Αποστολέας Θέμα: Watch Microbrands  (Αναγνώστηκε 331993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 17, 2017, 09:58:11 μμ »
Κοσμά, μεταξύ των δυο ποιο θα επέλεγες;



Τι να σου πω, βρε Βαγγέλη; Άμα δεν τα δεις από κοντά και στον καρπό πώς να αποφασίσεις; Προσωπικά προτιμώ τα πρωτότυπα σχέδια, όπως το HELM π.χ., ενώ αντιπαθώ τα homage των Rolex, οπότε θα απέκλεια το OWC (sorry, Χαρίλαε).

Αυτή την περίοδο μου αρέσουν τα παρακάτω, ένα discontinued και ένα που νομίζω ότι το προλαβαίνεις, ωστόσο τα γούστα αλλάζουν τακτικά!



UNIMATIC Modello Uno


CREPAS Tornado Limited 1000M [2017]

Plexi: 475€ (+ VAT in EU)
Zafiro: 575€ (+ VAT in EU)

Κράτηση: 250€
http://www.crepaswatches.es/styled/photos-10/index.html




Με την ευκαιρία να πω ότι κανένα από τα micros που έχω δεν το έχω πολυευχαριστηθεί, με μόνη εξαίρεση ίσως ένα Steinhart Pilot. Μου αρέσουν, τα θαυμάζω, αλλά... τα περισσότερα είναι mint στο κουτί τους, γι΄αυτό αποφάσισα στο εξής να δείχνω αυτοσυγκράτηση και να κινηθώ σε πιο ευρέως γνωστές εταιρείες.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 17, 2017, 10:16:13 μμ »
Με την ευκαιρία να πω ότι κανένα από τα micros που έχω δεν το έχω πολυευχαριστηθεί, με μόνη εξαίρεση ίσως ένα Steinhart Pilot. Μου αρέσουν, τα θαυμάζω, αλλά... τα περισσότερα είναι mint στο κουτί τους, γι΄αυτό αποφάσισα στο εξής να δείχνω αυτοσυγκράτηση και να κινηθώ σε πιο ευρέως γνωστές εταιρείες.
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις Κοσμά για τα microbrands. Θέλουν όντως προσοχή γιατι μπορούν εύκολα να σε βγάλουν πολύ εκτός στόχου. Προσωπικά ήμουν τυχερός γιατι το Magrette αν και απ'τα πρώτα ρολόγια μου (μεγάλο ρίσκο να πάρεις microbrand στην αρχή) το εχω ευχαριστηθεί και συνεχίζω να το ευχαριστιέμαι. Σταμάτησα όμως με τα microbrand και θα ξαναπάρω όταν δω κάτι διαφορετικό.

Μια πολύ καλή λύση πιστεύω είναι να φτιάξεις ένα microKosmas. Ξεκίνα με κάτι που σαρεσει πολύ και δεν είναι πολυφορεμένο σαν ιδέα. Θα το ευχαριστηθείς και θα έχεις κάτι μοναδικό στο χέρι σου με λογικό κόστος. Αυτό δεν μπορει να στο προσφέρει κανένας. Στην θέση σου θα δοκίμαζα την τύχη μου χτίζοντας πάνω σε μια poljot 3133 ή μια valjoux 7733. Σκέψου το και όρμα :)

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 17, 2017, 10:33:52 μμ »
Τι να σου πω, βρε Βαγγέλη; Άμα δεν τα δεις από κοντά και στον καρπό πώς να αποφασίσεις; Προσωπικά προτιμώ τα πρωτότυπα σχέδια, όπως το HELM π.χ., ενώ αντιπαθώ τα homage των Rolex, οπότε θα απέκλεια το OWC (sorry, Χαρίλαε).

Αυτή την περίοδο μου αρέσουν τα παρακάτω, ένα discontinued και ένα που νομίζω ότι το προλαβαίνεις, ωστόσο τα γούστα αλλάζουν τακτικά!

Με την ευκαιρία να πω ότι κανένα από τα micros που έχω δεν το έχω πολυευχαριστηθεί, με μόνη εξαίρεση ίσως ένα Steinhart Pilot. Μου αρέσουν, τα θαυμάζω, αλλά... τα περισσότερα είναι mint στο κουτί τους, γι΄αυτό αποφάσισα στο εξής να δείχνω αυτοσυγκράτηση και να κινηθώ σε πιο ευρέως γνωστές εταιρείες.

To HELM σκοπεύω να το πάρω, αλλά αυτό θα γίνει αφού πρώτα αποκτήσω άποψη από το Vanuatu. Το OWC μου άρεσε οπτικά!

Το Unimatic Modello Uno από την άλλη δείχνει υποσχόμενο.
Όσο για το Crepas δεν σου κρύβω ότι με ενοχλεί λίγο η ονομασία του.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #443 στις: Ιούλιος 17, 2017, 11:07:37 μμ »
Απο τα τοσα micro ρολογια που εχουν προταθει τον τελευταιο καιρο, εμενα μου κολλησε το παρακατω vertigo.
Πανεμορφο, ιδανικη διασταση και πολυ καλη preorder τιμη.
http://www.vertigowatches.com/home/en/shop
Ενταξει, ειναι κοπια του zenith chronometer tipo, αλλα ποσως με ενδιαφερει.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #444 στις: Ιούλιος 17, 2017, 11:12:08 μμ »
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις Κοσμά για τα microbrands. Θέλουν όντως προσοχή γιατι μπορούν εύκολα να σε βγάλουν πολύ εκτός στόχου. Προσωπικά ήμουν τυχερός γιατι το Magrette αν και απ'τα πρώτα ρολόγια μου (μεγάλο ρίσκο να πάρεις microbrand στην αρχή) το εχω ευχαριστηθεί και συνεχίζω να το ευχαριστιέμαι. Σταμάτησα όμως με τα microbrand και θα ξαναπάρω όταν δω κάτι διαφορετικό.

Μια πολύ καλή λύση πιστεύω είναι να φτιάξεις ένα microKosmas. Ξεκίνα με κάτι που σαρεσει πολύ και δεν είναι πολυφορεμένο σαν ιδέα. Θα το ευχαριστηθείς και θα έχεις κάτι μοναδικό στο χέρι σου με λογικό κόστος. Αυτό δεν μπορει να στο προσφέρει κανένας. Στην θέση σου θα δοκίμαζα την τύχη μου χτίζοντας πάνω σε μια poljot 3133 ή μια valjoux 7733. Σκέψου το και όρμα :)

Κώστα, σε ευχαριστώ για την πρόταση. Εννοείται ότι το φέρνω στο μυαλό μου καιρό τώρα και κατά πάσα πιθανότητα θα το πραγματοποιήσω κάποια στιγμή. Δυστυχώς όμως έχω δύο, μεταξύ άλλων, ελαττώματα. Αφενός μου αρέσει να συλλέγω αντικείμενα, οπότε κάθε τι το βλέπω με οπτική "σειράς", αφετέρου δεν επικεντρώνομαι σε μία συλλογή ανά περίοδο. Αν σε αυτά προσθέσεις το γεγονός ότι δεν είμαι και ο πιο υπομονετικός άνθρωπος στον κόσμο, καταλαβαίνεις πόσο εύκολα χάνω τον στόχο μου.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #445 στις: Ιούλιος 17, 2017, 11:18:44 μμ »
To HELM σκοπεύω να το πάρω, αλλά αυτό θα γίνει αφού πρώτα αποκτήσω άποψη από το Vanuatu. Το OWC μου άρεσε οπτικά!

Το Unimatic Modello Uno από την άλλη δείχνει υποσχόμενο.
Όσο για το Crepas δεν σου κρύβω ότι με ενοχλεί λίγο η ονομασία του.

Για το OWC θα σου μιλήσει ο Άγγελος και ο Χαρίλαος, αλλά πιστεύω πως είναι αρκετά ακριβό για micro. Το έχω ξαναγράψει, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι από micro αξίζει να πάρεις μόνο ό,τι κυκλοφορεί σε μοναδικό σχέδιο, limited edition και λογική τιμή. Μπορεί να μην "επενδύεις" στο brandname, αλλά τουλάχιστον "επενδύεις" στη σπανιότητα.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #446 στις: Ιούλιος 17, 2017, 11:19:20 μμ »
Απο τα τοσα micro ρολογια που εχουν προταθει τον τελευταιο καιρο, εμενα μου κολλησε το παρακατω vertigo.
Πανεμορφο, ιδανικη διασταση και πολυ καλη preorder τιμη.
http://www.vertigowatches.com/home/en/shop
Ενταξει, ειναι κοπια του zenith chronometer tipo, αλλα ποσως με ενδιαφερει.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εγκρίνω και επαυξάνω!

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 17, 2017, 11:45:20 μμ »
Πανεμορφο, ιδανικη διασταση και πολυ καλη preorder τιμη.
http://www.vertigowatches.com/home/en/shop


Ωραιότατο! Στο site είδα και τα καταδυτικά... μια χαρά είναι και σε πολύ καλή τιμή!
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #448 στις: Ιούλιος 18, 2017, 11:08:40 μμ »
STRATON Watch Company

Curve-Chrono







Syncro



https://www.stratonwc.com/

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #449 στις: Ιούλιος 19, 2017, 12:02:20 πμ »
STRATON Watch Company

Syncro



https://www.stratonwc.com/

Απλά φανταστικό! Θυμίζει 70's
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #450 στις: Ιούλιος 19, 2017, 06:27:17 πμ »

STRATON Watch Company

Curve-Chrono







Syncro



https://www.stratonwc.com/

Πολυ συμπαθητικά πραγματικά ....αλλα τι λογκο ειναι αυτο?? Το Σκλαβενίτη μου μεσα....λολολ


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #451 στις: Ιούλιος 19, 2017, 08:49:51 πμ »
Πολυ συμπαθητικά πραγματικά ....αλλα τι λογκο ειναι αυτο?? Το Σκλαβενίτη μου μεσα....λολολ


Sent from my iPad using Tapatalk
Καποιου του χαριζανε ενα γαιδαρο και αυτος τον κοιταζε στα δοντια ;D

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #452 στις: Ιούλιος 19, 2017, 09:00:16 πμ »

Καποιου του χαριζανε ενα γαιδαρο και αυτος τον κοιταζε στα δοντια ;D

Χαρίζεις ρολόγια? ατσα της! Μπραβο ρε φιλε και δε σε ειχα για κουβαρντα......


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #453 στις: Ιούλιος 19, 2017, 10:14:25 πμ »
Πολυ συμπαθητικά πραγματικά ....αλλα τι λογκο ειναι αυτο?? Το Σκλαβενίτη μου μεσα....λολολ


Τα ρολόγια αυτά ο επιχειρηματίας επιχείρησε να τα λανσάρει μέσω Kickstarter με την ονομασία "Targa", αλλά τελευταία στιγμή του σφυρίξανε ότι το Targa είναι trademark και πως πιθανότατα θα είχε πρόβλημα, οπότε κατέφυγε στο "Straton".

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #454 στις: Ιούλιος 19, 2017, 10:22:01 πμ »
Τα ρολόγια αυτά ο επιχειρηματίας επιχείρησε να τα λανσάρει μέσω Kickstarter με την ονομασία "Targa", αλλά τελευταία στιγμή του σφυρίξανε ότι το Targa είναι trademark και πως πιθανότατα θα είχε πρόβλημα, οπότε κατέφυγε στο "Straton".

Και γιατί έκλεψε το logo του Σκλαβενίτη ???

Ο Σκλαβενίτης το ξέρει ??? :lol:




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #455 στις: Ιούλιος 19, 2017, 11:02:02 πμ »
Και γιατί έκλεψε το logo του Σκλαβενίτη ???

Ο Σκλαβενίτης το ξέρει ??? :lol:

Είναι τόσο όμορφο που δεν μπόρεσε να αντισταθεί! :P :lol:

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #456 στις: Ιούλιος 19, 2017, 11:08:10 πμ »
Τα ρολόγια αυτά ο επιχειρηματίας επιχείρησε να τα λανσάρει μέσω Kickstarter με την ονομασία "Targa", αλλά τελευταία στιγμή του σφυρίξανε ότι το Targa είναι trademark και πως πιθανότατα θα είχε πρόβλημα, οπότε κατέφυγε στο "Straton".

Εάν εννοείς τα σκάφη Targa είναι σκυλιά αλλά κακάσχημα. Τώρα εάν εννοείς τα φυτοφάρμακα πάω πάσο

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #457 στις: Ιούλιος 19, 2017, 11:19:48 πμ »
Εάν εννοείς τα σκάφη Targa είναι σκυλιά αλλά κακάσχημα. Τώρα εάν εννοείς τα φυτοφάρμακα πάω πάσο


Το έψαξα λίγο για να θυμηθώ, τελικά το "Targa" το προόριζε για ονομασία μοντέλου, όχι για brandname. Το logo του Σκλαβενίτη ήταν αδιαπραγμάτευτο!

3 Σεπτεμβρίου 2016

Thanks to those of you who have stuck with me through the development of this watch, when this design was initially called the Straton "Targa". After months of work and prototypes complete, with less than 24 hours before launching having to call the launch off due to being notified of a possible copyright infringement using the word "Targa" on a watch by a customer which was a difficult choice to make but definitely the right one.

I bounced back, getting supporters involved in choosing the new name for the model now named "Curve". After another successful launch on KS and a smooth manufacturing process, final assembly of the Curve is coming to a close end of this month and deliveries due to start soon after. I hope those who pre-ordered the Curve will enjoy their watch as much as I have enjoyed the process of designing and wearing the prototypes. Having all 5 color variations to choose from has made my morning ritual of choosing which watch to wear a lot more fun! There are some left available for pre-order via the Straton website with an array of strap choices - www.stratonwc.com


"Targa" prototype


Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #458 στις: Ιούλιος 28, 2017, 01:08:22 μμ »
UNDIVE Dark Sea

Available for pre order in August 2017 on Kickstarter

https://www.undivewatches.com/



To 024 του "φτωχού" LIVE στο Kickstarter.

https://www.kickstarter.com/projects/undivewataches/undive-dark-sea-500m

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #459 στις: Ιούλιος 28, 2017, 01:11:36 μμ »