Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επενδυση χρηματων  (Αναγνώστηκε 40139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:41:05 μμ »


Τελος το παραδειγμα με το ρολεξ των 4100 το θεωρω κω..ρδια  και οχι επενδυση....Πολυ καλα εκανες και σου ετυχε και μπραβο σου αλλα πιστευεις μπορει να σου ξανατυχει κατι αντιστοιχο?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου έχει τύχει πάμπολλες φορές. Σε μένα και σε δεκάδες γνωστούς και φίλους. Αν όχι επί 5, τότε επί 2 σίγουρα. Κοροϊδία δεν ξέρω τι εννοείς, δεν κατάλαβα ποιος κοροϊδεύει ποιόν.


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:41:54 μμ »
Α μάλλον εννοείς κολοφαρδία σορι. Ναι εμπεριέχει μεγάλη δόση, το παραδέχομαι.

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:43:04 μμ »
Εχουν γραφτει πολλα και διαφορα παραπανω.
Καποια πολυ καλα ποστ απο τον Αγγελο, τον Παναγιωτη και το Νικο, καποια με υπερβολες.
Λογικα ισως, για αυτον που τα γραφει, αλλα υπεραισιοδοξα.
Κυριε μαεστρο δε σας γνωριζω προσωπικα και ισως απο τα γραφομενα ειναι ευκολο να παρεξηγηθω, ωστοσο δε συμφωνω καθολου με τις τιμες που αναφερετε, και απο προσωπικη και πολυ προσφατη ( updated που λενε στο χωριο μου) εμπειρια.
1ον: Οσον αφορα στα συλλεκτικα πλεον lv ( που δε λογιζονται ως απλα ατσαλινα σπορ ρλξ) , μιλωντας ΠΑΝΤΑ για ρολοι ΜΕ κουτι- χαρτια σε καλη κατασταση και πανω, κανεις δε μπορει να πουλησει ΕΝΤΟΣ της Ελλαδας με ασφαλεια, πανω απο 10500-11000( με μια αποκλιση 500 ευρω).
2ον: Το 16610 που αγοραστηκε το 2006 προς 3500 ευρω και φορεθηκε προσεκτικα καμποσες φορες, πουληθηκε πριν 3 μηνες 5000 ευρω.
Ηταν η καλυτερη προσφορα που επιλεχθηκε, ομως 13 χρονια θυριδα × 65 ευρω και 2 σερβις επισημα γυρω στα 750, συνολικα μας κανουν τα χρηματα μας.
Αρα;
Η σταθερα ειναι, οτι οσοι αγορασαν σε παλιους τιμοκαταλογους εχουν και θεωρητικα ενα κερδος χειροπιαστο ισως, σιγουρα ΔΕ ζημιωθηκαν.
Ενδιαφερον θα εχει η υπενθυμιση στο κινητο σας για ενα κεραμικο No date του 2018 αγορασμενο στα 7500 ευρω, ποσο θα εχει σε 2 χρονια.
Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:49:31 μμ »
Εχουν γραφτει πολλα και διαφορα παραπανω.
Καποια πολυ καλα ποστ απο τον Αγγελο, τον Παναγιωτη και το Νικο, καποια με υπερβολες.
Λογικα ισως, για αυτον που τα γραφει, αλλα υπεραισιοδοξα.
Κυριε μαεστρο δε σας γνωριζω προσωπικα και ισως απο τα γραφομενα ειναι ευκολο να παρεξηγηθω, ωστοσο δε συμφωνω καθολου με τις τιμες που αναφερετε, και απο προσωπικη και πολυ προσφατη ( updated που λενε στο χωριο μου) εμπειρια.
1ον: Οσον αφορα στα συλλεκτικα πλεον lv ( που δε λογιζονται ως απλα ατσαλινα σπορ ρλξ) , μιλωντας ΠΑΝΤΑ για ρολοι ΜΕ κουτι- χαρτια σε καλη κατασταση και πανω, κανεις δε μπορει να πουλησει ΕΝΤΟΣ της Ελλαδας με ασφαλεια, πανω απο 10500-11000( με μια αποκλιση 500 ευρω).
2ον: Το 16610 που αγοραστηκε το 2006 προς 3500 ευρω και φορεθηκε προσεκτικα καμποσες φορες, πουληθηκε πριν 3 μηνες 5000 ευρω.
Ηταν η καλυτερη προσφορα που επιλεχθηκε, ομως 13 χρονια θυριδα × 65 ευρω και 2 σερβις επισημα γυρω στα 750, συνολικα μας κανουν τα χρηματα μας.
Αρα;
Η σταθερα ειναι, οτι οσοι αγορασαν σε παλιους τιμοκαταλογους εχουν και θεωρητικα ενα κερδος χειροπιαστο ισως, σιγουρα ΔΕ ζημιωθηκαν.
Ενδιαφερον θα εχει η υπενθυμιση στο κινητο σας για ενα κεραμικο No date του 2018 αγορασμενο στα 7500 ευρω, ποσο θα εχει σε 2 χρονια.
Ευχαριστω πολυ
Το γεγονός ότι κάποιος έπιασε κάποιον άλλον κορόιδο και του πλήρωσε το 16610 5000 ευρω ορίζει την τιμή του ρολογιού; Μάλιστα. Και όλα τα υπόλοιπα που διεθνώς πωλούνται από 6500 και πάνω τι ρόλο βαράνε;

