Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213724 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12000 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 09:06:05 μμ »
Η καταχωρηση ηταν απο καταστημα στο Νταλας.
Αυτοι μονο απο πετρελαια ξερουν.
Δεν παιρνουμε στα σοβαρα τις προβλεψεις τους :D

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12001 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 10:14:48 μμ »
Ωραίος Χαρίλαε, πολύ χρήσιμο ποστ-υπενθύμιση του γεγονότος ότι το ανεπιθύμητο του σήμερα μπορεί να αποτελέσει το επιθυμητό του αύριο. Αυτό βέβαια λειτουργεί και ακριβώς αντίστροφα, όπως προειδοποιεί το γνωστό disclaimer "οι αποδόσεις του παρόντος δεν εγγυώνται αντίστοιχες μελλοντικές".  Μόλις πριν λίγες ημέρες γράφτηκε κάπου εδώ ότι τα Ρόλεξ δεκαετίας "έχουν διπλασιάσει και τριπλασιάσει τις τιμές τους". Είναι πολύς ο κόσμος που δεν βλέπει το Ρόλεξ τόσο σαν ρολόϊ όσο σαν "επένδυση". Μιλάμε τώρα για σύγχρονα, ολοκαίνουργια κομμάτια που παράγονται κατά εκατοντάδες χιλιάδες ετησίως, με τα περισσότερα εξ αυτών να διατηρούνται σε mint ή έστω near mint κατάσταση. Φυσικά, όλοι θέλουν από -τουλάχιστον- ένα.

Και να δεις τι μου θυμίζει αυτό το σκηνικό.   Α, ναι, θυμήθηκα. Μου θυμίζει την ιστορία της Semper Augustus, εκείνης εκεί της τουλίπας που δημιούργησε παροξυσμό στην Ολλανδία του 17ου αιώνα. Ήταν κι αυτή πανέμορφη, παγκοίνως επιθυμητή και εξ αυτού κατέστη και πανάκριβη. Και δώσ' του κι ορμούσαν όλοι ν' αγοράσουν  την τουλίπα και δωσ' του και σκαρφάλωνε η τιμή της. Και δωσ' του τα όνειρα για μεταπώληση  σε ακόμη υψηλότερη τιμή. "Ώσπου μια μέρα με δίχως ήλιο, ο γάλος έφαγε το μπάρμπα Μπρίλιο", που λέει και το παιδικόν άσμα.  -Ναι ; 




Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12002 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 11:23:13 μμ »
Ωραίος Χαρίλαε, πολύ χρήσιμο ποστ-υπενθύμιση του γεγονότος ότι το ανεπιθύμητο του σήμερα μπορεί να αποτελέσει το επιθυμητό του αύριο. Αυτό βέβαια λειτουργεί και ακριβώς αντίστροφα, όπως προειδοποιεί το γνωστό disclaimer "οι αποδόσεις του παρόντος δεν εγγυώνται αντίστοιχες μελλοντικές".  Μόλις πριν λίγες ημέρες γράφτηκε κάπου εδώ ότι τα Ρόλεξ δεκαετίας "έχουν διπλασιάσει και τριπλασιάσει τις τιμές τους". Είναι πολύς ο κόσμος που δεν βλέπει το Ρόλεξ τόσο σαν ρολόϊ όσο σαν "επένδυση". Μιλάμε τώρα για σύγχρονα, ολοκαίνουργια κομμάτια που παράγονται κατά εκατοντάδες χιλιάδες ετησίως, με τα περισσότερα εξ αυτών να διατηρούνται σε mint ή έστω near mint κατάσταση. Φυσικά, όλοι θέλουν από -τουλάχιστον- ένα.

Και να δεις τι μου θυμίζει αυτό το σκηνικό.   Α, ναι, θυμήθηκα. Μου θυμίζει την ιστορία της Semper Augustus, εκείνης εκεί της τουλίπας που δημιούργησε παροξυσμό στην Ολλανδία του 17ου αιώνα. Ήταν κι αυτή πανέμορφη, παγκοίνως επιθυμητή και εξ αυτού κατέστη και πανάκριβη. Και δώσ' του κι ορμούσαν όλοι ν' αγοράσουν  την τουλίπα και δωσ' του και σκαρφάλωνε η τιμή της. Και δωσ' του τα όνειρα για μεταπώληση  σε ακόμη υψηλότερη τιμή. "Ώσπου μια μέρα με δίχως ήλιο, ο γάλος έφαγε το μπάρμπα Μπρίλιο", που λέει και το παιδικόν άσμα.  -Ναι ; 



