Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213843 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11760 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 10:37:29 πμ »

...
Ο ναυτίλος πάντα ήταν δύσκολο ρολόι, αλλά τώρα έφτασε να έχει καπέλο 25κ.
.

Ο κουμπάρος μου έχει το Nautilus εδώ και 20 χρόνια. Το φοράει που και που και μάλιστα έκανε σερβις στη Γενευη οπου και το παρέδωσε προσωπικά στην PP. Μου είπε ότι και τότε ήταν δύσκολο να το βρεις σε ατσάλι αλλά με λίγη υπομονή το βρήκε. Πριν λίγα χρόνια μου είπε ξεκάθαρα ότι θα επέλεγε πια το Aquanaut έναντι του Nautilus. Νομίζω πια κι εγώ ότι θα επέλεγα το Aquanaut που είναι πιο σπορ ρολόι (παρόλο που το φορούσε ο George Soros με κοστουμι). Το Nautilus νομίζω είναι για τους λάτρεις της ιστορίας (Gerald Genta) και για αυτούς που θέλουν μπρασελέ. Το νέο Aquanaut 5168G γαι τα 20 χρόνια  σε λευκό χρυσό το βρίσκεις καινούριο σε τιμή Nautilus και σίγουρα θα γίνει συλλεκτικό. Τα mid size ατσαλινα τα βρίσκεις σε εξαιρετική κατάσταση κοντά στα 15.000

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11761 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 11:14:04 πμ »
Όχι με 8086...


Sent from my iPhone using Tapatalk
A, ωραιος. Εγω εχω εναν Amstrad 6128.
Θα σε καλεσω μια μερα, να παιξουμε Rick dangerous.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11762 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 11:56:38 πμ »
A, ωραιος. Εγω εχω εναν Amstrad 6128.
Θα σε καλεσω μια μερα, να παιξουμε Rick dangerous.

Πω τι είπες τώρα! Παιχνιδαρα!

Θα φέρω και το Ατάρι το 2600 να παίξουμε space invaders


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11763 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 12:24:06 μμ »
Πω τι είπες τώρα! Παιχνιδαρα!

Θα φέρω και το Ατάρι το 2600 να παίξουμε space invaders


Sent from my iPhone using Tapatalk
:computer: :computer: :computer:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11764 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 01:08:57 μμ »
Λοίπον παιδιά δεν ξέρω τι εμπειρίες υπάρχουν τώρα στην αγορά
Θα μιλήσω προσωπικά από την αγορά που έκανα του SD50
Δεκέμβριο 2017 από επίσημο AD το πήρα με έκπτωση και χωρίς αναμονή απλώς είχα το νου μου
και έψαχνα και όταν έμαθα ότι το είχε, τηλεφωνικά το καπάρωσα και δεν θυμάμαι αν πήγα την ίδια ημέρα ή την άλλη και το πήρα.

Η προσωπική μου εμπειρία από την αγορά του SD είναι καλή.
Το ρολόι το πήρα το καλοκαίρι, μεσα στη φούρια, χωρίς καπέλο, στη retail, από AD της Αθήνας.
Το ίδιο μπορώ να πω και για φίλο μου,που το πήρε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11765 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 04:10:35 μμ »
Εγω παιδια παντως το εφαγα το καπελο μου! Ισως αν δεν ημουνα τοσο ανυπομονος να το εβρισκα retail!
Αλλα χαλαλι του! Ρολεξ εισαι!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11766 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 05:59:15 μμ »
Εγω παιδια παντως το εφαγα το καπελο μου! Ισως αν δεν ημουνα τοσο ανυπομονος να το εβρισκα retail!
Αλλα χαλαλι του! Ρολεξ εισαι!
μια χαρα εισαι καλοριζικη η ρολογαρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11767 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 06:07:00 μμ »