16610LV στις 10500 είναι real bargain τη στιγμή αυτή, οποίος αγοράσει είναι μάγκας από τους λίγους

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:59:03 μμ »


ομως 13 χρονια θυριδα × 65 ευρω και 2 σερβις επισημα γυρω

Αυτό το είδα τώρα. Υπολόγισες τα έξοδα θυρίδας στην αγωνία σου να δείξεις ότι δεν βγήκε κέρδος. Εγκαταλείπω


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:27:04 μμ »
Θα προσπαθήσω να ισορροπήσει η συζήτηση.

Είναι τα ΑΤΣΆΛΙΝΑ Ρολεξ μια ασφαλή αγορά ρολογιού? Ναι είναι. Σίγουρα είναι. Πάντα ήταν.
έχει αποδειχθεί ιστορικά ότι όποιος είχε ένα ατσάλινο Ρολεξ ακόμα και χιλιοφορεμενο να ήταν χτυπημένο με πατίνα με μούχλα με με με πάντα είχε μια μετά πολιτική αξία. Αυτό προέρχεται από την σταθερή αξία της εταιρείας.

Ισχύει το ίδιο για άλλες εταιρίες? Όχι σαν κανόνας. Δύσκολο να πει κανείς το ίδιο για την Omega, IWC, Panerai κλπ. Άρα τα Ρολεξ σίγουρα είναι μια μακροχρόνια ασφαλής επιλογή για να αγοράσει κάποιος ένα ρολόι ΌΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΎΣΕΙ...

Είναι τα σημερινά ατσάλινα Ρολεξ (Λευκή Κεραμική Daytona) στην τιμή των 18.000 η και 20.000 ευρώ μια καλή ασφαλής αγορά? ΌΧΙ. Σίγουρα όχι. Για τον επόμενο ένα χρόνο ίσως. Αντε να πάει και λίγο παραπάνω. Είναι ήδη διπλή τιμή. Ήδη κινείται σε τιμή ρολογιών ΥΩ διότι η Ρολεξ δεν είναι ΥΩ. Όποιος θέλει να τζογαρει 20.000 σε μια λευκή κεραμική Daytona είτε έχει πολλά λεφτά και δεν ξέρει που αλλού να τα επενδύσει είτε απλά έχει πέσει στην παγίδα της αύξησης τιμων και το μέλλον φαντάζει αβέβαιο.

Πραγματικά φίλε Μιχάλη νομίζεις ότι αν είχες πάρει την Λευκή Κεραμική Daytona πρν από ένα μήνα και την είχες σφραγισμένη αφορετη θα την πουλούσες μετά από πέντε χρόνια 30.000? Είμαι σίγουρος ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από ρολόγια και γνωρίζεις ότι κάνεις ιδιώτης δεν θα πουλήσει ποτέ του κεραμική Daytona 30.000 ευρώ διότι αν το πίστευες θα την είχες πάρει ακόμα και με τις 22.000 ευρώ.

