Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213807 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13160 στις: Ιούλιος 29, 2019, 06:37:02 μμ »
Μεγάλη συζήτηση, ο καθένας έχει την οπτική του και δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά «σωστό» ή «λάθος» αφού προφανώς μιλάμε για προϊόντα πολυτελείας αλλά και «πάθη»

Προσωπικά πρόσφατα πούλησα ένα SubC LN πολύ πιο ακριβά από ότι είχα αγοράσει και αγόρασα ένα SubC LV αρκετά πιο ακριβά από την retail τιμή του. Το έκανα γιατί ήθελα το ρολόι πολύ και δέχθηκα να το αγοράσω γνωρίζοντας ότι αν σπάσει η φούσκα θα χάσω χρήματα ΕΑΝ θελήσω ποτε να το πουλήσω.

Από την άλλη να τοποθετηθώ λέγοντας ότι δεν είμαστε στο 2007 αφού τα Media έχουν τοποθετήσει την Rolex σε πολύ υψηλά επίπεδα αναγνωρισιμότητας και αποδοχής. Επίσης το αγοραστικό κοινό ρολογιών αξίας 10-20Κ ευρώ έχει αυξηθεί σημαντικά, σκεφτείτε πόσοι μόνο εκατομμυριούχοι (μην πω billionaires) έχει δημιουργήσει η Κίνα και άλλες χώρες τα τελευταία 10 και πλέον χρόνια. Δείτε ποσο εύκολα κάποιοι πάνε στην Μύκονο και χαλάνε 15-25-115χλκ ευρώ σε μια εβδομάδα. Οι ίδιοι πάνε Λονδίνο, HK ή Νέα Υόρκη και χαλάνε τα ίδια και περισσότερα απλά για να περάσουν καλά και δεν πάνε με δανεικά, έχουν και τα χαλάνε.. όλοι αυτοί λοιπόν καθορίζουν την αγορά αφού η τσέπη τους τους επιτρέπει να πληρώσουν διπλά και πλέον την retail price των ρολογιών της professional σειράς της Ρόλεξ. Δεν έχω δει ντόπιο εδώ στο Καταρ να μην φοράει τουλάχιστον Ρόλεξ και έχω γνωρίσει κάποιους να φοράνε και πολύ πιο ακριβά, τα χρυσά εδώ είναι «Χαραμ» και δεν τα προτιμούν.. θεωρώ ότι η φούσκα λοιπόν δεν θα σκάσει αφού πρωτιστως η παραγωγή δεν πρόκειται να ανεβεί από την Ρόλεξ, το αγοραστικό κοινό όλο και μεγαλώνει ενώ η Ρόλεξ παίζει το όλο παιχνίδι με τους δικούς της όρους... έχει ενδιαφέρον αλλά προφανώς είναι άσχημο να πρέπει να πληρώνουμε τόσο πολύ πιο ακριβά κάποια ρολόγια που μας αρέσουν και τα θελουμε, ιδωμεν λοιπόν!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13161 στις: Ιούλιος 29, 2019, 09:29:50 μμ »
Μεγάλη συζήτηση, ο καθένας έχει την οπτική του και δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά «σωστό» ή «λάθος» αφού προφανώς μιλάμε για προϊόντα πολυτελείας αλλά και «πάθη»

Προσωπικά πρόσφατα πούλησα ένα SubC LN πολύ πιο ακριβά από ότι είχα αγοράσει και αγόρασα ένα SubC LV αρκετά πιο ακριβά από την retail τιμή του. Το έκανα γιατί ήθελα το ρολόι πολύ και δέχθηκα να το αγοράσω γνωρίζοντας ότι αν σπάσει η φούσκα θα χάσω χρήματα ΕΑΝ θελήσω ποτε να το πουλήσω.

Από την άλλη να τοποθετηθώ λέγοντας ότι δεν είμαστε στο 2007 αφού τα Media έχουν τοποθετήσει την Rolex σε πολύ υψηλά επίπεδα αναγνωρισιμότητας και αποδοχής. Επίσης το αγοραστικό κοινό ρολογιών αξίας 10-20Κ ευρώ έχει αυξηθεί σημαντικά, σκεφτείτε πόσοι μόνο εκατομμυριούχοι (μην πω billionaires) έχει δημιουργήσει η Κίνα και άλλες χώρες τα τελευταία 10 και πλέον χρόνια. Δείτε ποσο εύκολα κάποιοι πάνε στην Μύκονο και χαλάνε 15-25-115χλκ ευρώ σε μια εβδομάδα. Οι ίδιοι πάνε Λονδίνο, HK ή Νέα Υόρκη και χαλάνε τα ίδια και περισσότερα απλά για να περάσουν καλά και δεν πάνε με δανεικά, έχουν και τα χαλάνε.. όλοι αυτοί λοιπόν καθορίζουν την αγορά αφού η τσέπη τους τους επιτρέπει να πληρώσουν διπλά και πλέον την retail price των ρολογιών της professional σειράς της Ρόλεξ. Δεν έχω δει ντόπιο εδώ στο Καταρ να μην φοράει τουλάχιστον Ρόλεξ και έχω γνωρίσει κάποιους να φοράνε και πολύ πιο ακριβά, τα χρυσά εδώ είναι «Χαραμ» και δεν τα προτιμούν.. θεωρώ ότι η φούσκα λοιπόν δεν θα σκάσει αφού πρωτιστως η παραγωγή δεν πρόκειται να ανεβεί από την Ρόλεξ, το αγοραστικό κοινό όλο και μεγαλώνει ενώ η Ρόλεξ παίζει το όλο παιχνίδι με τους δικούς της όρους... έχει ενδιαφέρον αλλά προφανώς είναι άσχημο να πρέπει να πληρώνουμε τόσο πολύ πιο ακριβά κάποια ρολόγια που μας αρέσουν και τα θελουμε, ιδωμεν λοιπόν!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ευθημη απολυτα συμφωνως σε οσα εγραψες.
Τι ιδιες σκεψεις εγραψα πριν 2 με 3 μηνυματα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13162 στις: Ιούλιος 30, 2019, 04:55:03 μμ »
Ευθύμη δεν ξέρω αν οφείλεται σε χειρισμους  της ρολεξ η ολη αυξηση, νομίζω οτι συγκεκριμενοι μεγαλο DEALERS αγοράζουν μαζικα και πουλάνε μετα με καπέλο, δεν ειναι τυχαίο οτι τα 4 τελευταια κεραμικα ρολεξ που αγόρασα ήταν απο τον BUCHERER, έχω την εντύπωση οτι αυτοι καθορίζουν το παιχνίδι και όλοι οι αλλοι απλώς βγαζουν λεφτα με το τσουβάλι.
Τώρα εαν η ρόλεξ θελήσει να το σταματήσει αυτο το παχνιδάκι απλώς αυξάνει την παραγωγή.....δεν φαίνεται να θέλει πάντως....

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13163 στις: Ιούλιος 30, 2019, 10:25:53 μμ »
Ρε λεβέντες αυτό το θέμα με την αύξηση παραγωγής πρέπει να σταματήσει. Δεν είναι τόσο εύκολο.... Και αυτό το παραμυθάκι με το "ρολογια μαζικής παραγωγής" πρέπει επίσης να σταματήσει!!! Τα ρολεξ είναι ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΑ,, ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΑ. Αν η εταιρεία δεν θέλει να κάνει "σούπα" τα ρολόγια της είναι δικαίωμα της. Η αυξηση παραγωγής απαιτει χρόνο, επενδύσεις, προσωπικό που η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ίσως έχει  κρίνει ότι δε πρέπει να κάνει αυτά τα ανοίγματα. Υπάρχουν μέρες που στο ιατρείο δεν μπορώ να βάλω ούτε ένα επιπλέον ραντεβού.Φαντάσου να ζητάς από μια εταιρεία να βγάλει αλλά 7 χιλιάδες κομμάτια σε ένα μοντέλο μόνο. Σίγουρα υπάρχει κερδοσκοπία και σπεκουλα... Αλλά σίγουρα υπάρχει και τεράστια ζήτηση!!! Αν υπήρχε αδιαφορία για τα ρολεξ το Sub θα έφευγε με 20%εκπτωση... Όποιος έχει σουξέ δεν ξεφτιλιζει τιμές.... Και μάλλον η ρολεξ δεν την νοιάζει αν κάποιοι γκρινιάζουν για τις τιμές.. Ίσως θέλει και να το πάει προς AP φάση

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13164 στις: Ιούλιος 30, 2019, 11:03:48 μμ »
Ρε λεβέντες αυτό το θέμα με την αύξηση παραγωγής πρέπει να σταματήσει. Δεν είναι τόσο εύκολο.... Και αυτό το παραμυθάκι με το "ρολογια μαζικής παραγωγής" πρέπει επίσης να σταματήσει!!! Τα ρολεξ είναι ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΑ,, ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΑ. Αν η εταιρεία δεν θέλει να κάνει "σούπα" τα ρολόγια της είναι δικαίωμα της. Η αυξηση παραγωγής απαιτει χρόνο, επενδύσεις, προσωπικό που η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ίσως έχει  κρίνει ότι δε πρέπει να κάνει αυτά τα ανοίγματα. Υπάρχουν μέρες που στο ιατρείο δεν μπορώ να βάλω ούτε ένα επιπλέον ραντεβού.Φαντάσου να ζητάς από μια εταιρεία να βγάλει αλλά 7 χιλιάδες κομμάτια σε ένα μοντέλο μόνο. Σίγουρα υπάρχει κερδοσκοπία και σπεκουλα... Αλλά σίγουρα υπάρχει και τεράστια ζήτηση!!! Αν υπήρχε αδιαφορία για τα ρολεξ το Sub θα έφευγε με 20%εκπτωση... Όποιος έχει σουξέ δεν ξεφτιλιζει τιμές.... Και μάλλον η ρολεξ δεν την νοιάζει αν κάποιοι γκρινιάζουν για τις τιμές.. Ίσως θέλει και να το πάει προς AP φάση

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγγελε, ειναι γεγονος αναμφισβητητο οτι δινονται λιγοτερα ρολογια στα μαγαζια.
Τωρα, αν αυτο συνοδευεται με ΜΕΙΩΣΗ παραγωγης, οπως εχει γραφτει σε διαφορα αρθρα, δεν το γνωριζω.
Μπορει απλα να παιζει το παιχνιδακι της η ρολεξ και οποιος τσιμπησει!! που τελικα πολλοι τσιμπανε, ειναι η αληθεια.
Επισης βραχυπροθεσμα, οπως λεει και ο Τασος, χανει χρηματα απο τις λιγοτερες πωλησεις, αλλα μακροπροθεσμα δεν ξερω τι σχεδιασμο εχει κανει, μπορει να της βγει σε καλο.
Κανενας δεν γνωριζει, θα φανει σε βαθος χρονου.
Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα, συμφωνω οτι ειναι ποιοτικα, καλοφτιαγμενα ρολογια.
Αλλα μεχρι εκει. Ουτε ΥΩ ειναι, ουτε τιποτα το εξαιρετικα πολυπλοκο.
Απλα, καλοφτιαγμενα ρολογια, που ομως 2 προσφατα περιστατικα, μπορει να ετυχε βεβαια, δεν επιβεβαιωνουν το μοτο της εταιριας ''δεν σπανε, δεν χαλανε''!!
Τελος,το οτι θελει να πεισει τον κοσμο οτι αξιζουν να πληρωνονται σαν ΑΡ η VC κλπ, το αφηνω στην κριση του καθενος μας!! ειναι αποκλειστικο δικαιωμα μας αλλωστε πως θα διαθέσουμε τα χρηματα μας και ποσο μας ενοχλουν καποιες τακτικες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2019, 09:16:19 πμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13165 στις: Ιούλιος 31, 2019, 07:13:56 πμ »
Ε ναι σαφώς. Ο καθένας με τα χρήματα του κάνει ό,τι θέλει. Δε χωράει συζήτηση επ´ αυτού.

Επίσης γεγονός το ότι τα Rolex έχουν μάλλον την υψηλότερη αναγνωριςιμότητα ως «καλά ρολόγια» ειδικά στον κόσμο εκτός του «σπορ».

Επίσης γεγονός το ότι αποτελούν «επενδυτικό στανταράκι».

Τελος γεγονός ότι η Rolex δεν είναι εταιρία Υψηλής Ωρολογοποιΐας. Ούτε επ´ αυτού χωράει συζήτηση.

Το πρόβλημα έγκειται όταν παρασυρμένοι από τα πρώτα γεγονότα, ορισμένοι αμφισβητούν το τελευταίο :)




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13166 στις: Ιούλιος 31, 2019, 07:14:30 πμ »
Τα ρόλεξ ειναι χοντροκομμένα γερά ρολόγια με τίποτα δεν θα τα χαρακτήριζα ΥΩ, το θέμα ειναι οτι δίνεις 50 για να πάρεις ένα F.D και μετά στο αγοράζει 20 ο έμπορος ( εαν στο πάρει τελικά) και το ρόλεξ που πήρες 4500 προ 10 εστίας τώρα το δίνεις 10.000.
Ειναι ισχυρό συναλλακτικού μέσο, όπως ο χρυσός κλπ

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13167 στις: Ιούλιος 31, 2019, 08:46:42 πμ »
Απλα, καλοφτιαγμενα ρολογια, που ομως 2 προσφατα περιστατικα, μπορει να ετυχε βεβαια, δεν επιβεβαιωνουν το μοτο της εταιριας ''δεν σπανε, δεν χαλανε''!!
Δεν υπαρχει ρολοι που ''δεν σπανε, δεν χαλανε''.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13168 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:07:47 πμ »
Δεν υπαρχει ρολοι που ''δεν σπανε, δεν χαλανε''.

Mη το πιάνεις κυριολεκτικά ρε Άρη, ειναι λογικό οτι δεν υπάρχουν ρολόγια, τουλαχιστον αυτής της κατηγορίας, που ‘’δεν σπάνε, δεν χαλανε’’.
Εννοώ για το χαρακτήρα του ’’σκληρού’’ εργαλείου (καταδύσεις, αναρριχήσεις, κλπ.κλπ.) που θέλει να τονίσει  για τα ρολόγια της η ρόλεξ.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13169 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:08:12 πμ »
Δεν υπαρχει ρολοι που ''δεν σπανε, δεν χαλανε''.
Κι όμως υπάρχουν!!!!!!!!!!!

Τυχερός κάτοχος δύο τεμαχίων από το μακρινό 1982!!!!!!!!!!




Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13170 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:15:14 πμ »
Τα Casio δεν ειναι ρολογια.
Ειναι κατι που λεει και την ωρα.
Οπως και καποια μοντελα που λενε και την θερμοκρασια και τηλεφωνα γραφεις και αλλα πολλες λειτουργιες.
Και το κινητο λεει την ωρα. Αυτο σημαινει οτι ειναι ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13171 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:17:26 πμ »
Τα Casio δεν ειναι ρολογια.
Ειναι κατι που λεει και την ωρα.
Οπως και καποια μοντελα που λενε και την θερμοκρασια και τηλεφωνα γραφεις και αλλα πολλες λειτουργιες.
Και το κινητο λεει την ωρα. Αυτο σημαινει οτι ειναι ρολοι.
Άσε τις @α@α@ιες φίλε Άρη!!!
ΡΟΛΟΓΑΡΕΣ είναι, που και δεν σπάνε δεν χαλάνε!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13172 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:22:45 πμ »
Δεν ξερω αν εσυ λες παπαριες αλλα εγω δεν λεω.
Και δεν ειμαι φιλος με ατομα που λενε οτι λεω παπαριες.
Παρτο αλλιως για να συνεχισουμε.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #13173 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:30:17 πμ »
Συμφωνω ότι η παραγωγή δεν μπορεί να αυξηθεί και ίσως ναι δεν τους ενδιαφέρει να την αυξήσουν.
Δεν ξέρω αν όντως διατίθενται λιγότερα από τα δημοφιλή ρολόγια στην αγορά, νομίζω ότι η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη που πάνε περισσότερα ίσως σε μέρη που προ 10ετιας δεν πήγαιναν (πχ Ασία κτλ)
Αυτό που συμβαίνει δεν έχει ξαναγίνει και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν ασφαλείς προβλέψεις, προσωπικά πήρα κάποια ρολόγια που πάντα ήθελα και έβγαλα από κάποια άλλα που έτυχε να πάρω σε καλές τιμές ειδικά μέχρι και πέρυσι, τώρα τα χαίρομαι και παρακολουθώ τις εξελίξεις.. δεν ξέρω ακριβώς τι θεωρείται ΥΩ (στα 10-15χλκ €) αλλά κάποια μοντέλα της Ρόλεξ ακολουθούν σίγουρα πολύ υψηλά στάνταρ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13174 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:30:21 πμ »
Εμενα παντως το gshock εβαλε νερο

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13175 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:39:10 πμ »
Συμφωνω ότι η παραγωγή δεν μπορεί να αυξηθεί και ίσως ναι δεν τους ενδιαφέρει να την αυξήσουν.
Δεν ξέρω αν όντως διατίθενται λιγότερα από τα δημοφιλή ρολόγια στην αγορά, νομίζω ότι η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη που πάνε περισσότερα ίσως σε μέρη που προ 10ετιας δεν πήγαιναν (πχ Ασία κτλ)
Αυτό που συμβαίνει δεν έχει ξαναγίνει και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν ασφαλείς προβλέψεις, προσωπικά πήρα κάποια ρολόγια που πάντα ήθελα και έβγαλα από κάποια άλλα που έτυχε να πάρω σε καλές τιμές ειδικά μέχρι και πέρυσι, τώρα τα χαίρομαι και παρακολουθώ τις εξελίξεις.. δεν ξέρω ακριβώς τι θεωρείται ΥΩ αλλά κάποια μοντέλα της Ρόλεξ ακολουθούν σίγουρα πολύ υψηλά στάνταρ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
εχει αυξηθεί η ζητηση γιατί χρησιμοποιειται ως επενδυτικο μεσο, και προφανώς φταίει και η κρίση, στους πολέμους ο χρυσός και τα ρόλεξ-πατεκ ήταν συναλλακτικό μέσο, τώρα βάζεις 5 ρολεξ στην θυρίδα και σε 5 χρόνια εχεις διπλασιάσει τα λεφτά σου, αυτό απέχει βέβαια πολύ  απο το να χαρακτηριστεί ώς ωρολογοφιλία, αλλα πρόφανώς είναι και αυτός ενας σοβαρός λόγος για την ανιούσα πορεία των τιμών.....
το ερώτημα αφορά τον καθένα μας, ποιός είναι ο πραγματικός λόγος που αγοράζουμε και πουλάμε ρολόγια?
εαν δίναμε την απάντηση με ειλικρίνια νομίζω οτι δεν θα μπορούσε να μας χειριστεί κανενας έμπορος......
 

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13176 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:54:08 πμ »
Δεν ξερω αν εσυ λες παπαριες αλλα εγω δεν λεω.
Και δεν ειμαι φιλος με ατομα που λενε οτι λεω παπαριες.
Παρτο αλλιως για να συνεχισουμε.
Ας μην έλεγες πως τα CASIO δεν είναι ρολόγια κτλπ, μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις μια φράση σου σε μια συζήτηση που έχεις προσωπικό και επαγγελματικό ενδιαφέρον να υποστηρίζεις τέτοια πράγματα!!!
Όταν κάνεις κριτική και «την λες» σε άλλους να είσαι έτοιμος να δεχτείς τα ίδια.
Και νομίζω πως εδώ κάπου τελείωσε το θέμα μαζί σου γενικότερα και ειδικότερα.
Σταματάω να ασχολούμαι πλεον μαζί σου και ας αναλάβουν οι μοδεράτορες πλεον.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13177 στις: Ιούλιος 31, 2019, 09:56:41 πμ »
Ας μην έλεγες πως τα CASIO δεν είναι ρολόγια κτλπ, μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις μια φράση σου σε μια συζήτηση που έχεις προσωπικό και επαγγελματικό ενδιαφέρον να υποστηρίζεις τέτοια πράγματα!!!
Όταν κάνεις κριτική και «την λες» σε άλλους να είσαι έτοιμος να δεχτείς τα ίδια.
Και νομίζω πως εδώ κάπου τελείωσε το θέμα μαζί σου γενικότερα και ειδικότερα.
Σταματάω να ασχολούμαι πλεον μαζί σου και ας αναλάβουν οι μοδεράτορες πλεον.



Sent from my iPad using Tapatalk
Τελικα εχεις χοντρο προβλημα.
Να το κοιταξεις αυτο.
Αρες μαρες κουταμαρες.
Κριμα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13178 στις: Ιούλιος 31, 2019, 11:12:25 πμ »
Το Rolex είναι προϊόν, ένα βιομηχανικό προϊόν και ως εκ τούτου το κόστος παραγωγής τού είναι πολύ μικρό σε σχέση με την τιμή πώλησής.
Αν αναλογιστεί κανείς  ότι με τά ίδια χρήματα μπορεί να αγοράσει ένα super mini νέας τεχνολογίας το οποίο ενσωματώνει εκατομμύρια ευρώ σε έρευνα κατανοεί πλήρως ότι τα τεράστια ποσά πού καταβάλλονται για την αγορά ενός Rolex δεν αντανακλούν την πραγματική του αξία  αλλά τον μύθο που έχει στηθεί γύρω από το όνομά. Οταν αγοράζει κάποιος ενα Rolex δεν αγοράζει απλά ένα  ρολόι αλλά ένα Status Symbol το όποιο με εκκωφαντικό τρόπο δηλώνει την οικονομική ευμάρεια του κατόχου.

Το προϊόν  Rolex ειναι η επιτομή του "Παράδοξο της Αξίας" ,  σύμφωνα με το οποίο η τιμή ενός αγαθού  δεν καθορίζεται από την υλική του αξία ή χρηστικότητα αλλά από την  σπουδαιότητα-κύρος-βαρύτητα που ένα συγκεκριμένο καταναλωτικό  κοινό  προσδίδει σε αυτό.  Μπορεί ως οικονομικό προϊόν να είναι μια φούσκα,  η εικόνα όμως που εκπέμπει και η κοινωνική και η οικονομική οριοθέτηση (πλασματική ή πραγματική) τον κατόχου το μετατρέπει αυτόματα σε ενα προϊόν πολυτελείας του οποίου  την ανταλλακτικη αξία την καθορίζει πλέον  μια High Society τάξη.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13179 στις: Ιούλιος 31, 2019, 01:07:07 μμ »
Την αξία στα αντικείμενα την δίνουμε εμείς οι ίδιοι ....

Θα δώσω ένα απλό αλλά χαρακτηριστικό παράδειγμα


Ένα προφυλακτικό κοστίζει ένα ευρώ για όλων τον κόσμο που θα πάει να το αγοράσει .....

Έχει ομως διαφορετική αξία για έναν 90 χρόνο από ότι έναν 20 χρόνο που βρίσκεται μαζί με το κοροτσι του Σάββατο βράδυ μετά από διασκέδαση ......

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός ..... :jg: :jg: :jg: