Αποστολέας Θέμα: Orient m force  (Αναγνώστηκε 2150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kritikos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Orient m force
« στις: Αύγουστος 13, 2017, 06:24:04 πμ »
Μετά την αγορά του πρώτου μου αυτόματου ρολογιου έβαλα πλώρη για δεύτερο και μεγαλύτερο στόχο!
Το Orient m force SEL07002B
Μου αρέσει πάρα πολύ αλλα εχω καποια ερωτήματα
1)Περίεργος μπρασελες,τον παντρεύεσαι σε αυτο το ρολοι,αν χρειαστεί στο μελον να βρω καποια αξεσουάρ είναι εφικτό η θα εχω δυσκολίες?
2)Τιμη λιγο πάνω απο 600 ευρω.Τα αξίζει?Η ειναι πολλά για ιαπωνικό ρολοι?Σχέση ποιότητα τιμής?
3)Το σημαντικότερο που εχω φάει σκάλωμα.Η στεφάνι του ειναι απο μαύρο PVD,τι ακριβός ειναι αυτο?θα εχω πρόβλημα μελλοντικά με καποιο αποχρωματισμο της στεφάνης?Ειναι ανθεκτικό?Η με καποιο ψιλό χτύπημα θα ξεφλουδίζει?
Εχω τρελαθεί με αυτο το ρολοι και δεν θέλω να προσγειωθώ ανώμαλα...οποτε η γνώμη σας ειναι σημαντική για εμένα!

Αποσυνδεδεμένος Kritikos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2017, 06:26:40 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2017, 07:25:07 πμ »
Καλημέρα!
Εξαιρετική επιλογή. Μεγάλο και βαρύ επαγγελματικό ρολόι. Πολύ καλή μηχανή. Αν σου αρέσει εμφανισιακά, δε θα κάνεις λάθος. Ειδικά:
1. Μπρασελέ: μεγάλο θέμα. Το μπρασελέ είναι ουσιαστικά μέρος του ρολογιού. Δε νομίζω να βρεις εύκολα adapters. Αν, όπως εγώ, έχεις πάθος με αλλαγές λουριων και ψιλό μετατροπές, θα έχεις πρόβλημα.
2. Νομίζω ότι λες πολλά.  Δες κι αυτό: http://www.ebay.com/itm/ORIENT-M-Force-Automatic-Power-Reserve-Mens-wristwatch-Sapphire-Date-SEL07002B0-/382138577191?epid=1072902421&hash=item58f93bf127:g:qggAAOSwrfVZTQ-h
Κάτω από 400€ από Γερμανία, ούτε φόροι, ούτε δασμοί.
3. Physical vapor deposition. Κανένα πρόβλημα αν δε φάει γερό χτύπημα. Όσα ρολόγια έχω με pvd δεν είχαν θέμα ξεφτίσματος στο χρόνο.
Συμπέρασμα: αν σου αρέσει παρτο αλλά το μπρασελέ είναι το μόνο θέμα του. Αλλιώς κοιτάς κατά σεικο μεριά για κανένα σαμουράι η σούμο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2017, 07:32:56 πμ »
Το βασικοτερο του μειονέκτημα είναι τα 49mm διαμετρου της κασας του.
Το υποστηριζεις τοσο μεγαλο ρολοι?
Επισης είναι ένα ρολοι που η αξια του είναι 240-300 ευρω και όχι 600+.

http://www.dutyfreeislandshop.com/orient-sel07002b0-el07002b-m-force-beast-ii-automatic-power-reserve-sapphire-japan-200m-gents-divers-watch

Το `ζαχαρωνα` και εγω εδω και αρκετο καιρο αλλα οι διαστασεις του με φρεναραν.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Kritikos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2017, 08:03:03 πμ »
Καλημέρα παιδιά
Ναι θεωρώ οτι δεν εχω θεμα με το μέγεθος του ρολογιου
Η τιμη αυτη ειναι απο Ελλαδα 600+
Τόσο μεγαλη διαφορά στην τιμη απο το εξωτερικό?
Ειναι μεγαλη απόκλιση...

Θα την βρω την άκρη απο που θα το αγοράσω
Με καλύπτει που είναι και κατα τα λεγόμενα σας ενα εξαιρετικό ρολόι

Ο μπρασελες ειναι ενα σοβαρό θεμα αλλα δεν μπορώ μαλον να αντισταθώ στη γοητεία αυτου του ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2017, 01:12:00 μμ »
49mm? Seriously? Στα 44-45 θα ήταν ενδιαφέρον σχέδιο αλλά πραγματικά ακούγεται τεράστιο. Συν το ότι το μπρασελέ ξεκινάει από τα 26(?) σημαίνει ότι θα είναι πολύ βαρύ και το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να πάρεις ένα 26αρι rubber και με ένα ξυράφι να το χειρουργησεις για να περνάει το endlink στη μέση.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2017, 03:20:55 μμ »
Το βασικοτερο του μειονέκτημα είναι τα 49mm διαμετρου της κασας του.
Το υποστηριζεις τοσο μεγαλο ρολοι?
Επισης είναι ένα ρολοι που η αξια του είναι 240-300 ευρω και όχι 600+.

http://www.dutyfreeislandshop.com/orient-sel07002b0-el07002b-m-force-beast-ii-automatic-power-reserve-sapphire-japan-200m-gents-divers-watch

Το `ζαχαρωνα` και εγω εδω και αρκετο καιρο αλλα οι διαστασεις του με φρεναραν.


+1

Για μια λογική τιμή, δες και εδώ

Εγώ έχω το ORIENT M-Force Beast SEL06001B0 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Φωτογραφία από το δικό μου:


Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Orient m force
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2017, 06:28:34 μμ »
Από Ιαπωνία 280$ θα είναι τυχερός αν δεν έχει τελωνείο. Καλύτερα ίσως λίγο πιο ακριβό από Ευρώπη imo.


Sent from my iPhone using Tapatalk