Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επενδυση χρηματων  (Αναγνώστηκε 40138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:08:07 πμ »
Χμ, ναι. -Στα πλαίσια της μαχητικής υπεράσπισης της γνώμης μας εμπίπτει και ο χαρακτηρισμός τoυ εκάστοτε  διαφωνούντα ως troll ; Λέω εγώ τώρα.
Πρώτα με αποκάλεσε ο Χαρίλαος έμμεσα έμπορο και μεσάζοντα και μετά του απάντησα ότι είναι τρολ. Διότι μπορούν να επιβεβαιώσουν όσοι με ξέρουν ότι το να με αποκαλεί κάποιος έμπορο είναι τρολάρισμα από τα λίγα. Δεύτερον, σε ένα φόρουμ ρολογιών, το "μεσάζοντας" είναι μεγαλύτερη βρισιά από το "τρολ", πόσο μάλλον όταν χαρακτηρίζεις έτσι έναν άγνωστο από το πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:13:26 πμ »
Και λιγα λες !!!!
Απο ΑΕΚτζης εγινε βαζελος απο τη ζηλεια του!!!

Ρε παιδια, ειναι απολυτα θεμιτο να υπαρχουν διαφορετικες γνωμες και δεν υπαρχει κανενας λογος να πρεπει οπωσδηποτε ο ενας να πεισει τον αλλο. Εξ αλλου, αν ολοι συμφωνουσαμε, μαλλον δεν θα ειχαν λογο υπαρξης τα φορα.

Φιλε μου Χαριλαε, με ολη την αγαπη που σου εχω, εχω την αισθηση οτι με τον Μιχαλη υπερβαλλεις.
Το γεγονος οτι γνωριζει τιμες, εμπορους κλπ σχετικα με τη ρολεξ, σαφως και δεν τον καθιστα εμπορο, εξ αλλου τα ειπαμε σχετικα με το επαγγελμα του.
Διοτι με την ιδια λογικη, κι εγω που γνωριζω τιμες, εμπορους κλπ της πανεραι, θα μπορουσα με την ιδια ευκολια να χαρακτηριστω εμπορος.
Η εσυ και ο Ντενης αντιστοιχα με τη σεικο.
Η ο Βασιλης με τη μπραιτλινγκ.

Απλα ο Μιχαλης υπερασπιζεται πιο μαχητικα τη γνωμη του, αλλα σε διαβεβαιω οτι με εμποριο και τα σχετικα,....καμμια σχεσηη!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Φίλε Σπύρο ξέρω πολύ καλά τι γράφω και πως το γράφω! Έγραψα «σαν έμπορος» και στόχευσα στο ποστ του που σε νήμα ανενεργό μετά από 7 μήνες γράφει για μια Ντειτόνα και τιμές από κάποιον χχχχχχχ (προφανώς έμπορο). Επίσης με χαρακτήρισε ευθέως σαν τρολ και σαν ανίδεο (σε σχέση με τις δικές του γνώσεις περί τα ωρολογιακά).
Αν ήταν ενεργό μέλος και σε άλλα θέματα όπως εδώ σίγουρα δεν θα το αντιμετώπιζα έτσι και θα μιλούσαμε διαφορετικά τώρα.
Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά εγώ μιλάω για ρολόγια και όχι για τιμές συγκεκριμένων ρολογιών. Η συλλογή μου και η πορεία μου έχουν αποδείξει σε όλους το ποιος είμαι και πως τρολ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ! Τρολάρω όμως όσο δεν πάει τέτοιου είδους συμπεριφορές!
Νομίζω πως έγινα σαφής και κατανοητός


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:17:12 πμ »
Και να ήμουν κα Παναθηναϊκός κάτι πάει και έρχεται!!!!!
Πάντως σοβαρά τώρα το συγκεκριμένο ρολόι ποτέ δεν μου άρεσε αισθητικά (χρώμα και μπλινκυ κάσα/μπρασελέ). Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα ρολόγια για να φοράει κάποιος! Βέβαια περί προσωπικής αισθητικής ....... κολοκυθόπιτα.
Αυτό με το δικό σου DSSD το θυμάμαι αμυδρά που μου το έλεγες αλλά δεν έδωσα σημασία μιας και μιλούσα με την σερβιτόρα για το τι ποικιλία καφέ θα ήταν η τρίτη κανάτα καφέ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ρε φίλε Δεν μας ενδιαφέρει τι σου αρέσει και τι όχι ....... εξαλου η αισθητική είναι ένα υποκειμενικό  κριτήριο.... όποτε δεν το λαμβάνουμε υπόψη !!!


Το ζητούμενο σήμερα στα ωρολογιακά κεκτημένα δεν είναι να φοράς ένα ωραίο ρολόι στο χέρι σου !!!! Είναι να κατοχυρώσεις το εξής   ....... αγοράζεις - φοράς - πουλάς - παντελονιαζεις ένα κέρδος !!!!


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:23:42 πμ »

Ρε φίλε Δεν μας ενδιαφέρει τι σου αρέσει και τι όχι ....... εξαλου η αισθητική είναι ένα υποκειμενικό  κριτήριο.... όποτε δεν το λαμβάνουμε υπόψη !!!


Το ζητούμενο σήμερα στα ωρολογιακά κεκτημένα δεν είναι να φοράς ένα ωραίο ρολόι στο χέρι σου !!!! Είναι να κατοχυρώσεις το εξής   ....... αγοράζεις - φοράς - πουλάς - παντελονιαζεις ένα κέρδος !!!!
Φίλε Δημήτρη μένω άφωνος!!!!!!!!
Πως και δεν το είχα σκεφτεί έτσι!!!!!!!!
Σπεύδω αμέσως να πουλήσω ότι έχω και δεν έχω για να πάρω ένα 5711 blue dial κουτιά χαρτιά αυτοκόλλητα και να το πουλήσω σε μια 5ετία για να βγάλω κέρδος και να πάω διακοπές στην Ίμπιζα!
Εν το μεταξύ θα σταματήσω να φοράω ρολόγια και να συμμετάσχω στα φόρουμ παρά μόνο όταν κάποιοι πάνε μα χαλάσουν το αφήγημά μου για το κέρδος που αποφέρει και θα αποφέρει το 5711.



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:25:26 πμ »
Είμαστε σε ένα φόρουμ για ρολόγια, υπάρχει αυτό το θρεντ που ΔΕΝ το άνοιξα εγώ και στο οποίο έχουμε κάνει ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο παρελθόν, είχα αυτή τη σοκαριστική για μένα εμπειρία με την κεραμική Daytona και αποφάσισα να τη μοιραστώ μαζί σας. Και ο άλλος αποφάσισε ότι είμαι μεσάζων επειδή επανέφερα το θρεντ στα ενεργά. Λες και σε ένα φόρουμ με ρολόγια, οι μαλακίες του Αρκά και το αν φάγαμε παστίτσιο, έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον από το ότι ένα κλασικό ρολόι πήρε 5000 σε ένα μήνα.

Τι να πω
Παίδες νομίζω εγκαταλείπω

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:49:17 πμ »
Είμαστε σε ένα φόρουμ για ρολόγια, υπάρχει αυτό το θρεντ που ΔΕΝ το άνοιξα εγώ και στο οποίο έχουμε κάνει ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο παρελθόν, είχα αυτή τη σοκαριστική για μένα εμπειρία με την κεραμική Daytona και αποφάσισα να τη μοιραστώ μαζί σας. Και ο άλλος αποφάσισε ότι είμαι μεσάζων επειδή επανέφερα το θρεντ στα ενεργά. Λες και σε ένα φόρουμ με ρολόγια, οι μαλακίες του Αρκά και το αν φάγαμε παστίτσιο, έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον από το ότι ένα κλασικό ρολόι πήρε 5000 σε ένα μήνα.

