Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213742 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13580 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:48:59 μμ »
Χαχα, ακριβώς το αντίθετο έχεις γράψει : Ότι το milgauss δεν ανήκει στην σειρά των σπορ αστάλινων ρόλεξ.
Το milgauss είναι παράδειγμα στην δεύτερη κατηγορία από τις τρεις που ανέφερα, δε μιλάμε για σπορ και μη σπορ σήμερα εδώ, είσαι εκτός θέματος νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13581 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:52:39 μμ »
Αντιθέτως, είμαι εκνευριστικά εντός θέματος !

Για πρωτη φορα διαβαζω οτι αγοραζοντας σπορ ατσαλινο ρολεξ σήμερα καποιος θα χασει χρήματα...

Το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές. Και είχα δώσει παράδειγμα το πράσινο milgauss όταν πρωτοβγήκε.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13582 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:59:03 μμ »
Αντιθέτως, είμαι εκνευριστικά εντός θέματος !
Οκ λοιπόν. Άκυρο το milgauss αφού θέλεις μόνο σπορ παραδείγματα.

116610
116710LN
116710BLNR

Και τα τρία είχαν καπέλο όταν πρωτοκυκλοφόρησαν και μετά από έναν περίπου χρόνο έπεσαν στην τιμή τους. Β κατηγορία στο κείμενο μου.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13583 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:02:47 μμ »
Έτσι ! Τώρα μιλάς σωστά !

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13584 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:03:03 μμ »
Κουράστηκα :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13585 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:04:09 μμ »
Μα γιατί νομίζω πως ο Ντένης και ο Μιχάλης στο τέλος (αν δεν αλληλοσκοτωθούν!!!!) θα γίνουν κολλητοί φίλοι???



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13586 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:09:15 μμ »
Εγω λεω οτι ο τροπος που σκεφτεστε μερικοι ειναι τελειως ξενος με τη λογικη μου τη δικη μου.
Υπαρχει ενας υλικος υπολογισμος σε ολο αυτο που ρουφαει το αιμα απο ο,τιδηποτε μπορει να προσφερει απολαυση.
Τα 1675 και οι ντειτονες αγοραστηκαν, φορεθηκαν, ταυτιστηκαν με καλες και κακες στιγμες και περασαν στην επομενη γεννια.
Θελω να πω, μοιραζομαστε εδω την αγαπη μας για το ρολοι. Ειναι λιγο αντιφατικο να το βλεπουμε σα ραβδο χρυσου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13587 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:09:26 μμ »
Μα γιατί νομίζω πως ο Ντένης και ο Μιχάλης στο τέλος (αν δεν αλληλοσκοτωθούν!!!!) θα γίνουν κολλητοί φίλοι???



Sent from my iPad using Tapatalk

Λες ???

Και να αποκηρύξουν τα SEIKO & ROLEX αντίστοιχα και να το ρίξουν στην Υ.Ω
Από VC, JLC, ΑΡ και πάνω...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13588 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:10:30 μμ »
Μα γιατί νομίζω πως ο Ντένης και ο Μιχάλης στο τέλος (αν δεν αλληλοσκοτωθούν!!!!) θα γίνουν κολλητοί φίλοι???



Sent from my iPad using Tapatalk
Τι εννοείς να πηγαίνουμε για καφέ και να έρχεται με σέικο; Απαπαπαπα να μας δει και κανένα μάτι να μην ξέρουμε που νά κρυφτούμε

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13589 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:12:54 μμ »
Τι εννοείς να πηγαίνουμε για καφέ και να έρχεται με σέικο; Απαπαπαπα να μας δει και κανένα μάτι να μην ξέρουμε που νά κρυφτούμε

Θα κρατάει ένα ταμπελάκι που θα γράφει:

«It’s a GRAND SEIKO you idiots»

:lol: :lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13590 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:16:04 μμ »
Εγω λεω οτι ο τροπος που σκεφτεστε μερικοι ειναι τελειως ξενος με τη λογικη μου τη δικη μου.
Υπαρχει ενας υλικος υπολογισμος σε ολο αυτο που ρουφαει το αιμα απο ο,τιδηποτε μπορει να προσφερει απολαυση.
Τα 1675 και οι ντειτονες αγοραστηκαν, φορεθηκαν, ταυτιστηκαν με καλες και κακες στιγμες και περασαν στην επομενη γεννια.
Θελω να πω, μοιραζομαστε εδω την αγαπη μας για το ρολοι. Ειναι λιγο αντιφατικο να το βλεπουμε σα ραβδο χρυσου.
Είναι περίεργο να έχεις 10 υπέροχα ρολόγια που μπαινοβγαζεις και 2 σαν επένδυση - παράδοση στους επόμενους και να σου μιλάει κάποιος περί αγάπης προς το ρολόι. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Εννοώ τα αγαπώ τα ρημάδια, αν όχι περισσότερο από εσάς, σίγουρα όχι λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13591 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:18:26 μμ »
Θα κρατάει ένα ταμπελάκι που θα γράφει:

«It’s a GRAND SEIKO you idiots»




Sent from my iPhone using Tapatalk
Έτσι οκ, πάω για καφέ

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13592 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:22:53 μμ »
Θελω να πω, μοιραζομαστε εδω την αγαπη μας για το ρολοι. Ειναι λιγο αντιφατικο να το βλεπουμε σα ραβδο χρυσου.

Φάουλ πρώτο...δεν τσουβαλιάζουμε τα ρολόγια. Εδώ μιλάμε για Ρόλεξ.

Φάουλ δεύτερο... Τα ρόλεξ δεν είναι ράβδοι χρυσού. Είναι ρολόγια με αποδόσεις ράβδων χρυσού.

λεω οτι ο τροπος που σκεφτεστε μερικοι ειναι τελειως ξενος με τη λογικη μου τη δικη μου.

Έχεις χάσει τον δρόμο σου...Πουλάς μπλανπέ και λοιπά, κόκαλα. Για τα επόμενα 3 χρόνια κατέχεις μόνο ρόλεξ. Δωρεάν η κατήχηση για να μην σου φαίνεται ξένος ο τρόπος σκέψης...

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13593 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:26:28 μμ »
Ρωτάω λοιπόν τον Κινέζο φίλο που φοράει το εξαψηφιο Sub.
Γνωρίζεις την Blancpain? Όχι μου λεει.
Γνωρίζεις την JLC? Όχι μου λεει.
Γνωρίζεις την VC? Ακουστά την έχω αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι.
Γνωρίζεις την AP? Οχι καμία σχέση.

Για εξήγησε μου γιατί φοράς του λέω το Ρολεξ?
Μα γιατί είναι μόδα. Το φοράνε όλοι. Στην Κίνα μόνο Ρολεξ και Ωμέγα ξέρει ο κόσμος.

Όλες οι άλλες μάρκες είναι για όσους γνωρίζουν από ρολόγια ενώ η Ρολεξ και η Ωμέγα είναι τα ρολόγια του λαού της μάζας της μέσης τάξης. Όλοι θέλουν από ένα. Μόνο ένα δεν χρειάζεται παραπάνω. Αρκεί να πάρουμε ένα.

Το γεγονός ότι ένα ρολόι συγκρίνεται με ράβδο χρυσού πραγματικά αγγίζει τα όρια του ανεκδότου.

Μόδα είναι θα περάσει και ο επενδυτής τα λεφτά του θα τα χάσει. Πάντα έτσι γίνεται και κερδίζουν μόνο οι επαγγελματίες του είδους.

Τώρα αν κάποιος αγόρασε 100.000 ευρώ ρολόγια και κέρδισε 10.000 ευρώ στο μέλλον νομίζω ότι από την πραγματική του δουλειά έχει βγάλει πολύ περισσότερα. Άρα χομπιστας είναι και όχι επενδυτής.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13594 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:30:12 μμ »
Ρωτάω λοιπόν τον Κινέζο φίλο που φοράει το εξαψηφιο Sub.
Γνωρίζεις την Blancpain? Όχι μου λεει.
Γνωρίζεις την JLC? Όχι μου λεει.
Γνωρίζεις την VC? Ακουστά την έχω αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι.
Γνωρίζεις την AP? Οχι καμία σχέση.

Για εξήγησε μου γιατί φοράς του λέω το Ρολεξ?
Μα γιατί είναι μόδα. Το φοράνε όλοι. Στην Κίνα μόνο Ρολεξ και Ωμέγα ξέρει ο κόσμος.

Όλες οι άλλες μάρκες είναι για όσους γνωρίζουν από ρολόγια ενώ η Ρολεξ και η Ωμέγα είναι τα ρολόγια του λαού της μάζας της μέσης τάξης. Όλοι θέλουν από ένα. Μόνο ένα δεν χρειάζεται παραπάνω. Αρκεί να πάρουμε ένα.

Το γεγονός ότι ένα ρολόι συγκρίνεται με ράβδο χρυσού πραγματικά αγγίζει τα όρια του ανεκδότου.

Μόδα είναι θα περάσει και ο επενδυτής τα λεφτά του θα τα χάσει. Πάντα έτσι γίνεται και κερδίζουν μόνο οι επαγγελματίες του είδους.

Τώρα αν κάποιος αγόρασε 100.000 ευρώ ρολόγια και κέρδισε 10.000 ευρώ στο μέλλον νομίζω ότι από την πραγματική του δουλειά έχει βγάλει πολύ περισσότερα. Άρα χομπιστας είναι και όχι επενδυτής.
1. Ποιος συνέκρινε ρόλεξ και ράβδο χρυσού;

2. Ποιος επένδυσε σε ρόλεξ τα τελευταία 70 χρόνια και έχασε;

3. Αν είχες επενδύσει 100.000 σε ρόλεξ όπως λες το 2004, σήμερα θα είχες το λιγότερο 200.000 άμεσα μετρητά, ίσως και 300.000, ανάλογα με τα μοντέλα.

Edit: Με ένα γρήγορο υπολογισμό το 200.000 είναι υπερβολικά συντηρητικό νούμερο και θα το είχες πιάσει οποιοδήποτε σπορ ρόλεξ και να είχες αγοράσει ακόμα και αυτό με τη λιγότερη άνοδο το 16610. Τριάντα sub 16610 έκαναν περίπου 100.000 το 2004 και σήμερα θα τα πούλαγες 200.000 χωρίς να ψαχτείς πολύ. Αν ήταν και LV τότε οι 100.000 θα είχαν γίνει 400.000.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:38:39 μμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13595 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:32:55 μμ »
Ρωτάω λοιπόν τον Κινέζο φίλο που φοράει το εξαψηφιο Sub.
Γνωρίζεις την Blancpain? Όχι μου λεει.
Γνωρίζεις την JLC? Όχι μου λεει.
Γνωρίζεις την VC? Ακουστά την έχω αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι.
Γνωρίζεις την AP? Οχι καμία σχέση.

Για εξήγησε μου γιατί φοράς του λέω το Ρολεξ?
Μα γιατί είναι μόδα. Το φοράνε όλοι. Στην Κίνα μόνο Ρολεξ και Ωμέγα ξέρει ο κόσμος.

Όλες οι άλλες μάρκες είναι για όσους γνωρίζουν από ρολόγια ενώ η Ρολεξ και η Ωμέγα είναι τα ρολόγια του λαού της μάζας της μέσης τάξης. Όλοι θέλουν από ένα. Μόνο ένα δεν χρειάζεται παραπάνω. Αρκεί να πάρουμε ένα.

Οπότε το παλιό καλό μότο "ΜΟΝΟ ΡΟΛΕΞ"  καλά κρατεί

Το γεγονός ότι ένα ρολόι συγκρίνεται με ράβδο χρυσού πραγματικά αγγίζει τα όρια του ανεκδότου.

Μόδα είναι θα περάσει και ο επενδυτής τα λεφτά του θα τα χάσει. Πάντα έτσι γίνεται και κερδίζουν μόνο οι επαγγελματίες του είδους.

Μην σου πω καλύτερα και από ράβδο χρυσού...ο χρύσος είχε σκαμπανεβάσμετα. Η Ρόλεξ μόνο ανεβαίνει


Τώρα αν κάποιος αγόρασε 100.000 ευρώ ρολόγια και κέρδισε 10.000 ευρώ στο μέλλον νομίζω ότι από την πραγματική του δουλειά έχει βγάλει πολύ περισσότερα. Άρα χομπιστας είναι και όχι επενδυτής.

Το καλό με τα ρόλεξ είναι πως και ο απλός χομπίστας μπορεί να γίνει επενδυτής.  Με 100.00 χιλιάρικα σε ρόλεξ πριν μια δεκαετία, σήμερα θα είχες....ας απαντήσει ο αρμόδιος. Πόσα θα είχε ρε maestro?

edit....πρόλαβε και απάντησε ;D
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13596 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:39:59 μμ »
Οπότε το παλιό καλό μότο "ΜΟΝΟ ΡΟΛΕΞ"  καλά κρατεί

Μην σου πω καλύτερα και από ράβδο χρυσού...ο χρύσος είχε σκαμπανεβάσμετα. Η Ρόλεξ μόνο ανεβαίνει


Το καλό με τα ρόλεξ είναι πως και ο απλός χομπίστας μπορεί να γίνει επενδυτής.  Με 100.00 χιλιάρικα σε ρόλεξ πριν μια δεκαετία, σήμερα θα είχες....ας απαντήσει ο αρμόδιος. Πόσα θα είχε ρε maestro?

edit....πρόλαβε και απάντησε ;D
Ο χρυσός είναι τζόγος, μπορεί να χάσεις πολλά αν χρειαστείς μετρητά, καμία σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13597 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:50:20 μμ »
Ρε Μιχάλη έχεις κολλήσει με την Ρολεξ πραγματικά ούτε μέτοχος να ήσουν. Ρεσπεκτ.

Αν το 2004 είχα αγοράσει 100.000 ευρω μετοχές της Apple Microsoft η Κόκα Κόλλα τότε σήμερα θα φορούσα μόνο Patek.
Αν είχα πάρει ένα δυαρακι στο Λονδινο πάλι Patek θα είχα.
Αν τα είχα φάει σε ταξίδια θα ήμουν σίγουρα ποιο σοφός ίσως να είχα γνωρίσει και μια πλούσια γυναίκα.

Κανεις δεν αγόρασε το 2004 100.000 ευρώ Ρολεξ για επένδυση ούτε τότε ούτε σήμερα. Εκτός και αν είναι Grey dealer και βγάζει χρήμα από εκεί. Σαν απλός αγοραστής στο τέλος θα κλάψει.

Μόνο Ρολεξ μέχρι η τσιχλοφουσκα να σκάσει. Απλά όταν φουσκώσει πολύ μπορεί να σκάσει στην μούρη μας.

ΥΓ. Έχω ένα μοναδικό ρολόι και είναι Ρολεξ.. Μικρό το ρίσκο μου αλλά και οι πιθανότητες κέρδους. Πάντα στον τζόγο έτσι γίνεται. Μικρό ρίσκο μικρές αποδόσεις.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13598 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 04:58:51 μμ »

Αν το 2004 είχα αγοράσει 100.000 ευρω μετοχές της Apple Microsoft η Κόκα Κόλλα τότε σήμερα θα φορούσα μόνο Patek.
Αν είχα πάρει ένα δυαρακι στο Λονδινο πάλι Patek θα είχα.

Σκέφτεσαι σαν επενδυτής τελικά. Πατέκ θα φορούσες για το κύρος. Τα ρόλεξ στην θυρίδα με τα αυτοκόλλητα για την υπεραπόδοση εεεε?

Αν τα είχα φάει σε ταξίδια θα ήμουν σίγουρα ποιο σοφός

Και θα επένδυες σε ρόλεξ...το φόρουμ σε γλίτωσε από χρήμα και χρόνο

ίσως να είχα γνωρίσει και μια πλούσια γυναίκα. 

Χωρίς ρόλεξ ?  υπερβολικά αισιόδοξο σε βρίσκω....



Τα υπόλοιπα τα αφήνω να απαντήσει και κανένας άλλος... :smoker:
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13599 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 05:12:10 μμ »
Παιδιά διαβάζοντας όλα τα ανώτερο


Μα το θεό ......μου ήρθε η σκέψη ..... το γνωστό σε όλους  «πολλά βάζεις πολλά παίρνεις ...!!!!!» Που φωνάζουν οι παπατσιδες κάθε Κυριακή στο Θησείο .... :kg: