Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213630 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12020 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 05:54:40 μμ »
πως προεκυψε αυτη η κοντρα seiko με ρολεξ δε μπορω να καταλαβω . πρωτη φορα βλεπω ελληνες οπαδους ιαπωνικης εταιριας να περιμενουν με λαχταρα τη συντριβη μιας ...... ελβετικης


ουτε το ανκδοτο με το fiat και τη ferrari ετσι
Οσο να φωναζετε και να τσιριζετε βρε παιδια δε μπορει να συγκριθει η σεικο με τη ρολεξ .....σε τιποτα
ΚΟΙΝΩΣ αποκλειεται τα 350€ που δωσατε (κι εγω μαζι)να ισοφαρισουν ενα ρολεξ των ΔΕΚΑ χιλιαδων
Sent from my iPhone using Tapatalk

αυτό ακριβώς ... και αντίστροφα..... δεν συγκρίνουμε ρολόγια των 10Κ με τα σεικακια των 350   :smt023

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12021 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 05:59:10 μμ »
αυτό ακριβώς ... και αντίστροφα..... δεν συγκρίνουμε ρολόγια των 10Κ με τα σεικακια των 350   :smt023
ε οχι ρε Δημητρη , κι εγω εχω seiko 1000 ευρω αλλα δε μπορω να παω να κανω συγκριση με το ρολεξ . Δε γινεται αλλα δε σημαινει οτι το πηρα για πεταμα . ρολογαρα ειναι το SBBN μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12022 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 06:15:37 μμ »
Σε εννέα συλλήψεις, συνολικά, προχώρησε η αστυνομία για τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν χθες το βράδυ, ανάμεσα σε οπαδούς της Seiko και της Rolex στο κεντρο της πολης

Οι συλληφθέντες, πρόκειται να οδηγηθούν σήμερα στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών.

Οι οπαδοί των δύο ομάδων μετέτρεψαν το κεντρο σε «πεδίο μάχης».

σημειώνεται, ότι στο σημείο της συμπλοκής βρέθηκαν και κατασχέθηκαν, πλήθος από SKX009 , Sea dweller ,10 marinemaster , καθώς και 45 μπρασελε τυπου jubilee.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12023 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 07:34:25 μμ »
πως προεκυψε αυτη η κοντρα seiko με ρολεξ δε μπορω να καταλαβω . πρωτη φορα βλεπω ελληνες οπαδους ιαπωνικης εταιριας να περιμενουν με λαχταρα τη συντριβη μιας ...... ελβετικης


ουτε το ανκδοτο με το fiat και τη ferrari ετσι
Οσο να φωναζετε και να τσιριζετε βρε παιδια δε μπορει να συγκριθει η σεικο με τη ρολεξ .....σε τιποτα
ΚΟΙΝΩΣ αποκλειεται τα 350€ που δωσατε (κι εγω μαζι)να ισοφαρισουν ενα ρολεξ των ΔΕΚΑ χιλιαδων
Sent from my iPhone using Tapatalk
ΕΝΑ seiko gs 10.000€ όμως άνετα συγκρίνεται για να μην πω και gs  3-5000€.Επίσης ένα seiko 350€ θα στα βγάλει τα χρήματα του ενώ ένα rolex σε 200 χρόνια που δε θα ζει ο κάτοχος και αν υπάρχει ζωή στον πλανήτη.Ρε ρολεξάκηδες ξεκολλήστε λίγο απο τη ζωή σας με την νοοτροπία σας σε λίγα χρόνια το φθηνότερο rolex θα κοστίζει 20.000€.

Τα παραπάνω τα έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου και όχι με σκοπό να τσακωθούμε φίλοι μου.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12024 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 07:47:10 μμ »
αυτό ακριβώς ... και αντίστροφα..... δεν συγκρίνουμε ρολόγια των 10Κ με τα σεικακια των 350   :smt023
:lol: :lol: :lol:
βρε μπαγασακο καπετανιο.
Καλα τα λες ::)

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12025 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 08:36:46 μμ »
Σε εννέα συλλήψεις, συνολικά, προχώρησε η αστυνομία για τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν χθες το βράδυ, ανάμεσα σε οπαδούς της Seiko και της Rolex στο κεντρο της πολης

Οι συλληφθέντες, πρόκειται να οδηγηθούν σήμερα στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών.

