Αποστολέας Θέμα: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..  (Αναγνώστηκε 128663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #320 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 12:06:40 πμ »
Παράθεση από: andrey_ στις Σήμερα στις 12:21:34 πμ
...
 
>http://www.zeno-watch.ch/en/collection/retro/magellano/6069DD-e2.html
 
για ριξε μια ματια 42,5 case,eta μηχανη



δε μου αρεσει με τιποτα το στυλ ρε συ Δημητρη, εχει ομως κι η zeno bauhaus με το οποιο θα συμβιβαζομουν και ειναι και 40αρι: http://www.zeno-watch.ch/en/collection/retro/bauhaus/3644-i3.html

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #321 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 12:32:59 πμ »
ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

1) Steinhart





2) Squale 1521



3) Zeno Big Day



4) junghans meister automatic/hand wind 



5)

6)

7)
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 09:59:46 πμ »
Συγγνώμη που δεν παρακολούθησα το θέμα, αλλά όλο το Σαβ/κο και χθες έτρεχα εξαιτίας ενός οικογενειακού προβλήματος.
Η άποψή μου είναι ότι δυστυχώς οι εποχές δεν βοηθούν για την υλοποίηση ενός project ρολογιού των 500 ευρώ. Πολύ φοβάμαι ότι το αυξημένο κόστος (για αυτούς τους καιρούς) σε συνδυασμό με  υπαναχωρήσεις που αναπόφευκτα θα γίνουν από κάποιους, επειδή δεν θα τους αρέσει το ρολόι που θα επιλεγεί, θα οδηγήσει σε μονοψήφιο αριθμό συμμετεχόντων.
Μακάρι να κάνω λάθος σε αυτό.
Πιστεύω ότι είναι λάθος να ξεκινάμε να συζητάμε για τις τροποποιήσεις που θέλουμε να γίνουν στο ρολόι. Προκειμένου να είναι άρτιο αισθητικά το αποτέλεσμα, είναι προτιμότερο να επιλέξουμε πρώτα το ρολόι και μετά, ανάλογα με το στυλ και το ύφος του να συζητήσουμε για logos, εγχαράξεις κλπ.
Για παράδειγμα, ένα dress με logo στο καντράν θα είναι γελοίο, σε ένα divers μπορεί να ταιριάζει.
Ας τεθούν οι υποψηφιότητες να διαλέξουμε το επικρατέστερο και το πιάνουμε από εκεί.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:16:34 μμ »

Παράθεση


ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ


1) Steinhart





2) Squale 1521



3) Zeno Big Day



4) junghans meister automatic/hand wind 






5)Steinhart Ocean Two Blue


Uploaded with ImageShack.us

6)Steinhart Triton


Uploaded with ImageShack.us

7)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 04:30:10 μμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:39:06 μμ »
ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

1) Steinhart



ή



ή



Uploaded with ImageShack.us

ή



Uploaded with ImageShack.us

2) Squale 1521



3) Zeno Big Day



4) junghans meister automatic/hand wind 



5)

6)

7)

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:19:26 μμ »
Αγαπητοι φιλοι-μελη,

Oπως ηδη δεσμευτηκα απεναντι σας και στο Φορουμ,
παραθετω αυτουσια την απαντηση της SQUALE σχετικα με το αιτημα μου για συνεργασια, με σκοπο τη δημιουργια project.


>Dear Mr. Aris,                                          5:22μμ Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2012

>we are ready to cooperate with you to customize the watches.
>We only have to warn you about some technical points in order to keep price
>reasonable.
>If we can use our dials and case just making a logo on the dial at 9H and
>engraving the case back with a logo of your choice around our logo;
>Prices are almost the same.
>If you want special dials or bezel or case back the price start rising.
>The more we change the more price grows.
>From our side we'd happy to cooperate with you and we hope you allow us to
>open a little space in Hellenic market!

>Best regards
>Andrea Maggi

>Squale S.r.l.
>Via S. Maria Valle, 4
>20123 Milano (MI) Italy
>tel. 0039 02 86.38.87
>fax 0039 02 86.22.76
>www.squale.ch
>info@squale.ch


Εφοσον τελικα αναλαβει το project η παραπανω εταιρια οπως και για ο,τι αλλο χρειαστειτε, ειμαι παντα στη διαθεση σας!
Καλη επιτυχια στην οποια επιλογη σας...

Με φιλικους χαιρετισμους,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:38:20 μμ »
Αγαπητοι φιλοι-μελη,

Oπως ηδη δεσμευτηκα απεναντι σας και στο Φορουμ,
παραθετω αυτουσια την απαντηση της SQUALE σχετικα με το αιτημα μου για συνεργασια, με σκοπο τη δημιουργια project.


>Dear Mr. Aris,                                          5:22μμ Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2012

>we are ready to cooperate with you to customize the watches.
>We only have to warn you about some technical points in order to keep price
>reasonable.
>If we can use our dials and case just making a logo on the dial at 9H and
>engraving the case back with a logo of your choice around our logo;
>Prices are almost the same.
>If you want special dials or bezel or case back the price start rising.
>The more we change the more price grows.
>From our side we'd happy to cooperate with you and we hope you allow us to
>open a little space in Hellenic market!

>Best regards
>Andrea Maggi

>Squale S.r.l.
>Via S. Maria Valle, 4
>20123 Milano (MI) Italy
>tel. 0039 02 86.38.87
>fax 0039 02 86.22.76
>www.squale.ch
>info@squale.ch


Εφοσον τελικα αναλαβει το project η παραπανω εταιρια οπως και για ο,τι αλλο χρειαστειτε, ειμαι παντα στη διαθεση σας!
Καλη επιτυχια στην οποια επιλογη σας...

Με φιλικους χαιρετισμους,
Watch-Collector



μπραβο Αρη  :2thumbs:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:59:01 μμ »
Παραθέτω κι εγώ με την σειρά μου την απάντηση του Victor (zenitar) που πριν λίγο έλαβα:

Hello Konstantinos  !
 Thank You for Your interest to these watches any more.
 I mus to inform what factory in current time not makes 1967 watches at all. All what in factory`s stock bouhgt by min dealers . I bought a lot of it too.
 So , to tell about special order to factory is not posible now to these watch`s serie.
( Usually factory start order for making changes  in watch es begins from 100 pc . )

So, what we can talk about is what I can supply  ctandart 16 pc with mineral glass ( i know this problem about)  to You .
I htink you understand what is not  easy to send 16 pc watches in a one parcel to EC .. All mut me sent  with separated parcels.
 Minimum price can be get with bank wire transfer  in Euro .  If You have interest please lewt me know and we wuill talk about .

 Best regards,Victor

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:29:43 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Άρη.
Με λίγα λόγια μας προσγείωσε στην πραγματικότητα η Squale,όπως ήταν αναμενόμενο.
Ήθελα να το αναφέρω τις προάλλες άλλά προτίμησα να περιμένω πρώτα την απάντηση της εταιρείας για να μη θεωρηθώ εγώ ο κακομοίρης και ο παράξενος της υπόθεσης.
Επομένως,εκτός απο κακόγουστο μάθαμε ότι είναι και δαπανηρό το να θέλεις να γράψεις την ιστορία της ζωής σου πάνω στο dial,στην κάσα,στο καπάκι κ.τ.λ. Ένα logo του forum κι έξω απο την πόρτα.
Να πω ότι λυπήθηκα;Θα ήταν ψέμματα.

Στα του Amphibia τώρα.....
Κωστή,απ'ότι κατάλαβα ο φίλος σου εκτός απο το να μας προμηθεύσει τα ρολόγια,δεν είναι σε θέση να κάνει κάτι παραπάνω.Σωστά;
Οπότε το συζητάμε κι ανάλογα κινούμαστε,έτσι;

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:41:04 μμ »
δεν νομιζω οτι η απαντηση της Squale ηταν ''κακη'' ή αναμενωμενη.
απαντησαν σωστα ευγενικα κ επαγγελματικα.
σου λενε αν θελεις τα απλα ενα logo στο 9h κ στο καπακι δεν αλλαζει πολυ η τιμη (νομιζω κ στο Zeno project αυτο εγινε).
τωρα αν θελετε μας λεει ''παπαδες'' να γραφει επανω κ πισω το ρολοι πρεπει να πληρωσετε παραπανω.
λογικο μου φαινεται.
απο εκει κ περα βεβαια εμεις αποφασιζουμε.  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:46:05 μμ »
Στα του Amphibia τώρα.....
Κωστή,απ'ότι κατάλαβα ο φίλος σου εκτός απο το να μας προμηθεύσει τα ρολόγια,δεν είναι σε θέση να κάνει κάτι παραπάνω.Σωστά;
Οπότε το συζητάμε κι ανάλογα κινούμαστε,έτσι;