Η αγορά πλέον έχει γίνει επικυνδη και όλοι αυτοί που βγάζουν τα προς το ζην από τα ρολόγια περιμένουν τον ανιδεο να πάει να πληρώσει 22.000 ευρώ. Ναι κάποιος θα βρεθεί και θα την πάρει. Όχι για να βγάλει λεφτά απλά γιατί έχει τόσα χρήματα που δεν ξέρει τι να τα κάνει.

Υγεία και να χαιρόμαστε όλοι τα ρολόγια μας.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:37:15 μμ »


Πραγματικά φίλε Μιχάλη νομίζεις ότι αν είχες πάρει την Λευκή Κεραμική Daytona πρν από ένα μήνα και την είχες σφραγισμένη αφορετη θα την πουλούσες μετά από πέντε χρόνια 30.000? Είμαι σίγουρος ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από ρολόγια και γνωρίζεις ότι κάνεις ιδιώτης δεν θα πουλήσει ποτέ του κεραμική Daytona 30.000 ευρώ διότι αν το πίστευες θα την είχες πάρει ακόμα και με τις 22.000 ευρώ.

Καλησπέρα φίλε μου. Εφόσον με ρωτάς θα σου πω τι πιστεύω. 30000 που λες μου φαίνονται λίγα, πιστεύω σε 5 χρόνια θα κάνει πιο κοντά στα 35 40. Αλλά αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις και μόνο.

Το 2010 αγόραζες από επίσημο μαγαζί την ατσάλινη  Daytona περίπου 9500. Ένας που το έκανε και την έχει με τα αυτοκόλλητα σήμερα την πουλάει κοντά στις 25000 για πλάκα. Αυτό το νούμερο δεν παίζει να πέσει ποτέ εφόσον το ρολόι δεν υπάρχει στο εμπόριο. Θα συνεχίσει να ανεβαίνει είτε καλπάζοντας όπως τώρα ή απλά περπατώντας.


Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:43:26 μμ »
Αγαπητε Μαεστρο προσεχε λιγο το υφος και τα λογια σου.
Δε θα συνεχισω εδω, γιατι δεν ειναι αρενα και δεν αξιζει, επισης δεν εχω καμια αγωνια να αποδειξω κατι.
Ξερω πολυ καλα τι φοραω και τι ΘΕΛΩ να φοραω.
Λοιπον προσεχε τους χαρακτηρισμους σου, γιατι με τα γραφομενα και τον τροπο που αποδοκιμαζεις, μαλλον τελικα δε γνωριζεις την ελληνικη  αγορα.
Μπορεις να παρακολουθεις  στο γνωστο διεθνες  σαιτ με το 24 στη διευθυνση του και να  χαιρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:47:57 μμ »
Ρε παιδιά για κάτι ΑΡ και κάτι JLC που έχουν ανεβάσει αντίστοιχα τις τιμές τους στο Θεό, έχετε ακούσει ???
Ή μόνο την τιμή των Rolex παρακολουθείτε στο Χρηματιστήριο Ρολογιών ???

Τέσπα αυτό το thread μου θυμίζει την ημέρα της Μαρμότας.
Με μία ακανόνιστη περιοδικότητα προκύπτουν τα ίδια ή αντίστοιχα επιχειρήματα ένθεν & ένθεν.

Εντωμεταξεί έχει πλάκα που θεωρούμε ότι σε 20 χρόνια θα ασχολείται ακοομα ο κόσμος με αυτόματα ρολόγια....
Οι άνθρωποι που μας «ακολουθούν» ηλικιακά, είναι full digital και έχω την αίσθηση ότι οι μόνοι που θα ασχολούνται με αυτόματα ρολόγια θα είναι οι συλλέκτες (όσοι ζουν μέχρι τότε) και οι απόγονοι τωμ Ελβετών τραπεζιτών. Πόσοι να είναι οι έρμοι για να συντηρήσουν ολόκληρη αγορά ???

Προσωπικά λέω να βρω καμία startup με smart watches και να επενδύσω στην μετοχή της, μπας και μου κάτσει πορεία τύπου Apple :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:53:05 μμ »
Αγαπητε Μαεστρο προσεχε λιγο το υφος και τα λογια σου.
Δε θα συνεχισω εδω, γιατι δεν ειναι αρενα και δεν αξιζει, επισης δεν εχω καμια αγωνια να αποδειξω κατι.
Ξερω πολυ καλα τι φοραω και τι ΘΕΛΩ να φοραω.
Λοιπον προσεχε τους χαρακτηρισμους σου, γιατι με τα γραφομενα και τον τροπο που αποδοκιμαζεις, μαλλον τελικα δε γνωριζεις την ελληνικη  αγορα.
Μπορεις να παρακολουθεις  στο γνωστο διεθνες  σαιτ με το 24 στη διευθυνση του και να  χαιρεσαι.
Ποτέ δεν παρακολούθησα στη ζωή μου το c24. Όλες οι τιμές που αναφέρω είναι τιμές ελληνικής αγοράς. Τώρα βέβαια αν μας λες ότι το 16610 είχε έξοδα θυρίδας κοντά στα 1000 ευρώ και ότι πουλήθηκε στις 5000 επειδή ήταν η καλύτερη προσφορά, όντως δεν έχει νόημα να μιλάμε. Ακόμα και ο Ριχάρδος θα το πλήρωνε 5800-6000 στη χειρότερη.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:01:34 μμ »
Δηλ ρε παιδιά ένα 16610 sub που έχω εγώ του 2003 ποσό πωλείται σήμερα ;
Αν έχει χαρτιά, γύρω στις 6000 στην Ελλάδα σχετικά εύκολα. Αν είναι το μοντέλο με τρύπες στην κάσα ίσως ελάχιστα λιγότερο ας πούμε 5800. Αν δεν έχει χαρτιά από 5200-5500.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:02:55 μμ »
Αν έχει χαρτιά, γύρω στις 6000 στην Ελλάδα σχετικά εύκολα. Αν είναι το μοντέλο με τρύπες στην κάσα ίσως ελάχιστα λιγότερο ας πούμε 5800. Αν δεν έχει χαρτιά από 5200-5500.
Στο εξωτερικό περίπου 500 ευρώ πάνω από τις τιμές που σου έγραψα

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 13, 2019, 06:15:24 πμ »
Στο εξωτερικό περίπου 500 ευρώ πάνω από τις τιμές που σου έγραψα
Ευχαριστώ
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 13, 2019, 06:30:01 πμ »
Φίλοι συνφορουμίτες δεν βλέπετε πως ο φίλος maestro μπαίνει και γράφει μονίμως και μόνο για τιμές ROLEX σαν να είναι ο xxxxxxx έμπορος?!?! Δείτε την ιστορία του στο φόρουμ και θα καταλάβετε! Κλικάρετε στην ιστορία των μυνημάτων του και θα δείτε ποιος είναι ο «ωρολογόφιλος» που έχει γνωστούς «σεβαστά μέλη του φόρουμ».
Η παρουσία μας με δημόσιες εμφανίσεις σε ένα φορουμ αποτυπώνεται ανεξίτηλα και ο καθένας μπορεί να μας ακτινογραφήσει και να μας αντιγυρίσει όποιο το όποιο φάλτσο μας. Χαίρομαι να μιλάω και να διαφωνώ με ανθρώπους που τους αρέσει να φοράνε τα ρολόγια τους, ενώ αντιπαθώ αφάνταστα «εμπόρους» και «μεσάζοντες» που το παίζουν ωρολογόφιλοι.
Ας το αποδείξουν τα γραπτά μας και οι πράξεις μας για το τι είναι ο καθένας.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:11:42 πμ »
Φίλοι συνφορουμίτες δεν βλέπετε πως ο φίλος maestro μπαίνει και γράφει μονίμως και μόνο για τιμές ROLEX σαν να είναι ο xxxxxxx έμπορος?!?! Δείτε την ιστορία του στο φόρουμ και θα καταλάβετε! Κλικάρετε στην ιστορία των μυνημάτων του και θα δείτε ποιος είναι ο «ωρολογόφιλος» που έχει γνωστούς «σεβαστά μέλη του φόρουμ».
Η παρουσία μας με δημόσιες εμφανίσεις σε ένα φορουμ αποτυπώνεται ανεξίτηλα και ο καθένας μπορεί να μας ακτινογραφήσει και να μας αντιγυρίσει όποιο το όποιο φάλτσο μας. Χαίρομαι να μιλάω και να διαφωνώ με ανθρώπους που τους αρέσει να φοράνε τα ρολόγια τους, ενώ αντιπαθώ αφάνταστα «εμπόρους» και «μεσάζοντες» που το παίζουν ωρολογόφιλοι.
Ας το αποδείξουν τα γραπτά μας και οι πράξεις μας για το τι είναι ο καθένας.


Sent from my iPad using Tapatalk


Πιο πράσινος κι από Κέρμιτ έχεις γίνει από τη ζήλεια σου, Κάπτεν, που δεν έχεις Κέρμιτ ! Αμ, το άλλο ; Που συναναστρέφεσαι με την πλέμπα και δεν έχεις ούτε ένα εξοχότατο μέλος για φίλο ; Εγώ πάντως, για να δώσω το DSSD έφτυσα αίμα. Αφού νόμιζα ότι είχα φυματίωση και πήγα σε παθολόγο. Με εξέτασε, μου λέει "μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου, δεν μορώ να καταλάβω τι φταίει, βρε μπας και προσπαθείς να πουλήσεις κάνα σπορ ατσάλινο Σουπέρλατιβ ;" Του λέω "ναι ρε συ, doc, αιλουροειδές είσαι, πώς το κατάλαβες ;"  Φοβερός ο γιατρός, άπιαστος στο κομμάτι διάγνωση που είναι η πεμπτουσία της ιατρικής επιστήμης. Έξι μήνες το είχα αγγελία και δεν το πλησίαζε άνθρωπας. Άθικτο, full σετ κλπ. Είχα βέβαια βγάλει τα αυτοκόλλητα, το παραδέχομαι. Αυτοκτονική κίνηση, δεν έπρεπε να είχα κάνει τέτοιο λάθος. Ούτε κέρδος, ούτε αποδόσεις ούτε τίποτε, αυτά είναι όλα φούμαρα. Η απόσταση από το "το τάδε ρολόϊ κοστολογείται σήμερα τόσο στην αγορά" έως το να πάρει κανείς τα χρήματα που υπολογίζει στο χέρι είναι τεράστια, ειδικά εάν κινείσαι εντός ελληνικής αγοράς. Τόσο τεράστια όσο και το spread ανάμεσα στις τιμές πώλησης και αγοράς από εμπόρους. Το παράδειγμα  με το συλλεκτικό Kermit το έχουμε φάει στη μάπα, ήμαρτον πια με το Κέρμιτ, πρόκειται για ειδική περίπτωση. Εν πάση περιπτώσει, δεν είναι κακό να φαντασιώνεται κανείς εκτοξεύσεις τιμών και υπεραποδόσεος και τα τοιαύτα, ένα χόμπι είαι κι αυτό, έχει κάτι γέρους που πήραν προ δεκαετίας ένα αγροτεμάχιο στη Λούτσα και κοιτάνε κάθε μέρα τη Χρυσή ευκαιρία να δούνε πόσο πωλούνται τα αντίστοιχα, δεν τρέχει τίποτε. Άλλος λύνει σταυρόλεξο, άλλος σουλτσάρει στη λαϊκή και μουρμουράει για τιις τιμές των ζαρζαβατικών, άλλος χαζεύει στο δρόμο τα δημόσια έργα και κάνει υποδείξεις στους εργάτες, είναι μυστήρια φάρα οι συνταξιούχοι, χίλιους τρόπους βρίσκουν για να σκοτώσουν τον άφθονο ελεύθερο  χρόνο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2019, 07:37:39 πμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:37:54 πμ »
Πριν από 7 χρόνια περίπου φίλος αγόρασε από αγγελια φόρουμ ένα άριστο speedmaster prof (1861) στα 1800€ αν θυμάμαι καλά ......
Πρόσφατα άλλος φίλος πούλησε ένα επισησ άριστο speedmaster prof (1861) στα 3000€

Δεν είναι μόνο τα ατσάλινα ρόλεξ που ανεβάζουν τιμές αλλά και κάποια αλλά ρολόγια !


Επίσης θα ήθελα να αναφέρω και την αγορά  των βιντάζ ρολογιών που καίει και τσουρουφλίζει !!!!  εκεί και αν έχει χαθεί η μπάλα .... μέσα σε μια 10ετια ανέβηκε Χ3 και ζητάει ο καθένας όσα χρήματα του λείπουν για να κάνει ζωάρα !!!!

Πριν 10 χρόνια όλη η σειρά της Longines είχε κοντά στο χιλιάρικο ..... και τώρα έχουν πιάσει το 2 χιλιαρο μιλάω για και καινούργια  ρολόγια !!!!

Zenith el primero επερνες με 3500€ και τώρα σήμερα που μιλάμε θελεις 5500€ μιλάω για καινούργιο ρολόι
Τα ιδια και για breitling navitimer !!!

Αυτό που θέλω να πω όταν ακριβαίνουν τα καινούργια αναπόφευκτα ανεβαίνουν και τα μεταχειρισμένα ....!!!!!

Απλά με τα ρόλεξ ..... υπάρχει μια φρενίτιδα ..... και έχει χαθεί η μπάλα ......

Για εμένα είναι ξεκάθαρα παραλογισμός όλο αυτό ..... πρόσφατα πήγα σε γνωστό έμπορο του κέντρου και μου είπε με τα ρόλεξ έχουμε τρελαθεί όλοι .... κάθε ημέρα παίζουν και άλλες τιμές ..... μια τιμή που σου έδωσα πριν μια βδομάδα δεν ισχύει για σήμερα ...!!!!!!

Εκεί σήκωσα τα χέρια ψηλά και είπα αυτό δεν είναι αγορά μεταχ ρολογιών αυτό είναι χρηματιστήριο είναι αγορά σαν τα παράγωγα ομόλογα πρώτες ύλες πετρέλαια κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2019, 07:50:29 πμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:42:37 πμ »

Πιο πράσινος κι από Κέρμιτ έχεις γίνει από τη ζήλεια σου, Κάπτεν, που δεν έχεις Κέρμιτ !

Και λιγα λες !!!!
Απο ΑΕΚτζης εγινε βαζελος απο τη ζηλεια του!!!

Ρε παιδια, ειναι απολυτα θεμιτο να υπαρχουν διαφορετικες γνωμες και δεν υπαρχει κανενας λογος να πρεπει οπωσδηποτε ο ενας να πεισει τον αλλο. Εξ αλλου, αν ολοι συμφωνουσαμε, μαλλον δεν θα ειχαν λογο υπαρξης τα φορα.

Φιλε μου Χαριλαε, με ολη την αγαπη που σου εχω, εχω την αισθηση οτι με τον Μιχαλη υπερβαλλεις.
Το γεγονος οτι γνωριζει τιμες, εμπορους κλπ σχετικα με τη ρολεξ, σαφως και δεν τον καθιστα εμπορο, εξ αλλου τα ειπαμε σχετικα με το επαγγελμα του.
Διοτι με την ιδια λογικη, κι εγω που γνωριζω τιμες, εμπορους κλπ της πανεραι, θα μπορουσα με την ιδια ευκολια να χαρακτηριστω εμπορος.
Η εσυ και ο Ντενης αντιστοιχα με τη σεικο.
Η ο Βασιλης με τη μπραιτλινγκ.

Απλα ο Μιχαλης υπερασπιζεται πιο μαχητικα τη γνωμη του, αλλα σε διαβεβαιω οτι με εμποριο και τα σχετικα,....καμμια σχεσηη!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:50:42 πμ »


Απλα ο Μιχαλης υπερασπιζεται πιο μαχητικα τη γνωμη του, αλλα σε διαβεβαιω οτι με εμποριο και τα σχετικα,....καμμια σχεσηη!!!!
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ γιατρέ. Με αρρώστησες χθες με τη ρολογάρα ..

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:53:26 πμ »
Απλα ο Μιχαλης υπερασπιζεται πιο μαχητικα τη γνωμη του, αλλα σε διαβεβαιω οτι με εμποριο και τα σχετικα,....καμμια σχεσηη!!!!

