Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213567 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7920 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:44:21 πμ »
φυσικα, αλλα αναμεσα στο φοραμε και στο γλενταμε τα ρολογια μας και γενικα τα αντικειμενα μας, υπαρχει τεραστια διαφορα.

και σιγουρα το να προσεχει καποιος ενα ρολοι για το οποιο εχει δωσει πολλα λεφτα, εχει ταλαιπωρηθει για να το αποκτησει κοκ δεν ειναι σεβασμος στο αντικειμενο αλλα αυτοσεβασμος. ειναι θεμα του να σεβεσαι τον εαυτο σου και την προσπαθεια σου για να το αποκτησεις.

θα κυκλοφορουσε κανεις με ενα αμαξι χτυπημενο απο παντου που δε βλεπεται? θα φοραγε τρυπια παπουτσια? θα εβαζε κουστουμι με σκισμενα μανικια? θα φοραγε πουκαμισο με φθαρμενους γιακαδες?

δεν ειναι θεμα σεβασμου στο αντικειμενο αλλα στον ιδιο τον εαυτο σου

Kατα τ' άλλα εσύ μας το παιζεις οργισμένο νιάτο όταν μιλάς για σκισμένα σταράκια κιετς.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7921 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:57:18 πμ »
Νομίζω ότι όποιος προσέχει γενικά τα πράγματά του (σε φυσιολογικά όρια), δεν αισθάνεται κανέναν ψυχαναγκασμό στο να μην κοπανάει και γρατσουνάει τα ρολόγια του.

Αν συμβεί κάτι απρόβλεπτο, οκ είναι μέσα στη ζωή.
Αλλά να καταστρέφεις τα πράγματά σου για να λες ότι τα "γλεντάς", αυτό για μένα είναι ψυχασθένεια.
Στο κάτω-κάτω και τα αντικείμενα έχουν "ψυχή": αυτή που αφιερώνεις για να τα αποκτήσεις!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7922 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:01:09 πμ »
φυσικα, αλλα αναμεσα στο φοραμε και στο γλενταμε τα ρολογια μας και γενικα τα αντικειμενα μας, υπαρχει τεραστια διαφορα.

και σιγουρα το να προσεχει καποιος ενα ρολοι για το οποιο εχει δωσει πολλα λεφτα, εχει ταλαιπωρηθει για να το αποκτησει κοκ δεν ειναι σεβασμος στο αντικειμενο αλλα αυτοσεβασμος. ειναι θεμα του να σεβεσαι τον εαυτο σου και την προσπαθεια σου για να το αποκτησεις.

θα κυκλοφορουσε κανεις με ενα αμαξι χτυπημενο απο παντου που δε βλεπεται? θα φοραγε τρυπια παπουτσια? θα εβαζε κουστουμι με σκισμενα μανικια? θα φοραγε πουκαμισο με φθαρμενους γιακαδες?

δεν ειναι θεμα σεβασμου στο αντικειμενο αλλα στον ιδιο τον εαυτο σου
Φίλε μου ο καθένας εννοειται πως κάνει ό,τι θέλει με τα ρολόγια του και δε μπορώ να το κρίνω αφού δε το γνωρίζω.Εγώ ξέρω πως αν αγοράσεις ένα ρολόι χωρίς να είναι προαποφασισμένο ότι σε 2-3 μήνες θα το πουλήσεις και το φορέσεις σερί για κανά-δυο χρόνια είναι 100% σίγουρο πως και γρατζουνιές θα αποκτήσει και χτυπήματα κτλπ...Αυτό δεν έχει να κάνει με μη σεβασμό.

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7923 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:02:38 πμ »
Για να μην παρεξηγηθω,δεν σημαινει οτι μου αρεσει το θεαμα αυτου του ρολογιου πιο πανω ,ουτε ειναι επιδιωξη μου.
Αλλα δεν θα τρελαθω κιολας εαν το χτυπησω!!!  Η διαφορα ειναι οτι ειναι αντικειμενα και οπως ειπε και ο ΒΒ το φορας το χαιρεσαι και μετα αντε στο διαολο!!!
Δεν εχει καμμια σχεση ουτε με αυτοσεβασμο ,ουτε ποσο προσεχεις το σπιτι σου ,την οικογενεια σου και ολα αυτα που αναφερθηκαν πιο πανω!!!
Εγω αυτα θεωρω αρρωστημενα και οχι το γλεντησμα του ρολογιου!!! Και νομιζω οτι αυτο εχει σχεση και με τα χρηματα που εχει ξοδεψει καποιος για την αποκτηση του!!! Ειναι απολυτα σεβαστο!!!
Το να εχεις ενα καταδυτικο ρολεξ και να φορας ενα πλαστικο στην παραλια  αυτο για μενα ειναι ακαταλαβιστικο.....δεν ειπα να το τριβεις στην αμμο....αλλα ρε π@στη μου ηταν ονειρο σου να το αποκτησεις και να νιωσεις την ικανοποιηση αυτη και να το χαιρετε το συρταρι .....η ο επομενος ιδιοκτητης........ΟΧΙ δεν συμφωνω !!!!και για να κανουμε και λιγο πλακα ειναι σαν την θεογκομενα που εχεις χτυπησει και καθεσαι και την χαζευεις και δεν την ακουμπας!!!!! Μην φοβαστε δεν χαλαει το εργαλεο χαρειται το !!!! 
Το προβλημα ειναι καθαρα σεξουαλικο!!!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7924 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:03:21 πμ »



Όπως ακριβώς θα πρέπει να είναι αυτό το ρολόι!
Μπράβο του μάγκα!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7925 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:07:30 πμ »
Όπως ακριβώς θα πρέπει να είναι αυτό το ρολόι!
Μπράβο του μάγκα!
Καλά μην είσαι σίγουρος.
Καμιά χορεύτρια του στύλου θα το έκανε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7926 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:16:31 πμ »
Kατα τ' άλλα εσύ μας το παιζεις οργισμένο νιάτο όταν μιλάς για σκισμένα σταράκια κιετς.

ρε μπαγλαμα, τα σταρακια σκισμενα ειναι αλλη φαση. φορα δερματινα oxford σκισμενα να σε δω.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7927 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:22:27 πμ »
Για να μην παρεξηγηθω,δεν σημαινει οτι μου αρεσει το θεαμα αυτου του ρολογιου πιο πανω ,ουτε ειναι επιδιωξη μου.
Αλλα δεν θα τρελαθω κιολας εαν το χτυπησω!!!  Η διαφορα ειναι οτι ειναι αντικειμενα και οπως ειπε και ο ΒΒ το φορας το χαιρεσαι και μετα αντε στο διαολο!!!
Δεν εχει καμμια σχεση ουτε με αυτοσεβασμο ,ουτε ποσο προσεχεις το σπιτι σου ,την οικογενεια σου και ολα αυτα που αναφερθηκαν πιο πανω!!!
Εγω αυτα θεωρω αρρωστημενα και οχι το γλεντησμα του ρολογιου!!! Και νομιζω οτι αυτο εχει σχεση και με τα χρηματα που εχει ξοδεψει καποιος για την αποκτηση του!!! Ειναι απολυτα σεβαστο!!!
Το να εχεις ενα καταδυτικο ρολεξ και να φορας ενα πλαστικο στην παραλια  αυτο για μενα ειναι ακαταλαβιστικο.....δεν ειπα να το τριβεις στην αμμο....αλλα ρε π@στη μου ηταν ονειρο σου να το αποκτησεις και να νιωσεις την ικανοποιηση αυτη και να το χαιρετε το συρταρι .....η ο επομενος ιδιοκτητης........ΟΧΙ δεν συμφωνω !!!!και για να κανουμε και λιγο πλακα ειναι σαν την θεογκομενα που εχεις χτυπησει και καθεσαι και την χαζευεις και δεν την ακουμπας!!!!! Μην φοβαστε δεν χαλαει το εργαλεο χαρειται το !!!! 
Το προβλημα ειναι καθαρα σεξουαλικο!!!
Πολύ ωραίος και θίγεις πολλά σωστά θέματα!Αυτό το φοράς,το χαίρεσαι αντε και στο διάλο μετά ,αν και θελω να αποφεύγω τις πωλήσεις ,είναι σωστό αλλά κάποιες φορές έχουμε και το: το αγόρασες ,το φωτογραφισες αντε και στο διάλο....Για το θέμα της παραλίας και της μη χρήσης σε αυτή ενός ρολογιού που έχει κατασκευαστεί γι αυτο το σκοπό κι εγώ δεν ξέρω τι να πω. .Στην ουσία ένα ρολόι που το έχεις και δε το χρησιμοποιείς όπως του πρεπει μέχρι να το πουλήσεις δε το είχες ποτέ απλά τα πρόσεχες για λίγο από τον επόμενο πραγματικό του ιδιοκτήτη...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7928 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:26:05 πμ »
θα κυκλοφορουσε κανεις με ενα αμαξι χτυπημενο απο παντου που δε βλεπεται? θα φοραγε τρυπια παπουτσια? θα εβαζε κουστουμι με σκισμενα μανικια? θα φοραγε πουκαμισο με φθαρμενους γιακαδες?