Οι οπαδοί των δύο ομάδων μετέτρεψαν το κεντρο σε «πεδίο μάχης».

σημειώνεται, ότι στο σημείο της συμπλοκής βρέθηκαν και κατασχέθηκαν, πλήθος από SKX009 , Sea dweller ,10 marinemaster , καθώς και 45 μπρασελε τυπου jubilee.

Sent from my iPhone using Tapatalk

θεός ούτε ο Σόμπολος !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12026 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 09:48:44 μμ »
Εγώ πάλι αυτό το Zrc γιατί δε θέλω ούτε να το βλέπω :) Ασχημούλη είναι. Φιλε Dennis66 το σχόλιο σου θα μπορούσε να είναι και προφητικό για την ρολεξ. Εγώ νομίζω πως όχι. Ίσως η ανηφόρα που έχουν πάρει σταματήσει και γίνουν μικρό διορθώσεις στα pre-owned αν η εταιρεία ρίξει ρολόγια στην αγορά. Αλλά πάντα θα είναι Βασσιλισα!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αγγελε προσωπικα το βρισκω παααααρα πολυ ομορφο!! Ανετα το αγοραζα αν ειχα τα φραγκα.....
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12027 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 11:48:08 μμ »
ΕΝΑ seiko gs 10.000€ όμως άνετα συγκρίνεται για να μην πω και gs  3-5000€.Επίσης ένα seiko 350€ θα στα βγάλει τα χρήματα του ενώ ένα rolex σε 200 χρόνια που δε θα ζει ο κάτοχος και αν υπάρχει ζωή στον πλανήτη.Ρε ρολεξάκηδες ξεκολλήστε λίγο απο τη ζωή σας με την νοοτροπία σας σε λίγα χρόνια το φθηνότερο rolex θα κοστίζει 20.000€.

Τα παραπάνω τα έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου και όχι με σκοπό να τσακωθούμε φίλοι μου.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
ρε σεις δεν υπαρχουν οπαδοι ρολογιων μονο και μονο επειδη δεν εχετε ρολεξ . Φυσικα και δε συγκρινονται αυτα που περιγραφεις. ποια ζωη και νοοτροπια ρε παιδια για ρολογια μιλαμε μη βγαζετε τετοια κομπλεξ .  Κι εγω εχω 5 seiko απο 1000 εως 50 € αλλα δεν μπορω να τα συγκρινω με ρολεξ .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12028 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 12:10:49 πμ »
Φιλε Αστερη, δεν ακουγεται και πολυ ομορφα αυτο που εγραψες (οσον αφορα στην πρωτη προταση)

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12029 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:22:40 πμ »
Φιλε Αστερη, δεν ακουγεται και πολυ ομορφα αυτο που εγραψες (οσον αφορα στην πρωτη προταση)
τα ιδια θα εγραφα φιλε jiorg ακομη κι αν δεν ειχα . Ειναι σα μην εχω patek και να λεω οσους εχουν οτι ειναι κοροιδα που πρεπει να ξεκολλησουν απο τη ζωη τους  και να παρουν ωμεγα πχ

ειναι δυνατον να συγκρινω το ωμεγα μου με ενα πατεκ ημαρτον .

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12030 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:45:54 πμ »
Σεβαστο, και προσωπικα δεν παρεξηγηθηκα, δεν παιρνω πλεον θεση στο φορουμ σε τετοιο θεμα, απλα εκανα μια διαπιστωση διοτι ακριβως υπαρχει μια ενταση στις συζητησεις αυτες και..........

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12031 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 05:58:54 πμ »
Επειδή έχω και seiko των 400 ευρώ και Rolex των 8 και 6 χιλιάδων ευρώ , ας μου επιτρέπει να πω ας σταματήσουν οι συγκρίσεις των δυο..,,,
Και το seiko είναι πολύ ρολόι για 400 ευρώ αλλά και το Rolex είναι πολύ ρολόι για 8 χιλιαδες ευρώ. Ας ηρεμήσουμε λοιπόν......

Σημειωτέον ότι το Seiko είναι χελωνιτσα αξιόπιστη και ωραία (αν και ακούω τον ροτορα μια χαρά να τρίβεται στην κάσα.....σημάδι ότι πρέπει να άνοιξω και να βιδώνω)


Άσχετο αλλά ένιωσα την ανάγκη να το γράψω......ζηλεύω τους ναυτιλους και αν έπεφτε η τιμη τους θα χτύπαγα έναν ....αν έπεφτε ποσό όμως ? Έλα ντε που δεν πέφτει όμως ! Μεγάλα κορόιδα αυτοί που παίρνουν τα πατεκια (?)

