Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213552 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12800 στις: Μάιος 03, 2019, 11:37:25 πμ »
Καλά που πρόλαβα & πούλησα δλδ, μην εγκλωβιστώ με τα Rolex στο χέρι :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τύχη βουνό είχες φίλε!!

Εγώ από την άλλη το κρατάω να ανεβάσει αξία τόσο ώστε να το δώσω για κανά κόκκαλο VC ή Breguet ;D ;D
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12801 στις: Μάιος 03, 2019, 11:42:11 πμ »
Γρήγορα να τρέξω  να προλάβω  .... να αγοράσω  ακριβά και να πουλήσω ακριβότερα ..... να βγουν 3-4 χιλιάρικα ...


Να πάω να αγοράσω κανένα σεικο ....!!!!

Μπράβο στην ρόλεξ για αυτό που κάνει  ..... βαράει τα νταούλια .... ( σαν αυτά του Τσίπρα στους Ευρωπαίους ) χειραγωγούνται την παγκόσμια αγορά .... και όλοι οι άλλοι τρέχουν από πίσω χορεύοντας ομως τον χορό του Ζαλόγκου .... !!!!



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12802 στις: Μάιος 03, 2019, 11:49:28 πμ »
..... βαράει τα νταούλια .... ( σαν αυτά του Τσίπρα στους Ευρωπαίους )
Ποσο σε χαιρομαι για τα πάραδειγματα σου.
Συνεχισε σε καλο δρομο εισαι :D
Πλησιαζει και η στιγμη.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12803 στις: Μάιος 03, 2019, 12:48:22 μμ »
σε κανα δυο χρονια που θα καταργηθει το deep sea βλεπω τον Merlon με 2οροφο Χαλκιδικη πρωτη μουρη στο κυμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12804 στις: Μάιος 03, 2019, 12:55:26 μμ »
σε κανα δυο χρονια που θα καταργηθει το deep sea βλεπω τον Merlon με 2οροφο Χαλκιδικη πρωτη μουρη στο κυμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα έρχεσαι να πίνουμε παγωμένες ρε

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12805 στις: Μάιος 03, 2019, 12:59:39 μμ »
Καλά που πρόλαβα & πούλησα δλδ, μην εγκλωβιστώ με τα Rolex στο χέρι :lol:

Κι εγώ μια απ’ τα ίδια, μια μέρα με παίρνουν από την ΑΧΕΠΕΥ και μου λένε «πούλα τώρα !». Έτσι πούλησα τα βαριά χαρτιά (dssd –πολύ βαρύ χαρτί αυτό, ίσαμε μισό κιλό πήγαινε- καθώς και το sub) και μετά μπήκα σε μετοχές –επ, συγγνώμη, ρολόγια ήθελα να πω !- που δεν έχουν τρέξει  ακόμη. Μιλάμε τώρα για κρυμμένες υπεραξίες (explorer και dj41) με άριστα θεμελιώδη, ενώ και η τεχνική ανάλυση δείχνει ότι τέτοια μοντέλα βρίσκονται σε υπερπουλημένη ζώνη. Kάθε υγιές χαρτοφυλάκιο πρέπει να ΄χει τουλάχιστον ένα explorer μέσα. Μην πω δύο. Τιμή-στόχος για explorer 26,430 ευρώ εντός τριετίας, ενώ το DJ μπορεί να σπάσει και τα 30Κ, χαλαρά.

Πάντως, απ’ ότι κατάλαβα, όλοι εδώ μέσα κερδάμε από τα Rolex.

Kι όπως είχε πει κάποτε κι ο λουστράκος στον Ροκφέλερ, «-και τότε, ποιός χάνει ;»

Έλα μου ντε ....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12806 στις: Μάιος 03, 2019, 01:16:11 μμ »
Κι εγώ μια απ’ τα ίδια, μια μέρα με παίρνουν από την ΑΧΕΠΕΥ και μου λένε «πούλα τώρα !». Έτσι πούλησα τα βαριά χαρτιά (dssd –πολύ βαρύ χαρτί αυτό, ίσαμε μισό κιλό πήγαινε- καθώς και το sub) και μετά μπήκα σε μετοχές –επ, συγγνώμη, ρολόγια ήθελα να πω !- που δεν έχουν τρέξει  ακόμη. Μιλάμε τώρα για κρυμμένες υπεραξίες (explorer και dj41) με άριστα θεμελιώδη, ενώ και η τεχνική ανάλυση δείχνει ότι τέτοια μοντέλα βρίσκονται σε υπερπουλημένη ζώνη. Kάθε υγιές χαρτοφυλάκιο πρέπει να ΄χει τουλάχιστον ένα explorer μέσα. Μην πω δύο. Τιμή-στόχος για explorer 26,430 ευρώ εντός τριετίας, ενώ το DJ μπορεί να σπάσει και τα 30Κ, χαλαρά.

Πάντως, απ’ ότι κατάλαβα, όλοι εδώ μέσα κερδάμε από τα Rolex.

Kι όπως είχε πει κάποτε κι ο λουστράκος στον Ροκφέλερ, «-και τότε, ποιός χάνει ;»

Έλα μου ντε ....

Έτσι ακριβώς.

Εντωμεταξύ δεν μπήκα να ρωτήσω 5th Avenue & 42η γωνία, πόσο έδιναν τα μτχ.



Να πάρω 5-6 σε τιμή Αμέρικα, να έρθω να τα πουλήσω εδώ σε τιμή αποικίας με +30% χαλαρά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12807 στις: Μάιος 03, 2019, 01:33:24 μμ »
Θα έρχεσαι να πίνουμε παγωμένες ρε

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ετσιιιιιιιι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12808 στις: Μάιος 03, 2019, 02:50:05 μμ »
Βλεπωντας την φωτο που εβαλα ο Αγγελος (κασετινα με τα 20 ρολογια) προσπαθω να θυμηθώ ποια δεν εχω φορεσει.
Ωραια ρολογια. 1 και 1.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12809 στις: Μάιος 03, 2019, 02:54:08 μμ »
Βλεπωντας την φωτο που εβαλα ο Αγγελος (κασετινα με τα 20 ρολογια) προσπαθω να θυμηθώ ποια δεν εχω φορεσει.
Ωραια ρολογια. 1 και 1.



θα σε βοηθήσω εγώ ...


από την κασετίνα που βλέπεις ... σίγουρα δεν εχεις φορέσει Seiko ...


 :jg: :jg: :jg:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12810 στις: Μάιος 03, 2019, 02:57:35 μμ »


θα σε βοηθήσω εγώ ...


από την κασετίνα που βλέπεις ... σίγουρα δεν εχεις φορέσει Seiko ...


 :jg: :jg: :jg:
Αμα βαλω τα Σεικο περναω στην Σαλαμινα χωρις καραβακι
(σε ταπωσα για να μαθεις :lol:)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12811 στις: Μάιος 03, 2019, 03:48:34 μμ »
Ως γνωστόν κανείς δεν πέθανε επειδή δεν πήρε σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή, ρόλεξ.
Κατά συνέπεια η όλη βαβούρα δημιουργείται από κάτι τρελαμένους (σαν τα χάπατα του Χρηματιστηρίου, κάποτε) που όλη την ώρα τρώγονται με την κατά φαντασίαν επένδυσή τους.
Και ναι, μεν, το Χρηματιστήριο ήταν καλοστημένη φάκα, όμως η δήθεν φρενίτιδα με τα ρόλεξ είναι καθαρά πλασματική.
Στο τέλος, αναρωτιέται κανείς, μήπως κάποιοι είναι και βαλτοί;
Όχι, ότι λείπουν οι παντελώς ανόητοι που θα σκάσουν καπέλο για να μη "μείνουν εκτός νυμφώνος" όπως εύστοχα παρομοίασε παραπάνω ο Ντένης.
Λίγη αυτοσυγκράτηση αρκεί και τα πράγματα -αναπόφευκτα- θα βρουν μια λογική ισορροπία.

Btw, αν και δεν είμαι υπέρ των πωλήσεων, νομίζω πολύ καλά έκανες και ξεφορτώθηκες το dssd, Ντένη.
Θα το βλέπουμε κάποτε στα αζήτητα (και μάλιστα, όχι πολύ μακριά, χρονικά) και θα γελάμε.
Όπως και άλλα.   ;D

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12812 στις: Μάιος 03, 2019, 04:39:01 μμ »
Λες ρε Σπύρο δηλαδή από 20Κ που έσκασα γι αυτά τα δύο να τα δώσω στα γεράματα 3Κ και τα δύο???? Μη μου λες τέτοια

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12813 στις: Μάιος 03, 2019, 04:44:55 μμ »
εσυ δε πληρωσες καπελο ρε για κανενα απο τα δυο . Θελω κρυες μπυρες στο κυμα κανονισε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12814 στις: Μάιος 03, 2019, 10:16:53 μμ »
Λες ρε Σπύρο δηλαδή από 20Κ που έσκασα γι αυτά τα δύο να τα δώσω στα γεράματα 3Κ και τα δύο???? Μη μου λες τέτοια

Μμμ, ωραίο θέμα βάζεις Άγγελε ! Κάτσε να σε δω τώρα, τι  απ' τα παρακάτω θ' απαντήσεις στο κουϊζ.

