Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213578 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12260 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 11:44:38 πμ »
Κανεις τα κλασσικά σφάλματα που κάνουμε όλοι - κι εγώ προφανώς - όσοι γράφουμε σε φόρα: δεν έχεις διαβάσει απόλυτα προσεκτικά την άποψη που επιχειρείς να αντικρούσεις και εξάγεις θεωρήματα που βασίζονται μόνο σε ελάχιστες εμπειρικές παρατηρήσεις.
Δεν είπα οτι ισχύει αυτό γενικά. Είπα ότι μπορεί και να ισχύει. Επιχειρείς να το αποκλείσεις με συλλογισμούς που είναι καταδικασμένοι ούτε να επιβεβαιώνονται ούτε να διαψεύδονται.
Πράγματι, γιατί αποκλείεις να δείξει κάποιος πόσο κουλτουριάρης και ψαγμένος είναι σε μια μικρή κοινότητα; Μα η μικρή κοινότητα "ειδημόνων" είναι το βασικό κριτήριο ετεροκαθορισμού, όχι το άγνωστο πλήθος. Το οποίο, παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι είναι πολύ πιο ανυποψίαστο απ' όσο πιστεύουμε (νομίζω με βάση τις δικές μου εμπειρικές παρατηρήσεις).
Από την άλλη, πώς είναι δυνατό, με ποια λογική διεργασία καταλήγεις να συμπεράνεις ότι όλοι οι υπόλοιποι φορούν ρόλεξ για μια ποταπή επίδειξη - σε αντιδιαστολή με την άλλη, που είναι ιερή - ενώ αντίθετα εμείς εδώ αποτελούμε την εξαίρεση στο παραπάνω;
Και πολλά άλλα, τα οποία θα εκτρέψουν τη συζήτηση.
Αυτό που θα έλεγα είναι το εξής: πρώτον, ας είμαστε επιφυλακτικοί στις γενικεύεις και δεύτερον, ας κάνουμε την ενδοσκόπησή μας.
Είμαι ο μόνος, νομίζω, που είπα ότι αναγνωρίζω και ταπεινά κίνητρα στην επιλογή μου να έχω και να φοράω ένα ρόλεξ. Και από εκεί ξεκίνησε και η συζήτησή μας αυτή. Αν όλοι οι υπόλοιποι είστε τόσο ώριμα αυτοκαθοριζόμενοι ωρολογόφιλοι, τότε είμαι πολύ τυχερός που βρίσκομαι ανάμεσά σας.
BTW, για μένα ο σνομπισμός και ο ελιτισμός είναι μειονεξία και προσπαθώ χρόνια να τον αποβάλλω από τον εαυτό μου.
 

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12261 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 11:53:42 πμ »
Κανεις τα κλασσικά σφάλματα που κάνουμε όλοι - κι εγώ προφανώς - όσοι γράφουμε σε φόρα: δεν έχεις διαβάσει απόλυτα προσεκτικά την άποψη που επιχειρείς να αντικρούσεις και εξάγεις θεωρήματα που βασίζονται μόνο σε ελάχιστες εμπειρικές παρατηρήσεις.
Δεν είπα οτι ισχύει αυτό γενικά. Είπα ότι μπορεί και να ισχύει. Επιχειρείς να το αποκλείσεις με συλλογισμούς που είναι καταδικασμένοι ούτε να επιβεβαιώνονται ούτε να διαψεύδονται.
Πράγματι, γιατί αποκλείεις να δείξει κάποιος πόσο κουλτουριάρης και ψαγμένος είναι σε μια μικρή κοινότητα; Μα η μικρή κοινότητα "ειδημόνων" είναι το βασικό κριτήριο ετεροκαθορισμού, όχι το άγνωστο πλήθος. Το οποίο, παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι είναι πολύ πιο ανυποψίαστο απ' όσο πιστεύουμε (νομίζω με βάση τις δικές μου εμπειρικές παρατηρήσεις).
Από την άλλη, πώς είναι δυνατό, με ποια λογική διεργασία καταλήγεις να συμπεράνεις ότι όλοι οι υπόλοιποι φορούν ρόλεξ για μια ποταπή επίδειξη - σε αντιδιαστολή με την άλλη, που είναι ιερή - ενώ αντίθετα εμείς εδώ αποτελούμε την εξαίρεση στο παραπάνω;
Και πολλά άλλα, τα οποία θα εκτρέψουν τη συζήτηση.
Αυτό που θα έλεγα είναι το εξής: πρώτον, ας είμαστε επιφυλακτικοί στις γενικεύεις και δεύτερον, ας κάνουμε την ενδοσκόπησή μας.
Είμαι ο μόνος, νομίζω, που είπα ότι αναγνωρίζω και ταπεινά κίνητρα στην επιλογή μου να έχω και να φοράω ένα ρόλεξ. Και από εκεί ξεκίνησε και η συζήτησή μας αυτή. Αν όλοι οι υπόλοιποι είστε τόσο ώριμα αυτοκαθοριζόμενοι ωρολογόφιλοι, τότε είμαι πολύ τυχερός που βρίσκομαι ανάμεσά σας.
BTW, για μένα ο σνομπισμός και ο ελιτισμός είναι μειονεξία και προσπαθώ χρόνια να τον αποβάλλω από τον εαυτό μου.
Ορθώς

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12262 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 12:21:13 μμ »
Από την άλλη, πώς είναι δυνατό, με ποια λογική διεργασία καταλήγεις να συμπεράνεις ότι όλοι οι υπόλοιποι φορούν ρόλεξ για μια ποταπή επίδειξη - σε αντιδιαστολή με την άλλη, που είναι ιερή - ενώ αντίθετα εμείς εδώ αποτελούμε την εξαίρεση στο παραπάνω;

Δεν έχω γράψει πουθενά τέτοιο πράγμα, δεν ξέρω καν από που το συνήγαγες. "Ποταπή επίδειξη", μπα, δεν είναι δικό μου αυτό, είμαι βέβαιος.

Αποκλείω, για δεύτερη φορά, την περίπτωση να θέλει να δείξει κάποιος, έστω σε μια μικρή κοινότητα (αφού τώρα το περιορίζεις σ' αυτό το πλαίσιο) πόσο κουλτουριάρης και ψαγμένος είναι, φορώντας κάτι τόσο "εναλλακτικό" όσο ένα Seiko ή ένα Μικυ Μάους. Που δηλαδή κολλάει η κουλτούρα σε μια τέτοια επιλογή, αυτό δεν καταλαβαίνω. Ούτε βέβαια και το "ψάξιμο", από την επιλογή προϊόντων μιας εταιρείας που παράγει ίσαμε σαράντα εκατομμύρια ρολόγια το χρόνο. Εάν δε αύριο φορέσω Μίκυ Μάους και το ποστάρω σ' αυτήν την κοινότητα, μόνο σαν χιούμορ θα εκληφθεί, ούτε σαν κουλτούρα ούτε σαν ψάξιμο.

Προσωπικά δεν θα καταλόγιζα ποτέ "ταπεινά" κίνητρα σε κάποιον που επιλέγει Ρολεξ. Συ είπας. Και ευκαιρίας δοθείσης δηλώνω ότι  δεν συμφωνώ.

Kανόνας δεύτερος, χωρίς εξαίρεση αυτή τη φορά : Το Seiko υποδηλώνει, το Rolex διαδηλώνει. Αυτό δεν εξαρτάται από την πρόθεση τη βούληση, το εσωτερικό κίνητρο ή το γούστο του φορέα, έτσι είναι το ρολόϊ αυτό, διαδηλώνει. -Τι να κάνουμε τώρα ; De facto, για να μη σου πω ότι με τα χρόνια έχει γίνει και de jure, σαν το έθιμο που καταλήγει σε νόμο.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12263 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 12:41:42 μμ »
Έτσι!!!!!!!!!!!
Συνεχίστε έτσι φίλοι μου!!!!!!!
Θα καταντήσει το νήμα της ROLEX τόσο βαρετό και μονότονα λιτεραλιστικό που και οι ROLEXόφιλοι θα σταματήσουν να το διαβάζουν!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12264 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 12:49:04 μμ »
1950 Rolex Reference 8171 triple calendar moonphase, often called a "Padellone" in pink gold


Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12265 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:16:02 μμ »
Έτσι!!!!!!!!!!!
Συνεχίστε έτσι φίλοι μου!!!!!!!
Θα καταντήσει το νήμα της ROLEX τόσο βαρετό και μονότονα λιτεραλιστικό που και οι ROLEXόφιλοι θα σταματήσουν να το διαβάζουν!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν  έχεις δίκιο εμένα μου αρέσουν αυτοί  οι κοινωνικοί-φιλοσοφικοί διαξιφισμοί, ανεξάρτητα αν δεν καταλαβαίνω γρι. Δεν έχω όμως ROLEX. >:(   
Και όπως είπε ο Νίτσε: (Για τους δυο φιλόσοφους αυτό)
Είμαστε σαν βιτρίνες μαγαζιών στις οποίες συνεχώς τακτοποιούμε, κρύβουμε ή φανερώνουμε τις υποτιθέμενες ιδιότητες που αποδίδουν άλλοι σε εμάς – για να εξαπατάμε τον εαυτό μας.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12266 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:27:47 μμ »
Είμαστε σαν βιτρίνες μαγαζιών στις οποίες συνεχώς τακτοποιούμε, κρύβουμε ή φανερώνουμε τις υποτιθέμενες ιδιότητες που αποδίδουν άλλοι σε εμάς – για να εξαπατάμε τον εαυτό μας.

Aυτό !  :smt023


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12267 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:42:29 μμ »
Δεν  έχεις δίκιο εμένα μου αρέσουν αυτοί  οι κοινωνικοί-φιλοσοφικοί διαξιφισμοί, ανεξάρτητα αν δεν καταλαβαίνω γρι. Δεν έχω όμως ROLEX. >:(   
Και όπως είπε ο Νίτσε: (Για τους δυο φιλόσοφους αυτό)
Είμαστε σαν βιτρίνες μαγαζιών στις οποίες συνεχώς τακτοποιούμε, κρύβουμε ή φανερώνουμε τις υποτιθέμενες ιδιότητες που αποδίδουν άλλοι σε εμάς – για να εξαπατάμε τον εαυτό μας.
Αυτό του Νίτσε να το πεις στην κυρά Νίτσα με το χρυσό Ρολεξ...

Λολ

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12268 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:02:50 μμ »
Αυτό του Νίτσε να το πεις στην κυρά Νίτσα με το χρυσό Ρολεξ...

Λολ

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείς ότι η Νίτσα, είναι η κόρη του Νίτσε & γειτόνισσα της κουτσής Μαρίας;

Κατά τ´ άλλα:
Τρολλάρουμε —> δεν μας αρέσει.
Μιλάμε πιο σοβαρά —> πάλι δεν μας αρέσει.

Σκέφτομαι τις τελευταίες συζητήσεις να τις μετακινήσω σε κανένα άλλο, νέο, ωρολογιακό-φιλοσοφικό thread :/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12269 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:06:51 μμ »
Το οποιο νεο θεμα Αγγελε θα μπορουσε να ονομαστει οτι να ειναι η οτι του φανη του Λολοστεφανη.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12270 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:24:55 μμ »
Εννοείς ότι η Νίτσα, είναι η κόρη του Νίτσε & γειτόνισσα της κουτσής Μαρίας;

Κατά τ´ άλλα:
Τρολλάρουμε —> δεν μας αρέσει.
Μιλάμε πιο σοβαρά —> πάλι δεν μας αρέσει.

Σκέφτομαι τις τελευταίες συζητήσεις να τις μετακινήσω σε κανένα άλλο, νέο, ωρολογιακό-φιλοσοφικό thread :/


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τα χει πει ο Χαρυ Κλυνν πολλά χρόνια πριν φίλε...

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/3qiY6mTb-6I" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/3qiY6mTb-6I" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12271 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:34:05 μμ »
Το οποιο νεο θεμα Αγγελε θα μπορουσε να ονομαστει οτι να ειναι η οτι του φανη του Λολοστεφανη.


Κάτι σε πειράζει εσένα...πρόσεχε σου λέω την γεροντική άνοια. Το θέμα που περιγράφεις υπάρχει εδώ και πολύ καιρό στο φόρουμ

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,833.6240.html

Τελευταίο σου ποστ στο θέμα πριν 3 μέρες...  :dielaughing:

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12272 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:36:53 μμ »
Γιωργο δεν εγραψα περι ανεμων και υδατων.
Ειπα οτι να ειναι και οτι του φανη του Λολοστεφανη.
Εχει διαφορα.
Εχεις καιρο να φλιπαρης ε; :D

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12273 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 03:42:42 μμ »
Γιωργο δεν εγραψα περι ανεμων και υδατων.
Ειπα οτι να ειναι και οτι του φανη του Λολοστεφανη.
Εχει διαφορα.

Έγραψα:   Το θέμα που περιγράφεις...  
Αν δεν γνωρίζεις τι σημαίνει...https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CF%89

καιρο να φλιπαρης ε; :D

Μόνο πουλάω στην παρούσα φάση...το γράφω σχεδόν σε όλες τις Αγγελίες μου...Αφαιρετική Διάθεση  :D


Τι θα κάνουμε με σένα...πολύ με στεναχωρεί η κατάστασή σου...Και βιάζεσαι και ξεχνάς!!!





Υ.Γ. το μικρόβιο της Φλιπεριάς βέβαια είναι βαθιά ριζωμένο. Αν υπάρχει ενδιαφέρουσα πρόταση δεν θα πω όχι  :headbash:



Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12274 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 04:10:02 μμ »
-Ποιος είναι ρε παιδιά ο Φάνης ο Λωλοστεφάνης ;

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12275 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 04:44:37 μμ »
-Ποιος είναι ρε παιδιά ο Φάνης ο Λωλοστεφάνης ;

Σύμφωνα με τον GPDR δεν μπορούμε να σου πούμε... :smoker:
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12276 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 04:46:46 μμ »
1950 Rolex Reference 8171 triple calendar moonphase, often called a "Padellone" in pink gold




Πολύ ωραίο!

Τα παλιά Rolex μου αρέσουν καλύτερα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12277 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 04:52:13 μμ »
Εντάξει, υπό μία ευρεία λογική, η κατοχή οποιουδήποτε ακριβού μηχανικού ρολογιού, εμπεριέχει μία δόση "ψώνιου".
Γιατί, κακά τα ψέματα, την ώρα μπορούμε να τη δούμε και ακριβέστερα με πολύ φθηνότερους τρόπους (από το τηλ. μέχρι ένα πολύ καλό quartz υποπολλαπλάσιας τιμής απ΄ότι αυτής ενός μηχανικού ρολογιού).

Όμως εγώ θα δώσω και μία άλλη "διάσταση" στο θέμα. Στη δική μου αντίληψη, ένα καλό ρολόϊ είναι ουσιαστικά το  μόνο "κόσμημα" που φοράω. Δε φοράω άλλα κοσμήματα (δαχτυλίδια, αλυσίδες κλπ.).
Οπότε δίνω στον εαυτό μου τη "χαρά" του να φοράω συνέχεια ένα ακριβό ρολόϊ, το οποίο μου αρέσει και (παρεπιπτόντως) μου λέει και τι ώρα είναι.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, με το τελευταίο συμβάν, έχω ξενερώσει απίστευτα όσον αφορά στην "αναγκαιότητα" κτήσης περισσότερων του ενός καλών ρολογιών. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Επίσης έχουμε δώσει στη Rolex το "αποκλειστικό προνόμιο" του να "χαρακτηρίζεται" ο ιδιοκτήτης του "ψώνιο", όταν κυκλοφορούν ρολόγια πολλαπλάσιας αξίας. Τα οποία ένα μάτι "ένα κλικ" πιο εκπαιδευμένο, τα αναγνωρίζει ευκολότατα...





Απλά το θέμα είναι ότι αν φοράς ένα πανάκριβο Breguet classique πχ, εκτός του ότι μοιάζει με χίλια άλλα που κυκλοφορούν έξω ως ένα κλασικό ρολόι dress, αν σε ρωτήσει κάποιος "ωραίο, τι μάρκα είναι?", μπορείς να του πεις μια κοτσάνα του στυλ "α μωρε, Brussels είναι, όχι κάτι το ιδιαίτερο", ή Brulot ξέρω γω ή κάτι άκυρο. Με το Rolex δε μπορείς να κρυφτείς. Εκτός του να πεις ότι είναι φτηνή απομίμιση, αλλά πάλι ο άλλος θα ψιλιαστεί τη φάση...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12278 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 05:02:55 μμ »
Ε γι’ αυτό φοράς αυτό:



Που και να τους πεις τι είναι, σιγά μην το ξέρει & κανένας :lol:

Πλάκα πλάκα πάντως, statement ξε-statement το ROLEX, πολύ περισσότερος κόσμος έχει προσέξει και με έχει ρωτήσει για το ZRC, απ΄όσο το 16610 και το 114060 μαζί...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12279 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 05:23:45 μμ »
Επίσης να προσθέσω κάτι άλλο. Συμφωνώ ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε μια ανάγκη αυτοπροβολής, είναι ανθρώπινο στοιχείο, κανείς δεν είναι ακομπλεξάριστος.

Κάποιες φορές τα χόμπυ όμως, έρχονται να καλύψουν και πνευματικές ανάγκες, ψυχικές. 

Εμένα πχ, μου αρέσει πολύ και η μουσική. Έχω κάποια ακουστικά και έναν ενισχυτή ακουστικών, λίγο τσιμπημένα σε τιμή. Δε τα χρησιμοποιώ συχνά. Όταν όμως τα στήσω και κάτσω να ακούσω, συνήθως με παρασύρουν γιατί παίζουν πολύ όμορφα, και ακούω 5-6 ώρες, δε μπορώ να τα βγάλω. Ε λοιπόν, οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι μου, αγνοούν την ύπαρξη τους. Συνήθως αν έρθει και κανείς στο σπίτι, αυτά είναι φυλαγμένα στην ντουλάπα.

Επίσης, τελευταία μου έχει μπει η ιδέα, να πάρω όταν τα οικονομικά μου θα είναι καλύτερα, ένα mantel clock μηχανικό της γερμανικής hermle.

Να το κουρδίζω, να το ακούω να κουδουνίζει τις ώρες, και να με πηγαίνει σε μια άλλη εποχή. Και όταν έρθει και κανείς σπίτι, να το κρύβω πιθανώς.



Κάποιες φορές βάζω κλασική μουσική στο youtube, ψάχνω για ρολόγια, ή κοιτάω παλιούς πίνακες ζωγραφικής και ζωγράφους στο νετ, ή άλλα καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος θέματα, και νιώθω μια συγκίνηση στην ψυχή μου. Από μικρός μου αρέσουν τα καλλιτεχνικά γενικά. Και τελευταία με μαγεύουν τα παλιά πράγματα λόγω του ότι είχαν κάτι περίτεχνο και καλλιτεχνικό, από κτίρια, έπιπλα, αντικείμενα, τα πάντα.
Πιστεύω ότι στα παραπάνω, δε μπορεί να πει κάποιος ότι προβάλλομαι κάπου, καθώς τα κάνω για να νιώσω εγώ αυτή την ψυχολογική μαγεία, που πολλές φορές μου βγαίνει από μέσα μου.

Κατά τον ίδιο τρόπο, μπορεί κάποιος να πάρει πχ ένα phillipe doufor των 60.000 ή ένα άγνωστο ρολόι από ανεξάρτητο ωρολογοποιό, για να νιώσει τη μαγεία αυτή και να αντλήσει την ικανοποίηση ότι έχει ένα κομμάτι κλασικής, χειροποίητης, υψηλής ωρολογοποιίας. Και μπορεί εύκολα να το καμουφλάρει, ότι είναι κάτι φτηνό, καθώς κανείς δε ξέρει τις εταιρίες αυτές.

Δε λέω ότι ο παραπάνω θα είναι ακομπλεξάριστος, ούτε με το παράδειγμα με μένα ότι και΄γω είμαι ακομπλεξάριστος. Απλά κάτι ακριβό, δεν είναι πάντα για προβολή.

Μπορεί και κάποιος με ένα rolex να συμβαίνει το ίδιο με το παραπάνω παράδειγμα, αλλά όταν ένας τρίτος δει ρολεξ, τον άλλο αυτομάτως τον θεωρεί πλούσιο, ή ίσως και ψώνιο κτλ. Δε μπορεί να το πετάξει πλέον η rolex από πάνω της αυτό, έχει ριζώσει βαθιά στο όνομά της.