Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 520917 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
LONGINES
« Απάντηση #1100 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 09:27:46 πμ »
Βρε Πάνο, είναι Ρόλεξ, Πανεράι ή Ιβετσέ, άντε και Πατέκ, για να τα θυμάσαι;  :smt077



Χαχα......δεν νομίζω να ειναι αυτό ρε συ, εδώ ξεχάσαμε μάρκες σαν VC και ALS, ακόμα και Patek......είναι που δεν τα καταγράφει ο εγκέφαλος μερικές φορές !












Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1101 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 05:01:11 μμ »
40mm είναι.
Ήθελα να πω 38,5 είναι το flagship, 40 το conquest

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1102 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:08:26 μμ »
Χρόνια Πολλά και σε σένα!!  :cheers:

Ένα φεγγάρι (πρόπερσι) μου είχε κολλήσει και το είχα δοκιμάσει στην έκδοση χωρίς ημερομηνία, των 35mm, που νομίζω είναι πιο σωστή.
Ιδιαίτερο ρολόι, με πολύ έντονο βίνταζ χαρακτήρα.
Νομίζω το χαρακτηριστικό αυτό ακριβώς, είναι που θέλει λίγη περισσότερη σκέψη.
 




Ήθελα να ρωτήσω αν η σχέση τιμής - αξίας είναι καλή και αν έχει καλή ποιοτική αίσθηση.
(Από λάθος δεν τα έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση :) )
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1103 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:32:00 πμ »
Εκ πειρας σε διαβεβαιω οτι ο χρυσος δινει ετσι κι αλλιως μια διαφορετικη αισθηση ποιοτητας (και μονο το βαρος που διαφερει απο ενα αντιστοιχου μεγεθους ατσαλινο ρολοι λεει πολλα). Απο κει και περα η σχεση αξιας / τιμης ειναι εντελως υποκειμενικη, καθως τα λεφτα που δινεις παραπανω ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα δικαιολογει η τιμη του μεταλλου, ακομα και σε "φθηνες" φιρμες οπως η tissot & longines...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1104 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:54:54 πμ »

Ήθελα να ρωτήσω αν η σχέση τιμής - αξίας είναι καλή και αν έχει καλή ποιοτική αίσθηση.
(Από λάθος δεν τα έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση :) )


Η αγορά χρυσού ρολογιού ειναι κακή αγορά ... Αν το κριτήριο σου ειναι η σχέση τιμής-αξίας η .... Η μελλοντική μεταπωλητική αξία του ρολογιού ....!!!!

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1105 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:08:11 πμ »
Συμφωνω με τον καπετανιο:).. δεν υπαρχει το ιδιο μεγαλη ζητηση για χρυσα...απο την αλλη βεβαια οι εταιρειες εχουν εκτοξευσει τις τιμες τους τα τελευταια χρονια..οποτε ενα παλιοτερο μοντελο μπορει σημερα να πωληθει σε ανωτερη τιμη απο αυτη που αγοραστηκε (με τη λογικη οτι το αντιστοιχο καινουργιο εχει 2-3   φορες μεγαλυτερη αρχικη τιμη..). Αρκει βεβαια να βρεθει αγοραστης...:)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1106 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:44:56 πμ »
Πάντως παιδιά,όπως έχω ξαναπεί και στον φίλο που σκέφτεται την αγορά χρυσού ρολογιού,η ιδέα μου φαίνεται αρκετά ελκυστική.Είναι πολύ όμορφο να έχεις ένα χρυσό,κλασικό ρολόι.

Πολύ πιθανώς ένα τέτοιο ρολόι-ιδιαίτερα ένα μοντέλο πιο χαμηλής κατηγορίας-να μην έχει την ίδια μεταπωλητική αξία με ένα άλλο ατσάλινο πιο αναγνωρίσιμο,αλλά αν μας αρέσει κάτι,γιατί να το απορρίψουμε για αυτόν το λόγο...
Το θέμα είναι να γίνει μια αγορά η οποία να ευχαριστήσει αυτόν που θα την κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1107 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:49:39 πμ »
ετσι ειναι οπως τα λεει ο Γιαννης...αγοραζεις ενα ρολοι γιατι σου αρεσει πρωτιστως...οχι με τη σκεψη ποτε και αν θα το πουλησεις ξανα. Εκτος αν εισαι συλλεκτης η ασχολεισαι επαγγελματικα με αγοραπωλησιες..

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1108 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:55:17 πμ »
Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα.
Περί του εάν είναι βασικό κριτήριο η μεταπώληση, για την αγορά ενός ρολογιού εννοώ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1109 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 12:14:12 μμ »
οντως μεγαλο θεμα...γιατι λιγοι εχουν τοσα λεφτα ωστε να μη τους απασχολει και η μεταπωληση...ομως θα αγοραζες κατι που δεν σου κανει κλικ μονο και μονο γιατι ξερεις πως εχει καλη μεταπωλητικη αξια;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1110 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 12:55:54 μμ »
Αν ρωτάς εμένα Παναγιώτη, όχι.
Αν μου άρεσε κάτι θα το αγόραζα, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το θέμα της μεταπώλησης.
Ούτε έμπορος είμαι, ούτε "επενδυτής" σε ρολόγια, οπότε η προσέγγιση μου είναι διαφορετική.
Έχω μία μικρή συλλογή και το βασικότερο (για εμένα) είναι να μου αρέσουν τα ρολόγια που έχω & να τα χρησιμοποιώ.
Τα υπόλοιπα μπαίνουν σε 2η μοίρα.
Πολύς άλλος κόσμος σκέφτεται διαφορετικά. Σεβαστό και αυτό...
Ο καθένας με τα κριτήρια του.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1111 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 01:25:46 μμ »
κι εγω αντιστοιχη λογικη με τη δικη σου εχω..

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1112 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:47:54 μμ »
Αν ρωτάς εμένα Παναγιώτη, όχι.
Αν μου άρεσε κάτι θα το αγόραζα, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το θέμα της μεταπώλησης.
Ούτε έμπορος είμαι, ούτε "επενδυτής" σε ρολόγια, οπότε η προσέγγιση μου είναι διαφορετική.
Έχω μία μικρή συλλογή και το βασικότερο (για εμένα) είναι να μου αρέσουν τα ρολόγια που έχω & να τα χρησιμοποιώ.
Τα υπόλοιπα μπαίνουν σε 2η μοίρα.
Πολύς άλλος κόσμος σκέφτεται διαφορετικά. Σεβαστό και αυτό...
Ο καθένας με τα κριτήρια του.
+1000 και λίγα είναι.
Αρνούμαι και δεν μπορώ να μπω στη σκέψη του "αγοράζω ένα ρολόι γιατί είναι εμπορικό". Σαφώς και μου αρέσει αλλά αν δεν είναι εμπορικό, τότε δεν.....
Τρελαίνομαι επίσης όταν κάποιος ζητάει τη γνώμη του φόρουμ για ένα ρολόι που σκέφτεται να αγοράσει και εισπράττει απαντήσεις του τύπου "μην το κοιτάς είναι κόκκαλο" ή "άμα το πάρεις θα το παντρευτείς" και άλλα τέτοια γραφικά.
Το πιο παράδοξο δε, είναι ότι αυτοί που βάζουν την εμπορικότητα του ρολογιού σε πρώτη μοίρα, δεν πουλάνε ποτέ τα ρολόγια τους.  :wallbash:
Τότε τι κόπτονται, θα μου πεις. Έλα μου ντε.....
Αντίθετα αυτοί που τα κρατάνε μετά βίας ένα 3μηνο, καλή ώρα η αφεντιά μου, δε λογαριάζουν ποτέ την αξία μεταπώλησης.


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1113 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:48:41 μμ »
Εντωμεταξύ Δημήτρη, πολλές φορές το θέμα δεν είναι μόνο το τι λες αλλά και το πως το διατυπώνεις.
Το "μην το κοιτάς είναι κόκκαλο" είναι ατάκα στην οποία η πρέπουσα απάντηση είναι "ωραία γιατί θέλω να φτιάξω κοκκαλόσουπα".
Το "ωραίο ρολόϊ, αλλά έχε υπόψην σου ότι δεν έχει υψηλή εμπορικότητα σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει και η μεταπώληση", είναι σαφέστατο και ευγενέστατο.

Και εντάξει. Το να λέμε τέτοιες ατάκες μεταξύ μας, μέλη που γνωριζόμαστε & ψιλοξέρουμε ο ένας την αίθηση χιούμορ του άλλου, το καταλαβαίνω.
Το να ρωτάει κάποιος που δεν τον ξέρουμε και δεν μας ξέρει και θέλει μία γνώμη και να του πετάμε τέτοιες ατάκες στο κεφάλι, είναι λίγο άκομψο...

Τέσπα.
Πάω να βάλω το τρύπιο λουρί στο sub τώρα :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1114 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:00:43 πμ »
Πίσω στο θέμα Longines

Το παρακάτω είναι και στην κατηγορία (χρυσό) που ψάχνει ο φίλος παραπάνω,αν και βασικά το βάζω επειδή έχω μια προτίμηση στα ρολόγια με αραβικούς αριθμούς και γενικότερο στυλ που παραπέμπει σε κάτι παλιό.

Ίσως θα μου άρεσε η σχεδίαση των αριθμών και της κάσας λίγο διαφορετική,αλλά μου αρέσει και έτσι,περνάει αυτό το "antique" που με μαγεύει...

Longines Presence Heritage L4.785.8.73.2

Φώτο από το site της Longines

photo host

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1115 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 12:05:17 μμ »
ωραιο Γιαννη αλλα πολυ βιντατζ για τα γουστα μου...ευχαριστω παντως για τις ιδεες...ως σκεψη με απασχολει η αγορα καποια στιγμη ενος χρυσου ρολογιου (ειχα παλιοτερα ενα πιο σπορ χρυσο και εκανα τη βλακεια να το πουλησω) αλλα δεν ξερω αν θα καταληξω εκει καθως υπαρχουν πολλα ωραια που μ'αρεσουν σε αυτα τα λεφτα..

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1116 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 02:57:31 μμ »
Παρακαλώ,ήθελα να το βάλω έτσι κι'αλλιώς,μου αρέσουν πολύ τα ρολόγια με κλασικά σχεδιασμένους/καλλιγραφικούς αραβικούς αριθμούς.

Καλή συνέχεια και στην αναζήτηση  :)

Και καλά να μας μπει η χρονιά  :)

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1117 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 03:02:52 μμ »
Επισης! καλη χρονια σε ολους μας!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1118 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:30:46 μμ »



Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1119 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:46:43 μμ »
LONGINES 30 CH Nonius [1969]