Μάλλον το ποστ σου αυτό θα προκαλέσει σίγουρα αντιδράσεις αλλά τουλάχιστον θα είναι και τροφή για σκέψη!
Θυμήσου εξ´αλλου προ κρίσης το μοτο:
«Εγγυημένα λεφτά στην τράπεζα»!!!!!!!!
Και μετά τρέχανε όλοι να μαζεύουν λεφτά στα στρώματα και τα μπαούλα.
Αν δει κάποιος την ιστορία στις επενδύσεις και τις αποδώσεις θα καταλάβει πως το παιχνίδι είναι στημένο και προκαθορισμένο.
Τα μικρά «ψάρια» αφού «τσιμπήσουν» το δόλωμα αποτελούν «παχύ στρώμα λίπους» για τα πραγματικά μεγάλα ψάρια!
Τώρα στο θέμα μας με τα ROLEX και τις DAYTONA: Πόσοι ήταν αυτοί που τις βρήκαν από κληρονομιά ή τυχαία σε τιμή σκότωμα?
Και ακόμα περισσότερο πόσοι τις πήραν φτηνά με το μυαλό τους στην σημερινή υπεραπόδωση!
Μπορεί λοιπόν κάποιος σήμερα να πάρει μια Daytona γύρω στα 40 με 50 χιλιάδες ευρώ και να περιμένει άλλα 25 με 30 χρόνια για να βγάλει κέρδος και πόσο??!!
Σε αντίθεση με τον Άγγελο πχ που αγόρασε το ZRC επειδή του άρεσε και όχι για επένδυση που λόγω σπανιότητας θα αποδώσει πιο πιθανόν στο μέλλον κάποιο κέρδος (που προσωπικά το βλέπω πολύ μεγάλο σε σχέση με την τιμή που το αγόρασε!).

Εγώ πάντως δεν αγοράζω ρολόγια παρά μόνο με το κριτήριο του να μου αρέσουν και φυσικά να μπορώ να τα πάρω!

Αυτά τα ολίγα.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12003 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 11:40:51 μμ »
Εγώ πάλι αυτό το Zrc γιατί δε θέλω ούτε να το βλέπω :) Ασχημούλη είναι. Φιλε Dennis66 το σχόλιο σου θα μπορούσε να είναι και προφητικό για την ρολεξ. Εγώ νομίζω πως όχι. Ίσως η ανηφόρα που έχουν πάρει σταματήσει και γίνουν μικρό διορθώσεις στα pre-owned αν η εταιρεία ρίξει ρολόγια στην αγορά. Αλλά πάντα θα είναι Βασσιλισα!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12004 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 12:41:48 πμ »
Εγώ πάλι αυτό το Zrc γιατί δε θέλω ούτε να το βλέπω :) Ασχημούλη είναι. Φιλε Dennis66 το σχόλιο σου θα μπορούσε να είναι και προφητικό για την ρολεξ. Εγώ νομίζω πως όχι. Ίσως η ανηφόρα που έχουν πάρει σταματήσει και γίνουν μικρό διορθώσεις στα pre-owned αν η εταιρεία ρίξει ρολόγια στην αγορά. Αλλά πάντα θα είναι Βασσιλισα!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ασχημούλι ???
Καλά μην το φοράς.



Εμένα μου αρέσει :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12005 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 12:42:18 πμ »
Εγώ πάλι αυτό το Zrc γιατί δε θέλω ούτε να το βλέπω :) Ασχημούλη είναι. Φιλε Dennis66 το σχόλιο σου θα μπορούσε να είναι και προφητικό για την ρολεξ. Εγώ νομίζω πως όχι. Ίσως η ανηφόρα που έχουν πάρει σταματήσει και γίνουν μικρό διορθώσεις στα pre-owned αν η εταιρεία ρίξει ρολόγια στην αγορά. Αλλά πάντα θα είναι Βασσιλισα!!

