Αποστολέας Θέμα: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό  (Αναγνώστηκε 2167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« στις: Δεκέμβριος 25, 2012, 11:58:48 μμ »
Όχι κάτι το καλλιτεχνικό αλλά η λήψη της στιγμής!
Δύο γλάροι με φόντο τροπική βροχή στον Νότιο Ατλαντικό (500 μίλα από τα νησιά Fernando de Noronha).




"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 12:07:58 πμ »
ωραια φωτογραφια  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 08:22:51 πμ »
Χρόνια Πολλά με Καλή Υγεία,

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτoού του αρχιπελάγους των 21 νησιών, σε απόσταση 354 χλμ από τη Βραζιλιάνικη ακτή και, όπως είδα, το βασικό νησί, έκτασης 18,5 τχ έχει και αεροδρόμιο και μοιάζει να είναι σαν ιδιωτικό, με τα λιγοστά σπίτια για τους 3012 κατοίκων που μετρήθηκαν το 2010.

Λέγοντας ότι η φωτο τραβήχτηκε στα 500 μίλια από τα νησιά αυτά, εννοείς ότι κατευθύνεσαι νότια, προς Ουρουγουάη, προφανώς.

Να είσαι καλά και να έχεις ήσυχες θάλασσες, όπως η συγκεκριμένη στις φωτο που μοιράστηκες μαζί μας.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 01:23:15 μμ »
Χρόνια Πολλά με Καλή Υγεία,

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτoού του αρχιπελάγους των 21 νησιών, σε απόσταση 354 χλμ από τη Βραζιλιάνικη ακτή και, όπως είδα, το βασικό νησί, έκτασης 18,5 τχ έχει και αεροδρόμιο και μοιάζει να είναι σαν ιδιωτικό, με τα λιγοστά σπίτια για τους 3012 κατοίκων που μετρήθηκαν το 2010.

Λέγοντας ότι η φωτο τραβήχτηκε στα 500 μίλια από τα νησιά αυτά, εννοείς ότι κατευθύνεσαι νότια, προς Ουρουγουάη, προφανώς.

Να είσαι καλά και να έχεις ήσυχες θάλασσες, όπως η συγκεκριμένη στις φωτο που μοιράστηκες μαζί μας.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις ευχές και τα καλά σου λόγια!
Σωστά ταξιδεύω νοτιοδυτικά με κατεύθυνση το λιμάνι Recife της Βραζιλίας.
Στην Βραζιλία βρίσκομαι όλον αυτό τον καιρό και τριγυρίζω γύρω από Santos και Rio de Janeiro.
Καλή Πρωτοχρονιά να έχεις!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 02:47:43 μμ »
Ευχαριστώ κα εγώ για τις ευχές σου.

Με την ευκαιρία, και επειδή έχω αρκετούς φίλους καπετάνιους αλλά προχωρημένης ηλικίας, οι οποίοι, όταν ταξίδευαν, δεν είχαν τις σημερινές ευκολίες, θέλω να ρωτήσω εάν η επικοινωνία στο ιντερνετ γίνεται δορυφορικά ή παραπλέοντας στις ακτές της Βραζιλίας έχετε δυνατότητα ασύρματου ιντερνετ;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 06:29:27 μμ »
Ευχαριστώ κα εγώ για τις ευχές σου.

Με την ευκαιρία, και επειδή έχω αρκετούς φίλους καπετάνιους αλλά προχωρημένης ηλικίας, οι οποίοι, όταν ταξίδευαν, δεν είχαν τις σημερινές ευκολίες, θέλω να ρωτήσω εάν η επικοινωνία στο ιντερνετ γίνεται δορυφορικά ή παραπλέοντας στις ακτές της Βραζιλίας έχετε δυνατότητα ασύρματου ιντερνετ;

Έχουμε δορυφορικό internet αλλά με εταιρικό φίλτρο (δηλαδή δεν μπορούμε να δούμε share media όπως imageshack - you tube κτλπ.). Όταν είμαι σε λιμάνι χρησιμοποιώ usb modem με provider εταιρία κινητής της Βραζιλίας!
 :(

ΕΝΑ έχω να πω: Το internet through mobile network εδώ στην Βραζιλία είναι επιεικώς για τα μπάζα! Με 1$ / ημέρα σου δίνουν 80MB αλλά οι ταχύτητες είναι .....βραδύτητες!!!!!!!!! Όπου έχει κάλυψη 3G (πολύ σπάνια, ούτε 30% των περιοχών που επισκέπτομαι) η ταχύτητα δεν ξεπερνά το 1MB/sec σε ιδανικές συνθήκες!!!! Το δε 2G δίκτυο............... θυμάστε παλιά που μπαίναμε στο internet με κλήση αριθμού τηλεφώνου??? Ε, λοιπόν εδώ είναι πιο αργό και από αυτό που σας περιέγραψα!!!!
 :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse: :curse:
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Γλάροι με βροχή στον Νότιο Ατλαντικό
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 07:01:25 μμ »
Χάρις στις 2 φωτο, που είχες την έμπνευση να ποστάρεις, μάθαμε ένω σωρό νέα που πιστεύω ότι, όλοι όσοι διαβάζουν αυτό το θέμα, δεν γνώριζαν.

Να είσαι καλά, και πάλι Καλή Χρονιά με Καλές Θάλασσες ...
Sub 16613 LN