Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213811 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2200 στις: Αύγουστος 26, 2010, 07:54:59 μμ »
DLC




Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2201 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:09:19 μμ »
Μην με ρωτατε γιατι δεν το φορεσα ακομα   ;D


με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2202 στις: Αύγουστος 27, 2010, 07:44:04 πμ »
Καλοφορετη η ρολογαρα φιλε παιρνα και καρπισια με την πρωτη ευκαιρια ;D

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2203 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:25:55 πμ »
Παιδια οσοι εχουν σκοπο να παρετε rolex να πατε τωρα,
απο το αλλο μηνα ανεβαινουν η τιμες!!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2204 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:26:25 πμ »
διακαης ποθος αυτο το ρολοι..........μακραν το αγαπημενο μου. Οχι σαν την καινουργια γκουμουτσα το ντιπ σι. :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

καποτε θα ξημερωσει και μια μερα που θα το τσιμπησω και εγω.

Καλοφορετο. =D> =D> =D>
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2205 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:28:33 πμ »
Παράθεση
Οχι σαν την καινουργια γκουμουτσα το ντιπ σι.   
Για αυτο ειπα στον ανθρωπο να βαλει φωτο να δουμε το ρολοι προ αναβολικων.... :dielaughing:
Καλοφορετο και παλι! ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2206 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:39:31 πμ »
DLC





Φίλε GEORGE..Τι είναι αυτό το DLC??Υπάρχει ήδη?Θα βγει παραγωγή??Πολύ όμορφο..
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2207 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:52:13 πμ »
"Πειραγμένο" Ρόλεξ που βέβαια δεν κυκλοφορεί μέσα από το δίκτυο της Ρόλεξ.

DLC = Diamond Like Carbon. Επικάλυψη καρβιδίου που είναι πολύ ανθεκτική στις γρατζουνιές (σαν διαμάντι).

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2208 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:12:03 πμ »
Σχετικά με αύξηση τιμών στα ROLEX απο τον άλλο μήνα ,έχετε ακούσει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2209 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:22:13 πμ »
Οπως και να εχει Νοεμβριο το δικο μου Ρολεξ θα το παρω οσο κι αν εχει  ;)
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2210 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:25:08 πμ »
Οπως και να εχει Νοεμβριο το δικο μου Ρολεξ θα το παρω οσο κι αν εχει  ;)

κ γω λέω ότι θα το πάρω απόφαση κάποια στιγμή αλλά φοβάμαι ότι μετά θα κλείσει ο κύκλος μου στη συλλογή ρολογιών...νοιώθω ότι θα καλυφθώ απόλυτα κ δε θα ξανασχοληθώ με ρολόγια...τώρα ξέρεις πέρνεις υποκατάστατα, χαπάκια...χαχαχα

με το καλό κ στο δικό σου....

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2211 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:30:30 πμ »
Παράθεση
νοιώθω ότι θα καλυφθώ απόλυτα κ δε θα ξανασχοληθώ με ρολόγια
Aπο ενα ρολοι που εδω και 40 χρονια ειναι οπτικα σχεδον ιδιο? που εχει αντιγραφει απο 500 ετιαιριες? Με βαση την ψυχρη λογικη, κατι που το εχει χορτασει το ματι σου θα το βαρεθεις σε μια εβδομαδα...Τωρα ειναι προσωπικο θεμα του καθενος, αλλα πιστευω οτι οσο πρωτοτυπο ειναι ενα ρολοι τοσο πιο αργα το βαριεσαι. Γιατι ολα τα ρολογια τα βαριεσαι μην κοροιδευομαστε! ;D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2212 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:31:33 πμ »
"Πειραγμένο" Ρόλεξ που βέβαια δεν κυκλοφορεί μέσα από το δίκτυο της Ρόλεξ.

DLC = Diamond Like Carbon. Επικάλυψη καρβιδίου που είναι πολύ ανθεκτική στις γρατζουνιές (σαν διαμάντι).

Φιλικά
Δημήτρης
Thanks για τις πληροφορίες!!Πολύ ωραίο κομμάτι πάντως..Κρίμα που δεν το βγάζουν και επίσημα στην παραγωγή :D :D
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2213 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:39:27 πμ »
Και όμως ,είναι απο τις πιο τίμιες επιλογές.Ποιότητα ατσαλιού,μηχανές δικές τους,τεράστια ιστορία,μεταπωλητική αξία,την καλύτερη αναγνωρισιμότητα.
Μπορεί να τα αγοράζουν αυτοί που δεν ξέρουν απο ρολόγια και θέλουν μόνο να ''πουλούν'' μούρη,αλλά και οι ψαγμένοι δεν έχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2214 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:44:47 πμ »
Aπο ενα ρολοι που εδω και 40 χρονια ειναι οπτικα σχεδον ιδιο? που εχει αντιγραφει απο 500 ετιαιριες? Με βαση την ψυχρη λογικη, κατι που το εχει χορτασει το ματι σου θα το βαρεθεις σε μια εβδομαδα...Τωρα ειναι προσωπικο θεμα του καθενος, αλλα πιστευω οτι οσο πρωτοτυπο ειναι ενα ρολοι τοσο πιο αργα το βαριεσαι. Γιατι ολα τα ρολογια τα βαριεσαι μην κοροιδευομαστε! ;D

ποιό πολύ βαριέμαι το καινούριο κ καινοτομικό ντιζάιν (κάγκουρες που λέω), παρά το κλασσικό κ διαχρονικό...μπορεί αρχικά να μην πιάνεις τοπ εντυπωσιασμού εμφάνισης αλλά πιάνεις τοπ στο διαχρονικό συναίσθημα, αντιθετα με το μονεταριστικό που σου περνάει η κάψα πολύ ποιό γρήγορα, είναι κ στον άνθρωπο βέβαια κ τί στυλ κ νοοτροπία έχει...σαφώς κ τί τσέπη έχεις...αν είναι να δώσω όμως φράγκα (που δε μου περισεύουν) πάω χωρίς δεύτερη σκέψη σε ρόλεξ κ καθάρισα...


υγ. η αντιγραφή δε με ενδιαφέρει άμα ο ίδιος ξέρω ότι φοράω γνήσιο...όσο για το πολυφορεμένο, κ παλι δε με κόπτει άμα φοράω ένα κομμάτι που κάνω κέφι...αν θέλω να διαφέρω βάφω ροζ το μαλλί μου... :supz: :supz:

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2215 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:48:55 πμ »
Παράθεση
Ποιότητα ατσαλιού,μηχανές δικές τους,τεράστια ιστορία,μεταπωλητική αξία,την καλύτερη αναγνωρισιμότητα.
Μπορεί να τα αγοράζουν αυτοί που δεν ξέρουν απο ρολόγια και θέλουν μόνο να ''πουλούν'' μούρη,αλλά και οι ψαγμένοι δεν έχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα.
Ποιότητα ατσαλιού,μηχανές δικές τους,τεράστια ιστορία
Για αυτα συμφωνω...
 μεταπωλητική αξία,την καλύτερη αναγνωρισιμότητα.
Μπορεί να τα αγοράζουν αυτοί που δεν ξέρουν απο ρολόγια και θέλουν μόνο να ''πουλούν'' μούρη,αλλά και οι ψαγμένοι δεν έχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα.

Αν θες αξια μεταπωλησης παρε οικοπεδο...Χωρια οτι εχουν δοθει σε αγγελιες εδω μεσα κατω απο τα μισα...Αν οι ψαγμενοι εχουν επιλογες στα 4000+ προφανως και υπερβαλεις φανταζομαι :)
Μπορουμε να γραφουμε πολλοι ανθρωποι πολλα ρολογια για μερες στα λεφτα των ρολεξ....

Παράθεση
ποιό πολύ βαριέμαι το καινούριο κ καινοτομικό ντιζάιν, παρά το κλασσικό κ διαχρονικό...μπορεί αρχικά να μην πιάνεις τοπ εντυπωσιασμού εμφάνισης αλλά πιάνεις τοπ στο διαχρονικό συναίσθημα, αντιθετα με το μονεταριστικό που σου περνάει η κάψα πολύ ποιό γρήγορα, είναι κ στον άνθρωπο βέβαια κ τί στυλ κ νοοτροπία έχει...σαφώς κ τί τσέπη έχεις...αν είναι να δώσω όμως φράγκα (που δε μου περισεύουν) πάω χωρίς δεύτερη σκέψη σε ρόλεξ κ καθάρισα...

Προτιμω να παρω κατι που δεν φοραει ολος ο κοσμος και το εχει σαν εμβλημα κοσμος της κλασεως της Σασας Μπαστα..

Ξαναλεω ομως και το εχω πει πολλες φορες οτι σεβομαι την ιστορια της εταιριας και την ταση που εχει δημιουργησει, οπως και σε προηγουμενο ποστ ανεφερα οτι sea dweller μου αρεσει...Αλλα με τοσα μαλλον θα παιρνα κατι αλλο! ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2216 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:55:09 πμ »
mitsman γούστα είναι αυτά, κουβέντα να γίνεται, αλλά βρες μου άλλα ρολόγια με καλύτερη μεταπώληση? δε ξέρω δε το έχω ψάξει το θέμα άλλά φαντάζομαι δε βρίσκεις (εξαίρεση ίσως πάνεράι που σπάει ταμεία)....

όσο για τη σάσα μπάστα σε φαντάζομαι να έρθει με τη διάθεση να σου κάνει κόλπα κ να σου πει τί ρολόι φοράς κ να της πεις πχ ένα iwc ή ένα zenith κ να ξενερώσει κ να φύγει!!! χαχαχαχα

πάντος με τη λογική του επιχειρήματος σάσας μπάστα μπορώ να σου απαντήσω, albert einstein, zac custo κλπ κλπ κλπ...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2217 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:02:47 πμ »
Παράθεση
mitsman γούστα είναι αυτά, κουβέντα να γίνεται, αλλά βρες μου άλλα ρολόγια με καλύτερη μεταπώληση? δε ξέρω δε το έχω ψάξει το θέμα άλλά φαντάζομαι δε βρίσκεις (εξαίρεση ίσως πάνεράι που σπάει ταμεία)....

όσο για τη σάσα μπάστα σε φαντάζομαι να έρθει με τη διάθεση να σου κάνει κόλπα κ να σου πει τί ρολόι φοράς κ να της πεις πχ ένα iwc ή ένα zenith κ να ξενερώσει κ να φύγει!!! χαχαχαχα

πάντος με τη λογική του επιχειρήματος σάσας μπάστα μπορώ να σου απαντήσω, albert einstein, zac custo κλπ κλπ κλπ...

Σαφως και κουβεντα να γινεται και γι αυτο λεμε τη γνωμη μας...Ετσι βγαινει και ενα καλυτερο συμπερασμα για καθεναν :)

Μου τη σπαει απλως που ενα ρολοι εχει γινει status symbol και αποτελει μονοδρομο για οποιον εχει λεφτα...Δε μπορω να φανταστω οτι καποιος δε μπορει να παρει ενα navitimer,ενα iwc, ενα Ω επειδη ξερει μονο το rolex και αυτο θα κρεμασει εξω απο το παραθυρο του hummer για να φαινεται... ;D
zac custo
Παρε το iwc που εχει και τη φατσα του Κουστω πανω τοτε... ;) (ακυρο γιατι δε θυμαμαι αν εχει τον ιδιο... :P)

Ειναι μεγαλο το θεμα παντως και δεν αναλυεται ετσι απλα... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2218 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:09:50 πμ »
εάν ξεχάσεις τη μπάστα, τα χάμμερ κλπ έρχεσαι στην ουσία του θέματος κ στα δικά σου λόγια  ;)  ----->

Ποιότητα ατσαλιού,μηχανές δικές τους,τεράστια ιστορία
Για αυτα συμφωνω...
 Ξαναλεω ομως και το εχω πει πολλες φορες οτι σεβομαι την ιστορια της εταιριας και την ταση που εχει δημιουργησει, οπως και σε προηγουμενο ποστ ανεφερα οτι sea dweller μου αρεσει...Αλλα με τοσα μαλλον θα παιρνα κατι αλλο! ;)
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2219 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:13:08 πμ »
ακουσα κατι για 8%...

το "μαυρο" ρολεξ ειναι σε 25 κομματια.γενικα εχουν γινει πολυ μοδα και πουλανε σαν τρελλα!