Ακριβώς έτσι Δημήτρη.
Ότι προσθήκες θα πρέπει να τις κάνουμε μόνοι μας.
Αλλά κάτσε να δούμε και την τιμή...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:52:52 μμ »
Επίσης όπως ήταν αναμενόμενο λέει ότι θα πρέπει να στείλει τα δέματα ένα-ένα (για να αποφύγουμε το τελωνείο-στέλνει από Ρωσία). Αυτό σημαίνει ότι το κάθε ρολόι έχει καπέλο 15 δολλάρια. Αυτά είναι σίγουρο ότι θα τα κόψει όπως έχει κάνει και στο παρελθόν. Αν δεν κόψει όμως ικανοποιητικά και από την τιμή θα έλεγα να μην κάνουμε την παραγγελία. Δεν θα του κάνουμε και μικρό λογαριασμό. Πουλάει πολλά κομμάτια παγκοσμίως γιατί είναι γνωστός αλλά συνήθως τα φτηνά vostok. Tα λεφτά που θα του στείλουμε για 15 περίπου κομμάτια είναι δυνατό νούμερο για Ρωσία.
Αλλά να μην προδικάζω, το πολύ αύριο θα έχει απαντήσει.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:00:15 μμ »
δεν νομιζω οτι η απαντηση της Squale ηταν ''κακη'' ή αναμενωμενη.
Γιατί,είπα εγώ ότι ήταν κακή και αναμενόμενη;Κάθε άλλο μάλιστα.....
Καλή και αναμενόμενη ήταν γιατί αν μας έλεγαν ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς επιπλέον κόστος,είμαι σίγουρος ότι θα φτιάχναμε το ρολόϊ "λατέρνα".

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:03:47 μμ »
Γιατί,είπα εγώ ότι ήταν κακή και αναμενόμενη;Κάθε άλλο μάλιστα.....
Καλή και αναμενόμενη ήταν γιατί αν μας έλεγαν ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς επιπλέον κόστος,είμαι σίγουρος ότι θα φτιάχναμε το ρολόϊ "λατέρνα".

 :lol: :lol: :lol: :lol:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:07:55 μμ »
>We only have to warn you about some technical points in order to keep price
>reasonable.
>If we can use our dials and case just making a logo on the dial at 9H and
>engraving the case back with a logo of your choice around our logo;
>Prices are almost the same.

Φιλε Δημητρη,

Καθε αλλο! Εδειξε οτι ανταποκρινεται και πως ειναι θετικος ακομη και σε επιπλεον τροποποιησεις ή παρεμβασεις στη βασικη εκδοση, εφοσον επιθυμουμε , με το αναλογο κοστος φυσικα.
Απαντησε ακριβως στο mail που του εστειλα. Το αιτημα μου αφορουσε επεμβασεις στο βασικο μοντελο προκειμενου να μην αυξηθει το κοστος, οποτε αφησε να εννοηθει οτι κατι τετοιο, δηλαδη εκτυπωση στο υπαρχον καντραν και επιπλεον εγχαραξεις στο ιδιο καπακι δε θα αυξησουν το κοστος (τουλαχιστον σημαντικα).
Η εντυπωση που αποκομισα ειναι πως δειχνει διαπραγματευσιμος και με διαθεση συνεργασιας.

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος antonio-titanium

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:22:14 μμ »
Μια πρόταση προς τουσ διαχειριστές μήπως θα ήταν καλλίτερα να δημιουργηθούν δύο νέα θέματα (ή έστω ένα)ένα για νέο 3 project forum watch και ένα για αυτούς που ενδιαφέρονται για ομαδική του  vostock 1967 έτσι ώστε να ξεκαθαρίσει ευκολότερα αν υπάρχουν συμμετοχές για το καθένα από τα δυο θέματα. Επίσης συζητάμε σε ένα νήμα laco projectπου τελικά δεν έγινε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 08:20:57 μμ από antonio-titanium »

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:55:29 μμ »
Φιλε Δημητρη,

Καθε αλλο! Εδειξε οτι ανταποκρινεται και πως ειναι θετικος ακομη και σε επιπλεον τροποποιησεις ή παρεμβασεις στη βασικη εκδοση, εφοσον επιθυμουμε , με το αναλογο κοστος φυσικα.
Απαντησε ακριβως στο mail που του εστειλα. Το αιτημα μου αφορουσε επεμβασεις στο βασικο μοντελο προκειμενου να μην αυξηθει το κοστος, οποτε αφησε να εννοηθει οτι κατι τετοιο, δηλαδη εκτυπωση στο υπαρχον καντραν και επιπλεον εγχαραξεις στο ιδιο καπακι δε θα αυξησουν το κοστος (τουλαχιστον σημαντικα).
Η εντυπωση που αποκομισα ειναι πως δειχνει διαπραγματευσιμος και με διαθεση συνεργασιας.

Φιλικα,
Αρης
Συμφωνούμε απόλυτα φίλε Άρη.Δεν είπα κάτι το αντίθετο εγώ.
Ίσα ίσα που η απάντησή του ήταν άμεση και ξεκάθαρη,πράγμα που δείχνει άνθρωπο σοβαρό στον οποίο μπορείς να βασιστείς.
Δεν ξέρω μήπως παρεξηγήθηκε κάτι απ'αυτά που έγραψα.
Όταν είπα πως η απάντησή του ήταν αναμενόμενη,εννοούσα ότι μας απάντησε το αυτονόητο.Ότι δηλαδή άν επιθυμούμε ένα ρολόϊ απο την αρχή,με άλλο bezel,άλλο καπάκι,άλλο dial και όχι μια απλή εγχάραξη στο ήδη υπάρχον,θα μας κοστίσει παραπάνω.Αυτό είναι όλο.
Δεν το επεσήμανα για κακό.Κάθε άλλο...................

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:06:26 μμ »
Μια πρόταση προς τουσ διαχειριστές μήπως θα ήταν καλλίτερα να δημιουργηθούν δύο νέα θέματα (ή έστω ένα)ένα για νέο 3 project forum watch και ένα για αυτούς που ενδιαφέρονται για ομαδική του  vostock 1967 έτσι ώστε να ξεκαθαρίσει ευκολότερα αν υπάρχουν συμμετοχές για το καθένα από τα δυο θέματα.

Προς Θεου, δε χρειαζεται αδεια για να ανοιξετε ενα νεο θεμα με τις αναλογες εισηγησεις-προτασεις σας!...

Οπως ηδη ανεφερα παραπανω:

1. Περαν των οποιων επαφων με την εταιρια που εσεις θα επιλεξετε και εφοσον το επιθυμειτε, δεν εχω στη διαθεση μου τον απαραιτητο χρονο για να 'τρεξω' ενα ολοκληρο project ή μια ομαδικη αγορα οπως θα επιθυμουσα ή θα εκρινα σωστα. Καταληξτε σε αυτο που θελετε και ειμαι στη διαθεση σας! 

2. Εαν τελικα επιθυμια σας ειναι να γινει 'project Φορουμ' (δηλαδη χρησιμοποιηθει το λογοτυπο του φορεα), θα πρεπει να ενημερωθει και ο διαχειριστης (κατι που μπορει να γινει ανα πασα στιγμη απο εμενα ή καποιον αλλον εποπτη-συντονιστη), ο οποιος ειμαι πεπεισμενος πως δε θα εχει καμια αντιρρηση στη βουληση σας για την πραγματωση του!

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:10:29 μμ »
Συμφωνούμε απόλυτα φίλε Άρη.Δεν είπα κάτι το αντίθετο εγώ.
Ίσα ίσα που η απάντησή του ήταν άμεση και ξεκάθαρη,πράγμα που δείχνει άνθρωπο σοβαρό στον οποίο μπορείς να βασιστείς.
Δεν ξέρω μήπως παρεξηγήθηκε κάτι απ'αυτά που έγραψα.
Όταν είπα πως η απάντησή του ήταν αναμενόμενη,εννοούσα ότι μας απάντησε το αυτονόητο.Ότι δηλαδή άν επιθυμούμε ένα ρολόϊ απο την αρχή,με άλλο bezel,άλλο καπάκι,άλλο dial και όχι μια απλή εγχάραξη στο ήδη υπάρχον,θα μας κοστίσει παραπάνω.Αυτό είναι όλο.
Δεν το επεσήμανα για κακό.Κάθε άλλο...................

  :)

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».