Προβλέψεις δεν κάνω αγαπητέ Merlon, πόσο μάλλον προφητείες. Δεν θα διαφωνήσω λοιπόν ότι η R θα διατηρήσει το θρόνο της και στα επόμενα χρόνια -δεν βλέπω άλλωστε τη διάδοχο εκείνη που θα την εκθρονίσει, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή. Ούτε βέβαια ισχυρίζομαι ότι η αξία των ρολογιών της θα εξανεμιστεί εν μια νυκτί, τέτοιο σενάριο δεν θα έστεκε με τίποτε, δεν μιλάμε για άϋλους τίτλους και υποσχετικά έγγραφα αέρα-πατέρα, μιλάμε για ρολόγια και μάλιστα R. Aυτό που λέω είναι άλλο. Ας μην περιμένει ο κάθε ονειροπαρμένος ότι το Sub του 2018 που μόλις αγόρασε,  θα έχει τριπλασιάσει την αξία του σε δέκα χρόνια. Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί - μόνη περίπτωση να συμβεί είναι ένας πληθωρισμός πιο καλπάζων κι από σεληνιασμένη φοράδα στον ιππόδρομο, οπότε ασφαλώς τα πάντα θα έχουν τριπλασιάσει την αξία τους, και η βενζίνη και το ψωμί και οι τσίχλες και το γλυκό φραγκοστάφυλο και τα Sector, όχι μόνο τα R.

Είμαι λοιπόν πολύ σαφής σ' αυτό που λέω, ότι δηλαδή -αρτίκολο πρίμο- τα περί δήθεν συλλεκτικότητας, όταν μιλάμε για εκατομμύρια σύγχρονα αντίτυπα που τα περισσότερα μάλιστα βρίσκονται σε κατάσταση 0, είναι απλά φούμαρα. Αρτίκολο σεκόντο, κρυμμένη υπεραξία στα σύγχρονα R μαζικής παραγωγής δεν υπάρχει, ώστε να κάνει την εμφάνισή της στο μέλλον. Υπογραμμίζω, δεν μιλάω για vintage συλλεκτικά κομμάτια, αυτά είναι άλλη ιστορία, άλλη αγορά, με άλλους τελείως νόμους, δεν με αφορά, δεν με αγγίζει, δεν την αγγίζω ούτε εγώ, καθόσον καίει και τσουρουφλάει και ο έχων μάτια γερακιού και λούπα Χ100 και γνώσεις δέκα καντάρια και άκρες παντού και κάμποσα λεφτά στην τσέπη ας κοπιάσει, εγώ δεν.

Τα σύγχρονα R είναι φανταστικά ρολόγια, ό,τι καλύτερο έχει φτιάξει ποτέ η R, όπως είναι φυσικό. Αλλά είναι αμέτρητα και είναι ήδη πανάκριβα κατα την  αγορά τους σαν καινούργια. Αυτός που πιστεύει ότι θα πάει σε δέκα χρόνια με το μεταχειρισμένο ρολογάκι του, να το ακουμπήσει στον πάγκο και να πάρει στο χέρι τρεις φορές τα λεφτά που έδωσε το 2018 κοιμάται όρθιος και καλά θα κάνει να βάλει την κεφάλα του  κάτω από τη βρύση και να πιει και κάνα τετραπλό εσπρέσσο μπας και ξυπνήσει. Επειδή δεν καταλαβαίνει ότι σε δέκα χρόνια  θα έχουν εισρεύσει στην ίδια αγορά επιπλέον δέκα εκατομμύρια R, όσα δηλαδή αναμένεται να κατασκευαστούν στην επόμενη δεκαετία. Επειδή από πίσω έρχονται άλλα δεκα εκατομμύρια της προηγούμενης δεκαετίας, που ούτε κι αυτά συλλεκτικά είναι, μήτε πρόκειται να γίνουνε ποτέ.Eίναι κοινά, κοινότατα ρολόγια,  τα περισσότερα άθικτα, που με τα σημερινά δεδομένα κρατούν καλή αξία στην τεράστια αγορά μεταχειρισμένων και σίγουρα πολύ καλύτερη αξία από κάτι άλλες φίρμες που τα ρολόγια τους χάνουν τη μισή αξία με το που θα βγεις από το μαγαζί με το κανούργιο ρολόϊ παραμάσχαλα. And that's all folks ! Tϊποτε πέραν αυτού.


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12006 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 01:00:06 πμ »
Προβλέψεις δεν κάνω αγαπητέ Merlon, πόσο μάλλον προφητείες. Δεν θα διαφωνήσω λοιπόν ότι η R θα διατηρήσει το θρόνο της και στα επόμενα χρόνια -δεν βλέπω άλλωστε τη διάδοχο εκείνη που θα την εκθρονίσει, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή. Ούτε βέβαια ισχυρίζομαι ότι η αξία των ρολογιών της θα εξανεμιστεί εν μια νυκτί, τέτοιο σενάριο δεν θα έστεκε με τίποτε, δεν μιλάμε για άϋλους τίτλους και υποσχετικά έγγραφα αέρα-πατέρα, μιλάμε για ρολόγια και μάλιστα R. Aυτό που λέω είναι άλλο. Ας μην περιμένει ο κάθε ονειροπαρμένος ότι το Sub του 2018 που μόλις αγόρασε,  θα έχει τριπλασιάσει την αξία του σε δέκα χρόνια. Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί - μόνη περίπτωση να συμβεί είναι ένας πληθωρισμός πιο καλπάζων κι από σεληνιασμένη φοράδα στον ιππόδρομο, οπότε ασφαλώς τα πάντα θα έχουν τριπλασιάσει την αξία τους, και η βενζίνη και το ψωμί και οι τσίχλες και το γλυκό φραγκοστάφυλο και τα Sector, όχι μόνο τα R.

Είμαι λοιπόν πολύ σαφής σ' αυτό που λέω, ότι δηλαδή -αρτίκολο πρίμο- τα περί δήθεν συλλεκτικότητας, όταν μιλάμε για εκατομμύρια σύγχρονα αντίτυπα που τα περισσότερα μάλιστα βρίσκονται σε κατάσταση 0, είναι απλά φούμαρα. Αρτίκολο σεκόντο, κρυμμένη υπεραξία στα σύγχρονα R μαζικής παραγωγής δεν υπάρχει, ώστε να κάνει την εμφάνισή της στο μέλλον. Υπογραμμίζω, δεν μιλάω για vintage συλλεκτικά κομμάτια, αυτά είναι άλλη ιστορία, άλλη αγορά, με άλλους τελείως νόμους, δεν με αφορά, δεν με αγγίζει, δεν την αγγίζω ούτε εγώ, καθόσον καίει και τσουρουφλάει και ο έχων μάτια γερακιού και λούπα Χ100 και γνώσεις δέκα καντάρια και άκρες παντού και κάμποσα λεφτά στην τσέπη ας κοπιάσει, εγώ δεν.

Τα σύγχρονα R είναι φανταστικά ρολόγια, ό,τι καλύτερο έχει φτιάξει ποτέ η R, όπως είναι φυσικό. Αλλά είναι αμέτρητα και είναι ήδη πανάκριβα κατα την  αγορά τους σαν καινούργια. Αυτός που πιστεύει ότι θα πάει σε δέκα χρόνια με το μεταχειρισμένο ρολογάκι του, να το ακουμπήσει στον πάγκο και να πάρει στο χέρι τρεις φορές τα λεφτά που έδωσε το 2018 κοιμάται όρθιος και καλά θα κάνει να βάλει την κεφάλα του  κάτω από τη βρύση και να πιει και κάνα τετραπλό εσπρέσσο μπας και ξυπνήσει. Επειδή δεν καταλαβαίνει ότι σε δέκα χρόνια  θα έχουν εισρεύσει στην ίδια αγορά επιπλέον δέκα εκατομμύρια R, όσα δηλαδή αναμένεται να κατασκευαστούν στην επόμενη δεκαετία. Επειδή από πίσω έρχονται άλλα δεκα εκατομμύρια της προηγούμενης δεκαετίας, που ούτε κι αυτά συλλεκτικά είναι, μήτε πρόκειται να γίνουνε ποτέ.Eίναι κοινά, κοινότατα ρολόγια,  τα περισσότερα άθικτα, που με τα σημερινά δεδομένα κρατούν καλή αξία στην τεράστια αγορά μεταχειρισμένων και σίγουρα πολύ καλύτερη αξία από κάτι άλλες φίρμες που τα ρολόγια τους χάνουν τη μισή αξία με το που θα βγεις από το μαγαζί με το κανούργιο ρολόϊ παραμάσχαλα. And that's all folks ! Tϊποτε πέραν αυτού.
Πες τα dennis!!!!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12007 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 08:40:37 πμ »
Άγγελε μου συνονόματε μου!! Γούστα είναι αυτά ρε Άγγελε, δε μ αρέσει το άτιμο. Σαν ρολοι δεν το ξέρω  αλλά δεν μ άρεσε. Σημασία φυσικά έχει Ν αρέσει σε σένα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12008 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 09:08:21 πμ »
Θυμήσου εξ´αλλου προ κρίσης το μοτο:
«Εγγυημένα λεφτά στην τράπεζα»!!!!!!!!
Καλημερα Χαριλαε.
Ηταν γνωστο πριν την παρεμβαση του πρωθυπουργου Καραμανλη οτι εγγυηση στις καταθεσης ηταν μεχρι 10.000 ευρω ανα λογαριασμο οσα λεφτα και να ειχε ο λογαριασμος.
Αγνοια πραγματων η αστοχη τοποθετηση;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12009 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 09:19:50 πμ »
Ντενις και λοιποι φιλοι μου καλημερα.
Αυτο με το οτι η Ρολεξ ειναι μια φουσκα που συντομα θα ξεφουσκωσει.
Και οτι συντομα θα πεσει και θα τσακιστει.
Και δωστου σεναρια απο κατι καφετζουδες.
Και δωστου να τριβουν τα χερια τους περιμενωντας να ξημερωσει.
Και φυσικα να μην εχει ξημερωσει ακομα.

Απο ολα τα παραπανω και αλλα που ακουω δεν εχω δει τιποτα.
Αντιθετως βλεπω να συνεχιζει να προχωρα σταθερα και με τα ρολογια της να αυξανουν τιμες.
Το σιγουρο ειναι οτι το μελλον δεν μπορει να το προβλεψει κανενας.
Αλλα βλεπωντας τις βασεις που εχουν μπει απο χρονια και τις κινησεις της εταιρειας περιμενω να δω σταθεροτητα με αυξηση των πωλησεων και των τιμων.
Μια απο τις βασεις ειναι αυτη που λεγεται ονομα το οποιο ειναι βαρυ. Οτι και να φτιαξεις αν εχει βγει το κακο ονομα τελος.

Υγ. Λαθη και αστοχιες στα προιοντα υπαρχουν και στις καλυτερες οικογενειες.
Αυτο που πρεπει να κανει μια σωστη εταιρεια ειναι να βελτιωσει το προιον της και να συνεχισει.
Αυτο το λεω για την παρατηρηση που εγινε για την στεγανοτητα των Ρολεξ.
Και οποιος μου πει οτι τα Σεικο δεν ειχαν προβληματα αντιστοιχα να ερθει να του δειξω καποιες κασες ψωριασμενες και μετα το ξανασυζηταμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2018, 09:32:37 πμ από Aris911 »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12010 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 11:46:34 πμ »
Εγώ δεν ρίχνω τα χαρτιά Άρη, ούτε φλυτζάνια διαβάζω, μήτε φύλλα πικροδάφνης μασάω. Κοινώς, δεν προλέγω το μέλλον -εδώ δεν μπορώ να προβλέψω το δικό μου, σου φαίνεται λόγικό να προβλέψω αυτό της Rolex ; Σε αναπέμπω στα προηγούμενα posts μου, εδώ. Τί γράφω δηλαδή : Γράφω ξεκάθαρα ότι η Rolex είναι number one,  χωρίς μάλιστα διαφαινόμενο διεκδικητή της δεσπόζουσας θέσης της στην αγορά. Γράφω ότι το προϊόν της είναι σούπερ. Γράφω ότι το ίδιο αυτό προϊόν στην αγορά μεταχειρισμένων καταφέρνει διατηρεί την αξία του. Το πόσο αυτά όλα απέχουν από προβλέψεις περί "καταστροφής" και "τσακίσματος", βγάζει μάτι και δεν χρήζει ειδικής επεξήγησης.

Από την άλλη, επαναλαμβάνω, σύγχρονα ρολόγια με τιράζ εκατοντάδων χιλιάδων τεμαχίων ετησίως, δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι  επενδυτικά. Οι αποδόσεις των προηγούμενων χρόνων δεν προεξοφλούν αντίστοιχη συμπεριφορά στο μέλλον, αυτό ισχύει σε κάθε αγορά, οποιουδήποτε εμπορεύσιμου είδους, δεν βλέπω γιατί τα R να αποτελούν εξαίρεση του κανόνα.  Επιπλέον, σ' ένα παγκοσμιοποιημένο καταναλωτικό περιβάλλον όπως το σημερινό οι όποιες τάσεις μεταβάλλονται με ιλιγγιώδεις ρυθμούς  και δεν είδα ποτέ τάση, οποιαδήποτε τάση, να είναι για πάντα ανοδική.  Αυτό αφορά εκείνους που βλέπουν το ρολόϊ ως επένδυση και κάθονται όλη μέρα μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή να παρακολουθούν σε real time τις διακυμάνσεις στην αγορά μεταχειρισμένων και οι οποίοι πάντα αγοράζουν φτηνά και πάντα πουλάνε ακριβά -πώς στην ευχή το καταφέρνουν βρε παιδί μου, μυστήριο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12011 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 11:47:25 πμ »
Καλημερα Χαριλαε.
Ηταν γνωστο πριν την παρεμβαση του πρωθυπουργου Καραμανλη οτι εγγυηση στις καταθεσης ηταν μεχρι 10.000 ευρω ανα λογαριασμο οσα λεφτα και να ειχε ο λογαριασμος.
Αγνοια πραγματων η αστοχη τοποθετηση;
Φίλε Άρη η άγνοια που αναφέρεις αφορά τα λεγόμενά σου μιας και η κυβέρνηση Καραμανλή που ανέφερες διαχειριζόταν την κρίση με λογιστικά κόλπα και δανεισμό ώστε να μην σκάσει στα χέρια της.
Μιλάμε για προ Ολυμπιακών αγώνων υλικοτεχνική προετοιμασία και για εποχές προ χρηματιστηρίου.
Η κοντόφθαλμη μνήμη μόνο κοντόφθαλμα αποτελέσματα φέρνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12012 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 11:51:03 πμ »
Εγώ δεν ρίχνω τα χαρτιά Άρη, ούτε φλυτζάνια διαβάζω, μήτε φύλλα πικροδάφνης μασάω. Κοινώς, δεν προλέγω το μέλλον -εδώ δεν μπορώ να προβλέψω το δικό μου, σου φαίνεται λόγικό να προβλέψω αυτό της Rolex ; Σε αναπέμπω στα προηγούμενα posts μου, εδώ. Τί γράφω δηλαδή : Γράφω ξεκάθαρα ότι η Rolex είναι number one,  χωρίς μάλιστα διαφαινόμενο διεκδικητή της δεσπόζουσας θέσης της στην αγορά. Γράφω ότι το προϊόν της είναι σούπερ. Γράφω ότι το ίδιο αυτό προϊόν στην αγορά μεταχειρισμένων καταφέρνει διατηρεί την αξία του. Το πόσο αυτά όλα απέχουν από προβλέψεις περί "καταστροφής" και "τσακίσματος", βγάζει μάτι και δεν χρήζει ειδικής επεξήγησης.

Από την άλλη, επαναλαμβάνω, σύγχρονα ρολόγια με τιράζ εκατοντάδων χιλιάδων τεμαχίων ετησίως, δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι  επενδυτικά. Οι αποδόσεις των προηγούμενων χρόνων δεν προεξοφλούν αντίστοιχη συμπεριφορά στο μέλλον, αυτό ισχύει σε κάθε αγορά, οποιουδήποτε εμπορεύσιμου είδους, δεν βλέπω γιατί τα R να αποτελούν εξαίρεση του κανόνα.  Επιπλέον, σ' ένα παγκοσμιοποιημένο καταναλωτικό περιβάλλον όπως το σημερινό οι όποιες τάσεις μεταβάλλονται με ιλιγγιώδεις ρυθμούς  και δεν είδα ποτέ τάση, οποιαδήποτε τάση, να είναι για πάντα ανοδική.  Αυτό αφορά εκείνους που βλέπουν το ρολόϊ ως επένδυση και κάθονται όλη μέρα μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή να παρακολουθούν σε real time τις διακυμάνσεις στην αγορά μεταχειρισμένων και οι οποίοι πάντα αγοράζουν φτηνά και πάντα πουλάνε ακριβά -πώς στην ευχή το καταφέρνουν βρε παιδί μου, μυστήριο πράγμα.
Φίλε Dennis μην σπαταλάς πίξελ και ενέργεια να απαντάς σε τέτοιου είδους τοποθετήσεις.
Όποιος είναι ικανός να διαβάσει σωστά και να κατανοήσει αυτά που γράφεις μόνο κερδισμένος θα βγει!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12013 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 11:58:56 πμ »
Χαριλαε δεν τα θυμασαι καλα τα πραγματα και δεν διαβασες καλα το μηνυμα μου.
Εγραψα: πριν Καραμανλη εποχη, οι καταθεσεις ανα λογαριασμο οσα και να ειχε μεσα ο λογαριασμος ηταν 10.000 ευρω.
Τα αλλα καπνος στην περιπτωση πτωχευσης.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12014 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 12:06:13 μμ »
Ντενις σε αυτα που γραφεις δεν διαφωνω.
Απο το μηνυμα μου εσενα αφορα η πρωτη προταση:
Ντενις και λοιποι φιλοι μου καλημερα.
Ολο το αλλο μηνυμα μου απαντα σε οσους λενε διαφορα ειτε βρισκωνται εδω μεσα ειτε εκτος φορουμ.
Και εγω δεν εγραψα ποτε παρτε Ρολεξ για επενδυση.
Εχω γραψει οτι απλα σε περιπτωση μεταπωλησης δεν θα χασεις τα χρηματα σου οπως με αλλες φιρμες.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12015 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 01:08:53 μμ »
Ντενις και λοιποι φιλοι μου καλημερα.
Αυτο με το οτι η Ρολεξ ειναι μια φουσκα που συντομα θα ξεφουσκωσει.
Και οτι συντομα θα πεσει και θα τσακιστει.
Και δωστου σεναρια απο κατι καφετζουδες.
Και δωστου να τριβουν τα χερια τους περιμενωντας να ξημερωσει.
Και φυσικα να μην εχει ξημερωσει ακομα.

Απο ολα τα παραπανω και αλλα που ακουω δεν εχω δει τιποτα.
Αντιθετως βλεπω να συνεχιζει να προχωρα σταθερα και με τα ρολογια της να αυξανουν τιμες.
Το σιγουρο ειναι οτι το μελλον δεν μπορει να το προβλεψει κανενας.
Αλλα βλεπωντας τις βασεις που εχουν μπει απο χρονια και τις κινησεις της εταιρειας περιμενω να δω σταθεροτητα με αυξηση των πωλησεων και των τιμων.
Μια απο τις βασεις ειναι αυτη που λεγεται ονομα το οποιο ειναι βαρυ. Οτι και να φτιαξεις αν εχει βγει το κακο ονομα τελος.

Υγ. Λαθη και αστοχιες στα προιοντα υπαρχουν και στις καλυτερες οικογενειες.
Αυτο που πρεπει να κανει μια σωστη εταιρεια ειναι να βελτιωσει το προιον της και να συνεχισει.
Αυτο το λεω για την παρατηρηση που εγινε για την στεγανοτητα των Ρολεξ.
Και οποιος μου πει οτι τα Σεικο δεν ειχαν προβληματα αντιστοιχα να ερθει να του δειξω καποιες κασες ψωριασμενες και μετα το ξανασυζηταμε.

Μας τα έχεις κάνει τούμπανο @@ με την R .... ???

Επίσης μια από τα ίδια και με την Seiko ...!!!!

Η ρόλεξ πουλάει σήμερα 600 χιλ ρολόγια ετησίως και η σεικο 40 εκ ... εσυ τι ακριβώς συγκρίνεις μεταξύ αυτών των δυο εταιρειών ...;;;;

θα σε ρωτήσω επίσης το εξής .....

Η σεικο έχει ρολόγια των 6-7 χιλ ευρώ που μπορούν να συγκριθούν άνετα με οποιοδήποτε αντίστοιχο ρόλεξ .....


Η ρόλεξ μπορεί να φτιάξει άραγε νταιβερ ρολόι με 350 ευρώ (πχ ένα σούμο ) με ποιότητα ... φινίρισμα.. συναρμογή ... υλικά ... κορυφαίο λουμ  ..... με ακρίβεια ... αξιοπιστία ( 6R15 ) ... που να μην σπάει να μην χαλάει  για καμία 10αρια χρόνια το ελάχιστο ...!!!


Αν ποτέ φτιάξει ας κάνουμε τις συγκρίσεις ......!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12016 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 01:17:20 μμ »
Μας τα έχεις κάνει τούμπανο @@ με την R .... ???

Επίσης μια από τα ίδια και με την Seiko ...!!!!

Η ρόλεξ πουλάει σήμερα 600 χιλ ρολόγια ετησίως και η σεικο 40 εκ ... εσυ τι ακριβώς συγκρίνεις μεταξύ αυτών των δυο εταιρειών ...;;;;

θα σε ρωτήσω επίσης το εξής .....

Η σεικο έχει ρολόγια των 6-7 χιλ ευρώ που μπορούν να συγκριθούν άνετα με οποιοδήποτε αντίστοιχο ρόλεξ .....


Η ρόλεξ μπορεί να φτιάξει άραγε νταιβερ ρολόι με 350 ευρώ (πχ ένα σούμο ) με ποιότητα ... φινίρισμα.. συναρμογή ... υλικά ... κορυφαίο λουμ  ..... με ακρίβεια ... αξιοπιστία ( 6R15 ) ... που να μην σπάει να μην χαλάει  για καμία 10αρια χρόνια το ελάχιστο ...!!!


Αν ποτέ φτιάξει ας κάνουμε τις συγκρίσεις ......!!! 8)
Χαχαχαααα μα πραγματικα ελεεεοοοοςςςς....!!! Μπηκε ενας ανθρωπος στο φορουμ που γραφει ωραια, μεστα, λογικα, εχει βαλει μερικα πολυ ωραια ποστ, και τον εχει τρελανει κι αυτον...! Ολη μερα γραφουμε δω το ιδιο θεμα... η ρολεξ και η ρολεξ... φορουμ για ρολογια ειμαστε η οπαδικη εξεδρα;;;;;

Στο μεταξυ ολο αυτον τον καιρο εχουν παρουσιαστει 100 καινουρια ρολογια απο αλλες εταιρειες.. δεν ειδα καποιον να ποσταρει εναααα...! Ετσι για το καλοο..! Ναι υπαρχει μονο η ρολεξ και οι τιμες των μεταχειρισμενων της και τα καπελα της....

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12017 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 01:21:53 μμ »
Μας τα έχεις κάνει τούμπανο @@ με την R .... ???

:lol: :lol:
Και θα συνεχισω να σου τα κανω τουμπανο αφου θελεις να συγκρινεις καποια πραγματα.

Για τα αλλα που εγραψες δεν συζητω γιατι τα εγραψες με σκοπο τον τζερτζελο ::)
Καπετανιο αν δεν ημουν εγω με την μουχλα σου θα εμενες.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12018 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 05:34:56 μμ »
πως προεκυψε αυτη η κοντρα seiko με ρολεξ δε μπορω να καταλαβω . πρωτη φορα βλεπω ελληνες οπαδους ιαπωνικης εταιριας να περιμενουν με λαχταρα τη συντριβη μιας ...... ελβετικης


ουτε το ανκδοτο με το fiat και τη ferrari ετσι
Οσο να φωναζετε και να τσιριζετε βρε παιδια δε μπορει να συγκριθει η σεικο με τη ρολεξ .....σε τιποτα
ΚΟΙΝΩΣ αποκλειεται τα 350€ που δωσατε (κι εγω μαζι)να ισοφαρισουν ενα ρολεξ των ΔΕΚΑ χιλιαδων
Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2018, 05:47:25 μμ από asteris78 »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12019 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 05:53:07 μμ »
πως προεκυψε αυτη η κοντρα seiko με ρολεξ δε μπορω να καταλαβω . πρωτη φορα βλεπω ελληνες οπαδους ιαπωνικης εταιριας να περιμενουν με λαχταρα τη συντριβη μιας ...... ελβετικης


ουτε το ανκδοτο με το fiat και τη ferrari ετσι
Οσο να φωναζετε και να τσιριζετε βρε παιδια δε μπορει να συγκριθει η σεικο με τη ρολεξ .....σε τιποτα
ΚΟΙΝΩΣ αποκλειεται τα 350€ που δωσατε (κι εγω μαζι)να ισοφαρισουν ενα ρολεξ των ΔΕΚΑ χιλιαδων
Sent from my iPhone using Tapatalk

.