Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395589 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 03:52:38 πμ »
Καλησπέρα!
ναι συμφωνώ για το ρολόι που μου προτείνεις.
Βασικά είμαι υπέρ αυτής της μάρκας αλλά το σχέδιο αυτό δεν μου αρέσει και τόσο.
Ένα ρολόι της ίδιας μάρκας που μου αρέσει είναι αυτό
http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=76&flypage=prod_details&product_id=11090&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1
Αν και το ποσό με προβληματιζει κάπως.
αλλά εντάξει μπορώ να το βρώ και αλλού πιο φθηνά ίσως.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 11:23:09 πμ »
Όμορφο, λιτό, αλλά πάρα-πάρα πολύ μικρό...μόλις 38,5μμ...και πολύ ακριβό για quartz. Aφού κοιτάς σε dress ρολόι, δες και B&M, έχει κάποια πολύ ωραία σχέδια, όπως αυτό
http://www.baume-et-mercier.com/watch-collection/classima-executives/8485?fromresult=1


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 05:50:04 μμ »
Ναι συμφωνώ είναι πάρα πολύ όμορφο!!!!!
Σαν σχέδιο μου αρέσει που έχει τους λατινικούς χαρακτήρες. σε τι τιμή παίζει αυτό ας πούμε?
Όσον αφορά την τιμή με βάση τον μηχανισμό δεν νομίζω ότι πρέπει να το παίρνεις και πολύ υπ' όψην.
Γιατί ο μηχανισμός quartz σε ρολόι της τάξης 1500ευρώ είναι πολύ καλύτερος από ένα ρολόι 300ευρώ του ίδιου μηχανισμού και ίσως και αυτόματου.
μιάς και σου είπα για 300ευρώ ρολόι για πες μου την γνώμη σου για αυτό.
http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=286_274&products_id=6993&osCsid=5357fec77ec948b88749fb5c633d777c

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 06:02:12 μμ »
Ναι συμφωνώ είναι πάρα πολύ όμορφο!!!!!
Σαν σχέδιο μου αρέσει που έχει τους λατινικούς χαρακτήρες. σε τι τιμή παίζει αυτό ας πούμε?
Όσον αφορά την τιμή με βάση τον μηχανισμό δεν νομίζω ότι πρέπει να το παίρνεις και πολύ υπ' όψην.
Γιατί ο μηχανισμός quartz σε ρολόι της τάξης 1500ευρώ είναι πολύ καλύτερος από ένα ρολόι 300ευρώ του ίδιου μηχανισμού και ίσως και αυτόματου.
μιάς και σου είπα για 300ευρώ ρολόι για πες μου την γνώμη σου για αυτό.
http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=286_274&products_id=6993&osCsid=5357fec77ec948b88749fb5c633d777c


  Όμορφο ρολόι, από καταξιωμένη φίρμα. Εναλλακτικά, κοίταξε και μοντέλα απ΄τις σειρές ''Edifice'' και ''G SHOCK'' της Casio. Πολύ καλό Value for Money !
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #344 στις: Μάιος 14, 2010, 11:14:03 πμ »
το τελειώτερο ρολόι και μάλιστα με tough mvt. τι παραπάνω έχει ένα μηχανικό και θα πρέπει να είναι τόσο ακριβό?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #345 στις: Μάιος 14, 2010, 11:20:47 πμ »
Mηχανή  ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #346 στις: Μάιος 14, 2010, 11:24:27 πμ »
και τι προσφέρει μια μηχανή εκτός από αναξιοπιστία, τακτικά σέρβις και χάλια ακρίβεια? Κύρος?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #347 στις: Μάιος 14, 2010, 11:55:46 πμ »
Eγω το ουισκι μου το θελω συγκεκριμενο να το βλεπω στο ποτηρι, να εξεταζω το χρωμα του, να το μυριζω, να το επεξεργαζομαι στο στομα και μετα να το καταπινω.
Δεν πινω κατι απλα για να με φερει σε διαθεση.
Εκοψα το τσιγαρο και καπνιζω κανα πουρο το οποιο πλεον απολαμβανω οπτικα με τις ακρες των δαχτυλων μου, μετα με την οσφρηση μου, μετα με το καψιμο του...απο το να κατεβαζω μονο τον καπνο στα πνευμονια μου.
Ετσι και το ρολοι.
θελω να βλεπω την μηχανη να δουλευει, να ξερω πραγματα γι αυτη να της δινω ζωη με την κινηση του χεριου μου. Να βλεπω την κασα γεματη γραναζια και ολες τις συνεργιες των μεταλλων προκειμενου να μου δωσει τον χρονο. Εχω και quartz φυσικα. Εκει βλεπω απλα την ωρα.


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #348 στις: Μάιος 14, 2010, 11:57:47 πμ »
και τι προσφέρει μια μηχανή εκτός από αναξιοπιστία, τακτικά σέρβις και χάλια ακρίβεια? Κύρος?

Αναξιοπιστία-Λάθος, ένα σωστά σηντηρημένο μηχανικό ρολόι δουλεύει for ever.....
Τακτικά σέρβις-Λάθος, ένα μηχανικό ρολόι ανοίγεται κάθε 5 με 7 χρόνια, αντίθετα με ένα quartz που ανοίγεται κάθε χρόνο.....
Χάλια ακρίβεια-Λάθος, ένα καλορυθμισμένο μηχανικό ρολόι έχει εξαιρετική ακρίβεια, όχι όσο ένα quartz, αλλά πάντως σίγουρα όχι χάλια.....

