Αποστολέας Θέμα: Χρόνος...  (Αναγνώστηκε 5517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Valkyria

  • Επισκέπτης
Χρόνος...
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:21:34 μμ »
Ορίστε μου την έννοια του "χρόνου".

Θα με ενδιέφερε να διαβάσω τις απόψεις σας

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:23:15 μμ »
Χρόνος είναι 365 ημέρες (1 Ιανουαρίου - 31 Δεκεμβρίου) ή 366 εάν είναι δίσεκτος

director

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:25:46 μμ »
Ορίστε μου την έννοια του "χρόνου".

Θα με ενδιέφερε να διαβάσω τις απόψεις σας

του συμβατικα ορισμενου χρονου η του βιολογικου χρονου;

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:26:15 μμ »
grecelin θέλω και τισ υποδιαιρέσεις του σε ώρες, λεπτα και δευτερόλεπτα, :p

Υπάρχει χρόνος?

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:30:22 μμ »
director, ο χρόνος κατα την άποψη μου ειναι υποκειμενικός είτε βιολογικός είτε ορισμένος. (και αυτό το λέω με βάση οτι ο ορισμένος χρόνος είναι δημιούργημα του ανθρώπου ο βιολογικος πάλι λένε οτι εχει να κανει με αυτο που νιώθεις και δεν προσδιορίζεται). Οπότε το αφήνω ελευθερο να εκφράσει ο καθένας αυτο που νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:35:44 μμ »
Αφού απέτυχα με την πρώτη απάντηση να δώσω μια δεύτερη;

Ο Χρόνος είναι Χρήμα

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:38:15 μμ »
Χρόνος ειναι η μοναδα μετρησης καθε βλακειας που κανεις...οπότε ερχονται οι αλλοι και σου λένε: "και του χρόνου...." :dielaughing:

Επίσης γίνεται και σημείο αναφοράς της μάζας που διαθέτεις...όταν έρχονται και σου λένε: " και του χρόνου παχύτερος..." :datz:

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:43:52 μμ »
efthimio υπάρχει και η αριθμητική έννοια οταν έρχονται και σου λένε "του χρόνου διπλος" μην το ξεχνας

director

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:45:33 μμ »
director, ο χρόνος κατα την άποψη μου ειναι υποκειμενικός είτε βιολογικός είτε ορισμένος. (και αυτό το λέω με βάση οτι ο ορισμένος χρόνος είναι δημιούργημα του ανθρώπου ο βιολογικος πάλι λένε οτι εχει να κανει με αυτο που νιώθεις και δεν προσδιορίζεται). Οπότε το αφήνω ελευθερο να εκφράσει ο καθένας αυτο που νομίζει.

ο χρονος ειναι μια απο τις διαστασεις (4η),τωρα αν μπουμε σε θεματα παραφιλολογιας ο καθενας μπορει να πει οτι θελει,αλλωστε η επιστημη ακομη ψαχνεται στο θεμα χρονος.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:46:08 μμ »
O χρόνος είναι πιθανόν το μόνο πράγμα που είναι κατα-δικό μας. Ακόμη κι αυτός που δεν έχει απολύτως τίποτα, έχει ... χρόνο. Μπορεί μάλιστα να τον κάνει ό,τι θέλει. Μέχρι και να τον κληροδοτήσει και σε άλλους. Εξού και το γνωστό "μας άφησε χρόνους".  ;D

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:47:10 μμ »
grecelin αν ο χρονος είναι χρήμα και το χρήμα ειναι ανθρώπινο δημιούργημα αρα και ο χρόνος είναι. Συνεπώς ο χρόνος δεν ποϋπήρχε αλλά δημιουργήθηκε για να καλήψει κάποιες ανάγκες

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:48:40 μμ »
director το ανάγεις λίγο και σε κβαντική φυσική?

director

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:51:18 μμ »
director το ανάγεις λίγο και σε κβαντική φυσική?