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11768 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 06:22:23 μμ »
Εγω παιδια παντως το εφαγα το καπελο μου! Ισως αν δεν ημουνα τοσο ανυπομονος να το εβρισκα retail!
Αλλα χαλαλι του! Ρολεξ εισαι!
Ωραιος Γιωργο.
Καλοφορετη η ρολογαρα και χαλαλι της το καπελο.
Ελπιζω τωρα να ηρεμησεις για λιγο καιρο ;D

Αποσυνδεδεμένος MixalhsHe

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11769 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 07:22:13 μμ »
Εγω παιδια παντως το εφαγα το καπελο μου! Ισως αν δεν ημουνα τοσο ανυπομονος να το εβρισκα retail!
Αλλα χαλαλι του! Ρολεξ εισαι!

Ποσό εχει retail?

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11770 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 07:33:19 μμ »
Ποσό εχει retail?

8450 €


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11771 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 09:07:10 μμ »
Και γω για το Deepsea blue τα αυτια μου πήραν 1100 ευρώ καπέλο!! Ε μωρέ... Τι 11.9 τι 13?? :)

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11772 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 09:18:31 μμ »
Και γω για το Deepsea blue τα αυτια μου πήραν 1100 ευρώ καπέλο!! Ε μωρέ... Τι 11.9 τι 13?? :)

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παντως δεν το λεω για σενα προσωπικα αλλα γενικα... πρεπει να αναλογιστουμε τι παιρνουμε (βασικα τι παιρνετε γιατι εγω δεν εχω να δωσω τοσα χρηματα εκτος αν πιασω κανα τζοκερ...!) με 13.000 ευρω!

Δε μιλαμε για 1 ή 3 χιλιαρικα αλλα για 13... ειναι παρανοικα πολλα χρηματα για ατσαλινο ρολοι μαζικης παραγωγης... με μονο ενδειξη ωρας χωρις καποιο κοπλικεισον ή πολυτιμο μεταλλο... και οχι μονο της ρολεξ για ολες ισχυει..

Μηπως αυτοι ολοι οι Ελβετοι πουλανε οσο θελουν και εμας ως πελατες-καταναλωτες μας αρεσει γιατι ετσι νιωθουμε οτι παιρνουμε κατι πιο ακριβο και πολυτιμο;;; αχχχ αυτο το μαρκετινγκ και η ψυχολογια του...!

Φιλικα Αγγελε..! Μου εδωσες πασα να γραψω καποιες σκεψεις...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11773 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 09:50:20 μμ »
Παίδες όσοι έχετε Rolex cool...ένα γενικό συμπέρασμα είναι οτι όλα τα ρολόγια σε βάθος χρόνου έχουν κάποια φθορά είτε φθηνά είτε ακριβά,έχει περάσει επίσης στον κόσμο, οτι όταν παίρνεις Rolex παίρνεις ρολόι για μιά ζωή(λες και κάτι άλλα θα λιώσουν μετά απο χρόνια) και δεν υπάρχει τίποτε άλλο εκεί έξω,δεν λεω για άτομα του φόρουμ αλλά για τον περισσότερο κόσμο.Όταν ο κόσμος στραφεί περισσότερο σε προϊόντα που δεν πουλάνε τόσο Brand Name αλλά πρώτα ποιότητα,η Rolex και η κάθε Rolex θα ξανασκεφτεί κάποια πράγματα όσο αναφορά την πολιτική της.Για να μην με πυροβολήσετε , όποιος το αγοράζει συνειδητοποιημένα να το χαίρεται και μαγκιά του.

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11774 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 08:13:38 πμ »
Καλο 1:
αγοραζεις Ρολεξ και οταν το βαρεθεις (λεμε τωρα) το δινεις αμεσως και παιρνεις πισω τα χρηματα σου και μαλιστα με καποιο κερδος κατι που δεν ισχυει με αλλες φιρμες.
Καλο 2:
το η Ρολεξ θα ξεφουσκωσει και θα χαθουν τα οποια χρηματα εδωσε ο αγοραστης ακουγεται εδω και πολυ καιρο αλλα αυτο δεν συμβαινει.
Καλο 3:
με τις κινησεις της εταιρειας οσοι εχουν Ρολεξ ειναι σιγουρα κερδισμενοι κατα πολυ.
Κακο 1:
η δυνατοτητα αγορας Ρολεξ δυσκολευει αρκετα για νεους αγοραστες μιας και τα μοντελα της δεν βρισκωνται ευκολα και οι τιμες θα τραβηξουν μεγαλη ανηφορα. 
 

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11775 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:07:28 πμ »
Παντως δεν το λεω για σενα προσωπικα αλλα γενικα... πρεπει να αναλογιστουμε τι παιρνουμε (βασικα τι παιρνετε γιατι εγω δεν εχω να δωσω τοσα χρηματα εκτος αν πιασω κανα τζοκερ...!) με 13.000 ευρω!

Δε μιλαμε για 1 ή 3 χιλιαρικα αλλα για 13... ειναι παρανοικα πολλα χρηματα για ατσαλινο ρολοι μαζικης παραγωγης... με μονο ενδειξη ωρας χωρις καποιο κοπλικεισον ή πολυτιμο μεταλλο... και οχι μονο της ρολεξ για ολες ισχυει..

Μηπως αυτοι ολοι οι Ελβετοι πουλανε οσο θελουν και εμας ως πελατες-καταναλωτες μας αρεσει γιατι ετσι νιωθουμε οτι παιρνουμε κατι πιο ακριβο και πολυτιμο;;; αχχχ αυτο το μαρκετινγκ και η ψυχολογια του...!

Φιλικα Αγγελε..! Μου εδωσες πασα να γραψω καποιες σκεψεις...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη με το σκεπτικό σου εννοείς ότι ούτε RO ούτε OS να παίρνουνε γιατί και αυτά πάνω κάτω τα ίδια είναι και έχουν από 15k και πάνω.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11776 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:18:36 πμ »
Γιάννη με το σκεπτικό σου εννοείς ότι ούτε RO ούτε OS να παίρνουνε γιατί και αυτά πάνω κάτω τα ίδια είναι και έχουν από 15k και πάνω.
Ναι ακομα κι αυτα... γιατι εσυ πιστευεις οτι ενα royal oak καθαρα σαν αντικειμενο μεταλλο σχεδιαση μηχανη κλπ.. εχει κοστος 15 χιλιαρικα;;; ειδικα οσο ανεβαινει η τιμη, ανεβαινει εκθετικα η υπερτιμηση.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11777 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:21:37 πμ »
Αχ βρε Γιαννη. Αχ.
Τι την θελεις την κοστολογηση και το μαρκετιγκ ενος πολυτελους αντικειμενου;
Αφου δεν το εχεις και το μονο που κανεις ειναι να οδηγησε και να οδηγης σε λαθος συμπερασματα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11778 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 02:21:37 μμ »
Καλο 1:
αγοραζεις Ρολεξ και οταν το βαρεθεις (λεμε τωρα) το δινεις αμεσως και παιρνεις πισω τα χρηματα σου και μαλιστα με καποιο κερδος κατι που δεν ισχυει με αλλες φιρμες.



Αυτό είναι όντως ένα πολύ καλό χαρακτηριστικό. Δύσκολα το συναντάς σε άλλα πράγματα, αν και μπορεί να συμβεί και αλλού...

Θυμάμαι παλιότερα, ασχολιόμουν λίγο περισσότερο με τα ακουστικά καλής ποιότητας. Ένα sony center εδώ στην πόλη μου, είχε ένα hi end μοντέλο ακουστικών πολυτελείας, με υλικά ξύλο/δέρμα, ηχητική ποιότητα αρκετά υψηλή κτλ, το οποίο καινούριο έκανε νομίζω κάπου 4 χιλιάρικα. Το είχε βγάλει προσφορά στα 800 ευρώ κάποια στιγμή.