Τα υπέρ ενός μηχανικού ρολογιού είναι πολλά για να τα αναλύσουμε εδώ, αλλά όπως καταλαβαίνεις το βασικό το είπαμε ήδη.....μετράνε το χρόνο με απόλυτα μηχανικό τρόπο.....σκέψου το λίγο ;)



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #349 στις: Μάιος 14, 2010, 12:05:32 μμ »
οπότε τα μηχανικά δεν είναι ρολόγια αλλά αντικείμενα πόθου και πάθους.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #350 στις: Μάιος 14, 2010, 12:09:17 μμ »
ψηφιακά quartz. Γιατί? απλό, service free, οικονομικά, αξιόπιστα, ανθεκτικά και τη καλύτερη δυνατή ακρίβεια!
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #351 στις: Μάιος 14, 2010, 12:54:54 μμ »
ψηφιακά quartz. Γιατί? απλό, service free, οικονομικά, αξιόπιστα, ανθεκτικά και τη καλύτερη δυνατή ακρίβεια!



 :mg: :stick2: :mg:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #352 στις: Μάιος 14, 2010, 01:28:16 μμ »
Παράθεση
ψηφιακά quartz

Aν χαλασει ενα quartz ελα να μου πεις ποιος σστο φτιαχνει :D Στην τελικη οπως εχει πει και πολυς κοσμος το ρολοι ειναι περιττο αφου εχουμε κινητο  :D :D

Η αναλογια στο φιναλε ειναι αυτης ηλεκτροκινητου αυτοκινητου και ενος κλασικοτ βενζινοκινητου.Τα συμπερασματα δικα σου...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #353 στις: Μάιος 14, 2010, 01:39:08 μμ »
Αν χαλάσει αγοράζεις καινούριο. Πιο φθηνό από χαλασμένο μηχανικό.
Το ρολόι παραμένει ο πιο βολικός τρόπος ανάγνωσης ώρας.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #354 στις: Μάιος 14, 2010, 01:42:23 μμ »
Απορία  ;D  :
Κάτι quartz πατεκ, των 40,000+ ευρώ αν χαλάσουν, υπάρχει μαστορας να τα επισκευάσει;


Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #355 στις: Μάιος 14, 2010, 01:44:15 μμ »
Iσως δεν ημουν ξεκαθαρος...Η γνωμη μου ειναι οτι τα ρολογια quartz ειναι πολυ πισω τεχνολογικα για να τα χρυσοπληρωνεις και για να τα θεωρεις αντικειμενο συλλογης η αξιας. :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #356 στις: Μάιος 14, 2010, 01:50:49 μμ »
δε μιλάμε για αντικείμενα συλλογής ή αξίας αλλά για ρολόγια που λένε την ώρα. Επίσης το κινητό ούτε στη θάλασσα το φοράς ούτε στο βουνό. Πόσα quartz έχουν χαλάσει? Μήπως πάλι ήταν λόγω των μηχανικών μερών που είχαν?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #357 στις: Μάιος 14, 2010, 01:53:09 μμ »
Ενα CITIZEN CAMPANOLA για μένα είναι πανέμορφο, αντικείμενο πόθου, στολίδι  μιας συλλογής και πολύ οικονομικό για αυτά που προσφέρει.
Ο dimRHO αναφέρεται στα casio (g και oceanus) . Σαν εργαλεία δε νομίζω πως έχουν πολλούς ανταγωνιστές.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #358 στις: Μάιος 14, 2010, 01:55:40 μμ »
δε μιλάμε για αντικείμενα συλλογής ή αξίας αλλά για ρολόγια που λένε την ώρα.
Nαι, αλλά εμείς εδώ δεν ασχολούμαστε με ρολόγια που λένε την ώρα ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #359 στις: Μάιος 14, 2010, 01:58:43 μμ »
Αναξιοπιστία-Λάθος, ένα σωστά σηντηρημένο μηχανικό ρολόι δουλεύει for ever.....
Τακτικά σέρβις-Λάθος, ένα μηχανικό ρολόι ανοίγεται κάθε 5 με 7 χρόνια, αντίθετα με ένα quartz που ανοίγεται κάθε χρόνο.....
Χάλια ακρίβεια-Λάθος, ένα καλορυθμισμένο μηχανικό ρολόι έχει εξαιρετική ακρίβεια, όχι όσο ένα quartz, αλλά πάντως σίγουρα όχι χάλια.....

Τα υπέρ ενός μηχανικού ρολογιού είναι πολλά για να τα αναλύσουμε εδώ, αλλά όπως καταλαβαίνεις το βασικό το είπαμε ήδη.....μετράνε το χρόνο με απόλυτα μηχανικό τρόπο.....σκέψου το λίγο ;)




εκτός από την ευχαρίστηση όλων αυτών των κινούμενων μερών σε αρμονία δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικό όσο αφορά τη μέτρηση χρόνου.

Αξιοπιστία μηχανικών: όσο καλά συντηρημένα και να είναι ένα χτύπημα ή ένα μαγνητικό πεδίο, ακόμα και από το κινητό μας είναι αρκετό για να σταματήσει πλήρως ή να αρχίσει να τρέχει τρελά.
Σέρβις: Ποια εταιρία προτείνει 7 χρόνια? το μέγιστο αποδεκτό όσο όπως φαίνεται στα σέρβις είναι 5 και μάλιστα με τσουχτερές τιμές.
Ακρίβεια: Είχα μηχανικό με ακρίβεια +15sec το μήνα, τώρα έχω G με ακρίβεια +1sec το μήνα!
Βέβαια πάλι ένα χτύπημα ή κάποιο μαγνητικό πεδίο πάντα παραμονεύει για να κάνει τη καλύτερη ακρίβεια του μηχανικού παρελθόν.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!