Sent from my iPad using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12032 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 08:56:55 πμ »
χελωνιτσα αξιόπιστη και ωραία (αν και ακούω τον ροτορα μια χαρά να τρίβεται στην κάσα.....σημάδι ότι πρέπει να άνοιξω και να βιδώνω)
;D ;D ;D
Καλημερα Δημητρη.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12033 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:42:04 πμ »
ρε σεις δεν υπαρχουν οπαδοι ρολογιων μονο και μονο επειδη δεν εχετε ρολεξ . Φυσικα και δε συγκρινονται αυτα που περιγραφεις. ποια ζωη και νοοτροπια ρε παιδια για ρολογια μιλαμε μη βγαζετε τετοια κομπλεξ .  Κι εγω εχω 5 seiko απο 1000 εως 50 € αλλα δεν μπορω να τα συγκρινω με ρολεξ .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ωχ...
Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να περάσω από ΕΔΕ του Mywatch, επειδή πούλησα όσα Rolex πέρασαν από τα χέρια μου :/

Και αρκετά SEIKO, τώρα που το σκέφτομαι :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12034 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:25:52 μμ »
Παρτε Panerai για να μη τσακωνεστε.
 :) :) :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12035 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 01:47:09 μμ »
Παρτε Panerai για να μη τσακωνεστε.
 :) :) :)
Μπααα Χρηστο.
Παλι θα τσακωνομαστε :D

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12036 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 02:46:38 μμ »
Μπααα Χρηστο.
Παλι θα τσακωνομαστε :D
:smt023
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12037 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 02:54:52 μμ »
Παρτε Panerai για να μη τσακωνεστε.
 :) :) :)

Ε ναι.
PANERAI RULES:




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12038 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 02:55:00 μμ »
Λοιπόν, το Ρόλεξ, μαζί με την ηλεκτρική καρέκλα, την παγωτομηχανή και το rock n' roll είναι οι σατανικότερες εφευρέσεις του 20ου αιώνα. Eίναι πάντοτε τόσο ακριβό, όσο χρειάζεται ώστε να μην μπορεί να τ' αποκτήσει ο καθένας, μα ταυτόχρονα τόσο φθηνό ώστε ο καθένας να μπορεί να ελπίσει στην απόκτησή του -και σε πλείστες περιπτώσεις τελικά να το αποκτά. Ένα ρολόϊ φαινομενικά για τους λίγους, μα την ίδια στιγμή, μ' έναν αληθινά  μαγικό τρόπο, ένα ρολόϊ για τις μάζες. Ναι, ναι, ναι,και όμως, το Rolex είναι στην πραγματικότητα ένα γνήσια λαϊκό ρολόϊ, τόσο λαϊκό όσο ακριβώς και το Seiko (και εδώ σταματάει κάθε ομοιότητα μεταξύ των δύο εταιρειών). Το ερώτημα πλέον δεν είναι ποιος έχει φορέσει Rolex, αλλά ποιος δεν έχει φορέσει. Όποιος δεν έχει φορέσει, να φορέσει.

Πολλοί ισχυρίζονται ότι τα Rolex έχουν προ πολλού αποβάλει τον tool watch χαρακτήρα τους. Τρομερό λάθος. Το Rolex ήταν και παραμένει εργαλείο, απλά έχει αλλάξει η χρήση του.   Kάποτε το φορούσες επειδή ήσουν δύτης. Ή σπόρτσμαν. Ή πιλότος. Ή κατάσκοπος. Ή και τα τέσσερα αυτά μαζί.  Τώρα πια δεν χρειάζεται να είσαι τίποτε απ΄τα παραπάνω ούτε φυσικά  και πρόκειται να γίνεις φορώντας ένα Rolex. Aυτό όμως που σίγουρα θα γίνεις ή μάλλον αυτό που σίγουρα θα δείχνεις (ή για την ακρίβεια : θα νομίζεις ότι δείχνεις), είναι ότι είσαι κάποιος.  Και αυτό αρκεί. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ποιος -το ανώνυμο πλήθος είναι έτσι κι αλλιώς τεράστιο - αλλά και πάλι, με το Rolex στο χέρι (νομιζεις ότι) παύεις να είσαι ο όποιος κι όποιος. Γίνεσαι ο κάποιος. Υπάρχει μια μικρή διαφορά, ναι ;

Το Rolex δεν είναι ακριβώς status symbol (μπορώ να εξηγήσω το γιατί) αλλά statement  tool :  Δηλώνει κάτι. Στην αρχαιότητα οι άριστοι κυκλοφορούσαν πάνω σε άλογο, ώστε να καθιστούν σαφή την κοινωνική τους διαφοροποίηση έναντι της πλέμπας. Το άλογο ήταν απαραίτητο, διότι όση περιουσία κι αν είχε ο άριστος από πίσω του, δεν μπορούσε να την κουβαλάει πάνω σε ρόδες κατά τις μετακινήσεις του, σωστά ; Έτσι επινοήθηκε η πατέντα με το αλόγατο. Καβαλάρης σου λέει, άρα είναι άριστος αυτός.  Eδώ ακριβώς έγκειται η τεράστια επιτυχία του Rolex, στη φορητότητά του. Για να φέρω ένα παράδειγμα, μπορεί για παράδειγμα να οδηγείς Bugatti Veyron, οκέυ ; Ωραία, άντε να δεχτώ τώρα πως όση ώρα είσαι στο δρόμο, μάλλον θα σε προσέξουν κάμποσοι. Τι γίνεται όμως μόλις παρκάρεις και βγεις απ' τ' αμάξι ; Τίποτε δε γίνεται, στην ουσία ξαναγίνεσαι ο τίποτας που ήσουν πάντα , σαν άριστος δίχως άλογο. Το ίδιο με το εικοσάμετρο σκάφος, να δεχτώ ότι μέσα στη μαρίνα πούλησες τη μούρη σου, τι συμβαίνει όμως μόλις βγεις στην ακτή ; Συμβαίνει ότι δεν μετράς μία, αυτό συμβαίνει. Όλ' αυτά τα προβλήματα τα λύνει το Ρόλεξ.  Προσοχή, μόνο το Ρόλεξ, ούτε καν κάτι Πατέκια και λοιπές υπερβολές. Το Πατέκ έχει σχεδόν μηδαμινή αναγνωρισιμότητα, το Ρόλεξ έχει σχεδόν καθολική. Για να εξηγήσεις στον άλλον την αξία ενός Πατέκ, θα πρέπει να τους μιλάς για καμιά ώρα και πάλι δεν θα σε πιστέψει. Με το Ρόλεξ δεν χρειάζεται να πεις τίποτε, απλά τραβάς λίγο το μανίκι να φανεί μόλις το μισό ρολόϊ and Rolex does the talking.

Ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας τόσοι πολλοί δεν υποβλήθηκαν τόσο πολύ από -απλά- ένα ρολόϊ.

Κι όταν πια έρχεται η ώρα της αγοράς ακριβού ρολογιού, δεν υπάρχουν διλήμματα για τον αστό. Ένα είναι το ρολόϊ και τ΄όνομά του αρχίζει από R. Με την εξαίρεση κάποιων σαλταρισμένων που συμμετέχουν σε ρολογο-fora και μερικές φορές την ψάχνουν εναλλακτικά, ποιος άνθρωπος έχων σώας τας φρένας θα πάει ν΄ακουμπήσει ένα τσουβάλι λεφτά για ένα άλλο ρολόϊ, που μπορεί μεν να "είναι" όντως ρολόϊ, αλλά δεν είναι καθόλου "φαίνεσθαι" ρολόϊ. Εδώ ισχύουν τα γνωστά, περί της γυναικός του Καίσαρα.  Και αυτή ακριβώς είναι η βία που ασκεί η Rolex πάνω στις μάζες, βία ψυχολογική, βία που κατατείνει στο να εξαναγκάσει τον αστό να πάρει μόνο Rolex, δίχως εναλλακτική.

-Seiko ? Ποια Seiko ; Κι όσο πια για την Grand Seiko, εντάξει τώρα, εδώ μιλάμε για ρολόγια του λαού, όχι για αριστουργήματα της ιαπωνικής μικρογλυπτικής. Να ξέρουμε και τι λέμε δηλαδή.






Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12039 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 03:25:05 μμ »
Αγαπητε Dennis, εισαι πραγματι και τρομερος.
Εξαιρετικη γραφη, πολυ ουσιαστικες αποψεις........