Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 394655 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 12:16:27 μμ »
ΠρΟς θεού, δεν είπα ούτε καν υπονοησα πως αυτές οι εταιρίες δεν βγαζουν καλά προϊόντα! Και εγώ το 16600 θέλω να πάρω. Το πρόβλημα είναι τι άποψη επικρατεί για αυτές τις εταιρίες και πως ο Έλληνας τις έχει συνδέσει με την μούρη. Στα ίδια χρήματα περνεις καλύτερα προϊόντα πάντως!

 Και πιο ''ψαγμένα'' και μοναδικά... Αν αρχίσουμε με άλλες εναλακτικές μάρκες.., δεν θα σταματήσουμε..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 06:47:18 πμ »
Πάντα θα υπάρχουν πιο ψαγμενα και πιο μοναδικά. Sinn 142, doxa, planet ocean? ο κατάλογος είναι ατελειωτος. Το θέμα είναι πως σου αρέσει να πλασαρεις τι φοράς. Εγώ έχω το doxa, και δεν το ξέρει κανείς, ούτε κάποιος εκτός από το φόρουμ μου έχει κάνει σχόλιο για το ρολόι. Δεν με ενδιαφέρει όμως. Είναι μοναδικό και το ξέρουν αυτοί που ξέρουν, συν τις άλλοις το έχω ερωτευτεί! Αν όμως θες να φωναζεις πως είσαι κάτι τότε παίρνεις σαμπουνα. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ρολεξ παίρνουν αυτοί που δεν ξέρουν από ρολόγια. Όμως κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι έχουν ιστορία, τεχνολογία, και ότι είναι σκυλιά.δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Είναι όπως όλα θέμα επιλογών. Απλά τα έχουμε συνδέσει με την φαιδρη νεοελληνικής πραγματικότητα και κάπου μας χαλάνε τα ρολεξακια.

Φιλικά
ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #322 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:01:00 μμ »
Πάντα θα υπάρχουν πιο ψαγμενα και πιο μοναδικά. Sinn 142, doxa, planet ocean? ο κατάλογος είναι ατελειωτος. Το θέμα είναι πως σου αρέσει να πλασαρεις τι φοράς. Εγώ έχω το doxa, και δεν το ξέρει κανείς, ούτε κάποιος εκτός από το φόρουμ μου έχει κάνει σχόλιο για το ρολόι. Δεν με ενδιαφέρει όμως. Είναι μοναδικό και το ξέρουν αυτοί που ξέρουν, συν τις άλλοις το έχω ερωτευτεί! Αν όμως θες να φωναζεις πως είσαι κάτι τότε παίρνεις σαμπουνα. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ρολεξ παίρνουν αυτοί που δεν ξέρουν από ρολόγια. Όμως κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι έχουν ιστορία, τεχνολογία, και ότι είναι σκυλιά.δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Είναι όπως όλα θέμα επιλογών. Απλά τα έχουμε συνδέσει με την φαιδρη νεοελληνικής πραγματικότητα και κάπου μας χαλάνε τα ρολεξακια.

Φιλικά
ελιο

Το DOXA είναι μία ίσως όχι και τόσο γνωστή εταιρία είναι όμως παμπάλαια και αξιόπιστη
Εγω έχω Vintage doxa τουλάχιστον 50 ετων αξιολογότατο
http://www.farfo.com/menswatches/Page5/doxabig.html
Aυτό ακριβώς
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:22:40 μμ από nikosp »
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #323 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:17:19 μμ »
Τα λατρευω τα doxa nikosp.Όσο για το δικό σου απλά respect. Ποσταρε φωτό να δούμε..... Άντε να δούμε και τέτοια ρολόγια εδώ μέσα, δηλαδή σωστές βινταζερες!

Φιλικά
ελιο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:25:48 μμ από elio »
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #324 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:29:10 μμ »
Εκπληκτικό dress ρολόι!!!!!!!!!!!!