Πολύ μοδάτο σε βρίσκω.


Τον γυαλίζεις το στύλο;



Που είναι ο Πάνος δε παιδιά.;

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7929 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:26:50 πμ »
και κάπως έτσι οδηγήθηκε το SUB απο το απόλυτο tool watch σε είδος πολυτελείας και σύμβολο επαγγελματικής και προσωπικής καταξίωσης  ....

κάποτε τα φόραγαν επαγγελματίες δύτες ... σήμερα το φοράνε στελέχη επιχειρήσεων ...!!!


υπάρχουν περισσότερα sub  σε θυρίδες απο οτι μέσα σε θάλασσα ...!!!

άμα κάνεις 5 χρόνια σκληρές οικονομίες για να πάρεις ένα ρολόι που γουστάρεις ... και μετά του συμπεριφέρεσαι σαν τον ....




δεν φταίει το ρολόι ούτε η χρήση που του κάνεις ... αλλά φταις εσύ γιατί αυτό το ρολόι δεν κάνει για εσένα ... !!!



προσωπικά έχω έναν κανόνα έναν μπούσουλα στην ζωή μου ... που τον ακολουθώ ευλαβικά όλα αυτά τα χρόνια ...


''αγοράζω πράγματα/αντικείμενα ... αξίας τέτοιας που μπορώ να αντέξω την απώλεια του η την καταστροφή τους''

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7930 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:28:34 πμ »
Προφανώς Βασίλη όλοι έχουν πατέκια. Ποτέ δεν τους ανήκει,  απλά το προσέχουν για τον επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7931 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:30:39 πμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7932 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:31:53 πμ »
ρε μπαγλαμα, τα σταρακια σκισμενα ειναι αλλη φαση. φορα δερματινα oxford σκισμενα να σε δω.

Μιας και είμαστε στο νήμα της ρολεξ και όχι των δερματινων oxford, θα μου εξηγείσεις γιατί είναι άλλη φάση από την παραπάνω γλεντισμένη daytona;

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7933 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:33:51 πμ »
Καλά μην είσαι σίγουρος.
Καμιά χορεύτρια του στύλου θα το έκανε έτσι.

Γιασασίν της μόρτισας ρε Σπύρο!!!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7934 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:45:49 πμ »
Νομίζω ότι αυτό το θέμα, χρήση στο φουλ vs προσοχή μη μας πάθει το "toolwatch" κανένα hairline, έχει ξανασυζητηθεί...
Βέβαια όσες φορές & να συζητηθεί οι διαφορετικές "σχολές" εμμένουν στις απόψεις τους.
Κάτι σε "Η μέρα της Μαρμότας" μου κάνει :smoker:


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7935 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:47:58 πμ »
Μιας και είμαστε στο νήμα της ρολεξ και όχι των δερματινων oxford, θα μου εξηγείσεις γιατί είναι άλλη φάση από την παραπάνω γλεντισμένη daytona;

γιατι το καθε ρολοι και το καθε αντικειμενο εχει ενα context στο οποιο φοριεται/χρησιμοποιειται. εξω απο αυτο το context καθετι μπορει να ειναι κλαρινια.
και η γραββατα ωραια ειναι αλλα αμα τη βαλεις σε πολο μπλουζακι ειναι μαλακια.

το να γλεντησεις μια ντειτονα ειναι φυσικα δικαιωμα σου. οπως δικαιωμα και του καθενος που τη βλεπει ειναι να πει πω ρε το μαλακα τι εκανε στο ρολοι.

κατι που για παραδειγμα δεν θα το πει για ενα seiko tuna η' αλλο toolwatch το οποιο και να το γλεντησεις ειναι στο φυσικο του στοιχειο.

και επειδη εχω την αποψη οτι το να γλεντησεις το ατσαλι του ρολεξ θελει μεγαλυτερη προσπαθεια απο τα ατσαλια αλλων ρολογιων, εδω μιλαμε για γλεντημα τρελλο
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7936 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:50:53 πμ »
Νομίζω ότι αυτό το θέμα, χρήση στο φουλ vs προσοχή μη μας πάθει το "toolwatch" κανένα hairline, έχει ξανασυζητηθεί...
Βέβαια όσες φορές & να συζητηθεί οι διαφορετικές "σχολές" εμμένουν στις απόψεις τους.
Κάτι σε "Η μέρα της Μαρμότας" μου κάνει :smoker:


Sent from my i-phone, using my fingers

εδω ρε ππρ δεν μιλαμε για hairlines. μιλαμε για αλυσοπριονο. τι hairlines κλπ. αυτα ειναι φυσιολογικες καταστασεις, οπως και τα dings και διαφορα που συμβαινουν. δεν τα φοραμε τα ρολογια με φελιζολ απεξω. αλλα δεν τα φοραμε για να αλλαζουμε μπουζι, αμορτισερ, ιμαντες και αλυσιδες στο αμαξι κιολας. τα φοραμε για να βουταμε (ολα οσα εχω και μπαινουν θαλασσα τα εχω βαλει), αλλα δεν τα φοραμε για να τα κοπαναμε τις κατσαριδες στη γωνια.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7937 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:51:19 πμ »
γιατι το καθε ρολοι και το καθε αντικειμενο εχει ενα context στο οποιο φοριεται/χρησιμοποιειται. εξω απο αυτο το context καθετι μπορει να ειναι κλαρινια.
και η γραββατα ωραια ειναι αλλα αμα τη βαλεις σε πολο μπλουζακι ειναι μαλακια.

το να γλεντησεις μια ντειτονα ειναι φυσικα δικαιωμα σου. οπως δικαιωμα και του καθενος που τη βλεπει ειναι να πει πω ρε το μαλακα τι εκανε στο ρολοι.

κατι που για παραδειγμα δεν θα το πει για ενα seiko tuna η' αλλο toolwatch το οποιο και να το γλεντησεις ειναι στο φυσικο του στοιχειο.

και επειδη εχω την αποψη οτι το να γλεντησεις το ατσαλι του ρολεξ θελει μεγαλυτερη προσπαθεια απο τα ατσαλια αλλων ρολογιων, εδω μιλαμε για γλεντημα τρελλο


Οκ, επομένως για σένα η daytona είναι κόσμημα/αξεσουάρ πολυτελείας και όχι toolwatch.
Για τον τύπο όμως παραπάνω μπορεί η daytona να είναι το toolwatch και ένα calatrava το αξεσουάρ πολυτελείας.
Νομίζω μάλιστα ότι και για την ίδια τη ρόλεξ toolwatch πρέπει να θεωρείται.
Αυτό που θέλω να πω είναι να μην κρίνουμε αυτά που βλέπουμε μόνο από τη δική μας τσέπη ή ιδιοσυγκρασία.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7938 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:55:20 πμ »
Οκ, επομένως για σένα η daytona είναι κόσμημα/αξεσουάρ πολυτελείας και όχι toolwatch.
Για τον τύπο όμως παραπάνω μπορεί η daytona να είναι το toolwatch και ένα calatrava το αξεσουάρ πολυτελείας.
Νομίζω μάλιστα ότι και για την ίδια τη ρόλεξ toolwatch πρέπει να θεωρείται.
Αυτό που θέλω να πω είναι να μην κρίνουμε αυτά που βλέπουμε μόνο από τη δική μας τσέπη ή ιδιοσυγκρασία.

και πως να κρινουμε? με βαση την ιδιοσυγκρασια αλλου? τοτε γιατι να κρινουμε εμεις?

αντικειμενικη αποψη δεν υπαρχει. ειναι νοητικη ακροβασια αυτο. ολες οι αποψεις ειναι υποκειμενικες.

και ας μην ειμαστε και τοσο politically correct. για μενα εσυ μπορει να εισαι μλακας και εγω να ειμαι μλακας για σενα οπως σκεφτομαι. αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο.

ναι για μενα η daytona δεν ειναι toolwatch και δεν εχει καμια σημασια η αξια της. ουτε το hamilton το intramatic ειναι. και ας εχει το 1/10 της αξιας της. ειναι το context στο οποιο εγω βλεπω αυτα.

τωρα αν αυτος τη θεωρει toolwatch καλα εκανε και τη γλεντησε. για αυτον καλα εκανε. για μενα εκανε μαλακια. και δεν ειναι επαναλαμβανω θεμα χρηματων. το ιδιο θα ελεγα αν ειχε παρει ενα hami
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7939 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:57:49 πμ »
Προσωπικά δεν ξεχωρίζω τα αντικείμενα σε φθηνά-ακριβά.
Δεν μπορώ να κακομεταχειρισθώ ούτε ένα skx (παρότι, το monster είναι το μόνο με το οποίο κολυμπάω).


Για να μη κολλάω τη συζήτηση με τα ρολόγια, ούτε σε κανένα άλλο αντικείμενο μπορώ να συμπεριφερθώ απρόσεκτα.
Απλά, δεν μπορώ!
Έχω ορειβατικό παντελόνι 15ετίας, με την "τσάκιση" και ας έχει γράψει +2.000 χλμ. σε πορείες σε βουνά, βράχους και κάθε είδους διαόλια.