Μετέπειτα ανακάλυψα ότι το μοντέλο αυτό είχε γίνει περιζήτητο στα ξένα φόρουμ, με τους συλλέκτες να δίνουν ακόμη και πάνω από 5000 δολλάρια για την απόκτησή του, ακόμη και μεταχειρισμένο.
Αν το είχα πάρει τότε στα 800 ευρώ, με λίγη προσοχή θα είχα βγάλει τώρα κάποιες χιλιάδες ευρώ από το πουθενά.


Κάτι ανάλογο πιστεύω μπορεί να γίνει και με τα ρόλεξ, και μερικές στιγμές σκέφτομαι μήπως μεγάλο ποσοστό κάσμου που το αγοράζει (και εδώ στο φόρουμ πχ), έχει στο μυαλό του το σκεπτικό αυτό.
Δηλαδή να προσπαθήσει να πετύχει ένα μοντέλο σε καλή τιμή καινούριο, να κάνει το κομμάτι του κάποια χρόνια φορώντας το, και όταν δει ότι με την πώλησή του μελλοντικά, ακόμη και ως μεταχειρισμένο, βγάλει και επιπλέον λεφτά σε σχέση με αυτά που έδωσε για καινούριο, το πουλάει.

Είναι μια σκέψη και αυτό, και κατά τη γνώμη μου, όχι κατακριτέα. Με ένα σμπάρο, δυο τρυγόνια. Και χαίρεσαι ένα αντικείμενο πολυτελείας κάποιο καιρό, και πουλώντας το, βγάζεις και επιπλέον λεφτά! 
Αλήθεια, σκέφτομαι να ανοίξουμε ένα νήμα, και να κάνουμε ένα poll, πόσα από τα άτομα που παίρνουν ένα ρόλεξ, έχουν στο μυαλό τους το παραπάνω σκεπτικό. Θα πρέπει να απαντήσουν όλοι όμως ειλικρινά, για να βγει ασφαλές συμπέρασμα!
Και όχι μόνο το παραπάνω, αλλά και πόσοι επιλέγουν το ρόλεξ έναντι κάποιο άλλου, παρόμοιας τιμής μοντέλου άλλης εταιρίας, που πιθανών τους αρέσει και καλύτερα, απλά επειδή νιώθουν την ασφάλεια ότι αν πουλήσουν το ρόλεξ, δε θα βγουν χαμένοι.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11779 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 02:26:08 μμ »
Καλο 1:
αγοραζεις Ρολεξ και οταν το βαρεθεις (λεμε τωρα) το δινεις αμεσως και παιρνεις πισω τα χρηματα σου και μαλιστα με καποιο κερδος κατι που δεν ισχυει με αλλες φιρμες.
Καλο 2:
το η Ρολεξ θα ξεφουσκωσει και θα χαθουν τα οποια χρηματα εδωσε ο αγοραστης ακουγεται εδω και πολυ καιρο αλλα αυτο δεν συμβαινει.
Καλο 3:
με τις κινησεις της εταιρειας οσοι εχουν Ρολεξ ειναι σιγουρα κερδισμενοι κατα πολυ.
Κακο 1:
η δυνατοτητα αγορας Ρολεξ δυσκολευει αρκετα για νεους αγοραστες μιας και τα μοντελα της δεν βρισκωνται ευκολα και οι τιμες θα τραβηξουν μεγαλη ανηφορα.

Φίλε,
θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω. Λίγο....

αγοραζεις Ρολεξ και οταν το βαρεθεις το δινεις αμεσως (λεμε τωρα) και παιρνεις πισω τα χρηματα σου   :jg: :jg:

και η απόδειξη της ορθότητας της διόρθωσης είναι οι αγγελίες του φόρουμ...δες τις....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?