Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213544 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14620 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:55:47 πμ »
Ρουλέτα;
Μαζεύω ρόλεξ από το 2001. Το χειρότερό μου έχει διπλασιάσει την αξία του. Το καλύτερο την έχει πενταπλασιάσει. Όποιο ρόλεξ και να αγοράσεις και με όσο καπέλο, θα έρθει μια μέρα που θα το πουλήσεις και θα βγάλεις χρήματα. Η γραφική παράσταση της αξίας των ρόλεξ σε συνάρτηση με το χρόνο είναι μόνο αύξουσα εδώ και 60 χρόνια. Είναι το ασφαλέστερο μέρος να έχεις τα χρήματα σου στον 21ο αιώνα, ενώ ταυτόχρονα τα φοράς και τα χαίρεσαι.

Κατά καιρούς πέφτω πάνω σε γραφικές παραστάσεις του chrono24. Παντού φαίνεται η αυξητική τάση η οποία ήταν ομαλή μέχρι πριν από μερικά χρόνια και ξαφνικά οι δείκτες άρχισαν να τρυπάνε το ταβάνι. Δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό είναι να βλέπεις μία ταση να αλλάζει έτσι ξαφνικά και να γίνεται έκρηξη.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14621 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:14:20 πμ »
Κατά καιρούς πέφτω πάνω σε γραφικές παραστάσεις του chrono24. Παντού φαίνεται η αυξητική τάση η οποία ήταν ομαλή μέχρι πριν από μερικά χρόνια και ξαφνικά οι δείκτες άρχισαν να τρυπάνε το ταβάνι. Δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό είναι να βλέπεις μία ταση να αλλάζει έτσι ξαφνικά και να γίνεται έκρηξη.

Όσο φυσιολογικό ηταν με το χρηματιστήριο, το real estate, τα φωτοβολταϊκά κλπ.

Επίσης επειδή το έχω από προσωπική εμπειρία, δεν γίνεται το 116710LN να είναι στα αζήτητα 01 Μαρτίου 2019 και ξαφνικά 22 Μαρτίου να ζητάνε 12500 στη δευτερογενή. ΠΟΤΕ διάολο ανέβηκε η ζήτηση ειδικά σε αυτό το μοντέλο εν μία νυκτί;
Προφανώς και δεν ανέβηκε η τιμή λογω ζήτησης.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2021, 11:19:51 πμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14622 στις: Ιούλιος 19, 2021, 03:37:02 μμ »
Αυτό που αναφέρεις για το 116710LN είναι όντως περίεργο και μυρίζει manipulation... εκτός αν η ανακοίνωση για disontinuation έγινε ξαφνικά και δεν την περίμενε κανείς. Πάντως σε ό,τι αφορά τη διατήρηση της μεταπωλητικής αξίας αυτό που γίνεται με τα μεταχειρισμένα rolex δε νομίζω ότι συμβαίνει με άλλες εταιρείες (εκ πείρας μιλώντας για omega και JLC που είχα στην κατοχή μου με ένα 50% της αρχικής αξίας και μετά από αρκετό περίμενε μπορείς να σαι ευχαριστημένος).

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14623 στις: Ιούλιος 19, 2021, 04:00:31 μμ »
Αυτό που αναφέρεις για το 116710LN είναι όντως περίεργο και μυρίζει manipulation... εκτός αν η ανακοίνωση για disontinuation έγινε ξαφνικά και δεν την περίμενε κανείς. Πάντως σε ό,τι αφορά τη διατήρηση της μεταπωλητικής αξίας αυτό που γίνεται με τα μεταχειρισμένα rolex δε νομίζω ότι συμβαίνει με άλλες εταιρείες (εκ πείρας μιλώντας για omega και JLC που είχα στην κατοχή μου με ένα 50% της αρχικής αξίας και μετά από αρκετό περίμενε μπορείς να σαι ευχαριστημένος).

Κάθε χρόνο γίνονται εικασίες για τα νέα μοντέλα και τα discontinuations. Ποτέ δεν προηγείται κάποια ανακοίνωση. Μόνο εικασίες, λιγότερο ή περισσότερο βάσιμες. Η διακοπή παραγωγής ωστόσο του LN μόνο κεραυνός εν αιθρία δεν υπήρξε. Αυτο δε δικαιολογεί τα 12500 στη ψύχρα για ένα σχεδόν "ανεπιθυμητο" μεχρι πριν λιγες μερες ρολόι στα ιντερνετικά φόρα. Πότε πρόλαβαν δηλαδή να το ζητήσουν τόσοι πολλοί μαζεμενοι ώστε να μη βρίσκεται; Άρα δεν επροκειτο για προσφορά ζήτηση, απλά δε γίνεται σε 1 νύχτα. Και ως εκ τούτου φυσικά υπάρχει manipulation στη δευτερογενή αγορά είτε σε πολλους απο μας αρέσει να το παραδεχόμαστε είτε όχι. Το συγκεκριμένο απλώς συμπαρασύρθηκε, "a rising tide lifts all boats" λένε...
Θα μπορούσα να αναλύω επί μακρόν αλλά θεωρώ πως ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Σε οτι με αφορά δε θα πλήρωνα ούτε δεκάρα πανω από την τιμή καταλόγου για ενα ρολόι τρέχουσας παραγωγής. Προτιμώ  να περιμένω και αν έρθει, έχει καλώς. Αν πάλι όχι, δεν έγινε και τίποτα. Δεν έχω κάτι να αποδείξω ή να επιδείξω σε κανένα. Και τα ρολόγια δεν είναι ειδος 1ης ανάγκης.
Σε οτι αφορά τη διατήρηση της αξίας μεταπώλησης, δεν υπάρχει καλύτερο ρολόι απο το Ρολεξ. Απλώς πλέον έχει γίνει κοινός τόπος και όλοι προσπαθούν να κεφαλαιοποιήσουν επ αυτού διεκδικώντας όλο και μεγαλύτερο κομμάτι τις πίττας. Και δυστυχώς η κατάσταση μυρίζει πυραμίδα / αεροπλανάκι φάση.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14624 στις: Ιούλιος 19, 2021, 04:34:35 μμ »
Κάθε χρόνο γίνονται εικασίες για τα νέα μοντέλα και τα discontinuations. Ποτέ δεν προηγείται κάποια ανακοίνωση. Μόνο εικασίες, λιγότερο ή περισσότερο βάσιμες. Η διακοπή παραγωγής ωστόσο του LN μόνο κεραυνός εν αιθρία δεν υπήρξε. Αυτο δε δικαιολογεί τα 12500 στη ψύχρα για ένα σχεδόν "ανεπιθυμητο" μεχρι πριν λιγες μερες ρολόι στα ιντερνετικά φόρα. Πότε πρόλαβαν δηλαδή να το ζητήσουν τόσοι πολλοί μαζεμενοι ώστε να μη βρίσκεται; Άρα δεν επροκειτο για προσφορά ζήτηση, απλά δε γίνεται σε 1 νύχτα. Και ως εκ τούτου φυσικά υπάρχει manipulation στη δευτερογενή αγορά είτε σε πολλους απο μας αρέσει να το παραδεχόμαστε είτε όχι. Το συγκεκριμένο απλώς συμπαρασύρθηκε, "a rising tide lifts all boats" λένε...
Θα μπορούσα να αναλύω επί μακρόν αλλά θεωρώ πως ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Σε οτι με αφορά δε θα πλήρωνα ούτε δεκάρα πανω από την τιμή καταλόγου για ενα ρολόι τρέχουσας παραγωγής. Προτιμώ  να περιμένω και αν έρθει, έχει καλώς. Αν πάλι όχι, δεν έγινε και τίποτα. Δεν έχω κάτι να αποδείξω ή να επιδείξω σε κανένα. Και τα ρολόγια δεν είναι ειδος 1ης ανάγκης.
Σε οτι αφορά τη διατήρηση της αξίας μεταπώλησης, δεν υπάρχει καλύτερο ρολόι απο το Ρολεξ. Απλώς πλέον έχει γίνει κοινός τόπος και όλοι προσπαθούν να κεφαλαιοποιήσουν επ αυτού διεκδικώντας όλο και μεγαλύτερο κομμάτι τις πίττας. Και δυστυχώς η κατάσταση μυρίζει πυραμίδα / αεροπλανάκι φάση.
Αεροπλανάκι φάση ή «μουτζούρη» ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14625 στις: Ιούλιος 19, 2021, 04:41:08 μμ »
Τα ρολόγια δεν είναι για επένδυση .... το λένε και το φωνάζουν σε όλα τα φόρουμ του κόσμου όλος ο κόσμος που ασχολείται με ρολόγια για δεκαετίες ( εξαιρούνται κάποια συγκεκριμένα ρολόγια )

Από εκεί και πέρα ....

Ο καθένας με τα χρήματα του κάνει ότι θέλει ....

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14626 στις: Ιούλιος 19, 2021, 04:48:09 μμ »
Έλα ρε παιδιά, πέρσι ακριβώς τέτοια εποχή πάλι τα ίδια μου λέγατε και σας έλεγα ότι όλα θα πάνε στο θεό. Εδώ είναι τα ποστς μπείτε να τα διαβάσετε. Σιγά μη δώσω 20000 για Daytona γράφατε και σας έλεγα ωραία περιμένετε μέχρι του χρόνου που θα κάνει 30000. Και σήμερα όντως κάνει 30000. Το ρόλεξ το αγοράζουμε σήμερα αν μπορούμε γιατί αύριο θα είναι ακριβότερο. Ένα χρυσό GMT πήρα πριν τα Χριστούγεννα που ήταν στα αζήτητα του ora24 για μήνες και όλοι με δούλευαν που έδωσα 26000 γιατί λέει κάποτε έκανε 18000. Σήμερα το πουλάω 40000 για πλάκα, αν ψαχτώ λίγο ίσως και παραπάνω. Αφήστε τις θεωρίες και μιλήστε με πράξεις και γεγονότα αν έχετε.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14627 στις: Ιούλιος 19, 2021, 06:29:01 μμ »
Το ΧΘΕΣ είναι πάντα η καλύτερη στιγμή για να αγοράσει κανείς Ρόλεξ. Σε αυτό δε διαφωνεί κανείς.
Όσο για τα "καπέλα", ο χρόνος θα δείξει αν αποτελούν βιώσιμη κατάσταση. Θεωρώ πως δεν είναι. Αν ήταν, η ίδια η Ρόλεξ θα είχε αυξήσει τις τιμές καταλόγου και θα επέτρεπε μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στους αντιπροσώπους της.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14628 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:39:45 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14629 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:44:57 μμ »
Ναι οκ... Διπλό "λάθος" στο dial και το δίνει 50.000

Σημασία δεν έχει τι ζητάς αλλά τι δίνει ο άλλος..

Να πάω να βάλω κι εγώ την aph Daytona 40.000

Αγυαλιστη είναι, stickers έχει πάνω.... 40..και να λέω ότι το ρολόι μου κάνει 40.000

Μπουρδες

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14630 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:30:14 μμ »
Ναι οκ... Διπλό "λάθος" στο dial και το δίνει 50.000

Σημασία δεν έχει τι ζητάς αλλά τι δίνει ο άλλος..

Να πάω να βάλω κι εγώ την aph Daytona 40.000

Αγυαλιστη είναι, stickers έχει πάνω.... 40..και να λέω ότι το ρολόι μου κάνει 40.000

Μπουρδες

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Σημασία έχει ότι 22-23 παίρνεις στο χέρι αύριο. Και ότι αν την είχες αγοράσει καινούρια όταν βγήκε θα πλήρωνες μαξ τα μισά του 22-23. Αυτή είναι η ρόλεξ.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14631 στις: Ιούλιος 20, 2021, 07:22:00 πμ »
Σημασία έχει ότι 22-23 παίρνεις στο χέρι αύριο. Και ότι αν την είχες αγοράσει καινούρια όταν βγήκε θα πλήρωνες μαξ τα μισά του 22-23. Αυτή είναι η ρόλεξ.
Αν προσωπικα την ειχα αγορασει καινουργια το ocd μου θα με ειχε τρελανει οταν ανακαλυπτα το "λαθος" στη γραμματοσειρα....
Τωρα πως αυτο κοστιζει εξτρα πλεον πραγματικα ειναι ενα απο τα αξιοπεριεργα της ρολεξ...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14632 στις: Ιούλιος 20, 2021, 07:31:57 πμ »
Σημασία έχει ότι 22-23 παίρνεις στο χέρι αύριο. Και ότι αν την είχες αγοράσει καινούρια όταν βγήκε θα πλήρωνες μαξ τα μισά του 22-23. Αυτή είναι η ρόλεξ.

Μιχάλη συντομα θα τη βγαλω προς πώληση και θα δω αν πιάνει τα λεφτά που ζητάνε στο chrono24....θεωρητικα θα επρεπε να ζητησω και περισσοτερα γιατι αυτες που βλεπω ειναι σαπακια...
αλλα πιστευω οτι οι τιμες στo chrono24 δεν ισχυουν στην πραγματικη αγορα

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14633 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:54:29 πμ »
Μιχάλη συντομα θα τη βγαλω προς πώληση και θα δω αν πιάνει τα λεφτά που ζητάνε στο chrono24....θεωρητικα θα επρεπε να ζητησω και περισσοτερα γιατι αυτες που βλεπω ειναι σαπακια...
αλλα πιστευω οτι οι τιμες στo chrono24 δεν ισχυουν στην πραγματικη αγορα
Κανένα δεν πιάνει τα λεφτά του chrono24. Εκεί έχει fees, taxes, μεταφορικά κλπ. 15% κάτω όμως πουλάς Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14634 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:56:18 πμ »
Αν προσωπικα την ειχα αγορασει καινουργια το ocd μου θα με ειχε τρελανει οταν ανακαλυπτα το "λαθος" στη γραμματοσειρα....
Τωρα πως αυτο κοστιζει εξτρα πλεον πραγματικα ειναι ενα απο τα αξιοπεριεργα της ρολεξ...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι λόγω "λάθους" η επιπλέον αξία, νομίζω πιο πολύ επειδή είναι οι τελευταίες μη κεραμικές.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14635 στις: Ιούλιος 20, 2021, 10:35:01 πμ »
Στο chrono24 το 116710LN που συζητούσαμε πριν παίζει στα 14k σε κατάσταση NOS και στα 12Κ μεταχειρισμένο (σε καλή όχι άριστη κατάσταση). Στα ποσά αυτά πρέπει να προσθέσεις μεταφορικά και ασφάλιση (όχι αμελητέα) και φυσικά δασμολυς αν είναι εκτός ΕΕ. Δεν ξέρω - με βάση όσα άκουσα πριν- αν οι τιμές αυτές είναι ρεαλιστικές (δηλ. αν πράγματι κάποιοι αγοράζουν σε αυτές).

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14636 στις: Ιούλιος 20, 2021, 10:45:37 πμ »
Στο chrono24 το 116710LN που συζητούσαμε πριν παίζει στα 14k σε κατάσταση NOS και στα 12Κ μεταχειρισμένο (σε καλή όχι άριστη κατάσταση). Στα ποσά αυτά πρέπει να προσθέσεις μεταφορικά και ασφάλιση (όχι αμελητέα) και φυσικά δασμολυς αν είναι εκτός ΕΕ. Δεν ξέρω - με βάση όσα άκουσα πριν- αν οι τιμές αυτές είναι ρεαλιστικές (δηλ. αν πράγματι κάποιοι αγοράζουν σε αυτές).
Γύρω στα 10.5-11 βρίσκεις ένα καλό μεταχειρισμένο Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος kostasios

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14637 στις: Ιούλιος 22, 2021, 12:17:24 μμ »
10.500 εδώσα εγώ το δικό μου σε grey dealer 28/01/21 (του 2015 το ρολοι 116710LN αγορασμενο 7.200 καινουργιο με 5% εκπτωση απο O.D. )
και ο συγκεκριμένος το έδωσε σε μια εβδομάδα 12.500 σε άνθρωπο που το έψαχνε. (τιμη πώλησης μπορεί να είναι και μεγαλύτερη. απλώς μεταφέρω τι μου είπε ο άνθρωπος που μου το αγόρασε όταν ξαναμιλησαμε...)

να σημειώσω ότι όταν το ανέβασα εδώ μέσα δεν υπήρχε ενδιαφέρον για το ρολόι εκτός από έναν φίλο που η κουβέντα έμεινε σε πρωταρχικό στάδιο.

και όταν έστειλα 3 εμαιλ σε dealers (2 αθηνα + 1 θεσσαλονικη) και οι 3 με πηραν την ιδια μερα τηλεφωνο και μου δωσαν τα χρηματα που ηθελα εαν το ρολοι θα ηταν στην κατασταση που τους ειχα ενημερωσει οτι ειναι. (το ρολοι ειχε βγει μολις απο σερβις)

ούτε παζάρια ούτε τίποτα... όποτε φαντάζομαι και πολύ φτηνά τους το ζήτησα....

αυτή είναι προσωπική εμπειρία που μοιράζομαι μαζί σας...

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14638 στις: Ιούλιος 22, 2021, 12:20:22 μμ »
10.500 εδώσα εγώ το δικό μου σε grey dealer 28/01/21 (του 2015 το ρολοι 116710LN αγορασμενο 7.200 καινουργιο με 5% εκπτωση απο O.D. )
και ο συγκεκριμένος το έδωσε σε μια εβδομάδα 12.500 σε άνθρωπο που το έψαχνε. (τιμη πώλησης μπορεί να είναι και μεγαλύτερη. απλώς μεταφέρω τι μου είπε ο άνθρωπος που μου το αγόρασε όταν ξαναμιλησαμε...)

να σημειώσω ότι όταν το ανέβασα εδώ μέσα δεν υπήρχε ενδιαφέρον για το ρολόι εκτός από έναν φίλο που η κουβέντα έμεινε σε πρωταρχικό στάδιο.

και όταν έστειλα 3 εμαιλ σε dealers (2 αθηνα + 1 θεσσαλονικη) και οι 3 με πηραν την ιδια μερα τηλεφωνο και μου δωσαν τα χρηματα που ηθελα εαν το ρολοι θα ηταν στην κατασταση που τους ειχα ενημερωσει οτι ειναι. (το ρολοι ειχε βγει μολις απο σερβις)

ούτε παζάρια ούτε τίποτα... όποτε φαντάζομαι και πολύ φτηνά τους το ζήτησα....

αυτή είναι προσωπική εμπειρία που μοιράζομαι μαζί σας...

10 ειχε φυγει το δικό μου, 5ετίας χωρίς σέρβις. Χωρίς παζάρια, σε λιγότερο απο 24 ώρες.
12500 είναι η τιμή της πιάτσας...Και τα 2500 ενα λογικό margin.
Μόνο που το 12500 είχε ήδη διαμορφωθεί σαν τιμη από την επομένη της Baselworld 2019 γιαυτό και ειλικρινά θλίβομαι που κάποιοι αναγκάζονται να πληρώσουν χρυσό ένα κάποτε "ανεπιθύμητο" GMT. Dog στα ξένα φόρα...
Εδώ πέρα αν δεν εκδηλώθηκε ενδιαφέρον, ειναι λογικό καθώς απευθύνεσαι σε κατά κανόνα ενήμερα άτομα.
Γεγονός που ενισχύει το προαναφερθέν, την περιορισμένη δημοφιλία του LN. Που επισκίαζαν ήδη τα Blnr και Blro.
Θα μου πεις δε χαίρεσαι ΕΣΥ που έβγαλες κατι; Ναι, ασφαλώς και χαίρομαι σε οτι προσωπικά με αφορά.
Όχι μονο δεν έχασα αλλά και αποκόμισα χρήματα που χρησιμοποίησα σε πιο διασκεδαστικά πράγματα.
Αντικειμενικά όμως δεν μπορώ να παραβλέψω την παθογένεια της δευτερογενούς αγοράς στη σημερινή της μορφή που σε συνδυασμό με το ντόρο των σόσιαλ έχουν καταστήσει το χόμπι σε οτι αφορά τα Ρόλεξ, τοξικό.
Όσοι εχουν παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια τη μάρκα και την αγορά της, νομίζω καταλαβαίνουν το συναίσθημα.
Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά μιλώντας, ο απόλυτος οδηγός αξίας είναι η τιμή καταλόγου για τα τρέχοντα και η δημοφιλία ενός discontinued μοντέλου εν οσω ήταν σε παραγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2021, 12:44:14 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος kostasios

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14639 στις: Ιούλιος 22, 2021, 12:45:10 μμ »
θεωρώ ότι η κουβέντα είναι ατερμωνη...
υπάρχουν τόσες διαφορετικές οπτικές για την χρήση ενός ρολογιού όπου ο καθένας αντιλαμβάνεται πολύ διαφορετικά το όλο παιχνίδι που γίνεται με την ρόλεξ όλα αυτά τα χρόνια.

δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν.. ούτε κάποιος το βλέπει λάθος... κατα την άποψη μου.


1) υπάρχουν οι λάτρεις και εραστές της ωρολογοποιίας και απεχθάνονται αυτό που συμβαίνει με την ρόλεξ
2) υπάρχουν οι συλλέκτες οι οποίοι για να καλύψουν το πάθος τους δίνουν χρήματα τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα
3) υπάρχουν νεόπλουτοι που απλός θέλουν κάτι και το θέλουν τώρα
4) υπάρχουν αυτοί που ακόμα και ένα ρολόι είναι εργαλείο δουλειάς. οποτε και αυτοί μπαίνουν στο τρυπάκι του καπέλου
5) υπάρχουν αυτοί που το βλέπουν ως μια μακροπρόθεσμη επένδυση να αγοράσουν κάτι με καπέλο το οποίο σε κάποιο διάστημα πάλι κέρδος θα τους δώσει
6) υπάρχουν ιδιοκτήτες ρολογιών άλλων εταιριών που κράζουν την ρόλεξ για αυτό το πανηγύρι αλλά μέσα τους θα ήθελαν να δουν κάποια στιγμή να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με δικά τους ιδιόκτητα ρολόγια....


γενικά υπάρχουν τόσες διαφορετικές παράμετροι και οπτικές που η κάθε μια της έχει λόγο και υπάρξη... για μένα αυτό που έχει σημασία είναι να είσαι σε οποιοαδηποτε κατηγορία αυτών που ανέφερα καθαρά από επιλογή σου... και να το γουστάρεις... μην γίνεσαι δήθεν μόνο και μόνο για να αποδεχτείς η να ακυρώσεις κάτι....