δεν ειναι στο πεδιο γνωσης μου,και δεν θα επιθυμουσα να μεταβαλλω ενα σοβαρο φορουμ σε chat-room

director

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:53:56 μμ »
O χρόνος είναι πιθανόν το μόνο πράγμα που είναι κατα-δικό μας. Ακόμη κι αυτός που δεν έχει απολύτως τίποτα, έχει ... χρόνο. Μπορεί μάλιστα να τον κάνει ό,τι θέλει. Μέχρι και να τον κληροδοτήσει και σε άλλους. Εξού και το γνωστό "μας άφησε χρόνους".  ;D

Χαρη εχει δικιο ο bb που λεει οτι <οταν εισαι κακος εισαι ακομη καλυτερος

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:02:37 μμ »
Χαρη εχει δικιο ο bb που λεει οτι <οταν εισαι κακος εισαι ακομη καλυτερος

με την άδειά σου αλλά αυτό το λέει ο grecellin

director

  • Επισκέπτης
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:05:35 μμ »
με την άδειά σου αλλά αυτό το λέει ο grecellin

την ταπεινη μου συγνωμη,βλεπεις ο χρονος εκφυλιζει επισης τα νευρικα μας κυτταρα και μας μυει στα μονοπατια της ανοιας,ξεχναω ο ερμος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 11:36:10 μμ »
Ο Χρόνος είναι η ισχυρότερη διάσταση, η ουσιαστικά άπειρη, προυπήρχε των άλλων τριών και θα υπάρχει και μετά απ'αυτές.

Σε προσωπικό επίπεδο δεν του δίνω την γνωστή καθημερινή προσοχή, δεν είμαι τακτικός, ξυπνάω και κοιμάμαι όποτε θέλω, αργώ πάντα στα ραντεβού μου και δεν με πολυνοιάζει αν με στήσουν...

Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 11:39:18 μμ »
Δεν πείθω σήμερα οπότε ας κάνω μια τρίτη απελπιδα (και μαλλον ματαιη) προσπάθεια με τη βοήθεια της αντιγραφής:
Σύμφωνα με το Λεξικό της Οξφόρδης με τον όρο χρόνος εννοείται "η ακαθόριστη κίνηση της ύπαρξης και των γεγονότων στο παρελθόν, το παρόν, και το μέλλον, θεωρούμενη ως σύνολο".
Γενικά Χρόνος χαρακτηρίζεται η ακριβής μέτρηση μιας διαδικασίας από το παρελθόν στο μέλλον. Κάθε φυσικό φαινόμενο π.χ. μια πτώση αντικειμένου στο έδαφος εξελίσσεται στην έννοια της ορισμένης χρονικής περιόδου. Ο χρόνος μετράται σε μονάδες όπως το δευτερόλεπτο και με ειδικά όργανα τα χρονόμετρα π.χ. ρολόι. Οι καθημερινές εμπειρίες αποδεικνύουν πως ο χρόνος "κυλάει" με τον ίδιο πάντα ρυθμό και μόνο προς μια κατεύθυνση - από το παρελθόν προς το μέλλον. Η κίνηση γενικότερα ούτε μπορεί να διακοπεί αλλά και ούτε να αντιστραφεί στην έννοια του χρόνου. Παρά ταύτα, όπως εξηγεί η ειδική θεωρία της σχετικότητας, αυτή η κίνηση μπορεί να επιβραδυνθεί με ασύλληπτα μεγάλες ταχύτητες.
Ένας άλλος στερεότυπος ορισμός για τον χρόνο είναι "ένα μη χωρικό γραμμικό συνεχές στο οποίο τα γεγονότα συμβαίνουν με εμφανώς μη αναστρέψιμη τάξη". Πρόκειται για μείζονα έννοια η οποία λειτουργεί τόσο ως θεμελιώδης οντότητα, όσο και ως σύστημα μέτρησης. Με τον χρόνο ασχολήθηκε τόσο η φιλοσοφία όσο και η επιστήμη, διαμορφώνοντας ενίοτε αντιφατικές απόψεις για το νόημά του. Επί της ουσίας οι διαφοροποιήσεις δεν αφορούν στις μονάδες μέτρησης του χρόνου αλλά στο αν ο χρόνος ως οντότητα είναι δυνατόν να μετρηθεί ή αποτελεί τμήμα του μετρητικού συστήματος.

http://el.wikipedia.org/wiki/Χρόνος

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 11:49:46 μμ »
Grace θα σε κατηγορησει ο k........ τωρα οτι κανεις copy paste...  να τα προσεχεις αυτα  :P :P :P :P :P :P
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Χρόνος...
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 01:21:39 πμ »
Tην αποψη μου για τον χρονο, την εχω εκφρασει απο την πρωτη κιολας στιγμη εγγραφης μου στο χωρο...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».