Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213638 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11640 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 06:19:49 μμ »
Όσο υπάρχει κοινό που αγοράζει σε αυτές τις τιμές, θα υπάρχουν αυτές οι τιμές.
Είναι απλά θέμα ζήτησης, το οποίο καθορίζει και την προσφορά.
Το τι κάνει ο καθένας από εκεί και πέρα είναι δικό του θέμα, αλλά σαφώς δεν καθορίζει τη γενικότερη κατάσταση.
Και εμένα μου είναι παγερά αδιάφορη πλέον η απόκτηση ενός Rolex (έδωσα όποιο είχε περάσει από τα χέρια μου) αλλά αυτό δεν επηρεάζει ούτε καθ´ ελάχιστο το «παγκόσμιο χρηματιστήριο τιμών Rolex» ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ωραίος τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης,η Rolex εχει ακριβώς την ίδια πολιτική με την Apple...

Στάλθηκε από το MEIZU M6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11641 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 06:54:34 μμ »
Φυσικά και θα μεγαλώσει το καπέλο....

Όλοι θέλουν ένα Ρολεξ. Όσο ποιο γρήγορα πάρεις ένα Ρολεξ τόσο ποιο φθηνά θα το πληρώσεις.

Πριν από δύο χρόνια έπαιρνες BLNR με 5-7% έκπτωση και κεραμική Daytona κατάλογο.
Σήμερα αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν.

Σήμερα αν πληρώσεις 3-6% πάνω από την τιμή καταλόγου σε μια Daytona και βρεις καινούριο ρολόι με αυτοκόλλητα κατά 99% θα το πάρεις. Διότι αλλιώς ξέρεις ότι θα περιμένεις 2-3 χρόνια για να το πάρεις χωρίς αυτοκόλλητα και με την τιμή στα ίδια λόγω αύξησης τιμών.

Η παγκόσμια οικονομία έχει αρχίσει και φουσκώνει... Πλέον Ρολεξ φοράει πολύς κόσμος και η ζητήση έχει ευξηθεο εκθετικά.

Εδώ κάποιος πληρώνει 300.000€ καπέλο για να αγοράσει ένα GT2 RS.

Πιστεύω είναι θέμα χρόνου τα Ρολεξ να πωλούνται με 20% καπέλο και να είναι όλοι χαρούμενοι.
επίσης για όσους ξέρουν η μπορούν να καταλάβουν όλη αυτή η κατάσταση οδηγείται εκεί από ένα και μόνο κινητήριο μοχλό.


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11642 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 07:09:10 μμ »
Φυσικά και θα μεγαλώσει το καπέλο....

Όλοι θέλουν ένα Ρολεξ. Όσο ποιο γρήγορα πάρεις ένα Ρολεξ τόσο ποιο φθηνά θα το πληρώσεις.

Πριν από δύο χρόνια έπαιρνες BLNR με 5-7% έκπτωση και κεραμική Daytona κατάλογο.
Σήμερα αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν.

Σήμερα αν πληρώσεις 3-6% πάνω από την τιμή καταλόγου σε μια Daytona και βρεις καινούριο ρολόι με αυτοκόλλητα κατά 99% θα το πάρεις. Διότι αλλιώς ξέρεις ότι θα περιμένεις 2-3 χρόνια για να το πάρεις χωρίς αυτοκόλλητα και με την τιμή στα ίδια λόγω αύξησης τιμών.

Η παγκόσμια οικονομία έχει αρχίσει και φουσκώνει... Πλέον Ρολεξ φοράει πολύς κόσμος και η ζητήση έχει ευξηθεο εκθετικά.

Εδώ κάποιος πληρώνει 300.000€ καπέλο για να αγοράσει ένα GT2 RS.

Πιστεύω είναι θέμα χρόνου τα Ρολεξ να πωλούνται με 20% καπέλο και να είναι όλοι χαρούμενοι.
επίσης για όσους ξέρουν η μπορούν να καταλάβουν όλη αυτή η κατάσταση οδηγείται εκεί από ένα και μόνο κινητήριο μοχλό.
Για πες τι εννοείς Νίκο με την τελευταία σου πρόταση;

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11643 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 07:17:07 μμ »
Αυτο που καταλαβα εγω Νικο λες για το Πουλ Μουρ :D
Ετσι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11644 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 07:17:20 μμ »
Φυσικά και θα μεγαλώσει το καπέλο....