Ποσταρε στο νήμα της ντοξα φωτό και την εμπειρία σου μαζί του! Πιστεύω ότι αξίζει να το μοιραστεις μαζί μου όπως και με άλλους doxaholic εδώ μέσα.

Συγχαρητήρια.

Φιλικά
ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #325 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:31:48 μμ »
Εκπληκτικό dress ρολόι!!!!!!!!!!!!

Ποσταρε στο νήμα της ντοξα φωτό και την εμπειρία σου μαζί του! Πιστεύω ότι αξίζει να το μοιραστεις μαζί μου όπως και με άλλους doxaholic εδώ μέσα.

Συγχαρητήρια.

Φιλικά
ελιο

+1 ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:46:31 μμ »
Εκπληκτικό dress ρολόι!!!!!!!!!!!!

Ποσταρε στο νήμα της ντοξα φωτό και την εμπειρία σου μαζί του! Πιστεύω ότι αξίζει να το μοιραστεις μαζί μου όπως και με άλλους doxaholic εδώ μέσα.

Συγχαρητήρια.

Φιλικά
ελιο
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Θα το κάνω
Η εμεπιρία μου με τα Vintage ρολόγια είναι πάρα πολύ μεγάλη και σύντομα (μετα την αγορά ψηφιακής μηχανής) θα ανεβάσω φοτο από την συλλογή μου
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 02:51:37 μμ »
Δυνατό κομμάτι. Πώς αλλάζουν οι καιροί (περιγραφή του μεγέθους της κάσας): "Men's Doxa Vintage Watch with Large 38mm Diameter Case"  :)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:05:55 πμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Θα το κάνω
Η εμεπιρία μου με τα Vintage ρολόγια είναι πάρα πολύ μεγάλη και σύντομα (μετα την αγορά ψηφιακής μηχανής) θα ανεβάσω φοτο από την συλλογή μου

  Εννοείται πως θα το κάνεις...  Πάντως χαίρομαι που υπάρχει κόσμος που αγοράζει κάτι για την πάρτη του και όχι για τους άλλους..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #329 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:20:02 πμ »
Θα σας πω την ιστορία αυτού του ρολογιου
Αγοράστηκε απο e-bay από κάποιο κατάστημα στο Ισραήλ σε μία τιμή πολύ χαμηλή
Κατόπιν από μια μικρή ανακατασκευή τώρα είναι σε αρίστη κατάσταση
Το συνολικό κόστος είναι πολύ χαμηλό και οι επιδώσεις άριστες
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #330 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:22:04 πμ »
 Αν ήταν και καλή η τιμή μέσω e-bay που το αγόρασες, τότε μόνο κερδισμένος είσαι.. ;)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #331 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:26:25 πμ »
Αν ήταν και καλή η τιμή μέσω e-bay που το αγόρασες, τότε μόνο κερδισμένος είσαι.. ;)
Ηταν παρα πολυ καλή
Θα συνιστούσα σε αυτούς που θέλουν Vintage ρολόι να κάνουν παρόμοιες κινήσεις
Αυτό το ρολοι στο site που έχω βάλει την συντόμευση πωλείται 600 ευρώ
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:08:07 πμ »
Καλησπέρα σας!!!! Δεν νομίζω ότι αυτή η ερώτηση έχει να κάνει με την ποιότητα και την κρίση με βάση την ποιότητα. Η ερώτηση αυτή είναι πάνω σε τεχνικής φύσης θέμα επομένως δεν πρέπει να είναι γενική και αόριστη. Προσωπικά θα διαστύπωνα την ερώτηση μου ώς εξής:
Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα και ποιά τα μειονεκτήματα των μηχανισμών quartz και μηχανικών?
και με βάση το τάδε ποσό που διαθέτω για την τάδε μάρκα ρολογιού που με ενδιαφέρει ποιόν μηχανισμό να προτιμήσω και γιατί?
Ακούω απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:46:53 πμ »
Δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια,εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες και ομαδες αγοραστων.Δεν μπορει να γινει συγκριση,απλα συνυπαρχουν .

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:24:44 πμ »
Εξαρτάται και το ποσό που θα δαπανήσεις. Πάνω από 1000 ευρώ, για να μην πω 500, μόνο για ειδικές περιπτώσεις έχει νόημα το quartz...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 12:16:57 πμ »
Εξαρτάται και το ποσό που θα δαπανήσεις. Πάνω από 1000 ευρώ, για να μην πω 500, μόνο για ειδικές περιπτώσεις έχει νόημα το quartz...


  Όπως για παράδειγμα τη σειρά ''Elementum'' της Suunto. www.suunto.com
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 12:56:28 πμ »
Ή επίσης για παράδειγμα, το Breitling Professional Emergency, ένα πανάκριβο quartz, που για κάποιους ίσως έχει νόημα


Γενικά η άποψη των φίλων του χώρου είναι υπέρ του αυτόματου ή κουρδιστού, δηλαδή του μηχανικού ρολογιού. Κι αυτό λόγω της αξίας του να μπορεί ένα καθαρά μηχανικό σύνολο από ελατήρια, γρανάζια, άξονες κλπ να υπολογίζει με ακρίβεια τον χρόνο...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 01:07:37 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #337 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 04:54:44 πμ »
Καλησπέρα!!!
κοιτάξτε να δείτε εγώ αυτές τις μάρκες(breitling, suunto) δεν τις έχω ψάξει να δώ τι παίζει.
Γενικά και εγώ υποστηρικτής του μηχανισμού quartz είμαι λόγω προσωπικής εμπειρίας.
και ποιά είναι αυτή η εμπειρία?
Ο Πατέρας μου έχει ένα seiko quartz από το 1972 και το φοράει ακόμα και σήμερα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι κακομεταχείρηση έχει φάει αυτό το ρολόι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όταν μιλάμε για κακομεταχείρηση δεν εννούμε μόνο αυτό αλλά πλήρης κακοποίηση έτσι!!!!!
Και όμως το ρολόι αυτό αντέχει ακόμα και δεν έχει κανένα πρόβλημα σας πληροφορώ.
Για αυτό και είμαι γενικά υπέρ των quartz!
Ένα παράδειγμα της αντοχής του ρολογιού αυτού είναι ότι έχει μείνει 4 μέρες μέσα στην θάλασσα.
το λέω διότι ήμουν και εγώ εκεί και το ψάχναμε.

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #338 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 05:08:01 πμ »
Ξέρω επίσης ότι μπορεί να δίνω την εντύπωση ότι είμαι υπέρ της seiko. όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο! η seiko δεν μου αρέσει σχεδιαστικά. Από μηχανικής άποψης κοινή είναι με πολλές μάρκες, εκτός από τον μηχανισμό kinetic που έχει βγάλει που εντάξει δεν είναι και κάτι φοβερά πρωτοποριακό! Εμένα μου αρέσουν πολύ τα κλασσικά,παραδοσιακά ρολόγια.
όπως αυτό ας πούμε που είναι και quartz.
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=8716&osCsid=68d9d6d204a5abb177fa97f307a06457
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 05:13:03 πμ από the platters »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 10:23:19 πμ »
Δεν είναι θέμα τίνος υποστηρικτής είσαι φίλε μου, εφόσον βλέπεις το ρολόι απλά ως αντικείμενο μέτρησης χρόνου, δεν υπάρχει και λόγος για να δώσεις τα επιπλέον χρήματα που απαιτεί ένα μηχανικό. Παίρνεις ένα όπως αυτό που μας έδειξες και είσαι καλυμμένος ;)
Θα σου πρότεινα να δεις και κάτι σαν αυτό, το οποίο είναι σαφώς ανώτερο και μπορείς να το ξεχάσεις και κανένα μήνα στο νερό ;D
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5666.0/topicseen.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 10:30:29 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης