόλυ όλα τα μέλη που ποστάρανε σε όλα τα θέματα με βόηθησαν τα μάλα.
Φιλικά, Γιώργος
ΥΓ δεν ξέρω αν καταφέρω να τις βάλω μέσα τις φωτο, αν όχι θα το ξαναπροσπαθήσω

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 28, 2010, 10:16:16 πμ »
μεγειές!!!! πολύ όμορφο κ καλοφόρετο ναναι!!!

Αποσυνδεδεμένος GEOM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 28, 2010, 10:24:02 πμ »
Δεν μπορώ να τις βάλω να φαίνονται μέσα στο μύνημα..... >:( ??? :'(

όχι όχι να τες το κατάφερα


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2010, 10:34:59 πμ από GEOM »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 28, 2010, 10:40:34 πμ »
Γιώργο καλοφόρετο, να το χαίρεσαι!!!

Για τις φωτογραφίες στο imageshack, αφού κάνεις upload επέλεξε να κάνεις copy-paste το "forum code" ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:03:30 μμ »
εξαιρετικο....

Αποσυνδεδεμένος watchlover

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #187 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 12:20:31 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Έπαθα ένα σοκ με το καινούριο Omega Seamaster Skyfall 007.

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η τιμή του στο Ελλαδιστάν?
Έτσι από απλή περιέργεια γιατί κατά τα άλλα ούτε τη φωτογραφία δεν μπορώ να αγοράσω.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #188 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 01:06:26 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Έπαθα ένα σοκ με το καινούριο Omega Seamaster Skyfall 007.

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η τιμή του στο Ελλαδιστάν?
Έτσι από απλή περιέργεια γιατί κατά τα άλλα ούτε τη φωτογραφία δεν μπορώ να αγοράσω.  ;D ;D

4.900
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος watchlover

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #189 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 01:49:17 πμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Περίπου όσο το φανταζόμουν.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 06:42:28 μμ »
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Λόγω του επικείμενου αρραβώνα μου, ως δώρο -κλασσικά- επέλεξα να είναι ένα ρολόι.  Το ρολόι αυτό θα συμβολίζει πολλά για μένα και πιθανότατα θα με συντροφεύσει για πολλά χρόνια. Το ποσό έχει οριστεί στα 2000€ περίπου από τα πεθερικά και φτάνουμε στο διά ταύτα: μεγάλο μπέρδεμα!!


Ψάχνοντας σε διάφορα e-shops (δε θα αναφερθώ σε ονόματα, μη κάνουμε και διαφήμιση), έχω δει πολλά και ωραία μοντέλα. Έχω διαβάσει λίγα στο φόρουμ σας, γνωρίζω ακόμη λιγότερα για το "ρολόι" αυτό καθεαυτό και πάμε στο "πολυσύνθετο" ερώτημα.


Υπάρχουν μοντέλα των "μέσων" εταιρειών που μου έκαναν κλικ ενδεικτικά αναφέρω: Bulova, Tissot, Chase Durer, Hamilton, Buler. Ξεχώρισα μέσα σε αυτά 2 μοντέλα της Seiko, αν και ανεβαίνουν αρκετά σε επίπεδο τιμής: Solar GPS steel και Ananta Chronograph Steel.

Τέλος, κάποια από τα "βασικά" (από άποψη τιμής τουλάχιστον) ονομάτων όπως Raymont Weil (πχ Nabucco Titanium ), 3-4 μοντέλα Tag Heuer,  Longines, Oris, Michel Herbelin, Louis Erard και Ebel αποτελούν επιλογές και μάλιστα σοβαρές.

Δυστυχώς ξεφεύγουν αρκετά κάποια άλλα (αυτά που μου άρεσαν τουλάχιστον) όπως τα Mont Blanc (Chronograph Automatic), Breitling και Omega.

Όπως έχετε καταλάβει, αναφέρομαι σε μοντέλα με μεταλλικό μπρασελέ και αν έχει χρονογράφο, ακόμη καλύτερα. Δε ξέρω αν λέγεται σπορ ή κάπως αλλιώς.



Τελικώς, αξίζουν όντως τη διαφορά των 500€-1000€ τα "μεγάλα" ονόματα ή στην ουσία είναι το όνομα που ανεβάζει τη τιμή; Γιατί αναφέρομαι κυρίως στα βασικά μοντέλα τους και όχι σε πολύ ακριβότερα που λογικά θα έχουν το κάτι παραπάνω, πάντα από τη δικιά μου οπτική του άσχετου με το αντικείμενο.

Κάθε άποψη είναι δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη. Σας ευχαριστώ για το χώρο και το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 07:01:48 μμ »
Καλως ορισες στην παρεα μας και καλη παραμονη. Με το καλο και ο αρραβωνας σου.
Τη διαφορα των 500-1000 ευρω την κερδιζεις σε αρκετες περιπτωσεις(οχι σε ολες) στην μεταπωληση του ρολογιου.
Βοηθησε μας λιγο αν θελεις,στο στυλ του ρολογιου που θελεις π.χ dress,diver κ.α και εμεις θα σου προτεινουμε καποια μοντελα και καταστηματα ωστε να μπορεσεις να το αγορασεις σε καλη τιμη. Μενεις Αθηνα? Αν ναι, εχεις πολλες επιλογες καταστηματων.
Φιλικα,
Χρηστος.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 07:09:18 μμ »
Σωστά λέει ο Χρήστος, υπολόγιζε επίσης ότι 2.000 σημαίνουν αρχική τιμή 2.600 - 2.800 συν έκπτωση 25%-30%..

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 07:11:38 μμ »
Σωστά λέει ο Χρήστος, υπολόγιζε επίσης ότι 2.000 σημαίνουν αρχική τιμή 2.600 - 2.800 συν έκπτωση 25%-30%..
Με προλαβες Βικτωρα,στο επομενο ποστ μου αυτη την επισημανση θα εκανα.  :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:18:01 μμ »
Μου αρέσει που είστε γρήγοροι και περιεκτικοί στις απαντήσεις σας, σας ευχαριστώ  ;)   Ας τα πάρουμε πάλι από την αρχή, βάσει των όσων μου απαντήσατε.


Δεν έχω σκοπό να πουλήσω το ρολόι σε καμία περίπτωση, εκτός και αν χρειαστώ άμεσα μετρητά...φτου φτου φτου, μακρυά από μας. Από την άλλη, δε περίμενα να έχουν τόσο μεγάλες εκτώσεις στις αναγραφόμενες τιμές... ;D. Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη οπότε οι επιλογές είναι πολύ πιο περιορισμένες σε καταστήματα.

Μιας και δε ξέρω σε τι κατηγορία εμπίπτει το γούστο μου (βασικά όπου κάτσει το μάτι περισσότερο είναι, μάλλον sport/diver;;), σας παραθέτω μερικά μοντέλα:


Seiko Ananta


Seiko Astron GPS (Ceramic and Titanium)


Ebel Discovery Chrono


Longines Automatic Admiral


Longines Sport Conquest Automatic


Raymond Weil Nabucco (Titanium)


Tag Heuer Aquaracer Automatic Chronograph


Montblanc Sport Chronograph Automatic (με το μπλε/μωβ χρώμα είναι πολύ όμορφο!)


Omega Seamaster Professional


Omega Speedmaster Day-Date


FORTIS B-42 Stratoliner Automatic Chronograph



Ελπίζω να μη σας ζαλίζω με τις πολλές φώτο και να γίνομαι σχετικά κατανοητός στο τι ψάχνω.


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:15:52 μμ »
Aπ `οτι βλεπω,σ`αρεσουν τα καταδυτικα και οι σπορ χρονογραφοι με ταχυμετρο. Οι επιλογες σου ειναι πολυ ομορφες.
Εbel,montblanc και raymond weil εγω προσωπικα δεν θα επελεγα.
Η προταση μου ειναι η εξης:



Uploaded with ImageShack.us

Με αρχικη τιμη γυρω στα 3200-3300 ευρω,με τη σχετικη εκπτωση το αγοραζεις περιπου 1000 ευρω πιο κατω.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:42:22 μμ »
Σε ευχαριστώ για την αpάντηση σου Χρήστο. Το γεγονός πως δε θα επέλεγες τα Εbel,montblanc και Raymond Weil είναι καθαρά προσωπική ή έχει βάση την αξιοπιστία, μηχανισμούς κλπ;

Για τα άλλα μοντέλα, έχεις κάποια άποψη;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:50:03 μμ »
Σε αυτα τα χρηματα δεν προκειται να παρεις κατι αναξιοπιστο. Η rw ειναιμια παλια ωρολογοποιια με πολυ ποιοτικα ρολογια. Απο τη mb παντως θα προτιμουσα να παρω πενα..

Φανταζομαι δεν τα εχεις δει ολα τα ρολογια απο κοντα, σωστα; ειδικα αν ειναι το πρωτο σου καλο ρολοι και με τετοια συμβολικη διασταση θα σε συμβουλευα να το εχεις δοκιμασει πρωτα και να εχεις αποκλεισει ολα τα υπολοιπα..

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 06:35:54 πμ »
H Raymond Weil δεν ειναι παλια εταιρεια,ιδρυθηκε νομιζω το 1976,και εγω παλιοτερα ειχα αυτη την εντυπωση αλλα δεν ειναι ετσι.
Απο την Μont Blanc οπως ειπε και ο Βικτωρας,θα προτιμουσα καποια αλλα προιοντα της εκτος τα ρολογια.
Η Ebel τωρα,βγαζει ωραια ρολογια αλλα δυστυχως δεν ειναι τοσο αναγνωρισιμη μαρκα οπως ειναι oι Omega,Breitling,Tag Heuer,Longines,Fortis,Seiko.
Ως ρολοι αρραβωνα καλυτερα να παρεις κατι πιο αναγνωρισιμο.
Εγω προσωπικα ειχα παρει στον πρωτο αρραβωνα μου(ατυχης) Omega και στον δευτερο(πετυχημενος :)) Τag Heuer.
Σε συμβουλευω να παρεις το Breitling Ηeritage Superocean που σου προτεινα που βγαινει σε 2 διαστασεις κασας,42mm και 46mm ειτε το Omega Seamaster Professional 300m,που εχεις παραθεσει παραπανω και το οποιο ειναι στα 41mm.
Bεβαια απαραιτητη προυποθεση για την επιλογη σου ειναι να τα δοκιμασεις στο χερι σου και να δεις ποιο μοντελο σου καθεται καλυτερα και ποια διασταση ειναι ιδανικη για σενα.
Αν ειναι ο δρομος σου προς Αθηνα, μπορουμε αν θελεις να παμε σε κανα δυο καταστηματα που θα πετυχουμε πολυ καλη τιμη.
Choice is yours.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 08:22:12 πμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 08:49:53 πμ »
Από τα ρολόγια που έδειξες πιο πάνω το ANANTA έχει τον καλύτερο δείκτη VFM μακράν! Είναι πολυ όμορφο ρολόι και βέβαια είναι SEIKO δηλαδή δε σπάει, δε χαλάει δουλεύει άψογα και γενικά δίνει την αίσθηση ότι παίρνεις ΠΟΛΥ ρολόι για τα λεφτά που σου ζητάει ακόμα και στις ακριβές σειρές! Το ΑΝΑΝΤΑ με column wheel χρονογράφο έπρεπε να ζητάει τουλάχιστον 5-6Κ και όχι τα μισά και παρακάτω που μπορείς να το πάρεις με την έκπτωση!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...