Αποστολέας Θέμα: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..  (Αναγνώστηκε 128675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:20:50 πμ »
ισως η τιμη των 590 ευρω να αποτρεψει πολλους φιλους απο το συγκεκριμενο Squale.

Συμφωνω. Οι καιροι πλεον δεν ειναι ευκολοι, γι' αυτο θελει πολυ σκεψη και ωριμη αποφαση!
Ομως αναφερομαι στην περιπτωση δημιουργιας νεου project για το φορουμ και οχι σε ομαδικη αγορα οπου τα κριτηρια μπορει να ειναι αλλα, οι επιλογες σαφως περισσοτερες και η ευελιξια μεγαλυτερη...

Kαι κατ`εμε ειναι λογικο,οταν ενα ρολοι που μοιαζει πολυ με την καταδυτικη σειρα της Seiko π.χ το 007 το οποιο το βρισκουμε 200 ευρω,
θα πρεπει να επιλεξουμε το Squale με 590 ευρω? Μηπως ειναι λιγο υπερτιμημενη εταιρεια? `Η ειναι λαθος η τιμη που αναγραφεται κατω κατω στην φωτογραφια του συγκεκριμενου μοντελου? Αν ξεφευγε απο το συνηθισμενο στυλ diver που εχουν λανσαρει τοσα χρονια εταιρειες οπως η seiko,citizen και orient,ισως να αξιζε τα 590 ευρω.

Καθε αλλο! Γι' αυτο που ειναι και για την ιστορια που φερει το συγκεκριμενο μοντελο τα αξιζει τα χρηματα του και με το παραπανω. Το ''1521-026/Α'' ειναι το σημα κατατεθεν της SQUALE! Σε αλλες 'δανεισε', αλλες τη μιμηθηκαν...
Προσωπικα δε βρισκω ομοιοτητα μεταξυ των δυο μοντελων. Εαν αναφεροσουν στο GP 'SEA HAWK' και το εν λογω SEIKO θα συμφωνουσα.

Θα μου πεις τωρα,και ποιο ρολοι θα αξιζε τα λεφτα του στην συγκεκριμενη κατηγορια τιμης? Θα ξαναφερω ως παραδειγμα το http://www.steinhartwatches.de/en/OCEAN-two-blue,531.html που αν καταφερουμε και το κατεβασουμε στα 400 ευρω,νομιζω πως θα ειναι μια πολυ ωραια λυση. Βεβαια,δεν ξερω ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας απο την πρωτη συνεργασια που ειχατε με την Steinhart,σας εξυπηρετησαν σωστα `η οχι?

Σαφως και ειναι μια ωραια λυση, οπως αλλωστε και η εταιρια. Μπορει να υπηρξαν καποια μικρα προβληματα, αυτα ομως παντα συμβαινουν... Κατα την αποψη μου ανταποκριθηκε καλα! Γι' αυτο και ηταν μια απο τις προτασεις μου και για το δευτερο project. Απλως οταν σκεφτεσαι να κανεις ενα ακομη project -τριτο σε ενα φορουμ και οχι απλως μια ομαδικη αγορα- και εχεις ηδη φτιαξει ενα project με τη ΖΕΝΟ, η γνωμη μου ειναι οτι πλεον πας για κατι αλλο, εαν θελεις να κανεις τη διαφορα!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:55:27 πμ »
Φυσικα υπαρχει και η ΖΕΝΟ με μεγαλη γκαμα μοντελων, οπως και αλλες εφαμιλλες εταιριες (σε περιπτωση που βρεθει κατι ενδιαφερον και αναλαμβανουν)...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:21:53 πμ »
To 'AMPHIBIA 1967' θα μπορουσε να ηταν μια εξαιρετικη περιπτωση απο καθε αποψη αλλα μονο για ομαδικη αγορα, αφου στη συγκεκριμενη εκδοση -κατα τη γνωμη μου- περαν του nickname (ή του ονοματος) δε χρειαζεται ουτε πρεπει να προσθεσεις κατι αλλο, δυστυχως ομως απ' ο,τι φαινεται μαλλον παρουσιαζει προβληματα... ενω προσωπικα, αντι του ορυκτου κρυσταλλου (το οποιο σιχαινομαι) θα το προτιμουσα με καμπυλο-παχυ plexiglas (!)

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:41:59 πμ »
Σωστα ολα αυτα που λες Αρη και περισσοτερο σωστο ειναι το θεμα του project. Eγω το ειπα και χθες οτι ειναι καλυτερα να θεωρησουμε αυτο το ρολοι ως το 3ο ρολοι του φορουμ μας και οχι κατι σαν ομαδικη αγορα.Τωρα οσον αφορα το Seiko μου φανηκε πολυ ιδιο με το συγκεκριμενο Squale και νομιζα πως η Seiko ειναι πιο παλια στα diver ρολογια και πιο καταξιωμενη. Εσυ με τοσες περισσοτερες γνωσεις απο εμενα σιγουρα θα ξερεις κατι παραπανω.Παντως να ξερεις πως οσο και να την μιμηθηκαν αλλοι κατασκευαστες,την Squale,εμενα δεν μου γεμιζει το ματι.Βεβαια αν κυμαινοταν το συγκεκριμενο ρολοι στις τιμες της Seiko,τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:42:53 πμ »
Καλημέρα,

λόγω της τροπής που φαίνεται να παίρνουν τα πράγματα και αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα μηνύματα του συγκεκριμένου νήματος, ειδικά τα τελευταία, παρακαλώ να μου επιτρέψετε την μη συμμετοχή σε ότι πρόκειται να αποφασιστεί να γίνει (project, ομαδική αγορά).
Count me out!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:53:35 πμ »
Καλημέρα,

Για forum project εγώ συμφωνώ με τον Άρη:

Σε αυτην την περιπτωση, η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εαν ο πηχης δεν μπορει να ανεβει ψηλοτερα απο o,τι την τελευταια φορα (βλ. αναληψη project απο τη ZENO), αν μη τι αλλο και για λογους prestige, η εταιρια που θα αναλαβει το project θα πρεπει να ειναι απο πλευρας ονοματος-ιστοριας εφαμιλλου επιπεδου.

Αυτο εχει ως συνεπεια τα εξης:

1. Το κοστος χωρις να ειναι απαραιτητα υψηλο, σιγουρα δεν μπορει να ειναι μικρο.
2. Για την πραγματωση ενος project θα πρεπει να υπαρξει ενας ικανοποιητικος αριθμος συμμετοχων.

Τελος, απο τη στιγμη που οποιαδηποτε ομαδικη παραγγελια μπορει να γινει ανα πασα στιγμη χωρις την εγκριση του επισημου φορουμ -δηλαδη με ατομικη πρωτοβουλια και με τις οποιες εγχαραξεις και χωρις λογοτυπο- πηρα την πρωτοβουλια να στειλω χθες ενα mail στη SQUALE προκειμενου να διερευνησω τις προθεσεις της εταιριας για τη δημιουργια ενος τετοιου εγχειρηματος με βαση το μοντελο της ''1521-026/Α''.

Watch-Collector
(Εκ μερους της Ομαδας Συν/σμου)


Τώρα αν υπάρχει γενικό ενδιαφέρον δε γνωρίζω. Απο τη δική μου μεριά υπάρχει. Πιστεύω για να προχωρήσει ένα τέτοιο project όμως πρέπει να ξεκινήσουμε με τον πιο σημαντικό παράγοντα, το κόστος.

Υ.Γ. Ένα variation/customisation του Squale 1521 θα με ενδιέφερε πολύ προσωπικά, ανυπομονώ να διαβάσω την απάντηση της Squale.


Μάριος

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 08:39:10 πμ »
λόγω της τροπής που φαίνεται να παίρνουν τα πράγματα και αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα μηνύματα του συγκεκριμένου νήματος, ειδικά τα τελευταία, παρακαλώ να μου επιτρέψετε την μη συμμετοχή σε ότι πρόκειται να αποφασιστεί να γίνει (project, ομαδική αγορά).
Count me out!
Γιατί ρε Νίκο τέτοια απαισιοδοξία;
Τουλάχιστον σε ότι αφορά την ομαδική με το Amphibia,δε θεωρώ ότι δημιουργήθηκε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Άλλωστε πρέπει να ξέρεις πως ότι γίνεται σε επίπεδο παρεϊστικο,άρα και πιο χαλαρό,δύσκολα αποτυγχάνει.
Το project τώρα είναι κάτι πιο ιδιαίτερο που πρέπει να γίνει κάτω απο συγκεκριμένες προϋποθέσεις και φυσικά με υψηλότερο κόστος.Εκεί καταλαβαίνω να θέλεις να κάνεις πίσω σε περίπτωση που κάτι δε σε εκφράζει.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 08:59:58 πμ »
Γιατί ρε Νίκο τέτοια απαισιοδοξία;
Τουλάχιστον σε ότι αφορά την ομαδική με το Amphibia,δε θεωρώ ότι δημιουργήθηκε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Άλλωστε πρέπει να ξέρεις πως ότι γίνεται σε επίπεδο παρεϊστικο,άρα και πιο χαλαρό,δύσκολα αποτυγχάνει.
Το project τώρα είναι κάτι πιο ιδιαίτερο που πρέπει να γίνει κάτω απο συγκεκριμένες προϋποθέσεις και φυσικά με υψηλότερο κόστος.Εκεί καταλαβαίνω να θέλεις να κάνεις πίσω σε περίπτωση που κάτι δε σε εκφράζει.

Αγαπητέ Δημήτρη,
σας ζηλεύω γιατί μπορείτε να βρίσκεστε και να τα λέτε παρεΐστικα και σε αυτό το επίπεδο θα ήθελα να συμμετάσχω! Απλά όταν μπαίνουν παράγοντες όπως να δοθεί "άδεια" από το forum, πρέπει να είναι του ίδιου "επιπέδου" με το προηγούμενο και τα λοιπά μου χαλάει η διάθεση να συμμετέχω, όχι λόγω κόστους αλλά λόγω συμπεριφοράς του ... "forum" ...
Αυτά και διορθώνω: σε παρεΐστικη ομαδική χωρίς την άδεια του "forum" συμμετέχω, σε project του forum OXI!
Και για να μη γίνουν παρεξηγήσεις με τον Άρη (Watch Collector) δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, αντιθέτως τον εκτιμώ ιδιαίτερα όπως ξέρει και ο ίδιος!
Οι συμπεριφορές τύπου marketer με ενοχλούν ...

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:08:48 πμ »
μια ομαδικη αγορά μήπως όμως είναι ανασταλτικος παράγοντας και για ένα παράλληλο project?
θελω να πω οτι αν γινει μια ομαδική αγορα τοτε θα 'καταναλωσει' πορους απο αρκετους που θα μπορουσαν να διαθεσουν για ενα ενδιαφερον προτζεκτ.

προσωπικα δεν εβαλα το ονομα μου για το αμφιβια, αφενος μεν γιατι δεν με πολυενθουσιαζει το συγκεκριμενο ρολοι (συν το γεγονος οτι με μια απλη ερευνα προκυπτουν προβληματα τα οποια για μια αγορα 20 κομματιων μαλλον σε καποιους στατιστικα θα εμφανιστουν), αφετερου δε γιατι δεν υπαρχουν ξεκαθαρα οικονομικα οφελη. μια ομαδικη αγορα θα ειχε νοημα εφοσον προεκυπτε σοβαρη εκπτωση. θα ηταν σκοπιμο να διερευνηθει αυτο. γιατι αλλο το να υπαρχει 10% εκπτωση και αλλο 30%. με ενα μικρο ποσοστο εκπτωσης τελικα απλα θα δημιουργηθει προβλημα σε ενδεχομενη επομενη προσπαθεια προτζεκτ χωρις σημαντικα οφελη οικονομικα. με 30% εκπτωση αλλαζει ενδεχομενως.

επιπροσθετως, στα 200ευρω παντως, δηλαδη 250 δολλαρια, δεν ξερω αν ειναι σκοπιμοτερο να κοιταξει κανεις ενα seiko που θα το εκανε mod ο yobokies η' καποιος αλλος. αυτα ειναι απλες σκεψεις φυσικα που δεν ξερω αν ειναι εφικτες και εφαρμοσιμες.

με την καλημερα μου
Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:15:05 πμ »
Αγαπητέ Δημήτρη,
σας ζηλεύω γιατί μπορείτε να βρίσκεστε και να τα λέτε παρεΐστικα και σε αυτό το επίπεδο θα ήθελα να συμμετάσχω! Απλά όταν μπαίνουν παράγοντες όπως να δοθεί "άδεια" από το forum, πρέπει να είναι του ίδιου "επιπέδου" με το προηγούμενο και τα λοιπά μου χαλάει η διάθεση να συμμετέχω, όχι λόγω κόστους αλλά λόγω συμπεριφοράς του ... "forum" ...
Αυτά και διορθώνω: σε παρεΐστικη ομαδική χωρίς την άδεια του "forum" συμμετέχω, σε project του forum OXI!
Και για να μη γίνουν παρεξηγήσεις με τον Άρη (Watch Collector) δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, αντιθέτως τον εκτιμώ ιδιαίτερα όπως ξέρει και ο ίδιος!
Οι συμπεριφορές τύπου marketer με ενοχλούν ...

Φιλικά
Νίκος

εγω καταλαβαινω παντως πως αλλο να μιλαμε για προτζεκτ 'ρολοι φορουμ' με χρηση των τιτλων του φορουμ πανω στο dial για παραδειγμα η' με χαραξη στο πισω μερος και αλλο για ενα προτζεκτ customisation το οποιο δεν θα φερει τους τιτλους του φορουμ σε αυτο. για το πρωτο τοτε ναι χρειαζεται η αδεια, για το δευτερο οχι. επισης, εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα μερος σε κανενα προτζεκτ που θα εβαζε στο dial τον τιτλο ενος φορουμ κλπ. η εμπειρια μου ως σημερα δειχνει οτι τατου ονομα γυναικας, dial με τιτλο φορουμ, κομματος κλπ σε κανει καποια στιγμη να το μετανιωσεις. συγκρουσεις δημιουργουνται, πικριες γεννιουνται και μετα μενεις με κατι που μπορει να μη σε εκφραζει. το αποφευγω. αν γινει προτζεκτ με customisation, πχ ελληνικη σημαια, χτυπημα κανα νικνειμ κλπ θα το εκανα. τιτλο φορουμ κλπ δεν θα συμμετειχα. ενα ωραιο προτζεκτ παντως με διαμορφωση απο τους εδω ανθρωπους με την εμπειρια τους και το γουστο τους θα ηταν ευπροσδεκτο
Γαυρος οπαδος....

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:41:58 πμ »
μια ομαδικη αγορά μήπως όμως είναι ανασταλτικος παράγοντας και για ένα παράλληλο project?
Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.Έτσι τουλάχιστον θεωρώ εγώ.Άν δηλαδή τεθεί το δίλημμα ομαδική ή project,πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα προτιμήσουν το project.
δεν υπαρχουν ξεκαθαρα οικονομικα οφελη. μια ομαδικη αγορα θα ειχε νοημα εφοσον προεκυπτε σοβαρη εκπτωση. θα ηταν σκοπιμο να διερευνηθει αυτο. γιατι αλλο το να υπαρχει 10% εκπτωση και αλλο 30%.
Επειδή αναφέρθηκε ξανά αυτό απο το φίλο Coral,θεωρώ ότι είναι μία η άλλη.Τί να γλιτώσεις 30€ στα 200€,τί να γλιτώσεις 90€ στα 600€.Για'μένα το 30% που ανέφερες είναι εξωπραγματικό.Δε νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία που θα μας κάνει τέτοια έκπτωση.
Με λίγα λόγια άν υποθέσουμε ότι παραγγέλνουμε το Amphibia,πιστεύω ότι ο "κολλητός" του kkostas θα μας κάνει ένα 15%.Δηλαδή απο 200€ να μας το αφήσει 170€.
Στην περίπτωση πάλι του project,άν υποθέσουμε ότι καταλήγουμε στο Squale,δε νομίζω ότι θα μας το αφήσουν κάτω απο 500€.Άρα μιλάμε πάλι για μια έκπτωση της τάξεως του 15%
επιπροσθετως, στα 200ευρω παντως, δηλαδη 250 δολλαρια, δεν ξερω αν ειναι σκοπιμοτερο να κοιταξει κανεις ενα seiko που θα το εκανε mod ο yobokies η' καποιος αλλος. αυτα ειναι απλες σκεψεις φυσικα που δεν ξερω αν ειναι εφικτες και εφαρμοσιμες.
Εδώ μπορέι και να έχεις ένα δίκιο.Έχω προσέξει ότι ο συγκεκριμένος κάνει απίστευτη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:11:52 πμ »
Αγαπητε φιλε Νικο,

Εξεφρασα την αποψη μου σε κατι που ρωτηθηκα, τιποτα περισσοτερο!
Απλως ειπα oτι, εφοσον αποφασιστει να γινει project για ρολο'ι' του φορουμ πρεπει να φερει το λογοτυπο και γι' αυτο θα πρεπει να ενημερωθει ο διαχειριστης ο οποιος πιστευω πως δε θα εχει καμια αντιρρηση, οποια και εαν ειναι η τελικη επιθυμια-επιλογη.
Μολις εχω απαντηση απο τη SQUALE θα σας ενημερωσω. Απο εκει και περα τιποτε δεν ειναι απαγορευτικο ή δεσμευτικο οσον αφορα την επιλογη της εταιριας που θα αναλαβει ενα τετοιο εγχειρημα, πραξτε οπως νομιζετε...
Προσωπικα -ουτως ή αλλως- περαν καποιας βοηθειας εφοσον μου ζητηθει, δεν ειχα ουτε εχω σκοπο να συμμετασχω ή να συντονισω μια τετοια προσπαθεια, πρωτιστως λογω πολλων και μεγαλων υποχρεωσεων!

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:28:01 πμ »
Αγαπητέ φίλε Άρη,

κατάλαβα και συμφωνώ! Πιστεύω ότι κι εσύ έχεις καταλάβει την άποψή μου, οπότε όλα καλά! Άλλωστε δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε νομίζω, ίσα-ίσα έχουμε πολλά που μας ενώνουν όπως οι πολλές και μεγάλες υποχρεώσεις!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #273 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:27:11 μμ »
Διαβαζοντας προσεκτικα τα προηγουμενα ποσταρισματα,εχω εντονη την πεποιθηση οτι η υλοποιηση ενος ρολογιου του φορουμ (project) ειναι,την παρουσα στιγμη,αρκετα δυσκολη.
Εχοντας ενημερωθει οτι ο ανθρωπος που ετρεξε το προηγουμενο project,αυτος που εκανε τις συνεννοησεις ,γενικα ολη τη δουλεια ,ηταν ο Αρης,περιμενα ευλαβικα την τοποθετηση του.Απο τη στιγμη λοιπον που,εχοντας ολη την καλη διαθεση ο ανθρωπος,τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη , το μονο που μπορει να προσφερει ειναι καποια βοηθεια(προς θεου Αρη,μην θεωρηθει κατηγορια η οτι υπαινισσομαι κατι, δεν ειναι στις προθεσεις μου.Ξερω πολυ καλα απο φορτο εργασιας και ελλειψη χρονου και σε καταλαβαινω απολυτα!!)θεωρω οτι χρειαζεται περισσοτερος κοπος ,χρονος και βεβαια καποιος εμπειρος συντονιστης.
Χωρις να αποκλειω να συμβει,πιστευω οτι ,αν γινει,θα τραβηξει σε μεγαλο βαθος χρονου.
Και βεβαια ,δεν νομιζω οτι τελικα η ''ομαδικη αγορα'' του ρωσου,που θα γινει τωρα και με αυτο το κοστος(κατω απο 200) θα επηρεασει τοσο πολυ το project ,που πιθανα γινει μετα απο καποιο,μαλλον μεγαλο,διαστημα.
Παρακαλω και παλι λοιπον οσους αλλαξαν γνωμη και δεν θελουν πλεον να συμμετεχουν στην ομαδικη,παρειστικη,αγορα του ρωσου,να σβυσουν το ονομα τους απο την κατασταση που ακολουθει(ο mihalis-poa το εχει δηλωσει,θα τον σβησω εγω)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 02:08:18 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #274 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:28:48 μμ »
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΓΙΑ VOSTOK 1967
01) jim teo
02) kkostas
03) gerogian
04) poseidon88
05) sc520
06) Koubilaihan
07) GiannisH
08) Yiangos
09) spacer
10) omegasnik
11) dgl
12) trikat
13) Stratos
14  Nick78
15) alexandrosF.
16) mikal
17)
18)
19)
20)
21)
22)
23)
24)
25)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #275 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:45:21 μμ »
Ωραια, εφερες τα πραγματα στην θεση τους, ομως νομιζω οτι αξιζει να δουμε σοβαρα και το precista. Divers οκ ολοι εχουμε, ερχεται και χειμώνας δεν θα μας λειψει. Απο την αλλη χρονογράφο στα 250Ε αυτοματο και τοσο ομορφο δυσκολα βρισκουμε στην Ελληνική αγορά, οποτε η προταση μου ειναι αυτη,


Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #276 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:51:39 μμ »
Εφοσον τεθηκαν καποια θεματα παραπανω σχετικα με το φορουμ και τη χρηση του logo του που θεωρειται επιτακτικη σε περιπτωση προτζεκτ εχω καποιες αποριες:

-Εφοσον για να γινει προτζεκτ πρεπει να χρησιμοποιηθει το logo, αλλα κανεις απο τη διαχειριστικη ομαδα δεν εχει δειξει ενδιαφερον καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δε μπορει να γινει προτζεκτ. Αυτο ομως ειπωθηκε  διαφορετικα. Δηλαδη αν κανενας απο τη διαχ. ομαδα δεν ενδιαφερεται η δεν εχει χρονο και πω εγω οτι μπορω να το τρεξω, μου δινεται η αδεια?

-Για το προτζεκτ ολες οι ιδεες που γραφτηκαν ηταν να κανουμε κατι απλο. Μια αριθμηση και το νικ του καθενος.
Δεν ειπωθηκε πουθενα οτι θα χρησιμοποιηθει το λογκο και η ονομασια του φορουμ. Δεν μπορουν 5,10,20 ατομα απο εδω να το κανουν αυτο? Ειναι σαν ομαδικη αγορα με καποιο customization στην ουσια. Γιατι να χρειαζεται εγκριση?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #277 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:54:44 μμ »
Αναφορικα με τη αγορα του 1967.
Μηπως πρεπει να δουμε και το θεμα του τζαμιου?
Φανταζομαι οτι ολοι θα συμμετεχουν θα το φορεσουν και πιθανοτατα θα το βουτηξουν κιολας. Καλο δεν ειναι να δουμε τι μπορει να γινει πριν τα παρουμε?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1120
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 01:58:55 μμ »
Αναφορικα με τη αγορα του 1967.
Μηπως πρεπει να δουμε και το θεμα του τζαμιου?
Φανταζομαι οτι ολοι θα συμμετεχουν θα το φορεσουν και πιθανοτατα θα το βουτηξουν κιολας. Καλο δεν ειναι να δουμε τι μπορει να γινει πριν τα παρουμε?

+1..
Το ρολόι μου αρέσει πολύ αλλά να αγοράσω κάτι που θα φοβάμαι μήπως υπάρξει πρόβλημα με την πρώτη αλλαγή θερμοκρασίας..Παρότι δήλωσα από τους πρώτους μέσα για την αγορά αυτή,είμαι επιφυλακτικός μετά από όσα διάβασα..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Πέρασε πάνω από ενας χρόνος..
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:05:40 μμ »
Ωραια, εφερες τα πραγματα στην θεση τους, ομως νομιζω οτι αξιζει να δουμε σοβαρα και το precista. Divers οκ ολοι εχουμε, ερχεται και χειμώνας δεν θα μας λειψει. Απο την αλλη χρονογράφο στα 250Ε αυτοματο και τοσο ομορφο δυσκολα βρισκουμε στην Ελληνική αγορά, οποτε η προταση μου ειναι αυτη,





ωραια επιλογη.

σχετικα με diver παντως θα προτιμουσα ενα custom mod απο τον dagaz για παραδειγμα οπως αυτο ενα blue soxa http://www.thewatchsite.com/index.php?topic=1202.0 η' καποιο απο τα εντος οριων οικονομικων εχει εδω http://www.10watches.com/apps/webstore/products/category/322203?page=1

αλλα το precista ειναι ενδιαφερουσα επιλογη
Γαυρος οπαδος....