Όλοι θέλουν ένα Ρολεξ. Όσο ποιο γρήγορα πάρεις ένα Ρολεξ τόσο ποιο φθηνά θα το πληρώσεις.

Πριν από δύο χρόνια έπαιρνες BLNR με 5-7% έκπτωση και κεραμική Daytona κατάλογο.
Σήμερα αυτές οι τιμές δεν υπάρχουν.

Σήμερα αν πληρώσεις 3-6% πάνω από την τιμή καταλόγου σε μια Daytona και βρεις καινούριο ρολόι με αυτοκόλλητα κατά 99% θα το πάρεις. Διότι αλλιώς ξέρεις ότι θα περιμένεις 2-3 χρόνια για να το πάρεις χωρίς αυτοκόλλητα και με την τιμή στα ίδια λόγω αύξησης τιμών.

Η παγκόσμια οικονομία έχει αρχίσει και φουσκώνει... Πλέον Ρολεξ φοράει πολύς κόσμος και η ζητήση έχει ευξηθεο εκθετικά.

Εδώ κάποιος πληρώνει 300.000€ καπέλο για να αγοράσει ένα GT2 RS.

Πιστεύω είναι θέμα χρόνου τα Ρολεξ να πωλούνται με 20% καπέλο και να είναι όλοι χαρούμενοι.
επίσης για όσους ξέρουν η μπορούν να καταλάβουν όλη αυτή η κατάσταση οδηγείται εκεί από ένα και μόνο κινητήριο μοχλό.

Ωχ...
Εγώ που δε θέλω απαραιτήτως ένα Rolex, πρέπει να το κοιτάξω ???
Η πλάκα δε είναι η εξής: ότι ακόμα και στα ωρολογιακά fora όπου (υποτίθεται ότι) ο κόσμος είναι πιο «ψαγμένος» η Rolex-ίτιδα χτυπάει κόκκινα.
Τουλάχιστον παλαιότερα, στα fora με τις μηχανές έβλεπες και πολύ κόσμο που ξέφευγε από το Honda-Yamaha-Kawasaki-Suzuki και πήγαινε σε (τότε τουλάχιστον) πιο ψαγμένες αγορές (ΚΤΜ, Ducati, Aprilia κλπ.)

Πράγμα το οποίο με κάνει να αναρωτιέμαι πόσοι από τους συμμετέχοντες στα ωρολογιακά fora, όντως έχουν κάποια γνώση/αγάπη για το αντικείμενο και πόσοι απλά είδαν φως και μπήκαν.

Εκτός αν μιλάμε αμιγώς με οικονομοτεχνικούς/επενδυτικούς όρους, όπου εκεί ναι, η Rolex παίζει μόνη της στις κατηγορίες 5.000-15.000




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11645 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 07:28:15 μμ »
Ο κινητήριος μοχλός είναι η ίδια η Ρολεξ.

Αν ρωτήσεις 10 άτομα τι ρολόι θα ήθελαν για ένα και μοναδικό το 70% θα πει Ρολεξ.
Αν ρωτήσεις ποιο μοντέλο το 90% θα σου πει ένα από τα τελευταία...
Αν ρωτήσεις γιατί θα πουν διότι είναι το τελευταίο μοντέλο. Hot κομμάτια δλδ.

Μετά για το πόσο είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάποιος εξαρτάται από την τσέπη του.
Και όπως είπα η παγκόσμια οικονομία έχει φουσκώσει οπότε το να πληρώσω 2.000€ καπέλο για να πάρω σήμερα το ρολόι που θέλω και όχι μετά από τρία χρόνια πλέον φαντάζει λογικό.

Αυτό δεν είναι αγάπη προς την Ρολεξ και την ΥΩ. είναι υπερκατανάλωση και ευκολο κέρδος και τίποτα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11646 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 07:44:17 μμ »
Αν ρωτήσεις την γιαγιά στο χωριό για ρολόι θα σου πεί Rolex
με αυτό θέλω να πω ότι καλώς ή κακώς είτε για prestige είτε πουλ μουρ όπως είπε ο Άρης πουλάνε
και οι περισσότεροι που τα παίρνουν είναι άσχετοι για το τι αντιπροσωπεύει η μάρκα, άσχετοι με το τι σημαίνει ρολόι τουλάχιστον όπως το γνωρίζουμε εμείς οι ''άρρωστοι'' ..
Όλα αυτά εκμεταλλεύονται οι επιτήδειοι της αγοράς και αφού υπάρχουν αυτοί που δίνουν μέχρι και διπλάσια τιμή της retail πουλούν ασύδοτα.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11647 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 09:31:32 μμ »
Ωχ...
Εγώ που δε θέλω απαραιτήτως ένα Rolex, πρέπει να το κοιτάξω ???
Η πλάκα δε είναι η εξής: ότι ακόμα και στα ωρολογιακά fora όπου (υποτίθεται ότι) ο κόσμος είναι πιο «ψαγμένος» η Rolex-ίτιδα χτυπάει κόκκινα.
Τουλάχιστον παλαιότερα, στα fora με τις μηχανές έβλεπες και πολύ κόσμο που ξέφευγε από το Honda-Yamaha-Kawasaki-Suzuki και πήγαινε σε (τότε τουλάχιστον) πιο ψαγμένες αγορές (ΚΤΜ, Ducati, Aprilia κλπ.)

Πράγμα το οποίο με κάνει να αναρωτιέμαι πόσοι από τους συμμετέχοντες στα ωρολογιακά fora, όντως έχουν κάποια γνώση/αγάπη για το αντικείμενο και πόσοι απλά είδαν φως και μπήκαν.

Εκτός αν μιλάμε αμιγώς με οικονομοτεχνικούς/επενδυτικούς όρους, όπου εκεί ναι, η Rolex παίζει μόνη της στις κατηγορίες 5.000-15.000




Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο κινητήριος μοχλός είναι η ίδια η Ρολεξ.

Αν ρωτήσεις 10 άτομα τι ρολόι θα ήθελαν για ένα και μοναδικό το 70% θα πει Ρολεξ.
Αν ρωτήσεις ποιο μοντέλο το 90% θα σου πει ένα από τα τελευταία...
Αν ρωτήσεις γιατί θα πουν διότι είναι το τελευταίο μοντέλο. Hot κομμάτια δλδ.

Μετά για το πόσο είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάποιος εξαρτάται από την τσέπη του.
Και όπως είπα η παγκόσμια οικονομία έχει φουσκώσει οπότε το να πληρώσω 2.000€ καπέλο για να πάρω σήμερα το ρολόι που θέλω και όχι μετά από τρία χρόνια πλέον φαντάζει λογικό.

Αυτό δεν είναι αγάπη προς την Ρολεξ και την ΥΩ. είναι υπερκατανάλωση και ευκολο κέρδος και τίποτα παραπάνω.
Πολυ ωραιες κ σωστες αποψεις κατ εμε... και ενδιαφερουσα ολη.η συζητηση!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11648 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 10:18:17 μμ »
Ναι Γιάννη, σωστές απόψεις κ ενδιαφέρουσα συζήτηση που όταν τα έλεγα εγω πέφτανε να με φάνε.
Λες κ το τέλος της ωρολογιακής αναζήτησης απο του έχοντες γνώση κ αληθινό μεράκι είναι η κορώνα. Υστερα το τέλος...

Μη σωσει κ πάρω ποτέ ρόλεξ, κ να μου το χαρίσουν θα το πουλήσω. Το εχω ξαναπεί...

Θύματα του μάρκετινκ κ του θεαθήναι... να γεμίσουν την κενότητα τους με υλικά αγαθά που θα τους χαρίσουν εφήμερη "αναγνώριση" απέναντι στους ομοίους τους...

Η αγάπη προς την ΥΩ δεν περιλαμβάνει τη ρόλεξ. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Δε γράφω παραπάνω κ γενικά δεν γράφω πολλά μια κ παρακολουθώ σχεδόν αποκλειστικά απο κινητό

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11649 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 11:23:03 μμ »


Ναι Γιάννη, σωστές απόψεις κ ενδιαφέρουσα συζήτηση που όταν τα έλεγα εγω πέφτανε να με φάνε.
Λες κ το τέλος της ωρολογιακής αναζήτησης απο του έχοντες γνώση κ αληθινό μεράκι είναι η κορώνα. Υστερα το τέλος...

Μη σωσει κ πάρω ποτέ ρόλεξ, κ να μου το χαρίσουν θα το πουλήσω. Το εχω ξαναπεί...

Θύματα του μάρκετινκ κ του θεαθήναι... να γεμίσουν την κενότητα τους με υλικά αγαθά που θα τους χαρίσουν εφήμερη "αναγνώριση" απέναντι στους ομοίους τους...

Η αγάπη προς την ΥΩ δεν περιλαμβάνει τη ρόλεξ. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Δε γράφω παραπάνω κ γενικά δεν γράφω πολλά μια κ παρακολουθώ σχεδόν αποκλειστικά απο κινητό

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

Πολυ μου αρεσει η αποψη σου και η αγαπη σου για τα ρολογια! Οπως και ολων των παιδιων φυσικα!!! Απολυτα συνειδητες και με επιχειρηματα...

Αλλα εγω που εχω καημο να παρω ενα gmt, τοσο δυσκολο ειναι ρε γαμωτο??
Κατανταει ενοχλητικο (χωρις να αναιρειται το παθος μου για κορωνα).

Μαλλον εφτασα στην ωρολογιακη μου αναζητηση
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11650 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 01:28:17 πμ »
Ναι Γιάννη, σωστές απόψεις κ ενδιαφέρουσα συζήτηση που όταν τα έλεγα εγω πέφτανε να με φάνε.
Λες κ το τέλος της ωρολογιακής αναζήτησης απο του έχοντες γνώση κ αληθινό μεράκι είναι η κορώνα. Υστερα το τέλος...

Μη σωσει κ πάρω ποτέ ρόλεξ, κ να μου το χαρίσουν θα το πουλήσω. Το εχω ξαναπεί...

Θύματα του μάρκετινκ κ του θεαθήναι... να γεμίσουν την κενότητα τους με υλικά αγαθά που θα τους χαρίσουν εφήμερη "αναγνώριση" απέναντι στους ομοίους τους...

Η αγάπη προς την ΥΩ δεν περιλαμβάνει τη ρόλεξ. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Δε γράφω παραπάνω κ γενικά δεν γράφω πολλά μια κ παρακολουθώ σχεδόν αποκλειστικά απο κινητό

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)
οχι δεν ειπε κανεις οτι σωνει και καλα οποιος εχει ρολεξ ειναι αρχοντας . Μη παμε ομως και στο αντιθετο ακρο  οτι  οσοι εχουν ρολεξ τα εχουν για το θεαθηναι και ειναι κοινως ψωνια .
Εγω προσωπικα δε το θελω για επιδειξη . Γουσταρω ατσαλι 904 ,κασα, καντραν, μπρασελε, κυκλωπα γενικα το συνολο  και φυσικα μια αξιοπιστη μηχανη .
Επισης δε θα συμφωνησω  οτι τα watch φορουμ εκθειαζουν τη ρολεξ γι αυτο οι τιμες ανεβαινουν και ανθει το greymarket , μαλλον το αντιθετο . Περισσοτερες αποδοκιμασιες βλεπω 10 χρονια τωρα που ασχολουμαι με το ρολοι παρα καλα λογια .

ΥΓ Μαλλον φωτιες αναψα με μια σκοτεινη φωτο με τιμη επανω  :jg: :jg:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2018, 01:41:38 πμ από asteris78 »

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11651 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 06:39:41 πμ »
Ναι Γιάννη, σωστές απόψεις κ ενδιαφέρουσα συζήτηση που όταν τα έλεγα εγω πέφτανε να με φάνε.
Λες κ το τέλος της ωρολογιακής αναζήτησης απο του έχοντες γνώση κ αληθινό μεράκι είναι η κορώνα. Υστερα το τέλος...

Μη σωσει κ πάρω ποτέ ρόλεξ, κ να μου το χαρίσουν θα το πουλήσω. Το εχω ξαναπεί...

Θύματα του μάρκετινκ κ του θεαθήναι... να γεμίσουν την κενότητα τους με υλικά αγαθά που θα τους χαρίσουν εφήμερη "αναγνώριση" απέναντι στους ομοίους τους...

Η αγάπη προς την ΥΩ δεν περιλαμβάνει τη ρόλεξ. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Δε γράφω παραπάνω κ γενικά δεν γράφω πολλά μια κ παρακολουθώ σχεδόν αποκλειστικά απο κινητό

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)
Ωραίος +10000

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11652 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 07:15:59 πμ »
Οι αποψεις του nikosl και του Αντωνη ( pugman ), οοως και του Αγγελου ( exdiver) ειναι απο αυτες που λεμε : i couldn't  agree more!!!!
Ειδικα καποια χωρία ειναι διατυπωμενα ακριβως οπως τα νιωθω
Δεν εχει νοημα να γραψουμε περαιτερω, πολυ ευχαριστως σε καφε, να αναλυσουμε εις βαθεων

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11653 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 07:38:30 πμ »
Παιδιά τα Ρολεξ είναι κάτι παραπάνω από Ρολογια ....

Ο κόσμος δεν τα πέρνει μόνο για να βλέπει την ώρα .....

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11654 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 08:08:00 πμ »
Περισσοτερες αποδοκιμασιες βλεπω 10 χρονια τωρα που ασχολουμαι με το ρολοι παρα καλα λογια .
Καλημερα.
Αστερη αποδοκιμασιες συνηθως θα ακουσεις απο ατομα που θελουν να παρουν Ρολεξ αλλα δεν μπορουν.
Για αυτο και πιεζουν τον εαυτο τους να πιστευουν οτι δεν αξιζουν, ειναι υπερ-εκτιμημενα, εκφραζουν το κεφαλαιο και αλλα κουλα.
Εδω ο αλλος μας ειπε οτι ειμαστε κομπλεξικοι επειδη εχουμε Ρολεξ και οτι απαξιει να ασχοληθει μαζι μας ο πανεξυπνος.
Κατι αντιστοιχο υπηρχε στο παρελθον και με τις Μερσεντες.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11655 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 08:25:51 πμ »
Παιδιά τα Ρολεξ είναι κάτι παραπάνω από Ρολογια ....

Ο κόσμος δεν τα πέρνει μόνο για να βλέπει την ώρα .....

+10000
Ρολοι=Κοσμημα=αξεσουαρ=Εργαλειο στην ενδυματολογικη εικονα καποιου=εξυψωση κοινωνικου στατους=υπερφιαλοι κατοχοι...Καπου χανεται το πραμα πιστευω...Προσωπικα πιστευω πως το ρολεξ μπορει να μην ειναι ΥΩ αλλα ειναι κατι πολυ παραπανω...Το τι ειναι ολοι το ξερουν...Ολα τελικως ειναι  το ονομα της εταιρειας και η εμφανιση σε ενα ρολοι..
Μπορει να φαινομαι ιςοπεδωτικος αλλα το ΥΩ δεν μου λεει εμενα τιποτα, ειναι ενας συνδυασμος πολυπλοκου μηχανολογικου συνταιριασματος χιλιαδων κομματιων σε μικρο χωρο σε συνδυασμο με το φινιρισμα τους...Ροδιτσες, γραναζακια κλπ...Κλαιν...Δηλ χρονο να χει καποιος να σπαει το κεφαλι του στη σωστη κατανομη του χωρου και να κανει καλλιγραφιες στο μεταλλο..Και φυσικα με το πρωτο απαλο κλυδωνισμο απο μικροεπαφη αυτο να καταρρεει σαν χαρτινος πυργος..Σαν θεαμα ειναι ωραιο, αν μπορει βεβαια να εκτιμηθει απο καποιον, αλλα στις πλειστες των περιπτωσεων αυτο το θεαμα ειναι ψιλοκρυμμενο στα σωθικα του ρολογιου και μονο ο κατοχος του νοερα το «θαυμαζει»... Και ΝΑΙ λατρευω τα ρολογια αλλα θεωρω και την ΥΩ υπερ του δεοντος ακριβοθωρητη..
Για ποιον λογο οι δεκαδες ή εκατονταδες χιλιαδες ευρω? Αρα και στο κομματι αυτο, της ΥΩ, που ποτε δεν το πιανουμε, θεωρω πως δεν ανταποκρινονται οι τιμες τους ουτε στο ελαχιστο...Καλημερα   8)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11656 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 08:39:46 πμ »
Καλημερα.
Αστερη αποδοκιμασιες συνηθως θα ακουσεις απο ατομα που θελουν να παρουν Ρολεξ αλλα δεν μπορουν.
Για αυτο και πιεζουν τον εαυτο τους να πιστευουν οτι δεν αξιζουν, ειναι υπερ-εκτιμημενα, εκφραζουν το κεφαλαιο και αλλα κουλα.
Εδω ο αλλος μας ειπε οτι ειμαστε κομπλεξικοι επειδη εχουμε Ρολεξ και οτι απαξιει να ασχοληθει μαζι μας ο πανεξυπνος.
Κατι αντιστοιχο υπηρχε στο παρελθον και με τις Μερσεντες.

Καλημερα Αρη ετσι ακριβως ειναι και μολις τωρα ειπαμε τι ακριβως ανεβαζει τη τιμη και το κυρος της εταιριας .



georgehh  +1000 , αλλα  εγω δεν ηρθα να πω πως ειστε κορόιδα που εχετε γεμισει το ντουλαπι με μια ντουζινα  seiko made in china με κουφιο μπρασελε  αξιας 79,99€  απο το παζαρι του watcheszon   ....... :smt031
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2018, 08:44:50 πμ από asteris78 »

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11657 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 09:33:55 πμ »

Πολυ μου αρεσει η αποψη σου και η αγαπη σου για τα ρολογια! Οπως και ολων των παιδιων φυσικα!!! Απολυτα συνειδητες και με επιχειρηματα...

Αλλα εγω που εχω καημο να παρω ενα gmt, τοσο δυσκολο ειναι ρε γαμωτο??
Κατανταει ενοχλητικο (χωρις να αναιρειται το παθος μου για κορωνα).

Μαλλον εφτασα στην ωρολογιακη μου αναζητηση
Γιάννη μου να το πάρεις το ρόλεξ που επιθυμείς κ όποιο άλλο ρολόι λαχταράς εύχομαι ειλικρινα μέσα απο την καρδιά μου. Ποιός είμαι εγω να σου πω οχι.

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11658 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:06:40 πμ »


οχι δεν ειπε κανεις οτι σωνει και καλα οποιος εχει ρολεξ ειναι αρχοντας . Μη παμε ομως και στο αντιθετο ακρο  οτι  οσοι εχουν ρολεξ τα εχουν για το θεαθηναι και ειναι κοινως ψωνια .
Εγω προσωπικα δε το θελω για επιδειξη . Γουσταρω ατσαλι 904 ,κασα, καντραν, μπρασελε, κυκλωπα γενικα το συνολο  και φυσικα μια αξιοπιστη μηχανη .
Επισης δε θα συμφωνησω  οτι τα watch φορουμ εκθειαζουν τη ρολεξ γι αυτο οι τιμες ανεβαινουν και ανθει το greymarket , μαλλον το αντιθετο . Περισσοτερες αποδοκιμασιες βλεπω 10 χρονια τωρα που ασχολουμαι με το ρολοι παρα καλα λογια .

ΥΓ Μαλλον φωτιες αναψα με μια σκοτεινη φωτο με τιμη επανω  :jg: :jg:

Δεν αναφέρομαι σε "εμάς" (τα φόρα) που ξέρουμε 5-10 πράγματα παραπάνω απο τους απλούς αγοραστές κ που οι απόψεις φυσικά κ δεν υπολογίζονται απο τις εταιρίες μια κ είμαστε σταγόνα στον ωκεανό της αγοραστικής δύναμης.

Κατάφερε η ρόλεξ κ το μαρκετινκ της να την φέρει στην κορυφή της αναγνωρισιμότητας κ του πόθου για καλό ρολόι σε ΟΛΟ τον κόσμο.

Προσοχή: Δεν αντιλέγω οτι όντως τα ρολόγια που κατασκευάζει δεν είναι ποιοτικά κ αξιόπιστα. Κάθε άλλο!
Όμως είναι άλλο η υπερκοστολόγιση κ οι τεχνητές αυξήξεις κ ελλείψεις κ άλλο η ποιότητα κ αξιοπιστία.

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11659 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:14:54 πμ »
Και μόνο που κάποιοι νομίζουν πως ο κόσμος γύρω μας, κοιτάζει καρπούς να δει τι ρολόι φοράει ο καθένας μας, θεωρώ πως κακώς γίνεται η κουβέντα.

Επίσης αυτοί οι "όλοι" που φοράνε Ρόλεξ είναι το 1% του παγκόσμιου πληθυσμού.
Δεν είναι λίγο, αλλά απέχει από το "όλοι".

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.