Αποστολέας Θέμα: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.  (Αναγνώστηκε 23146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« στις: Νοέμβριος 29, 2018, 02:23:29 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα, όποιοι ασχολούνται ή απλά θέλουν να αγοράσουν ένα καλό μηχανικό ρολόι, προτιμούν να είναι αυτόματο.

Όμως τα αμιγώς κουρδιστά ρολόγια, έχουν μια μαγεία, λόγω του ότι θυμίζουν ακόμη περισσότερο περασμένες εποχές, όταν η ωρολογοποιία ήταν στα πιο αρχικά στάδια, και τα ρολόγια ήταν μόνο κουρδιστά. Αλλά ακόμα και στο πιο πρόσφατο παρελθόν, πριν τη μαζική επέλαση των quartz, τα κουρδιστά ήταν τα ρολόγια που αγόραζαν οι πατεράδες μας ή οι παππούδες μας. Πόσοι δεν έχουν οικογενειακό κειμήλιο ένα κουρδιστό ρολόι χειρός ή τσέπης?

Πιστεύω επίσης ότι όσοι έχουν ένα κουρδιστό ρολόι, ανεξάρτητα αν αυτό είναι παλιό ή καινούριο, χειρός ή τσέπης κτλ, θα συμφωνήσουν ότι η διαδικασία του κουρδίσματος που δίνει ζωή στο ρολόι, είναι πολύ όμορφη. Επίσης, ίσως και να είναι πιο βολικό τελικά για κάποιους, να κουρδίζουν χειροκίνητα το ρολόι, σε σύγκριση με ένα αυτόματο, που αν δε το φορέσεις για κάποιο χρονικό διάστημα, σταματάει. Τα περισσότερα αυτόματα σήμερα, έχουν και λειτουργία χειροκίνητου κουρδίσματος, αλλά αρκετές φορές η αίσθηση μπορεί να μην είναι η ίδια με ένα κουρδιστό. Επίσης, ίσως δεν ενδείκνυται πάντα το συχνό κούρδισμα με το χέρι, ενός αυτόματου ρολογιού, για τον μηχανισμό.

Θέλω λοιπόν πραγματικά να υπάρχει ένα νήμα στο mywatch, στο οποίο να ανεβαίνουν προτάσεις, για κουρδιστά ρολόγια. Όμως, θα ήθελα σε αυτό το θέμα, να ανεβαίνουν μόνο προτάσεις από ρολόγια καινούρια, και όχι από παλιά. Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τα παλιά ρολόγια, το αντίθετο μάλιστα, τα θαυμάζω, και μου δημιουργούν έντονα συναισθήματα, καθώς μου αρέσουν γενικά τα παλιά πράγματα.
Εδώ λοιπόν ας ανεβάζουμε μοντέλα του σήμερα, χειρός, τσέπης, επιτραπέζια ή ότι άλλο. Υπάρχουν πολλά ωραία πράγματα σε όλους τους τύπους ρολογιών σε καινούργια κουρδιστά τη στιγμή που μιλάμε τώρα. Δυστυχώς βέβαια, είναι κάπως πιο σπάνια τα μοντέλα αυτά σήμερα (σε σχέση με τα αυτόματα χειρός πχ), αλλά και πάλι υπάρχουν επιλογές.




Θα ξεκινήσω με ένα οικονομικό μοντέλο χειρός, για να μπαίνουμε και σιγά σιγά στο κλίμα. Στην πορεία, θα ανεβάσω (όπως και όποιος άλλος θέλει φυσικά), και άλλα μοντέλα, διαφορετικών τιμών, στυλ κτλ.







Orient Monarch

Η Orient παρουσίασε πριν λίγα χρόνια, το συγκεκριμένο κουρδιστό μοντέλο χειρός. Τα χαρακτηριστικά του ρολογιού είναι τα παρακάτω.

-Διάμετρος 40mm, πάχος 13mm

-Κουρδιστός μηχανισμός της εταιρίας 48c40, με αυτονομία περίπου 40 ώρες και ένδειξη power reserve στο καντράν.

-Υδατοστεγανότητα στις 5atm

-Ορυκτό κρύσταλλο μπροστά, αλλά και πίσω, για να φαίνεται ο μηχανισμός.

-Γενικά ρετρό σχεδίαση, τόσο στην κάσα, όσο και στο καντράν, στους δείκτες κτλ.

-Τρεις διαφορετικές εκδόσεις. Οι δυο με κάσα από ανοξείδωτο ατσάλι (μια με ασημί sunray καντράν και μπλε δείκτες, και η άλλη με μαύρο καντράν και ασημί δείκτες). Επίσης μια τρίτη με επίσης κάσα από ανοξείδωτο ατσάλι, επιχρυσωμένη, με απλό λευκό καντράν και μαύρους δείκτες.



(φώτο από το διαδίκτυο)










Και μια παρουσίαση:

https://wornandwound.com/review/orient-monarch-review/




Αυτό το ρολόι, είναι ίσως η μοναδική επιλογή στην παρούσα φάση, όπου με λιγότερα από 300 ευρώ (βρίσκεται ακόμη και με λιγότερα από 200 ευρώ σε διάφορα site grey market), μπορείς να πάρεις ένα αξιόπιστο ρολόι χειρός κουρδιστό, που να μην έχει κινέζικο μηχανισμό (αν και πρέπει να υπάρχουν και κάποιες οικονομικές επιλογές με κινέζικους μηχανισμούς, που δεν είναι κακής ποιότητας).







Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 02:38:02 μμ »
Hamilton Khaki field mechanical


Ένα όμορφο ρολογάκι, σε στυλ military/field, πιο "περιπετειώδες" και casual ως στυλ. Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:


-Διάμετρος 38mm, πάχος 9,5mm

-Κουρδιστός μηχανισμός ETA 2801-2

-Υδατοστεγανότητα 5atm



(φωτογραφία από διαδίκτυο)




Παρουσίαση:

https://monochrome-watches.com/hamilton-khaki-field-mechanical-38mm-value-proposition-price/


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 03:13:28 μμ »
Λίγο πιο σπορτίφ, αλλά και ταυτόχρονα κλασικό με τον τρόπο του, είναι το γνωστό Omega Speedmaster Moonwatch Professional. Κατά τα ιστορικά δεδομένα, ήταν το ρολόι που πήγε πρώτο στο φεγγάρι στην πρώτη επανδρωμένη αποστολή στο παρελθόν.


(φωτογραφία από διαδίκτυο)




Μπορείτε να διαβάσετε πληροφορίες αναλυτικά στη σελίδα της εταιρίας. Πρόκειται για ένα ρολόι που σε σύγκριση με τα προηγούμενα, είναι αρκετά πιο ακριβό (μιλάμε για 4ψήφια πλέον νούμερα τιμής σε ευρώ).
Είναι ένα ρολόι αγαπητό από τους συλλέκτες/ωρολογόφιλους και πολύ γνωστό γενικά. Η εταιρία έχει κυκλοφορήσει αρκετές παραλλαγές του μοντέλου αυτού τα τελευταία χρόνια.

https://www.omegawatches.com/watches/speedmaster/moonwatch/professional/product

https://www.omegawatches.com/watch-omega-speedmaster-moonwatch-professional-chronograph-42-mm-31130423001005

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 03:31:12 μμ »
Εάν σε κάποιον αρέσουν τα αρκετά αφαιρετικά σε σχεδίαση κλασικά ρολόγια, σε στυλ Daniel Wellington, αλλά θα του άρεσε ένα μηχανικό κουρδιστό ρολόι, ενδιαφέρουσα επιλογή είναι το μοντέλο
C5 Malvern 595 από την Αγγλική Christopher Ward.

Ένα minimal dress ρολόι, με κουρδιστό μηχανισμό ETA 7001. Η κάσα του είναι πολύ λεπτή, και η διάμετρος στα 39mm, πολύ καλό μέγεθος για το στυλ του ρολογιού.
Μπορείτε να δείτε πληροφορίες για το ρολόι και τις διάφορες εκδόσεις, στη σελίδα της CW

https://www.christopherward.co.uk/c5-malvern-595-range

Και μια μικρή παρουσίαση:

https://wornandwound.com/review/hands-on-with-the-christopher-ward-c5-malvern-595/



(Φωτογραφίες από διαδίκτυο)




Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 03:57:35 μμ »
Ίσως υπάρχουν άτομα, που θα ήθελαν να έχουν ένα ρολόι τσέπης (ίσως και κειμήλιο από την οικογένειά τους), αλλά δεν έχουν. Αν και μπορεί να βρει κάποιος εύκολα σήμερα ένα παλιό ρολόι αντίκα ή vintage, που να λειτουργεί ή να το φτιάξει και να δουλεύει, κάποιοι ίσως θα ήθελαν ένα καινούργιας παραγωγής.

Σήμερα μπορείς να βρεις καινούρια ρολόγια τσέπης που να θυμίζουν κάτι ωραίο, νοσταλγικά ρομαντικό από τα παλιά, από χαμηλές έως απίστευτα ακριβές τιμές.

Η Orient, έχει κάποια μοντέλα τσέπης οικονομικά. Η Tissot επίσης, αν και εκεί αρχίζουν να ανεβαίνουν οι τιμές (νομίζω πάνω από 400-500 ευρώ).

Να σημειώσω εδώ ότι τα μηχανικά μοντέλα της Orient είναι δύσκολο να τα βρεις στην Ελλάδα σε φυσικό κατάστημα. Τα tissot είναι πιο εύκολο.

Βάζω παρακάτω δυο φωτογραφίες απ'το internet από κάποια Orient και Tissot τσέπης. Μελλοντικά θα ανεβάσω και άλλα, διαφόρων τιμών, και από άλλες, και λιγότερο γνωστές ίσως εταιρίες.






Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 04:53:33 μμ »
Μπραβο Τζον ωραιο θεμα!! Και αλλο ενα πολυ ομορφο κουρδιστο τισσο τσεπης με την ετα 6497..

https://www.instagram.com/p/Bf6G3OdjGwo/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1ll3842z8u7zn
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2018, 05:03:47 μμ από GiannisTissot »
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 05:17:12 μμ »
Ωραίο θέμα και με αγοραστικές προτάσεις!
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 06:00:54 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά, πράγματι πιστεύω είναι ενδιαφέρον το θέμα αυτό, καθώς τα κουρδιστά ρολόγια δεν είναι και τα πιο δημοφιλή σήμερα.

Από τον πρώτο καιρό της ενασχόλησής μου με τα μηχανικά ρολόγια, τότε που αγόρασα το πρώτο μου αυτόματο (ένα orient symphony), παρατήρησα ότι η αυτόματη λειτουργία με το κούρδισμα από τον ρότορα, με την κίνηση του χεριού, ίσως να μην είναι και η καλύτερη λύση για όλους όσους θέλουν ένα μηχανικό ρολόι.
Όπως ανέφερα και παραπάνω, πλέον και τα αυτόματα, έχουν λειτουργία χειροκίνητου κουρδίσματος από την κορώνα, τουλάχιστον τα περισσότερα. Όμως η αίσθηση, δεν είναι πάντα τόσο ιδιαίτερη, όσο του αμιγώς κουρδιστού, ενώ έχω διαβάσει και αναφορές, ότι δεν είναι καλό ένα αυτόματο να κουρδίζεται συχνά χειροκίνητα, σε πολλούς μηχανισμούς.

Οπότε με τον καιρό, έχω στραφεί προσωπικά στην αναζήτηση ενός κουρδιστού ρολογιού. Έχω ένα φτηνό vintage raketa, ρώσικο, τσέπης, κουρδιστό, και η αίσθηση να το κουρδίζεις είναι ωραία.
Θέλω λοιπόν το επόμενό μου ρολόι να είναι κουρδιστό, αλλά καινούριο. Οπότε είπα να συνδυάσω την αναζήτησή μου, με το να τα ανεβάζω και εδώ αυτά που βρίσκω, για να μπορούν και άλλοι να τα βλέπουν.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 06:05:52 μμ »
Μπραβο Τζον ωραιο θεμα!! Και αλλο ενα πολυ ομορφο κουρδιστο τισσο τσεπης με την ετα 6497..




Γιάννη ευχαριστώ πολύ. Το tissot που ανέβασες είναι πολύ ωραίο, με όμορφες επιμέρους λεπτομέρειες στη σχεδίαση, όπως τα σχέδια στο καντράν, οι αριθμοί και οι μπλε δείκτες στυλ Breguet, καθώς και η διχρωμία με την προσθήκη ροζ χρυσού στην κάσα. Πολύ θα ήθελα να έχω ένα τέτοιο.  :)

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 07:17:34 μμ »
Και μια πανέμορφη εναλλακτική.

SeaGull 1963



Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 08:07:27 μμ »
Και μια πανέμορφη εναλλακτική.

SeaGull 1963




Κάπου παραπάνω, έγραψα ότι πρέπει να υπάρχουν και κινέζικες εναλλακτικές επιλογές για οικονομικά κομμάτια.

Ένα από αυτά, είναι και αυτό που έβαλες, και γενικά η seagull, για την οποία γράφονται θετικά σχόλια. Είναι δικό σου το παραπάνω?


Επίσης, υπάρχει και η παρακάτω, Beijing watch factory, η οποία νομίζω είναι κάτι παρόμοιο ποιοτικά, από Κίνα επίσης.


(φώτος από διαδίκτυο)








Δε το λες και άσχημο, τόσο από μπροστά, όσο και από πίσω ο μηχανισμός του :)

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 08:49:23 μμ »

Κάπου παραπάνω, έγραψα ότι πρέπει να υπάρχουν και κινέζικες εναλλακτικές επιλογές για οικονομικά κομμάτια.

Ένα από αυτά, είναι και αυτό που έβαλες, και γενικά η seagull, για την οποία γράφονται θετικά σχόλια. Είναι δικό σου το παραπάνω?


Επίσης, υπάρχει και η παρακάτω, Beijing watch factory, η οποία νομίζω είναι κάτι παρόμοιο ποιοτικά, από Κίνα επίσης.


(φώτος από διαδίκτυο)








Δε το λες και άσχημο, τόσο από μπροστά, όσο και από πίσω ο μηχανισμός του :)

Όχι δυστυχώς δεν είναι, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά..., όχι στην έκδοση των 38mm αλλά των 42mm.
Για το SeaGull 1963 λένε παντού τα καλύτερα και δεν έχουν άδικο, συνδυάζει μηχανή με vintage εμφάνιση, σε καλή τιμή (στα 200euro και κάτι ).
Και η πίσω όψη της μηχανής είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δει.  ;)
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 09:12:03 μμ »
Όχι δυστυχώς δεν είναι, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά..., όχι στην έκδοση των 38mm αλλά των 42mm.
Για το SeaGull 1963 λένε παντού τα καλύτερα και δεν έχουν άδικο, συνδυάζει μηχανή με vintage εμφάνιση, σε καλή τιμή (στα 200euro και κάτι ).
Και η πίσω όψη της μηχανής είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δει.  ;)

Η πίσω όψη του συγκεκριμένου seagull μου αρέσει και μένα :)

Αυτό που με προβληματίζει κάπως, είναι κάτι άλλο. Τα inghersol δε λένε ότι είναι μη αξιόπιστα ρολόγια? Seagull δε φοράνε και αυτά, αν δε κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 09:46:12 μμ »
Η πίσω όψη του συγκεκριμένου seagull μου αρέσει και μένα :)

Αυτό που με προβληματίζει κάπως, είναι κάτι άλλο. Τα inghersol δε λένε ότι είναι μη αξιόπιστα ρολόγια? Seagull δε φοράνε και αυτά, αν δε κάνω λάθος?

Δεν την ξέρω την inghersol, φορά την ίδια μηχανή;

Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 09:53:49 μμ »
Δεν την ξέρω την inghersol, φορά την ίδια μηχανή;



Η Ingersoll ήταν μια παλιά εταιρία με κάποια ιστορία όπως αρκετές άλλες, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει μείνει απλά το όνομα ας το πω έτσι, και τα ρολόγια της φοράνε κινέζικους μηχανικούς/αυτόματους μηχανισμούς κυρίως. Είναι δημοφιλής και στην Ελλάδα, με παρουσία σε πολλά καταστήματα, αλλά όσοι ασχολούνται λίγο περισσότερο, δε λένε καλά λόγια, γιατί λέει χαλάνε εύκολα.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, πρέπει να φοράνε seagull, γι'αυτό έχω μπερδευτεί, γιατί για τη seagull διαβάζω καλά πράγματα σε ξένες ιστοσελίδες για ρολόγια.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:04:26 μμ »


Η Ingersoll ήταν μια παλιά εταιρία με κάποια ιστορία όπως αρκετές άλλες, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει μείνει απλά το όνομα ας το πω έτσι, και τα ρολόγια της φοράνε κινέζικους μηχανικούς/αυτόματους μηχανισμούς κυρίως. Είναι δημοφιλής και στην Ελλάδα, με παρουσία σε πολλά καταστήματα, αλλά όσοι ασχολούνται λίγο περισσότερο, δε λένε καλά λόγια, γιατί λέει χαλάνε εύκολα.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, πρέπει να φοράνε seagull, γι'αυτό έχω μπερδευτεί, γιατί για τη seagull διαβάζω καλά πράγματα σε ξένες ιστοσελίδες για ρολόγια.

Παίζει μεγάλο ρόλο αν είναι η ίδια ακριβώς μηχανή, αλλά ακόμα περισσότερο ο κατασκευαστής.

Θα σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα. Σε τρία διαφορετικά homage ρολόγια από τρεις διαφορετικούς κατασκευαστές που όλα τους όμως φορούν την Seiko NH35A, κανένα τους δεν έχει την ίδια αίσθηση κουρδίσματος από την κορώνα. Αυτό μου έκανε τεράστια εντύπωση..

Επίσης το Invicta 8926OB Pro Diver (που και αυτό έχει την NH35A και είναι ένα ρολόι των 80euro), έχει καλύτερη συμπεριφορά σε κούρδισμα αλλά και βίδωμα κορώνας από οποιοδήποτε άλλο που έχω με την ίδια μηχανή και που είναι και πολλαπλάσιας αξίας!

Προφανώς ένας τεχνικός ρολογιών να είναι σε θέση να τεκμηριώσει επιστημονικά γιατί συμβαίνει αυτό..., αλλά στα μάτια κάποιου που τα ρολόγια δεν είναι η δουλειά του, αυτό φαντάζει τουλάχιστον παράξενο.

Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:09:27 μμ »
Ο Aris911 θα ξέρει να μας πει και για τις seagull και γι'αυτό που λες.


Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 12:02:10 πμ »

Η Εταιρεία που προσφέρει γκάμα κουρδιστών σήμερα είναι η ZENO

https://www.zeno-watch.ch/watch-finder/?filter_system=hand-winding

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 12:39:19 πμ »
Η Εταιρεία που προσφέρει γκάμα κουρδιστών σήμερα είναι η ZENO

https://www.zeno-watch.ch/watch-finder/?filter_system=hand-winding

 :smt023

H ZENO έχει ωραία ρολόγια και ποιοτικά. Από αυτήν έχω μόνο ένα Airplane Diver και είμαι ενθουσιασμένος.

Καλά που μου το θύμησες και έχω να το φορέσω πάνω από χρόνο.

Κουρδιστό της δεν έχω δει από κοντά, οπότε δεν έχω άποψη.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 09:44:25 πμ »
Νομιζω το παραπανω Ζενο ειναι αυτοματο.
Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι με την 2824.