Τι να πω
Παίδες νομίζω εγκαταλείπω


Φίλε δεν χρειάζεται να απολογείσαι


Εσυ καλά τα λες ..... προσωπικά συμφωνω μαζί σου ... και από προσωπικές εμπειρίες και συζητήσεις με ανθρώπους της αγοράς ..... ταυτίζομαι με αυτά που γραφεις !!!!

Το ζητούμενο είναι ότι με όλο αυτό που συμβαίνει στην αγορά  :.... έχει χαθεί το νόημα και η ουσία της ενασχόλησης μας  με τα ρολόγια !!!

Από την στιγμή που πρώτο μέλημα μας είναι να μην χάσουμε αλλα ακόμα και να κερδίσουμε από ένα ρολόι η ενασχόληση μας Από χόμπι έχει γίνει οικονομική συναλλαγή .....

Η αγαπη για το μηχανικό ρολόι χάνεται ..... και το χόμπι παύει να είναι χόμπι !!!!


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:56:41 πμ »
Είμαστε σε ένα φόρουμ για ρολόγια, υπάρχει αυτό το θρεντ που ΔΕΝ το άνοιξα εγώ και στο οποίο έχουμε κάνει ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο παρελθόν, είχα αυτή τη σοκαριστική για μένα εμπειρία με την κεραμική Daytona και αποφάσισα να τη μοιραστώ μαζί σας. Και ο άλλος αποφάσισε ότι είμαι μεσάζων επειδή επανέφερα το θρεντ στα ενεργά. Λες και σε ένα φόρουμ με ρολόγια, οι μαλακίες του Αρκά και το αν φάγαμε παστίτσιο, έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον από το ότι ένα κλασικό ρολόι πήρε 5000 σε ένα μήνα.

Τι να πω
Παίδες νομίζω εγκαταλείπω
Φίλε maestro γιατί να εγκαταλείψεις?
Η εξήγηση που δίνεις τώρα είναι υπερ του δεόντος ικανοποιητική για να πάρω πίσω αυτό που έγραψα ορμώμενος από το «ξαφνικό» κατ´ εμέ ποστ σου.
Οι διαφωνίες σε ένα φόρουμ ωρολογόφιλων πρέπει να είναι δημιουργικές για να βγάζουν σφαιρική άποψη και οι πιο «φρέσκοι».
Για σκεφτείτε εμένα πχ να αρχίσω ξαφνικά να γράφω κατά των SEIKO χωρίς μια εξήγηση ή εμφανή αφορμή!!!
Με την τοποθέτησή σου αυτή βάζεις το θέμα ξανά στην σωστή του βάση.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 13, 2019, 09:20:03 πμ »
Σωστά και όλα αυτά τα τελευταία που γράφτηκαν. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση πιστεύω.

Ο άσχετος ο οποίος θέλει να αγοράσει ένα "καλό" ρολόι στη ζωή του όπως λένε όλοι που γράφονται στο φόρουμ, που συνάμα αυτό έχει συνδεθεί ως σύμβολο status και αναγνωρισημότητας - "κύρους" (ψεύτικο κατ' εμένα), είναι σίγουρο ότι θα οδηγηθεί εκεί και δε θα ψάξει παραπάνω άλλες επιλογές. Λόγω όλων αυτών, είναι και αυτός ο ιδιοκτήτης που μια ζωή θα υψώνει την εταιρεία καθώς το μόνο που αναγνωρίζει είναι η ζήτηση και πως τον κοιτάζουν οι γύρω του και οι τιμές που έχουν πάει στο Θεό.

Από την άλλη όμως και ορολογόφιλος που έχει ήδη αποκτήσει ένα τέτοιο ρολόι από επιλογή δική του και γιατί του αρέσει, είναι σίγουρο ότι θα νιώσει ικανοποίηση από την επιλογή του καθώς αυτή επιβεβαιώνεται από τη ζήτηση του κόσμου. Ποιος δε θα χαιρόταν όμοια πχ, αν το διαμέρισμά που ζει και έχει μοχθήσει να αγοράσει και η περιοχή που ανήκει, μάθαινε ότι πήρε αξία - ή να το θέσω καλύτερα όπως λέτε πολλοί , για να αγοράσεις πλέον το ίδιο διαμέρισμα ή για να γίνεις δημότης στην ίδια περιοχή, πρέπει πλέον να πληρώσεις πολλά παραπάνω, κλπ?

Προσωπικά τα R με αφήνουν παντελώς αδιάφορο, δε μου αρέσουν στυλιστικά και δε με κερδίζει η αναγνωρισιμότητα... και όλο το παιχνίδι των τιμών τους και του marketing δε με αγγίζει.
Αν όμως ένα από τα ρολόγια που κατείχα γιατί το επέλεξα εγώ για τους λόγους μου και που κατέχω ήδη, είχε τη συμπεριφορά της αξίας της R, δεν κρύβω ότι σίγουρα θα αισθανόμουν το ίδιο.

Το ακραίο είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν καμιά σχέση με ρολόγια και διαβάζοντας αυτό εδώ το νήμα, να πάνε να επενδύσουν σε κάτι ξένο που ονομάζεται Rolex.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 13, 2019, 09:33:17 πμ »
Φίλε maestro γιατί να εγκαταλείψεις?
Η εξήγηση που δίνεις τώρα είναι υπερ του δεόντος ικανοποιητική για να πάρω πίσω αυτό που έγραψα ορμώμενος από το «ξαφνικό» κατ´ εμέ ποστ σου.
Οι διαφωνίες σε ένα φόρουμ ωρολογόφιλων πρέπει να είναι δημιουργικές για να βγάζουν σφαιρική άποψη και οι πιο «φρέσκοι».
Για σκεφτείτε εμένα πχ να αρχίσω ξαφνικά να γράφω κατά των SEIKO χωρίς μια εξήγηση ή εμφανή αφορμή!!!
Με την τοποθέτησή σου αυτή βάζεις το θέμα ξανά στην σωστή του βάση.



Sent from my iPad using Tapatalk
Όλα καλά Χαρίλαε.
Συγνώμη κι από μένα για το ύφος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 13, 2019, 09:40:24 πμ »
....... αγοράζεις - φοράς - πουλάς - παντελονιαζεις ένα κέρδος !!!!
Συγνωμη κυριος.
Μηπως εχεται σχεση με την τρουμπα; :P

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 13, 2019, 09:43:33 πμ »
Όλα καλά Χαρίλαε.
Συγνώμη κι από μένα για το ύφος
De nada που λένε και στην Ιβηρική χερσόνησο!
Άντε και να σε γνωρίσουμε από κοντά στις μαζώξεις που κάνουμε με τον Ντένη εν μέσω καφέδων και μετά από δυο τρεις συνεδρίες θα αρχίσεις και εσύ να βλέπεις την κορώνα με άλλο μάτι!!!!!!!
☕️☕️☕️☕️


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 13, 2019, 10:08:34 πμ »
Συγνωμη κυριος.
Μηπως εχεται σχεση με την τρουμπα; :P



εννοείτε και εχω ... εκεί δουλεύω ....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 13, 2019, 11:56:07 πμ »
Θα απολαύσω την εκεχειρία, μέχρι τον επόμενο γύρο μηνυμάτων...

Δεν μπορεί, βάσει της ιστορικότητας αυτού του thread, κάποια στιγμή θα ματαξαναπούμε περίπου τα ίδια :)
Ευελπιστώ ότι θα είναι βελτιωμένο το ύφος τουλάχιστον, καθώς άπαντες δήλωσαν ότι ίσως ξέφυγαν (αναίτια) σε αυτόν το γύρο συνομιλιών :up:

Εντωμεταξεί ουδείς μοιράζεται τον προβληματισμό μου για την επιβίωση των αυτόματων ρολογιών, σε μία εικοσαετία από τώρα.

Και ουδείς μου έχει προτείνει κάποια εταιρία τεχνολογίας, η οποία θα έχει πορεία ανάλογη της Apple ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 13, 2019, 12:10:10 μμ »
Θα απολαύσω την εκεχειρία, μέχρι τον επόμενο γύρο μηνυμάτων...

Δεν μπορεί, βάσει της ιστορικότητας αυτού του thread, κάποια στιγμή θα ματαξαναπούμε περίπου τα ίδια :)
Ευελπιστώ ότι θα είναι βελτιωμένο το ύφος τουλάχιστον, καθώς άπαντες δήλωσαν ότι ίσως ξέφυγαν (αναίτια) σε αυτόν το γύρο συνομιλιών :up:

Εντωμεταξεί ουδείς μοιράζεται τον προβληματισμό μου για την επιβίωση των αυτόματων ρολογιών, σε μία εικοσαετία από τώρα.

Και ουδείς μου έχει προτείνει κάποια εταιρία τεχνολογίας, η οποία θα έχει πορεία ανάλογη της Apple ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για τα αυτόματα ρολόγια που λες η απάντηση είναι απλή: Δεν θα σταματήσουν να υπάρχουν όπως δεν σταμάτησαν να υπάρχουν τα ρολόγια τσέπης!!!!
Εταιρία τεχνολογίας με ανάλογη πορεία ακόμα πιο εύκολο:
Μου δίνεις το Πανέρι σου και θα έχεις πμ πάραυτα!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 13, 2019, 12:35:12 μμ »
Εντωμεταξεί ουδείς μοιράζεται τον προβληματισμό μου για την επιβίωση των αυτόματων ρολογιών, σε μία εικοσαετία από τώρα.
:lol: :lol: :lol:
Βρε Αγγελε κατι προβληματισμους που εχεις.
Μου θυμιζεις τις ανησυχιες καποιων για το μελλον των μηχανικων ρολογιων οταν ειχε αρχισει η επελαση των quartz.
Και τι δεν ειχε ακουστει. Μονο την συντελεια του κοσμου δεν ειχαν επικαλεστει :D
Και μετα απο 30 χρονια τα μηχανικα ρολογια συνεχιζουν να υπαρχουν. 

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 13, 2019, 12:42:18 μμ »

Εντωμεταξεί ουδείς μοιράζεται τον προβληματισμό μου για την επιβίωση των αυτόματων ρολογιών, σε μία εικοσαετία από τώρα.

Και ουδείς μου έχει προτείνει κάποια εταιρία τεχνολογίας, η οποία θα έχει πορεία ανάλογη της Apple ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θεωρώ ότι όσο προχωράει η τεχνολογία οι τιμές των μηχανικών ρολογιών τόσο θα αυξάνουν, όσο και το ενδιεφέρον του κόσμου...
Το ίδιο βλέπω και ασπάζομαι όσον αφορά και την αυτοκίνηση... Όσο πρόσφατη τεχνολογία μπαίνει τόσο μεγαλώνει η αγάπη του κόσμου για την απλότητα της παλαιότερης εποχής. Μεταξύ μας ότιδήποτε παλαιό, φέρει και την ταμπέλα vintage, που μαρκετινήστικα το πουλάνε και με αύξηση τιμής.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 13, 2019, 12:45:44 μμ »
Είμαστε σε ένα φόρουμ για ρολόγια, υπάρχει αυτό το θρεντ που ΔΕΝ το άνοιξα εγώ και στο οποίο έχουμε κάνει ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο παρελθόν, είχα αυτή τη σοκαριστική για μένα εμπειρία με την κεραμική Daytona και αποφάσισα να τη μοιραστώ μαζί σας. Και ο άλλος αποφάσισε ότι είμαι μεσάζων επειδή επανέφερα το θρεντ στα ενεργά. Λες και σε ένα φόρουμ με ρολόγια, οι μαλακίες του Αρκά και το αν φάγαμε παστίτσιο, έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον από το ότι ένα κλασικό ρολόι πήρε 5000 σε ένα μήνα.

Τι να πω
Παίδες νομίζω εγκαταλείπω

Να πω και εγώ από τη μεριά μου ότι σε καμία περίπτωση δε μίλησα σε προσωπικό επίπεδο, ούτε με σκοπό να σε μειώσω. Όλα γράφτηκαν στο πλαίσιο μιας έντονης (καλό είναι να υπάρχει, από το βαριόμαστε!) μεν, αλλά καλοπροαίρετης συζήτησης!

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 13, 2019, 12:51:58 μμ »
:lol: :lol: :lol:
Βρε Αγγελε κατι προβληματισμους που εχεις.
Μου θυμιζεις τις ανησυχιες καποιων για το μελλον των μηχανικων ρολογιων οταν ειχε αρχισει η επελαση των quartz.
Και τι δεν ειχε ακουστει. Μονο την συντελεια του κοσμου δεν ειχαν επικαλεστει :D
Και μετα απο 30 χρονια τα μηχανικα ρολογια συνεχιζουν να υπαρχουν.




ρεε ζούσες εκείνη την εποχή ... το ήξερα ότι είσαι κάποιας προχωρημένης  ηλικίας αλλά εσύ είσαι αρχαίος ....

σεβόμενος την τρίτη ηλικία θα σου μιλάω καλύτερα απο εδώ και πέρα ...






Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 13, 2019, 12:54:16 μμ »



ρεε ζούσες εκείνη την εποχή ... το ήξερα ότι είσαι κάποιας προχωρημένης  ηλικίας αλλά εσύ είσαι αρχαίος ....

σεβόμενος την τρίτη ηλικία θα σου μιλάω καλύτερα απο εδώ και πέρα ...
Σε εχω καταλαβει οτι τρωγεσαι για κανενα μπινελικι να ουμε.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 18, 2021, 06:34:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.. είχα πρόσφατα μια συζήτηση μου με έκανε να σκεφτώ την απόκτηση ρολογιού "επενδυτικά" ή έστω με τη λογική της διατήρησης μεταπωλητικής αξίας.  Θέλοντας να δω τί έχει γραφτεί σχετικά στο forum, έπεσα πάνω στο tread και είπα να το "αναστήσω" (παρότι δεν συμμετείχα αρχικά) με αφορμή την πρόβλεψη που είχε γίνει για την τιμή του απλού gmt master II το καλοκαίρι του 2021, η οποία σχεδόν επιβεβαιώθηκε (γύρω στα 14Κ το βρίσκεις στο internet και περίπου 12Κ μου είπε χθές ότι μπορώ να το βρω έμπορος στο κέντρο της Αθήνας).
Προσωπικά δεν έχω πειστεί αν μπορώ να δω σαν επένδυση την αγορά ενός ατσάλινου σπορ rolex (ζαχαρώνω το deep sea)...ωστόσο, για να μαι ειλικρινής αν αποφάσιζα ποτέ να πάρω ρολόι σε αυτή την κατηγορία τιμών μόνο σε rolex θα πήγαινα για να ελπίζω τουλάχιστον πως θα πάρω τα λεφτά μου πίσω αν ποτέ αποφασίσω / χρειαστεί να το πουλήσω (έχω εμπειρία από άλλη μάρκα και δεν την ξαναπατάω, παρότι  το ρολόι ήταν υπέροχο)..
Όσοι πιστοί προσέλθετε λοιπόν για ένα δεύτερο γύρο..