Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;  (Αναγνώστηκε 37881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:08:28 πμ »
Ο κ. Στήκας λεει ΓΙΑΠ ''ΩΜΕ'' ΖΟΣ.. όχι ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ.. παιρνω  το ΩΜΕ και τι μας βγάζει omega ..... τώρα ποιο από τα omega...xmmm ίσως το ploprof... για το ιδιαίτερο σχημα της κάσας αλλά για ότι προκαλεί μια νοσταλγία για τα παλιά ρολόγια..


Φιλικά,

Αντώνης
Μπραβο αντουαν..γιαυτο το ρολοι που εβαλα εγω θα επρεπε να γραφει ο για-πιγετ-εζος....... :-\ :-\ :-\ :-\
 μαλλον το απλο το seamster που διαφημιζει ο klooney
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:13:30 πμ »
Ο κ. Στήκας λεει ΓΙΑΠ ''ΩΜΕ'' ΖΟΣ.. όχι ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ.. παιρνω  το ΩΜΕ και τι μας βγάζει omega ..... τώρα ποιο από τα omega...xmmm ίσως το ploprof... για το ιδιαίτερο σχημα της κάσας αλλά για ότι προκαλεί μια νοσταλγία για τα παλιά ρολόγια..


Φιλικά,

Αντώνης
Φίλε Αντώνη ναι όντος μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες,
αλλά πάλι αν δεις ότι στο πληκτρολόγιο το ''Ν'' και το ''Μ'' είναι ακριβός δίπλα ...
Οπότε παίζει να είναι και ο "δαίμων του τυπογραφείου" ...  ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:16:11 πμ »
Λες ο δαιμων να έβαλε το χεράκι του Στέφανε??!! πιστεύω ότι είναι λογοπαίγνιο του φίλτατου κ. Στήκα! Ισως να ήθελε να μας δώσει ένα κλειδάκι για το που να ψάξουμε!

Φιλικά,

Αντώνης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:16:44 πμ »
Μπραβο αντουαν..γιαυτο το ρολοι που εβαλα εγω θα επρεπε να γραφει ο για-πιγετ-εζος....... :-\ :-\ :-\ :-\
 μαλλον το απλο το seamster που διαφημιζει ο klooney
αυτο δεν ειναι seamaster αλλα ειναι  de ville και μαλιστα το  hour vision ,αλλα ειναι στην αγορα εδω και καιρο οποτε σιγουρα ο Κωστης θα το εχει δει και το απλο και το perpetual, εκτος και αν μιλαμε για το center tourbillon το οποιο ομως τι αλλαγες να φερει  :-\

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:21:57 πμ »
Θα πω ananta!!!

Η Seiko λέει οτι το εμπνεύστηκε από τα Katana, οπότε αν είναι έτσι, νομίζω οτι θα έχει άψογο φινίρισμα, και υψηλή ποιότητα κατασκευής.  Τώρα για το ποιο απ'ολα θα είναι...ο Κωστής νομίζω δεν έχει τοποθετηθεί περι spring drive, οπότε νομίζω οτι θα είναι ο αυτόματος χρονογράφος. Τιμολογιακά, είναι πιο ψηλά και από τον αντίστοιχο Φοίνικα και υποθέτω οτι θα είναι όντως εντυπωσιακό κομμάτι. Δεν νομίζω οτι θα έκανε μια τυχαία είσοδο η Seiko στην Ευρώπη σε αυτό το ύψος τιμών ;)

Φιλικά Γιώργος

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:22:44 πμ »
αυτο δεν ειναι seamaster αλλα ειναι  de ville και μαλιστα το  hour vision ,αλλα ειναι στην αγορα εδω και καιρο οποτε σιγουρα ο Κωστης θα το εχει δει και το απλο και το perpetual, εκτος και αν μιλαμε για το center tourbillon το οποιο ομως τι αλλαγες να φερει  :-\


αυτο ελεγα
http://www.omegawatches.com/index.php?id=281&details=1&ref=23153422106001&no_cache=1

αλλα μαλλον μαλακιες λεω.....δεν ειναι κατι που θα επηρεασει... το κουρασα...αποσυρομαι
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:25:43 πμ »
Θα πω ananta!!!

Η Seiko λέει οτι το εμπνεύστηκε από τα Katana, οπότε αν είναι έτσι, νομίζω οτι θα έχει άψογο φινίρισμα, και υψηλή ποιότητα κατασκευής.  Τώρα για το ποιο απ'ολα θα είναι...ο Κωστής νομίζω δεν έχει τοποθετηθεί περι spring drive, οπότε νομίζω οτι θα είναι ο αυτόματος χρονογράφος. Τιμολογιακά, είναι πιο ψηλά και από τον αντίστοιχο Φοίνικα και υποθέτω οτι θα είναι όντως εντυπωσιακό κομμάτι. Δεν νομίζω οτι θα έκανε μια τυχαία είσοδο η Seiko στην Ευρώπη σε αυτό το ύψος τιμών ;)

Φιλικά Γιώργος



Να συμπληρώσω οτι η δυναμική είσοδος της Seiko σε αυτή την κατηγορία τιμών, είναι κάτι που ταράζει τα νερά και πιθανόν να αλλάξει και κάποιες ισοοσροπίες.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:37:41 πμ »
και εγω θα πω Seiko Ananta!

σε αυτη την τιμη η ποιοτητα τους θα ειναι τοσο υψηλη οπως των GS  ;)
και επειδη πιστευω οτι στην ευρωπη γενικα δεν ειχαν την δυνατοτητα να δουν απο κοντα τετοια ποιοτητα απο την Seiko + του οτι ειναι αγαπητη εταιρια στον κοσμο θα πιασει ;)

Φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2009, 12:28:02 μμ »
Αγαπητέ Αντώνη, ήταν πράγματι ο "δαίμων", τα τρία ξενύχτια και τα δεκάδες ραντεβού, αλλά...

μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι....

Το ζητούμενο δεν είναι να το πω αμέσως, αλλά να σας αφήσω λίγο να "περιπλανηθείτε" στα νέα μοντέλα και να εκφράσετε απόψεις και τρόπο σκέψης που αντανακλούν τις πρώτες αντιδράσεις ενός κοινού που ενημερώνεται και έχει στοιχεία για να συγκρίνει.

Θα δίνω κάθε τόσο μια βοήθεια. Είμαστε στην θεματολογία περί Βασιλείας, οπότε δεν είναι από το Σαλόνι της Γενεύης.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Το "μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι" προέρχεται από ανέκδοτο που μπορείτε να  διαβάσετε εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,170.new.html#new
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2009, 12:34:06 μμ »
Τελικά ο δαίμων έβαλε το χεράκι του!!  :D η λέξη τοτε γιαπωνεζος παραπέμπει η σε γιαπωνεζικη εταιρεια η στο ότι είσουνα με την φωτογραφική μηχανή στο χέρι σαν γιαπωνέζος?!!  ;D
τι να πω...? προς το παρων δεν μου έρχετε κάτι άλλο στο μυαλό εκτός από seiko... άλλα ποιο seiko όμως??!!

Φιλικά,


Αντώνης

tibardos

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 30, 2009, 06:50:24 μμ »
μηπως ο φιλος ο κωστης εννοεί οτι ο γιαπωνεζος ειδε τους καινουργιους φτηνούς χρονογραφους της swatch group και καταλαβε οτι εφτασε η ωρα και για πολύ προσιτά και ποιοτικά ελβετικά ωρολόγια για όλους ????? ::)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:27:53 μμ »
μηπως ο φιλος ο κωστης εννοεί οτι ο γιαπωνεζος ειδε τους καινουργιους φτηνούς χρονογραφους της swatch group και καταλαβε οτι εφτασε η ωρα και για πολύ προσιτά και ποιοτικά ελβετικά ωρολόγια για όλους ????? ::)
:yes:

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:42:13 μμ »
Δεν γνωρίζω τι είδε ο Ιάπων, πρόσφατα όμως είδα σε βιτρίνα, (τα είχε βάλει πλάϊ- πλάϊ ούτε επίτηδες να το έκανε), ένα Tissot και ένα Swatch, με τον ίδιο ακριβώς quartz  Χρονογράφο, τα κασώματα βέβαια καμμία σχέση όπως και τιμή...
Σημεία των καιρών προφανώς η αλλοιώς εύκολοι καιροί για πρίγκιπες.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 31, 2009, 05:35:38 μμ »
  Περιμένουμε VIWOW την απάντηση , μην μας τσιτώνεις άλλο  ::) ::) ::)
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 31, 2009, 06:08:36 μμ »
Τι θέλει να πει ο ποιητής;
Ή μήπως κι εδώ η συνέχεια στα περίπτερα;  :D

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 31, 2009, 06:26:27 μμ »
Θα πω, τι έχω να πω. Απλά το ωραίο είναι να γράψουν κάποιοι την γνώμη τους ακόμη, να δούμε και πόσοι το βρήκαν (αν το βρουν ή το βρήκαν κάποιοι).

Στο άλλο θέμα που είπα οτι θα απαντήσω με 20 σελίδες στο περιοδικό μου, ήταν επειδή προκλήθηκα αρκετά από κάποιους για τους μηχανισμούς και η απάντηση είναι μεγάλη για να την γράψω στο φόρουμ. Από την άλλη θα πρέπει να γράψω τα θέματα του περιοδικού μου, έτσι δεν είναι; Δεν φαντάζομαι να θέλετε να με έχετε αποκλειστικό και εσείς;

Αν μου δείξετε έναν που σταμάτησε την δουλειά του για να γράφει μόνο στο φόρουμ....

Αν μετρήσεις τι έχω γράψει στο φόρουμ, έβγαζα 3 τεύχη. Τώρα όμως πλησιάζει η ώρα που πρέπει να αφοσιωθώ σε αυτό. Και ξέρεις Δημήτρη, όταν γράφω εδώ "ξεφουσκώνω" και μου φεύγει η όρεξη για γράψιμο. Λίγο που πήγα στην Βασιλεία μου ήρθε η όρεξη για το περιοδικό.

Το τόπικ αυτό το άνοιξα με πρόθεση να απαντήσω ανάλογα με την ροή της συμμετοχής των υπολοίπων. Αν τροφοδοτείται με ιδέες θα το αφήσω. Αν καταλάβω οτι όσοι ήταν να μιλήσουν, μίλησαν θα απαντήσω.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 31, 2009, 06:28:49 μμ »
Αν μετρήσεις τι έχω γράψει στο φόρουμ, έβγαζα 3 τεύχη.

εγω εγκυκλοπαιδια!!!! ;)

Στο άλλο θέμα που είπα οτι θα απαντήσω με 20 σελίδες στο περιοδικό μου, ήταν επειδή προκλήθηκα αρκετά από κάποιους για τους μηχανισμούς και η απάντηση είναι μεγάλη για να την γράψω στο φόρουμ

δεχομαι και μια περιληψη

Το τόπικ αυτό το άνοιξα με πρόθεση να απαντήσω ανάλογα με την ροή της συμμετοχής των υπολοίπων. Αν τροφοδοτείται με ιδέες θα το αφήσω. Αν καταλάβω οτι όσοι ήταν να μιλήσουν, μίλησαν θα απαντήσω.



θα σας προτεινω για την θεση στο μαντειο των δελφων που χηρεψε :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:31:28 μμ »
καλο θα ηταν να πειτε και στο φορουμ Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ; που σας εκανε τετοια εντυπωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 07:52:14 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:54:13 μμ »
Στο φόρουμ θα το πω...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:15:43 μμ »
Ποιό ρολόι φαντάζεστε οτι με εντυπωσίασε, με εξέπληξε, με ενθουσίασε ποιό πολύ, θα ήθελα να φορέσω και βέβαια πιστεύω οτι θα παίξει έντονο ρόλο στην εξέλιξη του χώρου;

Περιμένω τις απαντήσεις σας


διαβασα εκ νεου το αρχικο μηνυμα,

απαντηση? ολα και κανενα!


σαν να λεει καποιος ψαχνω εναν τυπο με δυο ματια,μια μυτη και δυο αυτια! :o