Αποστολέας Θέμα: winders  (Αναγνώστηκε 81296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 11:36:10 πμ »
εγω ανηκω στην αντιθετη σχολη, ειμαι υπερ της χρησης και θα προσπαθησω να τεκμηριωσω την αποψη μου , ευχομαι να σε βοηθησω να ξεδιαλυνεις το θεμα:
 Καταρχην πιστευω οτι καθε υποψηφιος αγοραστης winder πρεπει να θεσει ορισμενα βασικα ερωτηματα στον εαυτο του και αυτα ειναι:
α) εχω ενα quartz ρολοι, χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
β)εχω ΕΝΑ αυτοματο ρολοι το οποιο δε βγαζω ποτε η σχεδον ποτε απο τον αρπο μου,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
γ)εχω ΕΝΑ αυτοματο ρολοι που το φοραω ελαχιστα,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
δ) εχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ αυτοματα ρολογια που τα φοραω εκ περιστροπης,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ, υπο την εννοια οτι ο winder βοηθα στην καλυτερη συντηρηση και ιδανικη λειτουργία του ρολογιου, οχι οτι ειναι αναγκαστικα απαραιτητος. Δε λεμε δηλαδη οτι ενα ρολοι χωρις winder θα χαλασει αλλα απλως οτι θα διατηρειται σε καλυτερη φορμα και με απαλλασει απο κουραστικο εργο.Πιο συγκεκριμενα:
- δε χρειαζεται να ρυθμιζω καθε  φορα τα ρολογια μου πριν τα φορεσω
- συμφωνα με τη γνωμη πολλων ειδικων, τα ρολογια που μενουν για καιρο αφορετα χανουν γρηγοροτερα και ευκολοτερα αρα χρειαζονται σερβις συχνοτερα
- φθειρεται η κορωνα (η βιδωτη) με τη συνεχη και καθημερινη χρηση ενω με τον winder oxi
ε) εχω ενα πολυ ακριβο ρολοι ή πολυ πολυπλοκο ρολοι,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ
στ) ειμαι συλλεκτης ρολογιων,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα ΝΑΙ
ελπιζω να σε βοηθησα να ξεδιαλυνεις  το θεμα. Αν μπορεις να υποστεις τη δαπανη ενος ΚΑΛΟΥ  winder στο συνιστω ανεπιφυλακτα. Ενας κακος winder θα φθειρει ανεπανορθωτα το ρολοι οποτε ειναι προτιμοτερο να μην αγορασεις καθολου
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:19:01 μμ »
ε) εχω ενα πολυ πολυπλοκο ρολοι,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ .
θα κρατησω αυτο redfoot οπυ ναι ετσι ειναι ,διοτι απλα ειναι χρονοβορα η ρυθμιση,στα αλλα οχι

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 03:15:43 μμ »
με ποια δλδ δε συμφωνεις; με τους συλλεκτες ; με τη φθορα της βιδωτης κορωνας; με την αναγκη για καθημερινη ρυθμιση; βοηθησε με να καταλαβω
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 03:18:10 μμ »
οπως εχω αναφερει,συμφωνω με την χρηση τους σε πολυπλοκα ρολογια ,οπως φασης σεληνης γιατι ειναι χρονοβορα η ρυθμιση τους

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:04:31 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
εγω ανηκω στην αντιθετη σχολη, ειμαι υπερ της χρησης και θα προσπαθησω να τεκμηριωσω την αποψη μου , ευχομαι να σε βοηθησω να ξεδιαλυνεις το θεμα:
 Καταρχην πιστευω οτι καθε υποψηφιος αγοραστης winder πρεπει να θεσει ορισμενα βασικα ερωτηματα στον εαυτο του και αυτα ειναι:
α) εχω ενα quartz ρολοι, χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
β)εχω ΕΝΑ αυτοματο ρολοι το οποιο δε βγαζω ποτε η σχεδον ποτε απο τον αρπο μου,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
γ)εχω ΕΝΑ αυτοματο ρολοι που το φοραω ελαχιστα,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
δ) εχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ αυτοματα ρολογια που τα φοραω εκ περιστροπης,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ, υπο την εννοια οτι ο winder βοηθα στην καλυτερη συντηρηση και ιδανικη λειτουργία του ρολογιου, οχι οτι ειναι αναγκαστικα απαραιτητος. Δε λεμε δηλαδη οτι ενα ρολοι χωρις winder θα χαλασει αλλα απλως οτι θα διατηρειται σε καλυτερη φορμα και με απαλλασει απο κουραστικο εργο.Πιο συγκεκριμενα:
- δε χρειαζεται να ρυθμιζω καθε  φορα τα ρολογια μου πριν τα φορεσω
- συμφωνα με τη γνωμη πολλων ειδικων, τα ρολογια που μενουν για καιρο αφορετα χανουν γρηγοροτερα και ευκολοτερα αρα χρειαζονται σερβις συχνοτερα
- φθειρεται η κορωνα (η βιδωτη) με τη συνεχη και καθημερινη χρηση ενω με τον winder oxi
ε) εχω ενα πολυ ακριβο ρολοι ή πολυ πολυπλοκο ρολοι,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ
στ) ειμαι συλλεκτης ρολογιων,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα ΝΑΙ
ελπιζω να σε βοηθησα να ξεδιαλυνεις  το θεμα. Αν μπορεις να υποστεις τη δαπανη ενος ΚΑΛΟΥ  winder στο συνιστω ανεπιφυλακτα. Ενας κακος winder θα φθειρει ανεπανορθωτα το ρολοι οποτε ειναι προτιμοτερο να μην αγορασεις καθολου


Συγχαρητήρια! Πάρα πολύ καλή ανάλυση του θέματος από μεριάς σου.
Eπίσης να προσθέσω και άλλο ένα:

έχω ένα αυτόματο ρολόι που δεν φοράω πολύ συχνά αλλά ούτε σπάνια. Πχ έχει power reserve 42 ώρες και το φοράω κάθε 2-3 μέρες. Mάλλον και εκεί χρειάζεται το winder...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:18:00 μμ »
δε νομιζω,αλλο η ενδειξη αυτονομιας  :yawinkle:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 05:43:57 μμ »
Παράθεση από: "MHTΣ"
Παράθεση από: "redfoot"
εγω ανηκω στην αντιθετη σχολη, ειμαι υπερ της χρησης και θα προσπαθησω να τεκμηριωσω την αποψη μου , ευχομαι να σε βοηθησω να ξεδιαλυνεις το θεμα:
 Καταρχην πιστευω οτι καθε υποψηφιος αγοραστης winder πρεπει να θεσει ορισμενα βασικα ερωτηματα στον εαυτο του και αυτα ειναι:
α) εχω ενα quartz ρολοι, χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
β)εχω ΕΝΑ αυτοματο ρολοι το οποιο δε βγαζω ποτε η σχεδον ποτε απο τον αρπο μου,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
γ)εχω ΕΝΑ αυτοματο ρολοι που το φοραω ελαχιστα,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα οχι
δ) εχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ αυτοματα ρολογια που τα φοραω εκ περιστροπης,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ, υπο την εννοια οτι ο winder βοηθα στην καλυτερη συντηρηση και ιδανικη λειτουργία του ρολογιου, οχι οτι ειναι αναγκαστικα απαραιτητος. Δε λεμε δηλαδη οτι ενα ρολοι χωρις winder θα χαλασει αλλα απλως οτι θα διατηρειται σε καλυτερη φορμα και με απαλλασει απο κουραστικο εργο.Πιο συγκεκριμενα:
- δε χρειαζεται να ρυθμιζω καθε  φορα τα ρολογια μου πριν τα φορεσω
- συμφωνα με τη γνωμη πολλων ειδικων, τα ρολογια που μενουν για καιρο αφορετα χανουν γρηγοροτερα και ευκολοτερα αρα χρειαζονται σερβις συχνοτερα
- φθειρεται η κορωνα (η βιδωτη) με τη συνεχη και καθημερινη χρηση ενω με τον winder oxi
ε) εχω ενα πολυ ακριβο ρολοι ή πολυ πολυπλοκο ρολοι,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι ΝΑΙ
στ) ειμαι συλλεκτης ρολογιων,χρειαζομαι winder? η απαντηση ειναι φυσικα ΝΑΙ
ελπιζω να σε βοηθησα να ξεδιαλυνεις  το θεμα. Αν μπορεις να υποστεις τη δαπανη ενος ΚΑΛΟΥ  winder στο συνιστω ανεπιφυλακτα. Ενας κακος winder θα φθειρει ανεπανορθωτα το ρολοι οποτε ειναι προτιμοτερο να μην αγορασεις καθολου