Λοιπόν, σε -ας πούμε- τριάντα χρόνια από σήμερα, που θα θεωρείσαι ξερω 'γω ηλικιωμένος, σκέπτεσαι να πουλήσεις  τα δύο παλιά σου Rolex, Batman και Cameron. Κατά το χρόνο της πώλησης ισχύει ένα από τα παρακάτω σενάρια :

α) Διαπιστώνεις ότι τελικά επρόκειτο για φανταστική επένδυση : Τα διαολεμένα έχουν εικοσαπλασιάσει την αξία τους. Είπαμε, Rolex είναι, τι πιο φυσικό ;

β) Η  μία - η άλλη : Αποπληθωρισμένα, τα χρήματα που σου προσφέρονται είναι περίπου όσα είχες δώσει πριν τριάντα χρόνια για την αγορά τους. Εάν υπολογίσεις και τα σέρβις που έχουν γίνει στο μεταξύ, μπορεί να σε έχουν μπάσει και λίγο μέσα. Δε βαριέσαι, τουλάχιστον τα φχαριστήθηκες για τρεις δεκαετίες.

γ) Quelle catastrophe ! O τύπος στο μαγαζί σου προσφέρει τρία ψωροχλιάρικα και για τα δυό ρολόγια. Και χάρη σου κάνει, λέει, που σε είδε γέροντα και σε λυπήθηκε. Ειδάλλως ούτε τόσα. Άκου, τον αγύρτη  ! Σηκώνεις τη μαγκούρα σου, του ρίχνεις μία κατακέφαλα, παίρνεις τα ρολόγια και σέρνεσαι ως πίσω στο σπίτι, γηραιότερος κατά δέκα χρόνια....

δ) Μπαίνεις στο μαγαζί με τα μεταχειρισμένα, δείχνεις τα ρολόγια στον τύπο, αυτός τα κοιτάζει απορημένος, ξύνει το κεφάλι του κι αναρωτιέται τι του θυμίζει η λέξη "Rolex".  "-Αυτά τα χρησιμοποιούσαν κάποτε για να βλέπουν την ώρα, σωστά παππούλη ; Μπα, δε μ' ενδιαφέρουν, ίσως να στα πάρουν σε κάνα παλαιοπωλείο, για κάνε μια βόλτα...". Σηκώνεις τη μαγκούρα σου, του ρίχνεις μία κατακέφαλα, παίρνεις τα ρολόγια και σέρνεσαι ως πίσω στο σπίτι, γηραιότερος κατά είκοσι χρόνια....

Αιτιολογημένη απάντηση, παρακαλώ !

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12815 στις: Μάιος 03, 2019, 11:34:13 μμ »
Μμμ, ωραίο θέμα βάζεις Άγγελε ! Κάτσε να σε δω τώρα, τι  απ' τα παρακάτω θ' απαντήσεις στο κουϊζ.

Λοιπόν, σε -ας πούμε- τριάντα χρόνια από σήμερα, που θα θεωρείσαι ξερω 'γω ηλικιωμένος, σκέπτεσαι να πουλήσεις  τα δύο παλιά σου Rolex, Batman και Cameron. Κατά το χρόνο της πώλησης ισχύει ένα από τα παρακάτω σενάρια :

α) Διαπιστώνεις ότι τελικά επρόκειτο για φανταστική επένδυση : Τα διαολεμένα έχουν εικοσαπλασιάσει την αξία τους. Είπαμε, Rolex είναι, τι πιο φυσικό ;

β) Η  μία - η άλλη : Αποπληθωρισμένα, τα χρήματα που σου προσφέρονται είναι περίπου όσα είχες δώσει πριν τριάντα χρόνια για την αγορά τους. Εάν υπολογίσεις και τα σέρβις που έχουν γίνει στο μεταξύ, μπορεί να σε έχουν μπάσει και λίγο μέσα. Δε βαριέσαι, τουλάχιστον τα φχαριστήθηκες για τρεις δεκαετίες.

γ) Quelle catastrophe ! O τύπος στο μαγαζί σου προσφέρει τρία ψωροχλιάρικα και για τα δυό ρολόγια. Και χάρη σου κάνει, λέει, που σε είδε γέροντα και σε λυπήθηκε. Ειδάλλως ούτε τόσα. Άκου, τον αγύρτη  ! Σηκώνεις τη μαγκούρα σου, του ρίχνεις μία κατακέφαλα, παίρνεις τα ρολόγια και σέρνεσαι ως πίσω στο σπίτι, γηραιότερος κατά δέκα χρόνια....

δ) Μπαίνεις στο μαγαζί με τα μεταχειρισμένα, δείχνεις τα ρολόγια στον τύπο, αυτός τα κοιτάζει απορημένος, ξύνει το κεφάλι του κι αναρωτιέται τι του θυμίζει η λέξη "Rolex".  "-Αυτά τα χρησιμοποιούσαν κάποτε για να βλέπουν την ώρα, σωστά παππούλη ; Μπα, δε μ' ενδιαφέρουν, ίσως να στα πάρουν σε κάνα παλαιοπωλείο, για κάνε μια βόλτα...". Σηκώνεις τη μαγκούρα σου, του ρίχνεις μία κατακέφαλα, παίρνεις τα ρολόγια και σέρνεσαι ως πίσω στο σπίτι, γηραιότερος κατά είκοσι χρόνια....

Αιτιολογημένη απάντηση, παρακαλώ !
Και τα 4 σενάρια είναι εικονικά! Το μόνο που ίσως βγει αληθινό είναι το 4ο Denni.  Να γίνουν τα συμβατικά ρολόγια άχρηστα και να μη τα θέλει κανένας οικονομικά ενεργός άνθρωπος τοτε. Εκεί πρέπει στα γεράματα να ψάξεις να βρεις παλαβό συλλέκτη αντίκας. Να χάσουν τα ρολόγια αυτά πάρα πολύ την αξία τους ούτε αυτό το βλέπω πιθανό σενάριο. Το ότι τα ρολόγια δεν είναι επένδυση είναι γνωστό άλλωστε. Πολλά πράγματα παίζουν ρόλο. Σε μια ανοιχτή ιντερνετικη οικονομία σίγουρα θα βρεις πιο εύκολα αγοραστή. Το σίγουρο είναι ότι έχω ρίξει πολλά χρήματα σε ρολόγια και πρέπει την επόμενη πενταετία να καταλήξω στα 2 που γουστάρω περισσότερο και τα υπόλοιπα να φύγουν πριν έρθουν τα πάνω κάτω. Αν μείνω με 2 ρολεξακια όση αξία και να χάσουν δεν θα με πειράξει αρκει να τα χαρώ!! Ειδομεν... Όπως και να έχει ότι έχει να κάνει με χρήματα δε με στεναχωρεί... Εδω και καιρό έχω καταλάβει πως ότι έχει να κάνει με "υλικές ζημιές" δεν αξίζει να στεναχωριέσαι και ότι οι αληθινές επενδύσεις γίνονται πάνω στους ανθρώπους που είναι γύρω σου!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12816 στις: Μάιος 05, 2019, 10:13:43 μμ »
Σηκώνεις τη μαγκούρα σου, του ρίχνεις μία κατακέφαλα

Αιτιολογημένη απάντηση, παρακαλώ !

θελω να το δω οπωσδηποτε αυτο
Αγγελε θα περιμενω  30 χρονια να με παρεις τηλ να παμε μαζι
Θα παμε ομως πρωτα στους grey καπελαδες ,με τα μαγγουρια

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2019, 10:21:31 μμ από asteris78 »

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12817 στις: Μάιος 07, 2019, 09:36:06 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12818 στις: Μάιος 07, 2019, 09:38:00 πμ »
Νικο καλημερα.
Τι γραφει γιατι δεν εχω φατσοβιβλιο.

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12819 στις: Μάιος 07, 2019, 05:50:03 μμ »
Νικο καλημερα.
Τι γραφει γιατι δεν εχω φατσοβιβλιο.







;)






Sent from my iPhone using Tapatalk