Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4199274 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14320 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 01:45:39 μμ »
Καθόλου δε σε παρεξηγώ ρε συ. Τουλάχιστον εγώ υποστηρίζω την εταιρεία και τις επενδύσεις μου φανερά και με πάθος. Κάποιοι αμπελοφιλόσοφοι εδώ όμως γράφουν, γράφουν, γράφουν και μετά μου στέλνουν πμ αν με ενδιαφέρει ένα ρολεξακι που έχουν με 3000 καπέλο. Ε δεν πάει έτσι.

Οκ, το καταλαβαίνω.
Αλλά σκέφτομαι το εξής: προσωπικά, κράζω τη rolex για την ανοχή ή και την καθοδήγησή της στο αίσχος με τις τιμές και τη διαθεσιμότητα. Αν θέλω να πουλήσω το ρολόι μου, θα είναι υποκριτικό να το πουλήσω στην αγοραία αξία του; Ή πρέπει να απορροφήσω την αύξηση, γιατί μόνο τότε θα είμαι συνεπής με την άποψή μου; Μου φαίνεται τελείως λογικό να πουλήσω στην αγοραία αξία του. Ιδίως από τη στιγμή που δεν είμαι πλούσιος.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14321 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 01:57:44 μμ »
Οκ, το καταλαβαίνω.
Αλλά σκέφτομαι το εξής: προσωπικά, κράζω τη rolex για την ανοχή ή και την καθοδήγησή της στο αίσχος με τις τιμές και τη διαθεσιμότητα. Αν θέλω να πουλήσω το ρολόι μου, θα είναι υποκριτικό να το πουλήσω στην αγοραία αξία του; Ή πρέπει να απορροφήσω την αύξηση, γιατί μόνο τότε θα είμαι συνεπής με την άποψή μου; Μου φαίνεται τελείως λογικό να πουλήσω στην αγοραία αξία του. Ιδίως από τη στιγμή που δεν είμαι πλούσιος.
Αν θες να πουλάς με καπέλο πρέπει να κάνεις μόκο όταν γίνονται συζητήσεις για το καπέλο. Ειδικά όταν έχεις αγοράσει retail.

Just my two cents

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14322 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 02:00:44 μμ »
Γράφεις με τέτοιο πάθος υπέρ της rolex, στα όρια ή και πέρα από την υπερβολή (κατά την άποψή μου πάντα), που αντανακλαστικά αντιδράω. Διαβάζω για υφηλίους, για νο 1 εταιρία στον κόσμο κτλ - την ίδια ώρα που ο κόσμος έχει σοβαρά προβλήματα - που μου είναι αδύνατο να μην τσιμπήσω.

Βίκτωρα συγνώμη που έκοψα μέρος του κειμένου σου αλλά θέλω να πω ότι συμφωνω μέχρι τόνου σε αυτό που έγραψες.

Ούτε hater είμαι ούτε ζηλοφθων. Όμως τα όσα διαβάζω με προκαλούν αυτόματα να γράψω.

Δεν είχα και λογικά δεν θα έχω ποτέ μου κάποιο ρολεξ λόγω οικονομικής δυνατότητας. Δεν με ενοχλεί όπως δεν με ενοχλεί που δεν θα έχω Φερράρι ή σπίτι στην Μύκονο.

Βέβαια και να είχα την δυνατότητα μάλλον θα έπαιρνα μόνο το hulk που είναι η αδυναμία μου και όχι 4,5 ρολεξ γιατί δεν με ενθουσιάζει γενικά σαν εταιρία, χωρίς βέβαια να την υποτιμώ.

Απόδειξη ότι ενοχλεί μόνο η συγκεκριμένη στάση κάποιων είναι ότι στην αντίπερα όχθη παιδιά όπως ο Ευθύμης ή ο Γιωργος αλλά και άλλοι που μου διαφεύγουν απλά αναφέρω αυτούς διότι είναι οι πιο ενεργοί τελευταία με αγορές, χαίρουν εκτίμησης και θετικών σχολίων συνεχώς για τα ρολόγια τους.

Μιλάω για τον εαυτό μου και μόνο και λέω ότι δεν έχω προσωπικά με κανέναν και ότι γράφω είναι αντίδραση σε συμπεριφορές που βλέπω.

Ξέρω ότι ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρεξηγείται αλλά δεν μπορώ παρά να κρίνω όσα διαβάζω και όχι όσα από λάθος μπορεί να γράφονται.

Δεν θέλω να δώσω συνέχεια. Καλά να είμαστε όλοι να χαιρόμαστε τα ρολόγια μας, άλλοι ακριβά άλλοι όχι τόσο.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14323 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:04:08 μμ »


Βίκτωρα συγνώμη που έκοψα μέρος του κειμένου σου αλλά θέλω να πω ότι συμφωνω μέχρι τόνου σε αυτό που έγραψες.

Μπείτε στα φόρουμ για τη Συρία ρε παιδιά τότε, τι ξημεροβραδιάζεστε στα ρολογοφόρουμ; Όλη μέρα μέσα είστε και οι δύο, τώρα θυμηθήκατε τη Συρία που είπα ότι όλοι ασχολούνται με τη Ρόλεξ;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14324 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:07:06 μμ »
Μια βιαστική φωτό από το καινούριο 116613 σήμερα το πρωί στην Αθήνα. Δεν εντυπωσιάστηκα να πω την αλήθεια (πάντα σε σχέση με το παλιό).

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14325 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:14:07 μμ »
Μπείτε στα φόρουμ για τη Συρία ρε παιδιά τότε, τι ξημεροβραδιάζεστε στα ρολογοφόρουμ; Όλη μέρα μέσα είστε και οι δύο, τώρα θυμηθήκατε τη Συρία που είπα ότι όλοι ασχολούνται με τη Ρόλεξ;

Μπράβο ρε συ, φοβερό επιχείρημα. Έτσι, να ανεβαίνει το επίπεδο του νήματος... 

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14326 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:16:32 μμ »
Μπράβο ρε συ, φοβερό επιχείρημα. Έτσι, να ανεβαίνει το επίπεδο του νήματος...
Όχι ρε, η Συρία ήταν το φοβερό επιχείρημα σήμερα και ο Κολωνός.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14327 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:24:13 μμ »
Όχι ρε, η Συρία ήταν το φοβερό επιχείρημα σήμερα και ο Κολωνός.

Εννοείς ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το είπα για να σε προσγειώσω από τις υπερβολές. Οκ, θα μετέρχομαι απλούστερα εκφραστικά μέσα στο εξής.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14328 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:30:55 μμ »
Μια βιαστική φωτό από το καινούριο 116613 σήμερα το πρωί στην Αθήνα. Δεν εντυπωσιάστηκα να πω την αλήθεια (πάντα σε σχέση με το παλιό).

Φίλε μου έχεις καμία καλύτερη και καθαρότερη φωτό ... να δούμε το ρολογακι ;;;

Και καμία πιο μακρινή λείψει σε καρπισια  ...... :smt023

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14329 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:32:00 μμ »
Εννοείς ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το είπα για να σε προσγειώσω από τις υπερβολές. Οκ, θα μετέρχομαι απλούστερα εκφραστικά μέσα στο εξής.
Δεν είπα καμία υπερβολή. Όλος ο κόσμος που ασχολείται με ρολόγια ασχολείται με τα ρολεξ ειδικά τώρα που βγήκαν τα καινούρια. Facebook κ insta έχουν πάρει φωτιά, ρίξε μια ματιά γύρω σου. Και μου απάντησες ότι στον Κολωνό και στη Συρία δεν ασχολούνται, λες και υπήρχε περίπτωση να εννοούσα τον κόσμο εκτός των ρολογιών.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14330 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:53:09 μμ »
Δεν είπα καμία υπερβολή. Όλος ο κόσμος που ασχολείται με ρολόγια ασχολείται με τα ρολεξ ειδικά τώρα που βγήκαν τα καινούρια. Facebook κ insta έχουν πάρει φωτιά, ρίξε μια ματιά γύρω σου. Και μου απάντησες ότι στον Κολωνό και στη Συρία δεν ασχολούνται, λες και υπήρχε περίπτωση να εννοούσα τον κόσμο εκτός των ρολογιών.

Μιχάλη έχω την εντύπωση ότι ζεις σε ένα μικρόκοσμο καμιά φορά.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14331 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 05:29:48 μμ »
Ξύπνησες το νήμα για να ειρωνευτείς και μόνο και αυτό πλέον δεν μπορείς να το σώσεις με τίποτα. Όσο για το άλλο, σου εξήγησα ότι οι ρολεξάκηδες αυτού του φόρουμ έχουν εγκαταλείψει λόγω bullying το οποίο προέρχεται από τους λογής λογής haters σαν εσένα.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν και πολλά άλλα μέλη, που χωρίς να ανήκουν στους φανατικούς αντι-ρολεξάκηδες, έχουν εγκαταλήψει αυτό το φόρουμ εξαιτίας των γραφόμενων από τους ρολεξάκιδες....
Μη σου πω πως μπορεί να έχουν γίνει αντι-ρολεξάκιδες εξαιτίας αυτών που γράφετε εσείς οι υποστηρικτές τους....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14332 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 08:47:03 μμ »
Πω πω πω φαρμάκι

Τελικά ίδιες (σχεδόν) διαστάσεις μεταξύ παλιού και νέου Sub
Μπρασελέ, κλασπ και lug design οι διαφορές



Εδώ το βίντεο
https://youtu.be/G-G4kKscP-s


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ευθύμη τέλειο ποστ!
Χοντρούτσικο δεν είναι το κλασπ ρε γαμωτο; Σα χειροπέδες είναι

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14333 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 09:58:09 μμ »
Ευθύμη τέλειο ποστ!
Χοντρούτσικο δεν είναι το κλασπ ρε γαμωτο; Σα χειροπέδες είναι
Μιχάλη συνολικά δεν άλλαξαν οι διαστάσεις και κάποιοι παραπονέθηκαν για το κλασπ και το μπρασελέ.. αν δεν τα δω από κοντά δεν μπορώ να πω, εσυ το είδες το 126613 από κοντά; Πως σου φάνηκε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14334 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:04:58 μμ »
Μια δοκιμή θα μας πείσει , προσωπικά δε με χάλαγαν τα παλιά lugs , το αντίθετο .
Ακόμα και για το sumo που όλοι είχαν ένσταση για τα lugs και τον μπρασελε , εγώ το έβρισκα άπαιχτο .
Τα τελευταία χρόνια έχω βολευτεί τα 20 άρια lugs ,ενώ παράλληλα θέλω να είναι και tapered στο clasp .
Δε ξέρω πως θα μου φανεί ο νέος μπρασελε , αν καταφέρω δηλαδή να το δω σπο κοντά .
Κατά τα αλλά το μέγεθος όντως έχει αμελητέα διαφορά .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14335 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:11:26 μμ »
Μιχάλη συνολικά δεν άλλαξαν οι διαστάσεις και κάποιοι παραπονέθηκαν για το κλασπ και το μπρασελέ.. αν δεν τα δω από κοντά δεν μπορώ να πω, εσυ το είδες το 126613 από κοντά; Πως σου φάνηκε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Μου φάνηκε σαν ένα μικρότερο SD43 το οποίο είναι ίσως το μόνο σπορ ρόλεξ που δε μου αρέσει καθόλου. Νομίζω το παλιό θα περάσει στην ιστορία ως θρυλικό ρολόι, κάτι σαν το fat lady GMT, αφού δεν πρόκειται να ξαναδούμε ανάλογη κάσα. Επίσης, τα κάτασπρα γράμματα στην πλάκα λίγο με χάλασαν.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14336 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:20:57 μμ »
Μου φάνηκε σαν ένα μικρότερο SD43 το οποίο είναι ίσως το μόνο σπορ ρόλεξ που δε μου αρέσει καθόλου. Νομίζω το παλιό θα περάσει στην ιστορία ως θρυλικό ρολόι, κάτι σαν το fat lady GMT, αφού δεν πρόκειται να ξαναδούμε ανάλογη κάσα. Επίσης, τα κάτασπρα γράμματα στην πλάκα λίγο με χάλασαν.
Το λευκό text κι εμένα δεν με τρελαίνει στο συγκεκριμένο, κάποια στιγμή θα το δω από κοντά, με ενδιαφέρει πρώτη φορά το no date περισσότερο από όλα
Μια δοκιμή θα μας πείσει , προσωπικά δε με χάλαγαν τα παλιά lugs , το αντίθετο .
Ακόμα και για το sumo που όλοι είχαν ένσταση για τα lugs και τον μπρασελε , εγώ το έβρισκα άπαιχτο .
Τα τελευταία χρόνια έχω βολευτεί τα 20 άρια lugs ,ενώ παράλληλα θέλω να είναι και tapered στο clasp .
Δε ξέρω πως θα μου φανεί ο νέος μπρασελε , αν καταφέρω δηλαδή να το δω σπο κοντά .
Κατά τα αλλά το μέγεθος όντως έχει αμελητέα διαφορά .
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Κι εγώ περίεργος είμαι να τα δω από κοντά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14337 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:55:05 μμ »
Πάντως αν έκαναν μακρύτερο το clasp τι να πω...Γενικά μ' αρέσει το καινούριο, φαίνεται αρμονικότερο.

Τώρα που βλέπω ένα βιντεάκι τελικά μάλλον πιο φαρδύ το έκαναν, όχι πιο μακρύ. Ίσως φαίνεται καλύτερο έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2020, 11:13:54 μμ από igk73 »

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14338 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 05:20:30 μμ »
Χαλκ αφορετο στο χρονο24 20.000 :)

Συνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14339 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 06:35:34 μμ »
Βόλτα σήμερα από την boutique της Rolex..φορώντας κιόλας και το lv (συνεπώς πελάτης)

"Καλημέρα... Ήρθα να δω νέο sub, gmt batman jubilee και rootbeer"

"καλημέρα σας.. Δεν έχουμε κανένα διαθέσιμο"

"οκ.. Μπορώ να σας αφήσω ένα όνομα και να μπω σε μια waiting list?"

"δεν κρατάμε ονόματα ή waiting list γιατί η ζήτηση είναι τεράστια"

"μάλιστα.. Και πώς μπορώ δηλαδή να γίνω πελάτης δικός σας ή να ενημερώνομαι για τυχόν αφίξεις? "

" ε να περνάτε κάπου κάπου να ρωτάτε "


Δεν ήταν τόσο το περιεχόμενο του διαλόγου όσο το ύφος όσων άκουσα που θα με κάνουν να μην ξαναπατήσω....



Sent from my SM-T865 using Tapatalk