Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213834 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3980 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:39:13 μμ »
16610 or 116610?

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3981 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:53:52 μμ »
16610 or 116610?
16610

Edit: σωστος 116610 το καινουριο εννουσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:59:40 μμ από Nick1150 »
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3982 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:01:15 μμ »
ποσο σου ειπαν 5500?

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3983 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:08:51 μμ »
Aπο καιρο ηθελα να βρω ενα ρολοι τοιχου,οχι κουρδιστο κλπ,κατι απλο,καποιας εταιρειας.
Τελικα σημερα βρηκα και πηρα ενα τοιχου SUB,το οποιο με κερδισε με την κατασκευη του.Στιβαρο,ομορφο,με συνεχη κινηση ο δευτερολεπτοδεικτης,γενικα ενα αρκετα καλο συνολο.
Βεβαια ειναι quartz,δεν ειναι ROLEX,αυτο εξυπακουεται.
Μου αρεσε αρκετα και το εβαλα τελικα στο γραφειο του σπιτιου μου και οχι στο ιατρειο,που το προοριζα.
Δεν πειραζει,εχει και μια DAYTOΝΑ καλη!!! ;D ;D ;D ;D ;D
Για πειτε μου,πως σας φαινεται;






Uploaded with ImageShack.us


Σπύρο μεγειές το .....SUB!!!!!!!
 ;D
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3984 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:10:37 μμ »
Σπύρο μεγειές το .....SUB!!!!!!!
 ;D

Ευχαριστω Χαριλαε :D :D :D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3985 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:50:26 πμ »
ποσο σου ειπαν 5500?
5000 και κατάλαβα ότι συζητιέται πολύ ακόμα, καθώς ρώτησα από περιέργεια... αν ήμουν ζεστός, πιστεύω ότι θα έπεφτε και άλλο...

Σου φαίνεται ακριβό ;

Και κάτι ακόμα, γιατί κάποιος να πάρει 16610 όταν σχεδόν στα ίδια χρήματα αγοράζει καινούριο 116610 ;

Δεν είναι η αποψή μου απλά ερώτηση κάνω.
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3986 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:34:46 μμ »
Nick1150 ειναι παρα πολυ καλη η τιμη! στειλε μου πμ αν μπορεις το μαγαζι και που ειναι για να το ξερω για μελλοντικη αγορα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #3987 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 03:47:13 μμ »
Όλες μα όλες οι τιμές που έχω διαβάσει σε αυτό το ποστ είναι ακριβότερες από κατάστημα στην Αθήνα που αγοράζεις Ρόλεξ κ φυσικά με απόδειξη..

Πήγα μία βόλτα σήμερα. Τίποτε το ιδιαίτερο, κάπου στα βόρεια προάστια σε 1-2 πολύ γνωστά μαγαζιά.

Διαφωνώ ριζικά με την άποψη του έστω και να τολμά κανείς να ψωνίσει στην Ελλάδα το οτιδήποτε, κυρίως λόγω του τρόπου και στυλ με τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία των καταστηματαρχών ανέκαθεν αντιμετώπιζε τον καταναλωτή σε αυτή την κακότυχη χώρα.

Παρ'όλα αυτά, διαβάζοντας στο φόρουμ πως γίνονται εκπτώσεις στις αγορές με μετρητά, και πως οι τελικές τιμές είναι ρεαλιστικά ανταγωνιστικές, συν το παραπάνω post, είπα κι έπρεπε τουλάχιστον να δοκιμάσω.

Είμαι έτοιμος ούτως ή άλλως να το πάρω το ρολόι, είτε SubC YG black dial (116618LN/B), είτε WG smurf (116619), είτε το GMT IIC YG (116718LN) green or black dial. Το SubC YG το έχω βρει στην Ασία 20,390 Eur (South Korea duty free).

Σήμερα λοιπόν στην Κηφισιά, ο Καίσαρης (αν θυμάμαι καλά το κατάστημα, εκεί πίσω από το Βάρσο) μου το δίνει το ρολόι 18,000 Ευρώ (116618LN/B). Η τιμή συμπεριλαμβάνει όμως το tax-free rebate, που θεωρητικά τουλάχιστον μπορώ να κάνω. To GMT IIC YG μου δίνεται 500 Ευρώ πιό φθηνά, δηλαδή 17,500 Ευρώ.

Μετά πήγα στον Πατσέα, πάλι στην Κηφισιά, και η τιμή που μου δόθηκε ήταν 21,600 Ευρώ για το SubC YG και 20,400 Ευρώ για το GMT IIC YG. Εκεί μου είπαν πως αφού έχω Ελληνικό διαβατήριο δεν μπορεί να γίνει tax-free rebate, ακόμη κι αν προσκομίσω διεύθυνση κατοικίας εκτός Ε.Ε.

Εννοείται πως το θέμα του tax-free rebate καλό είναι να το κοιτάξω πιό πολύ και να το διασταυρώσω, διότι αυτό είναι ουσιαστικά το κομμάτι που θα κάνει τη διαφορά δίνοντας πιό ανταγωνιστική τιμή από το duty free στην Κορέα. Aπό 'κεί και πέρα, πιστεύω πως η τιμή του Πατσέα ίσως να παίρνει κάτι καλύτερο, η τιμή από Καίσαρη είναι τελική μετά από όλα και δεν έχω ακριβές μέτρο σύγκρισης.

Τα μοντέλα είναι σχετικά άμεσα διαθέσμα, ύφος σε κάποια πράγματα που άκουσα υπήρχε πιό πολύ στον Καίσαρη αλλά εντάξει τώρα δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας, στην Ελλάδα είμαστε και προσωπικά εγώ δεν περιμένω τίποτε καλύτερο. Στο τέλος της ημέρας όμως ο άνθρωπος είναι ένας επιχειρηματίας, κοιτάς να κάνεις μία δουλειά μαζί του, σε υποδέχθηκε στο χώρο του ανοικτός και με ευγένεια, είναι ευθύτατος στην τιμή και διαθεσιμότητα που σου δίνει, κι αυτό είναι που μετρά.

Το θέμα είναι ότι στην Κορέα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή GMT IIC YG στο duty free, μου τηλεφώνησαν σήμερα το πρωΐ από το ένα εκ των δύο duty free στο Πουσάν και έφεραν SubC YG black όπως και WG smurf, θα τα έχουν διαθέσιμα από αυτήν την Παρασκευή. Στη Σιγκαπούρη προχθές έβαλα ένα 5980 ατσάλινο (70,000 SGD), πάλι δεν ένιωσα κάτι το ιδιαίτερο με το χρονογράφο της Πατέκ, άλλος Ναυτίλος (5711, 5712, 5726) δεν υπάρχει ούτε για δείγμα, αλλά ακόμη δεν έχω αποκλείσει το να αφήσω τα χρυσά Ρόλεξ και να γίνει ένα Πατέκ στη Σιγκαπούρη να δούμε επιτέλους τί στο καλό είναι αυτό το "one level up".

Στη μπουτίκ της Πατέκ στη Σιγκαπούρη μου είπαν ότι αυτοί τροφοδοτούν την νέα μπουτίκ ΡΡ στη Kuala Lumpur, κι ότι εν γένει λαμβάνει η συγκεκριμένη μπουτίκ (ION shopping center, Orchard Road, Singapore) συνολικά περίπου πέντε [5] 5711 το χρόνο.

Κι όπως είπε κι ο ευγενέστατος κύριος στον Καίσαρη σήμερα, και η Ρόλεξ αλλά και η Πατέκ έχουν και οι μεν και οι δε τα "θέματά τους" ως εταιρείες... (και συμφωνώ μαζί του).

Περισσότερα σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3988 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:28:48 μμ »
Nick1150 ειναι παρα πολυ καλη η τιμη! στειλε μου πμ αν μπορεις το μαγαζι και που ειναι για να το ξερω για μελλοντικη αγορα.
δεν χρειαζεται πμ, δεν ειναι κατι κρυφο... Στον Πειραια επι της Γεωργιου ειναι ο πλεον παλιος και γνωςτος κοσμηματοπωλης με rolex. Μπηκα τυχαια καθωε ειχα μια δουλεια εκει γυρω...
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3989 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:30:54 μμ »
Τωρα ως αναφορα το υφος που λεει ο Κωνσταντινος , νομιζω οτι θα συμφωνησουν ολοι οτι στο Ελλαδακι υπαρχει και δυστυχως αν φυγει θα αργησει πολυ, στο μαρκετινγκ λεγεται το "φαινομενο της κομμωτριας" google it...
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3990 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:31:45 μμ »
Κωνσταντινε ηρθες στ μερη μας και δεν κερασαμε καφε ;

Στειλε πμ να τα πουμε απο κοντα αμεσα !
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #3991 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:35:51 μμ »
Ευχαριστώ για την πρόσκληση, φεύγω όμως πολύ σύντομα...

Με το καλό να γίνει καφές όταν έλθω πάλι με το καλό! Να σας πω και πιό πολλές ιστορίες, βλέπεις κάτι ρολόγια μέσα στα αεροπλάνα, μιλάμε σου γυαλίζει το μάτι, τα φοράνε και δεν καταλαβαίνουν τίποτε. Έβαλα κι ένα ΡΡ 5146 την περασμένη εβδομάδα, είχε μπρασελέ, πολύ βαρύ, λιγάκι μικρό στον καρπό, δε με κέρδισε αλλά ίσως ζητώ πολλά και αυτή τη μάρκα θες χρόνο και ησυχία για να την εκτιμήσεις...

Έχω να σας φέρω και τον μεγάλο κατάλογο ΡΡ όπως και μικρά διαφημιστικά καρτάκια από άλλες μάρκες, τα καρτάκια τα έφερε ο φίλος από το Hong Kong, και τον κατάλογο ΡΡ μου τον έδωσαν τον Μάρτιο στο Dubai, στη μπουτίκ που δοκίμασα το World Time και το υπέροχο 5712G...

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3992 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 08:41:40 μμ »
δεν χρειαζεται πμ, δεν ειναι κατι κρυφο... Στον Πειραια επι της Γεωργιου ειναι ο πλεον παλιος και γνωςτος κοσμηματοπωλης με rolex. Μπηκα τυχαια καθωε ειχα μια δουλεια εκει γυρω...
ποια ειναι η επωνυμια του μαγαζιου?

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3993 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:46:37 πμ »
ποια ειναι η επωνυμια του μαγαζιου?
Δεν θυμάμαι... ενα google-ρισμα νομίζω και θα βρεις
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3994 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 08:10:03 πμ »
Διαφωνώ ριζικά με την άποψη του έστω και να τολμά κανείς να ψωνίσει στην Ελλάδα το οτιδήποτε, κυρίως λόγω του τρόπου και στυλ με τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία των καταστηματαρχών ανέκαθεν αντιμετώπιζε τον καταναλωτή σε αυτή την κακότυχη χώρα.

Δηλαδή προτιμάς να ψωνίσεις στο εξωτερικό και να πληρώσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για να αποφύγεις το ύφος και το στυλ της πλειοψηφίας των καταστηματαρχών? Και δεν μιλούσα φυσικά ούτε για τον Πατσέα ούτε για τον Καίσαρη. Για τρίτη φορά λέω σε αυτό το thread πως στην Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά με ευγενέστατους πωλητές και τιμές καλύτερες από το φθηνότερο duty free στον κόσμο και με απόδειξη. Τόσο απλά

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3995 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 08:58:38 πμ »
Όπως τα λέει ο Μιχάλης. Οι καλύτερες τιμές είναι στην Ελλάδα. Κι επειδή Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, υπάρχουν κι αλλού πολύ καλές τιμές. Πλην Θεσσαλονίκης.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3996 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:04:11 πμ »
Παίδες ας μιλήσουμε λίγο με παραδείγματα, και επειδή έτυχε να ρωτήσω για το 116610 και πήρα μια τιμή συζητήσιμη 5000 ευρώ στον Πειραιά, ποια καταστήματα πιστέυετε ότι έχουνε "καλές" τιμές δηλαδή ;

Να το πω πιο απλά, μιλάτε για καλές τιμές, πλην Θεσσαλονίκης.

Ποια καταστήματα έχετε να προτείνετε που αποδεδειγμένα έχουν τεσταριστεί από εσάς και έχουν "καλές" τιμές ;

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3997 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:17:17 πμ »
Δηλαδή προτιμάς να ψωνίσεις στο εξωτερικό και να πληρώσεις μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω για να αποφύγεις το ύφος και το στυλ της πλειοψηφίας των καταστηματαρχών? Και δεν μιλούσα φυσικά ούτε για τον Πατσέα ούτε για τον Καίσαρη. Για τρίτη φορά λέω σε αυτό το thread πως στην Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά με ευγενέστατους πωλητές και τιμές καλύτερες από το φθηνότερο duty free στον κόσμο και με απόδειξη. Τόσο απλά

Χωρίς να αναφέρομαι σε συγκεκριμένα καταστήματα--νομίζω το ζουμί της υπόθεσης είναι ότι κανείς δε θέλει να δώσει τα χρήματα του σε άτομα που δεν του φέρονται καλά... εγώ δέχομαι ότι υπάρχουν σωστοί πωλητές σε κάθε χώρα και όταν τους βρίσκω δε με πειράζει να δώσω λίγο παραπάνω χωρίς να νοιώθω ότι με κλέβουν.

Αλλά από την εμπειρία μου οι σωστοί πωλητές στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι πλειοψηφία δυστυχώς. Ούτε στο εξωτερικό έχουν λιγότερο τουπέ, απλά όταν έχεις τους internetikous που βασίζονται στο service και στην καλή τιμή αλλάζουν τα δεδομένα...

Όπως και να έχει, σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι πωλητές παντού, αλλά δεν είναι τόσοι πολλοί και ούτε είναι εύκολο να τους βρεις--γιαυτό και όλοι ρωτάνε :)

Αποσυνδεδεμένος rolexmat

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3998 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:28:53 πμ »
παιδιά ανάλογα με τους πωλητές.... .υπάρχουν και αντιστοιχοι αγοραστές!!!
τουπέ, ξετουπέ, ενα κομμάτι σίδερο αγοράζεις που εχει πανω χαραγμένη μιά μάρκα ενός ελβετού...........που το βρήκες πιο φτηνά πανε παρτο και τελείωνε...........μημπως θα τους ξαναδείς τους πωλητές ή θα τους παντρευτείς?? :) :) :) :) :) :)
ROLEX DATEJUST 16220-1998
http://steelspoke.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3999 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:44:35 πμ »
Όπως τα λέει ο Μιχάλης. Οι καλύτερες τιμές είναι στην Ελλάδα. Κι επειδή Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, υπάρχουν κι αλλού πολύ καλές τιμές. Πλην Θεσσαλονίκης.

γιατι πλην θεσσαλονικης?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.