Συγχαρητήρια! Πάρα πολύ καλή ανάλυση του θέματος από μεριάς σου.
Eπίσης να προσθέσω και άλλο ένα:

έχω ένα αυτόματο ρολόι που δεν φοράω πολύ συχνά αλλά ούτε σπάνια. Πχ έχει power reserve 42 ώρες και το φοράω κάθε 2-3 μέρες. Mάλλον και εκεί χρειάζεται το winder...


σε ευχαριστω!
αν συνηθως το ξαναφορας πριν εκπνευσει το αποθεμα ενεργειας ή αν το φορας τοσο σπανια ωστε να μη χρειαζεται συχνο κουρδισμα δεν το χρειαζεσαι. Αν το αφηνεις συχνα ακουρδιστο , εχει σχετικα μεγαλη αξια ή ειναι πολυπλοκο ή εχει βιδωτη κορωνα κλπ η χρηση winder εχει αξια, και σε μερικες περιπτωσεις οχι απλα βοηθα αλλα επιβαλλεται.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 03:05:06 πμ »
Χαιρετω τα μελη και απο αυτο το τοπικ!!!
Αποφασισα να σας πω και εγω την γνωμη μου στο θεμα winders. Επειδη εχω 5 αυτοματα ρολογια απο τα οποια τα 3 θελω να φορω πιο τακτικα βαριομουνα να τα κουναω πριν τα φορεσω και να ρυθμιζω την ημερομηνια καθε φορα που ειχα καποιο ακινητοποιιμενο για πολυ καιρο, ετσι ξεκινησα μια Mini ερευνα για winder σε ολα σχεδον τα καταστηματα που τα πουλουν στην Αθηνα.
Ηθελα να εχει 2 θεσεις, 2 ανεξαρτητους μηχανισμους(οχι Κινεζικους βεβαια), και επιλογη 3 προγραμματων(δεξιοστροφα, αριστεροστροφα, εναλλαξ).
Εψαξα και στο ιντερνετ για τις φιρμες που φτιαχνουν winders.
Τελικα κατεληξα στην Rapport η οποια ειχε ενα φανταστικο μοντελο με γυαλι στο πλαι και στο πανω μερος για να βλεπεις τα ρολογια, μεσα επενδυση απο γκρι βελουδο, μαξιλαρακια απο δερμα και νικελωμενα πλαισια χηρισμου. Το αγορασα απο τον ΠΡΙΝΤΕΖΗ στην Γλυφαδα και περιμενα 3 μηνες να ερθει αλλα αξιζε τον κοπο. Η Rapport ειναι μια εταιρεια που ειδικευεται σε winders απο το 1898 και οσοι απο εσας πηγατε στο Athens Fair ειχε περιπτερο και μπορουσατε να τα δειτε live μου φαινεται πως κανανε και καλυτερες τιμες αν το παραγγελνατε απο εκει.
Φιλικη συμβουλη μην αγορασετε κουτι 2 θεσεων με εναν μηχανισμο γιατι θα κουραζεται ασκοπα και γιατι δεν κουρδιζονται ολα τα ρολογια με την ιδια κατευθυνση οπως επισης δεν εμπιστευομαι κουτια με ηλεκτρονικα χειριστηρια ασε που δεν ειναι κομψα ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2009, 01:25:32 μμ από Dean »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 09:34:21 μμ »
Χαιρετω τα μελη και απο αυτο το τοπικ!!!
Αποφασισα να σας πω και εγω την γνωμη μου στο θεμα winders. Επειδη εχω 5 αυτοματα ρολογια απο τα οποια τα 3 θελω να φορω πιο τακτικα βαριομουνα να τα κουναω πριν τα φορεσω και να ρυθμιζω την ημερομηνια καθε φορα που ειχα καποιο ακινητοποιιμενο για πολυ καιρο, ετσι ξεκινησα μια Mini ερευνα για winder σε ολα σχεδον τα καταστηματα που τα πουλουν στην Αθηνα.
Ηθελα να εχει 2 θεσεις, 2 ανεξαρτητους μηχανισμους(οχι Κινεζικους βεβαια), και επιλογη 3 προγραμματων(δεξιοστροφα, αριστεροστροφα, εναλλαξ).
Εψαξα και στο ιντερνετ για τις φιρμες που φτιαχνουν winders.
Τελικα κατεληξα στην Rapport η οποια ειχε ενα φανταστικο μοντελο με γυαλι στο πλαι και στο πανω μερος για να βλεπεις τα ρολογια, μεσα επενδυση απο γκρι βελουδο, μαξιλαρακια απο δερμα και νικελωμενα πλαισια χηρισμου. Το αγορασα απο τον ΠΡΙΝΤΕΖΗ στην Γλυφαδα και περιμενα 3 μηνες να ερθει αλλα αξιζε τον κοπο. Η Rapport ειναι μια εταιρεια που ειδικευεται σε winders απο το 1898 και οσοι απο εσας πηγατε στο Athens Fair ειχε περιπτερο και μπορουσατε να τα δειτε live μου φαινεται πως κανανε και καλυτερες τιμες αν το παραγγελνατε απο εκει.
Φιλικη συμβουλη μην αγορασετε κουτι 2 θεσεων με εναν μηχανισμο γιατι θα κουραζεται ασκοπα και γιατι δεν κουρδιζονται ολα τα ρολογια με την ιδια κατευθυνση οπως επισης δεν εμπιστευομαι κουτια με ηλεκτρονικα χειριστηρια ασε που δεν ειναι κομψα ;D
Ενδιαφέροντα όλα αυτά φίλε Dean !
Κάποιο link, τιμές ?!?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:52:53 μμ »
Φιλε stefMac δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να δωσω τιμες απο τον administrator αν θες στειλε μου pm να σου πω τιμες που βρηκα στην αγορα γενικα και ποσο το αγορασα εγω το δικο μου καθως και λεπτομερειες για το πως μοιαζει το κουτι.Επισυναπτω φωτογραφιες του κουτιου. Το κουτι εχει κρυσταλλο και στο πανω μερος και στο πλαι οπως βλεπετε. ;D ;D ;D

http://img401.imageshack.us/my.php?image=dscf5988ts1.jpg

http://img523.imageshack.us/my.php?image=dscf5993gm1.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 06:01:22 μμ από Dean »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:58:02 μμ »
Φιλε stefMac δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να δωσω τιμες απο τον administrator αν θες στειλε μου pm να σου πω τιμες που βρηκα στην αγορα γενικα και ποσο το αγορασα εγω το δικο μου καθως και λεπτομερειες για το πως μοιαζει το κουτι.Επισυναπτω φωτογραφιες του κουτιου. Το κουτι εχει κρυσταλλο και στο πανω μερος και στο πλαι οπως βλεπετε. ;D ;D ;D

http://img401.imageshack.us/my.php?image=dscf5988ts1.jpg

http://img523.imageshack.us/my.php?image=dscf5993gm1.jpg

Σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες ...
... Τιμές δεν θέλω, τώρα που τα είδα, τις κατάλαβα . ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 12:53:39 πμ »
Χαιρεται κι απο εμενα.Επειδη εχω κοντα στα δεκα αυτοματα ρολογια αποφασισα να παρω ενα winder.Οταν πηγα και ρωτησα τις τιμες λυποθυμησα.Ετσι κατεφυγα στο ebay απ'οπου πηρα ενα με δυο μηχανισμους και τεσσερις θεσεις.
Το εχω περιπου τεσσερις μηνες και δεν μου εχει δημηουργησει κανενα προβλημα ουτε θορυβου αλλα ουτε και στα ρολογια.Αντιθετως με εχει βολεψει πολυ.Εχει δυο προγραμματα,τζαμι απο επανω και βαμενο ξυλο εξωτερικα πολυ ομορφο .Η τιμη του μαζι με τα μεταφορικα ηταν,αν θυμαμαι καλα μεταξυ 250 και280 ευρω.
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:36:15 πμ »
Κάποιο link ?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:39:01 πμ »
Αν στο ebay γραψεις "winder boxes" βγαζει πολυ πραγμα....Το δικο μου ειναι αυτο αλλα το πηρα απο Αμερικη.Μαλλον ομως Κινεζικο ειναι.


http://cgi.ebay.com/Solid-Oakwood-Auto-Winder-Winding-Box-for-Chronograph_W0QQitemZ220343966707QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item220343966707&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A2%7C294%3A50
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

director

  • Επισκέπτης
Απ: winders
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 01:30:14 πμ »
Εγω τελικα παρ ολο που εξονυχιστικα διαβασα ολα τα σχετικα γραφομενα,δεν εχω καταληξει ακομη αν ωφελει η βλaπτει ενα winder.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 02:13:33 πμ »
Εγω τελικα παρ ολο που εξονυχιστικα διαβασα ολα τα σχετικα γραφομενα,δεν εχω καταληξει ακομη αν ωφελει η βλaπτει ενα winder.
εξαρταται το ρολοι!complications ναι ,απλα ρολογια ειναι περιττο μαλλον

director

  • Επισκέπτης
Απ: winders
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 02:20:39 πμ »
εξαρταται το ρολοι!complications ναι ,απλα ρολογια ειναι περιττο μαλλον

ευχαριστω george,complication θα μπορουσε να θεωρηθει κι ενα ρολοι που εχει και ημερα?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 02:43:27 πμ »
ναι ,αλλα αναφερομεστε βασικα σε κατι πιο πολυπλοκο  π.χ φασεις σεληνης,το οποιο εαν σταματησει θελει ρυθμιση που απαιτει καποιο χρονο

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 03:27:09 πμ »
Εγω γενικα πιστευω οτι ενα winder συμφερει στη περιπτωση που εχεις πανω απο ενα αυτοματο ρολοι. Προσωπικα βαριεμαι να ρυθμιζω την ωρα καθε φορα που θελω να φορεσω καποιο απο τα ρολογια μου, επισης τα καλα winders εχουν ειδικο συστημα περιστροφων και σταματανε δηλαδη δεν γυρνανε ασκοπα οποτε δεν ταλαιπωρουν τους μηχανισμους των ρολογιων. Αλλωστε απο μονα τους τα ρολογια δεν υπερφορτιζονται.
Και για τον φιλο με το winder που αγορασε μεσω ebay ευχομαι καλοριζικο ειναι οντως πολυ ωραιο ειδικα με το τζαμι επανω.
Η τιμη του ειναι πολυ δελεαστικη για 2 λογους
Πρωτον γιατι με 2 μηχανισμους κινει 4 ρολογια και δευτερον γιατι ειναι πιθανοτατα κινεζικης κατασκευης μηχανισμοι.
Αυτο δεν το λεω με καμια κακια απλα εγω προτιμησα να αγορασω το δικο μου σε πολυ υψηλοτερο κοστος γιατι ειχε δυο διαφορετικους μηχανισμους Αγγλικης κατασκευης καθως και 3 διαφορετικα προγραμματα κουρδισματος τα οποια και αναφερω παραπανω.
Επισης να πω στον φιλο μας οτι ουτε το δικο μου εκανε θορυβο στην αρχη αλλα τωρα πλεον μετα απο 6 μηνες συνεχους χρησης αν υπαρχει απολυτη ησυχια στο σαλονι το ακους. Οχι ομως σε ενοχλητικο βαθμο.
Παντα φιλικα και καλοπροαιρετα.