Χμ, ναι. -Στα πλαίσια της μαχητικής υπεράσπισης της γνώμης μας εμπίπτει και ο χαρακτηρισμός τoυ εκάστοτε  διαφωνούντα ως troll ; Λέω εγώ τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 13, 2019, 08:00:47 πμ »

Πιο πράσινος κι από Κέρμιτ έχεις γίνει από τη ζήλεια σου, Κάπτεν, που δεν έχεις Κέρμιτ ! Αμ, το άλλο ; Που συναναστρέφεσαι με την πλέμπα και δεν έχεις ούτε ένα εξοχότατο μέλος για φίλο ; Εγώ πάντως, για να δώσω το DSSD έφτυσα αίμα. Αφού νόμιζα ότι είχα φυματίωση και πήγα σε παθολόγο. Με εξέτασε, μου λέει "μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου, δεν μορώ να καταλάβω τι φταίει, βρε μπας και προσπαθείς να πουλήσεις κάνα σπορ ατσάλινο Σουπέρλατιβ ;" Του λέω "ναι ρε συ, doc, αιλουροειδές είσαι, πώς το κατάλαβες ;"  Φοβερός ο γιατρός, άπιαστος στο κομμάτι διάγνωση που είναι η πεμπτουσία της ιατρικής επιστήμης. Έξι μήνες το είχα αγγελία και δεν το πλησίαζε άνθρωπας. Άθικτο, full σετ κλπ. Είχα βέβαια βγάλει τα αυτοκόλλητα, το παραδέχομαι. Αυτοκτονική κίνηση, δεν έπρεπε να είχα κάνει τέτοιο λάθος. Ούτε κέρδος, ούτε αποδόσεις ούτε τίποτε, αυτά είναι όλα φούμαρα. Η απόσταση από το "το τάδε ρολόϊ κοστολογείται σήμερα τόσο στην αγορά" έως το να πάρει κανείς τα χρήματα που υπολογίζει στο χέρι είναι τεράστια, ειδικά εάν κινείσαι εντός ελληνικής αγοράς. Τόσο τεράστια όσο και το spread ανάμεσα στις τιμές πώλησης και αγοράς από εμπόρους. Το παράδειγμα  με το συλλεκτικό Kermit το έχουμε φάει στη μάπα, ήμαρτον πια με το Κέρμιτ, πρόκειται για ειδική περίπτωση. Εν πάση περιπτώσει, δεν είναι κακό να φαντασιώνεται κανείς εκτοξεύσεις τιμών και υπεραποδόσεος και τα τοιαύτα, ένα χόμπι είαι κι αυτό, έχει κάτι γέρους που πήραν προ δεκαετίας ένα αγροτεμάχιο στη Λούτσα και κοιτάνε κάθε μέρα τη Χρυσή ευκαιρία να δούνε πόσο πωλούνται τα αντίστοιχα, δεν τρέχει τίποτε. Άλλος λύνει σταυρόλεξο, άλλος σουλτσάρει στη λαϊκή και μουρμουράει για τιις τιμές των ζαρζαβατικών, άλλος χαζεύει στο δρόμο τα δημόσια έργα και κάνει υποδείξεις στους εργάτες, είναι μυστήρια φάρα οι συνταξιούχοι, χίλιους τρόπους βρίσκουν για να σκοτώσουν τον άφθονο ελεύθερο  χρόνο τους.
Και να ήμουν κα Παναθηναϊκός κάτι πάει και έρχεται!!!!!
Πάντως σοβαρά τώρα το συγκεκριμένο ρολόι ποτέ δεν μου άρεσε αισθητικά (χρώμα και μπλινκυ κάσα/μπρασελέ). Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα ρολόγια για να φοράει κάποιος! Βέβαια περί προσωπικής αισθητικής ....... κολοκυθόπιτα.
Αυτό με το δικό σου DSSD το θυμάμαι αμυδρά που μου το έλεγες αλλά δεν έδωσα σημασία μιας και μιλούσα με την σερβιτόρα για το τι ποικιλία καφέ θα ήταν η τρίτη κανάτα καφέ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης