Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 471334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος boutsk

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #1260 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 11:34:50 μμ »
To φορούσα συνέχεια για ένα μήνα, στις διακοπές, από το πρωϊ ως το βράδυ, με αναγκαία βέβαια διαλείμματα, ώστε να φοράω και κάνα SEIKO, να μην χάσουμε την ταυτότητά μας. Η πρασινίλα δεν είναι τίποτε, βγαίνει με λίγο σαπούνι. Όσο για το μέγεθος, το συγκεκριμένο είναι θεμελιακά κτηνώδες, κουβαλώντας τα γονίδια του μπαμπά του (60mm). Άρα μόνο σαν μεγάλο ρολόϊ μπορείς να το αντιμετωπίσεις, εξ ορισμού. Όπως και να 'χει, με βόλεψε τόσο και κυρίως με συγκίνησε τόσο, λόγω της προσωπικότητάς του και βέβαια της ιστορίας  του, ώστε πρόσφατα πήρα και την ατσάλινη έκδοση, πάλι στα 46mm, δηλαδή την παιδική βερσιόν, με την κορώνα όμως αριστερά. Εκτιμώ αυτό που κάνουν  στο Zlatoust και σιγά-σιγά το εργοστάσιο ανεβαίνει, το WUS τους έχει κάνει καλή διαφήμιση και το αξίζουν.
Αν το εβγαζαν και με καμια κουρδιστη μηχανη με μεγαλυτερο pr θα ηταν τελειο ! Επισης, ενας τυπος που μου φτιαχνει λουρια και μπουκλες, κατα καιρους φτιαχνει κ καποιες παρτιδες απο plexiglass για το συγκεκριμενο μεγεθος, το οποιο δινει εναν ακομη πιο vintage χαρακτηρα





Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #1261 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 04:14:43 μμ »
Για την κουρδιστή μηχανή συμφωνώ, ιστορικά σωστό θα ήταν να φοράει τέτοια. Από την άλλη, ίσως σκέφτηκαν ότι η φθηνή, αξιόπιστη, αυτόματη Vostok απλουστεύει τα πράγματα και σε κατασκευαστικό και σε επίπεδο χρηστικότητας. Για plexi δεν είμαι σίγουρος, το αυθεντικό Vodolaz γυαλί φορούσε, εάν δεν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #1262 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:10:10 μμ »
key checker

Δεξιά το early 80’s  Sturmanskie, αριστερά η επανέκδοσή του (2002,νομίζω), αμφότερα με τη hacking seconds 31689. 

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #1263 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 08:47:49 μμ »
Vostok Amphibian Classic 120512.

Vostok 2415 automatic movement.
Screw-down crown
Water resistance 20 atm (200 meters)
Case diameter 41 mm




Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης