Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε  (Αναγνώστηκε 8405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος βδηερο

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 03:58:48 μμ »
περιμενουμε να δουμε καρπησιες φωτο!

Μακαρι να μπορεσω να μαζεψω τα χρηματα και να χτυπησω το Victorinox... Αλλιως μαλλον κατι σε Hamilton αλλα οπως ειπα οπωσδηποτε μηχανικο...

Ιδωμεν...  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 08:21:00 μμ »
Εναλλακτικά, κοίταξε κάτι και σε μηχανικό Orient..
Υπάρχουν αρκετοί κατευχαριστημένοι κάτοχοι των μηχανικών Orient, σε αυτό το forum..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 10:40:26 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Χρόνια αναγνώστης, λίγο καιρό μέλος, ήρθε η ώρα για το πρώτο πόστ...
Πολύ ωραίο ρολόι το victorinox, βασικά κοιτούσα τα quartz της πρίν λίγο καιρό, πολύ καλοφτιαγμένα και πιστεύω value for money...
Αλλά δεν είναι πολλά τα λεφτά για victorinox από τι στιγμή που σε αυτη την κατηγορία μπαίνει στα χωράφια της fortis, longines, κλπ?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 11:05:39 μμ »
   Καλωσήρθες φίλε Στάμο και καλές δημοσιεύσεις. Συμφωνώ με την άποψή σου, Fortis-Oris-Longines θα προτιμούσα κι εγώ, αν και το σχέδιο είναι σημαντικός παράγοντας ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 10:04:02 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Χρόνια αναγνώστης, λίγο καιρό μέλος, ήρθε η ώρα για το πρώτο πόστ...
Πολύ ωραίο ρολόι το victorinox, βασικά κοιτούσα τα quartz της πρίν λίγο καιρό, πολύ καλοφτιαγμένα και πιστεύω value for money...
Αλλά δεν είναι πολλά τα λεφτά για victorinox από τι στιγμή που σε αυτη την κατηγορία μπαίνει στα χωράφια της fortis, longines, κλπ?

Καλώς ήλθες. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Γιατί να πάρει κανείς Victorinox τη στιγμή που σε αυτά τα χρήματα αγοράζει από παραδοσιακές ελβετικές φίρμες. Εκτός βέβαια αν ερωτευτεί το ρολόι.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος βδηερο

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 02:36:39 μμ »
Καλώς ήλθες. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Γιατί να πάρει κανείς Victorinox τη στιγμή που σε αυτά τα χρήματα αγοράζει από παραδοσιακές ελβετικές φίρμες. Εκτός βέβαια αν ερωτευτεί το ρολόι.

Χαχα ναι υπαρχει και αυτος ο παραγοντας... Βασικα πιστευω οτι εχει υψηλη τιμη επειδη ειναι ολοκαινουριο απο οτι ειδα...

Διορθωστε με αν κανω λαθος...

Ξερει κανενας αν θα πεσει η τιμη του και σε ποσο χρονικο διαστημα?? Στο περιπου...

Θα κοιταξω και για Orient...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 05:02:44 μμ »
Καλώς ήλθες. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Γιατί να πάρει κανείς Victorinox τη στιγμή που σε αυτά τα χρήματα αγοράζει από παραδοσιακές ελβετικές φίρμες.
Μα αγαπητέ Θοδωρή, και η Victorinox παραδοσιακή ελβετική φίρμα είναι.
Στους ....σουγιάδες!!! :lol: :lol:

ΥΓ. Πλάκα-πλάκα, πιο γνωστή φίρμα είναι στον κόσμο η Victorinox (έστω για τους ελβετικούς σουγιάδες), παρά η Fortis, λόγου χάρη....  :p :p

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 05:14:02 μμ »
Ναι βρε Ηλία, εννοείται, αλλά και η Coca-Cola πιο γνωστή και από τις δύο είναι. Θα έπαιρνες ρολόι;

Η μία φτιάχνει σουγιάδες, η άλλη ρολόγια. Και εγώ σουγιά Fortis δεν θα έπαιρνα με τίποτα...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 05:24:57 μμ »
Ναι βρε Ηλία, εννοείται, αλλά και η Coca-Cola πιο γνωστή και από τις δύο είναι. Θα έπαιρνες ρολόι;

Η μία φτιάχνει σουγιάδες, η άλλη ρολόγια. Και εγώ σουγιά Fortis δεν θα έπαιρνα με τίποτα...
Βγάζει η Coca-Cola ρολόγια ???? Γ@μ@το, δεν το'ξερα. Τρέμε JLC!!!

Πάντως για να λέμε "του στραβού το δίκιο", η Victorinox (όπως και η Wenger), φτιάχνει και καλά ρολόγια, πέρα από εξαιρετικούς σουγιάδες. ;)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:55:52 μμ »
Συμφωνώ  IliasG..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 11:21:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα, καλώς σας βρήκα! ;D
Όσο για την τιμή φίλε βδηερο μην περιμένεις να πέσει ιδιαίτερα... (αν πέσει καθόλου)
Για παράδειγμα κοίτα τι παίρνεις κοντά σε αυτά τα λεφτά.....
http://www.longines.com/watches/longines-admiral/L3.666.4.56.6  :o

Αποσυνδεδεμένος βδηερο

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 02:08:21 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα, καλώς σας βρήκα! ;D
Όσο για την τιμή φίλε βδηερο μην περιμένεις να πέσει ιδιαίτερα... (αν πέσει καθόλου)
Για παράδειγμα κοίτα τι παίρνεις κοντά σε αυτά τα λεφτά.....
http://www.longines.com/watches/longines-admiral/L3.666.4.56.6  :o


Χμμμ... ναι... Αστα να παν... Και η φαση ειναι οτι οπως λεει το θεμα μου μεχρι 1000e περιπου μπορω να διαθεσω, αντε + κατι ψιλα αν ειναι κατι πολυ καλο... Υστερα ξεγευγουμε...

Απο τις προτασεις μεχρι τωρα μαλλον για Hamilton παω, αλλα ποτε δεν ξερεις... Ισως την τελευταια στιγμη... :-\




Αποσυνδεδεμένος βδηερο

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 04:43:56 μμ »
Λοιπον.... Δεν αποφασισα ακομη αλλα κοιτωντας τα Hamilton, ξεχωρισα τα παρακατω...

http://www.hamiltonwatch.com/gents/khaki/aviation/?id=H76616133#

http://www.hamiltonwatch.com/gents/khaki/navy/?id=H77636143

Ποιο θα επιλεγατε???

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 04:52:58 μμ »
   Πολύ καλές επιλογές και τα δύο. Το πρώτο το είχα, το δεύτερο κάποια στιγμή το σκεφτόμουν. Όποιο σου αρέσει περισσότερο στο χέρι ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 06:09:19 μμ »
Το πρωτο θα λεγα εγω,πολυ πιο ομορφο νομιζω και ολοκληρωμενο,απο κει και περα εσυ επιλεγεις ;)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 01:20:56 μμ »
Συμφωνώ με την πρώτη επιλογή, όχι πως και η δεύτερη δεν έιναι..
Απλά το πρώτο , έχει πιο πρωτότυπη σχεδίαση στο καντράν του.
Νομίζω έχει και εξτρά λειτουργία, για το υψόμετρο..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος βδηερο

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 06:34:19 μμ »
Συμφωνώ με την πρώτη επιλογή, όχι πως και η δεύτερη δεν έιναι..
Απλά το πρώτο , έχει πιο πρωτότυπη σχεδίαση στο καντράν του.
Νομίζω έχει και εξτρά λειτουργία, για το υψόμετρο..


Bασικα αν δεν απατωμαι θερμοκρασια και πυξιδα εχει... και το 2ο μονο πυξιδα...
Οντως το 1ο πιο πρωτοτυπο καντραν, αλλα στο 2ο μου αρεσει το ιδιαιτερο μπρασελε που εχει και επισης ειμαι μεγαλος λατρης του μπλε χρωματος... Δυσκολη επιλογη αναμεσα στα 2...

Με την ευκαιρια Viglatora, κοιτα αυτο εδω... Δεν μοιαζει πολυ με το Victorinox απο θεμα κατασκευης??
Αλλα πολυ χαμηλοτερη τιμη???

http://www.christopherward.co.uk/c40ipk.html#

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΕΩΣ 1000Ε
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 07:06:19 μμ »
Όντως έτσι είναι.
Και οι ΕΤΑ μηχανές, είναι ότι καλύτερο στις μηχανές ''μαζικής'' κατασκευής.
Όμως στη θέση σου, θα προτιμούσα κάτι σε Victorinox ή Hamilton, πολλούς λόγους..
Θέλεις θέμα πρεστίζ και αναγνωρισιμότητας;
Θέλεις θέμα αναγνωρισμένης ποιότητας κατασκευής; (Όποιος ενδιαφέρεται για τη φήμη του, προσέχει το προιόν του)
Θέλεις θέμα μεταπωλιτικής αξίας; (ιδίως για Hamilton)
Σε αυτά τα χρήματα και επιλέγοντας αναγνωρισμένο ελβετικό, μηχανικό ρολόι, νομίζω πως είναι σχεδόν μονόδρομος..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!