Αποστολέας Θέμα: STOWA  (Αναγνώστηκε 46264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 01:25:39 μμ »
δεν το ήξερα ... βγάζει η Stowa ρολόι με κουρδιστή sellita ...;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 01:26:38 μμ »
Το πιο όμορφο Marine.



Λες; Με roman και χωρίς ημερομηνία;
Προσωπικά και εγώ αυτό θα διάλεγα, αλλά δεν ξέρω αν είναι το πιο αντιπροσωπευτικό marine.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 02:53:10 μμ »
Ούτε εγώ είμαι σίγουρος αν είναι το πιό αντιπροσωπευτικό Marine.

Είναι όμως από τα πιό ισορροπημένα σχεδιαστικά. Κάσα, dial, κορώνα, μηχανή.

Απλά θα ήταν καλό να το έβγαζαν και χωρίς το "Stowa" στο dial...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 03:43:42 μμ »
παιδιά ένα είναι το Deck watch της stowa του 1940 .... το πιο κοντινό στο πρωτότυπο είναι το κουρδιστό λευκό Marine Original όλα τα υπόλοιπα είναι μοντέρνες επανεκδόσεις ... !!!













Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 29, 2015, 11:56:59 μμ »
Για όσους σκέπτονται να πάρουν κάποια στιγμή Stowa, ή έστω να το δοκιμάσουν, ας διαβάσουν το παρακάτω - μιας και η δική μου εμπειρία συνεχίζεται.

Το Stowa Ikarus που αγόρασα πολύ πρόσφατα καινούργιο απ'ευθείας από την εταιρία, φέρει την ΕΤΑ 2824-2.



Το -ολοκαίνουργιο- ρολόι χάλασε τη νύχτα 24ης προς 25ης Νοεμβρίου. Κόλλησε η αλλαγή ημερομηνίας.

Εκτός αυτού, το ρολόι καθημερινά επεδίκνυε ιδιαίτερα χαμηλό power reserve. Όποτε τόλμησα να το αφήσω στο τραπέζι για πάνω από 12 έως 16 ώρες, το ρολόι σταμάτησε.

Αναγνωρίζω ότι χρειάζεται ένας μήνας ή κάπου εκεί για να 'σταθεροποιηθεί' η λειτουργία του μηχανισμού, αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως 24 περίπου ώρες power reserve θα περίμενα να είναι το ελάχιστο που θα μου έδινε ένα τέτοιο -ολοκαίνουργιο- ρολόι.

Είχα διαβάσει πως υπάρχουν θέματα με την εν λόγω μηχανή πάνω σε ρολόγια Stowa (ΕΤΑ 2824-2). Γι'αυτό και το επόμενο Stowa που παρήγγειλα ήταν με κουρδιστή μηχανή. Ήταν και πιό κοντά σε τύπου μικρό 'Marine' που ήθελα να έχω. Σκέφτηκα επίσης να 'στείλω' το πρώτο μόλις πάρω το δεύτερο (που θα ήταν και custom). Το Ikarus είναι ήδη στη Stowa για επισκευή, κι όταν επιστρέψει πιθανόν να πουληθεί.

Έχω επίσης ήδη βάλει μία άλλη παραγγελία με την εταιρία, custom παραγγελία: ένα Marine Klassik (ίδια κάσα, 40-άρα, με κουρδιστό μηχανισμό SW215-1 και ασημένιο dial.) Λόγω του έχω απογοητευθεί, αυτήν την δεύτερη παραγγελία πιθανόν να την ακυρώσω. Κατόπιν ίσως κάνω πάσα τη (μικρή) προκαταβολή [που έχω ήδη δώσει στη Stowa για τη δεύτερη παραγγελία] σε ένα μέλος από το φόρουμ μας, αν θέλει να παραγγείλει Stowa κάποια στιγμή στο μέλλον (Σπύρο καλή ιδέα για τη λαχειοφόρο του νέου έτους!!!).

Ευχαριστώ και προσοχή με Stowa & ΕΤΑ 2824-2...


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 12:09:01 πμ »
Αυτό με την αλλαγή της ημερομηνίας, όσο εύκολα προκαλείται τόσο εύκολα φτιάχνεται.

Η αυτονομία όμως είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, μπορεί να φταίει ο μηχανισμός του αυτομάτου μπορεί το ίδιο το ελατήριο. Αν όντως δεν κρατάει αυτονομία, θα πρέπει να το δεις.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 12:23:13 πμ »
Για όσους σκέπτονται να πάρουν κάποια στιγμή Stowa, ή έστω να το δοκιμάσουν, ας διαβάσουν το παρακάτω - μιας και η δική μου εμπειρία συνεχίζεται.

Το Stowa Ikarus που αγόρασα πολύ πρόσφατα καινούργιο απ'ευθείας από την εταιρία, φέρει την ΕΤΑ 2824-2.



Το -ολοκαίνουργιο- ρολόι χάλασε τη νύχτα 24ης προς 25ης Νοεμβρίου. Κόλλησε η αλλαγή ημερομηνίας.

Εκτός αυτού, το ρολόι καθημερινά επεδίκνυε ιδιαίτερα χαμηλό power reserve. Όποτε τόλμησα να το αφήσω στο τραπέζι για πάνω από 12 έως 16 ώρες, το ρολόι σταμάτησε.

Αναγνωρίζω ότι χρειάζεται ένας μήνας ή κάπου εκεί για να 'σταθεροποιηθεί' η λειτουργία του μηχανισμού, αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως 24 περίπου ώρες power reserve θα περίμενα να είναι το ελάχιστο που θα μου έδινε ένα τέτοιο -ολοκαίνουργιο- ρολόι.

Είχα διαβάσει πως υπάρχουν θέματα με την εν λόγω μηχανή πάνω σε ρολόγια Stowa (ΕΤΑ 2824-2). Γι'αυτό και το επόμενο Stowa που παρήγγειλα ήταν με κουρδιστή μηχανή. Ήταν και πιό κοντά σε τύπου μικρό 'Marine' που ήθελα να έχω. Σκέφτηκα επίσης να 'στείλω' το πρώτο μόλις πάρω το δεύτερο (που θα ήταν και custom). Το Ikarus είναι ήδη στη Stowa για επισκευή, κι όταν επιστρέψει πιθανόν να πουληθεί.

Έχω επίσης ήδη βάλει μία άλλη παραγγελία με την εταιρία, custom παραγγελία: ένα Marine Klassik (ίδια κάσα, 40-άρα, με κουρδιστό μηχανισμό SW215-1 και ασημένιο dial.) Λόγω του έχω απογοητευθεί, αυτήν την δεύτερη παραγγελία πιθανόν να την ακυρώσω. Κατόπιν ίσως κάνω πάσα τη (μικρή) προκαταβολή [που έχω ήδη δώσει στη Stowa για τη δεύτερη παραγγελία] σε ένα μέλος από το φόρουμ μας, αν θέλει να παραγγείλει Stowa κάποια στιγμή στο μέλλον (Σπύρο καλή ιδέα για τη λαχειοφόρο του νέου έτους!!!).

Ευχαριστώ και προσοχή με Stowa & ΕΤΑ 2824-2...


Καλα ξεμπερδέματα Κωνσταντίνε,ελπιζω ολα να τακτοποιηθούν σύντομα.

Καλη η ιδέα σου,θα τα πουμε ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 01:21:22 πμ »
Δυό φορές το άφησα στο τραπέζι δίπλα στην κυρίως είσοδο του σπιτιού, για περίπου 18 ώρες αν θυμάμαι καλά κάθε φορά, και το ρολόι σταμάτησε.

Πρωτάρης δεν είμαι, δύο φορές να σταματήσει το ρολόι τόσο σύντομα, μου χτύπησε καμπανάκι. Αυτό πρέπει να έχει 40-45 ώρες PR.
Αν τ'αφήνεις νωρίς το βράδυ και την άλλη μέρα τ'απόγευμα έχει σταματήσει, κάτι δεν πάει καλά.
Να προσθέσω ότι το κούρδιζα κι όλας που και που, όπως γράφουν στο manual.

Όπως όμως λέει κι ο Χάρης, το βασικό είναι όντως να δούμε ότι δεν κρατά αυτονομία ή όχι.

Ναι Σπύρο να τα πούμε για τα διάφορα όποτε μπορέσουμε. Ευχαριστώ και τους δυό σας πάντως.

Επίσης τά'χω πάρει με τη μάρκα άσχημα γιατί προσπαθούσα να 'βάλω posts' στο WUS, ώστε να πιάσω τα 100 και να βάλω τις αγγελίες για το G-Shock GPS και τα άλλα δύο Casio που έχω.
Βγαίνει λοιπόν ο μοδεράτορας στο sub-forum για τα ρολόγια του Schauer και μου τη λέει, τη στιγμή που στο συγκεκριμένο sub-forum της μάρκας τους δεν έγραφα αερολογίες, ίσα-ίσα μοιραζόμουν τη χαρά για τον Ίκαρο που μόλις είχα αγοράσει.

Κοπανάω στο καπάκι απάντηση "...ναι, θέλω να πιάσω τα 100 για να πουλήσω ένα ρολόι, αν έχεις θέμα πες το μου..."
Η πώληση του G-Shock MR-G GPS θα με βοηθήσει αρκετά, γιατί όχι, για να πληρώσω και το δεύτερο Stowa που ήδη έχω παραγγείλει. Δεν είναι ντροπή. Αυτό, όντας διακριτικός, δεν του το ανέφερα.

Μπαίνει μετά λοιπόν ο τύπος και μου αφαιρεί 40 posts, για τιμωρία, χωρίς δεύτερη κουβέντα. Να ξαναδιαβάσεις τους κανόνες του φόρουμ, μου λέει, και τα λοιπά.

Εντάξει, αφού το θες έτσι - πρώτα σε βγάζω (στο WUS, στο MyWatch, κλπ.) ότι το καινούργιο μου Stowa έχει θέμ.
Κι άμα λάχει (επειδή εγώ δεν κολάω σε 50 ή 100 Ευρώ προκαταβολή) την χαρίζω στο Ελληνικό φόρουμ για την κοπή της πίτας, πουλάω τον Ίκαρο, κι άμα με ξαναδείτε ως εταιρία (Stowa) ή ως φόρουμ (WUS) να μου γράψετε. Κι επειδή όταν πάρω φόρα δε σταματάω, ας μάθουν έχω ήδη ένα ολοκαίνουργιο Laco Dortmund καθ'οδόν (παραγγέλθηκε την περασμένη Παρασκευή απόγευμα στο Laco.de), θά'ρθει ως γνωστόν έστω και καθυστερημένα το Marine 44mm της Steinhart, κι έκλεισα προχθές και το Pilot 47mm του Γιάννη TAMtime από τις αγγελίες εδώ του φόρουμ - θα τους περάσω 5 λουριά που φρεσκοπήρα από τη Σιμόνα, κι άντε γειά.

Ήρθε ο βλαχο-μοδεράτορας με τα 20k posts από το WUS να μου πουλήσει νταβατζιλίκι και 'τιμωρία'. Άσε ρε.
Απόλυτο δίκιο του Πάνου που είπε τις προάλλες "αφού έχεις το ALS τί κάθεσαι κι ασχολείσαι με άλλα ρολόγια."



Αποσυνδεδεμένος TAMtime

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 10:43:22 πμ »
Ετσι!!!!!!
Να βλεπουν πως δεν μασας!
IWC               Rolex               Omega

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 12:19:40 μμ »
Κρίμα για την εξέλιξη Κωνσταντίνε!

Το ρολόι δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου, μέχρι να το ποστάρεις και ομολογώ ότι μου άρεσε πάρα πολύ.





Καλό θα ήταν να μας πεις δυο λόγια και για το aftersales της εταιρίας, όταν με το καλό ξεμπερδέψεις.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 12:41:57 μμ »
Κωνσταντίνε, στα φόρα υπάρχουν βλαχοκαμπόιδες, δύσμοιροι μονομανείς που ζουν τη ζωή μέσω ενός φόρουμ, σαν κάτι τύπισσες που είναι ερωτευμένες αποκλειστικά με την ιδέα του έρωτα, “όργανα της τάξης” με παραισθήσεις μεγαλείου, αλλά και εντάξει τύποι που αξίζει να πίνεις ένα κρασί μια στο τόσο και να ανταλλάσσεις δυο σοβαρές κουβέντες, όπως εγώ για παράδειγμα.
Πέρα από αυτά, δεν νομίζω ότι η αντιμετώπιση βελτιώνεται ή ότι η εξυπηρέτηση είναι πιο αποτελεσματική όσο ανεβαίνει κανείς τα σκαλιά της υψηλής ωρολογοποιίας. Για ρώτα τον Docortho τι τράβηξε μέχρι να του στείλουν ένα (!) σωστό λινκ για τον μπρασελέ του πατέκ του.
Μη χαλιέσαι. Κάθε ρολόι, είτε φθηνό είτε ακριβό, έχει τη δική του χάρη.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 12:47:30 μμ »






Καλό θα ήταν να μας πεις δυο λόγια και για το aftersales της εταιρίας, όταν με το καλό ξεμπερδέψεις.

Ναι θα ηταν καλο να μας πεις,για να εχουμε μια επιπλεον εικονα.
Δεν ειναι καλο παντως να ακους τετοια απο ακριβα ρολογια.Οταν πληρωνεις κατι,αναμενεις πολη καλη ποιοτητα κατασκευης και λειτουργια.Το οτι τα μηχανικα ρολογια εχουν αποκλεισεις και μειωμενη ακριβεια ειναι κατι που το παραβλεπουμε λιγο λογω της αγαπης προς την παραδοσιακη ορολογοποιια,αλλα τουλαχιστον να δουλευουν καλα.

Ισως ατυχησες με το συγκεκριμενο.Επειδη μ'αρεσουν λιγο το stowa,εχω διαβασει ανα καιρους διαφορα σε forums και γενικα μου εχει δημιουργηθει καλη εντυπωση.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 01:00:11 μμ »
Η στόβα είναι σπόνσορας του wus και μάλιστα το σχετικό υποφόρουμ έχει αρχιμοδεράτορα τον ίδιο τον Σάουερ.
Κατά συνέπεια τα περί "βλαχοκαμπόηδων" δεν ισχύουν.
Μπίζνες κάνουν και δεν το κρύβουν!

Στο βαθμό που δεν επικρατούν προσωπικές εμπάθειες, χίλιες φορές καλύτερο είναι ένα φόρουμ ανεξάρτητο από σπόνσορες, όπως το mywatch!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 01:30:29 μμ »
Σπύρο στα όποια χρόνια ασχολούμαι, στα φόρα οι βλαχοκαμπόηδες ενδημούν. Αν αυτό δεν ισχύει για το υποφόρουμ της stowa, πολύ καλά.
Σε άλλο φόρουμ, μοντεράτορας με κάτι εκατομμύρια ποστ πήγε να εξηγήσει σε ένα νέο μέλος ένα τεχνικό θέμα χωρίς σχεδόν καθόλου σημεία στίξης. Όταν η απάντησή του σχολιάστηκε από ένα άλλο μέλος, λέγοντας "με πόνεσαν τα μάτια μου να καταλάβω τι θέλεις να πεις" (what an eyesore to read), ο λογαριασμός του μέλους που σχολίασε ανεστάλη προσωρινά επί 2 εβδομάδες, έτσι, "για να μάθει".  :lol:

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 02:01:44 μμ »
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό, Χάρη.
Όπου ασκείται το κυριαρχικό δικαίωμα διαγραφής ποστ, είναι επόμενο ότι κάποιοι θα το χρησιμοποιήσουν και καταχρηστικά.

Τέτοιες συμπεριφορές παρατηρούνται κυρίως στα φόρα που λειτουργούν με οικονομικά κριτήρια, σπόνσορες, επαγγελματική διαχείριση κλπ.

Προσωπικά, δεν τα χωνεύω καθόλου όλα αυτά, γιαυτό εγγραφή έχω κάνει αποκλειστικά εδώ. 
(άσε που δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο χρειάζεται να είναι κανείς μέλος και αλλού... :smt102).

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 07:24:45 μμ »
Συμφωνώ κι ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Θα ποστάρω φυσικά τα όποια σχόλια από την εξέλιξη της υπόθεσης (του σέρβις, κυρίως, γιατί τα άλλα εμείς εδώ στο φόρουμ τα ξεπερνάμε για πλάκα...)

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 09:08:51 μμ »
Γι'αυτό τα τρελοκομεία στο DWC το έχουν χεσμένο το wus!

δεν ξέρω βέβαια πόσο παναγίτσες είναι και αυτοί, αλλά το wus δεν παίζεται...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος agelosSoul

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 424
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 09:21:27 μμ »
Δυό φορές το άφησα στο τραπέζι δίπλα στην κυρίως είσοδο του σπιτιού, για περίπου 18 ώρες αν θυμάμαι καλά κάθε φορά, και το ρολόι σταμάτησε.

Πρωτάρης δεν είμαι, δύο φορές να σταματήσει το ρολόι τόσο σύντομα, μου χτύπησε καμπανάκι. Αυτό πρέπει να έχει 40-45 ώρες PR.
Αν τ'αφήνεις νωρίς το βράδυ και την άλλη μέρα τ'απόγευμα έχει σταματήσει, κάτι δεν πάει καλά.
Να προσθέσω ότι το κούρδιζα κι όλας που και που, όπως γράφουν στο manual.

Όπως όμως λέει κι ο Χάρης, το βασικό είναι όντως να δούμε ότι δεν κρατά αυτονομία ή όχι.

Ναι Σπύρο να τα πούμε για τα διάφορα όποτε μπορέσουμε. Ευχαριστώ και τους δυό σας πάντως.

Επίσης τά'χω πάρει με τη μάρκα άσχημα γιατί προσπαθούσα να 'βάλω posts' στο WUS, ώστε να πιάσω τα 100 και να βάλω τις αγγελίες για το G-Shock GPS και τα άλλα δύο Casio που έχω.
Βγαίνει λοιπόν ο μοδεράτορας στο sub-forum για τα ρολόγια του Schauer και μου τη λέει, τη στιγμή που στο συγκεκριμένο sub-forum της μάρκας τους δεν έγραφα αερολογίες, ίσα-ίσα μοιραζόμουν τη χαρά για τον Ίκαρο που μόλις είχα αγοράσει.

Κοπανάω στο καπάκι απάντηση "...ναι, θέλω να πιάσω τα 100 για να πουλήσω ένα ρολόι, αν έχεις θέμα πες το μου..."
Η πώληση του G-Shock MR-G GPS θα με βοηθήσει αρκετά, γιατί όχι, για να πληρώσω και το δεύτερο Stowa που ήδη έχω παραγγείλει. Δεν είναι ντροπή. Αυτό, όντας διακριτικός, δεν του το ανέφερα.

Μπαίνει μετά λοιπόν ο τύπος και μου αφαιρεί 40 posts, για τιμωρία, χωρίς δεύτερη κουβέντα. Να ξαναδιαβάσεις τους κανόνες του φόρουμ, μου λέει, και τα λοιπά.

Εντάξει, αφού το θες έτσι - πρώτα σε βγάζω (στο WUS, στο MyWatch, κλπ.) ότι το καινούργιο μου Stowa έχει θέμ.
Κι άμα λάχει (επειδή εγώ δεν κολάω σε 50 ή 100 Ευρώ προκαταβολή) την χαρίζω στο Ελληνικό φόρουμ για την κοπή της πίτας, πουλάω τον Ίκαρο, κι άμα με ξαναδείτε ως εταιρία (Stowa) ή ως φόρουμ (WUS) να μου γράψετε. Κι επειδή όταν πάρω φόρα δε σταματάω, ας μάθουν έχω ήδη ένα ολοκαίνουργιο Laco Dortmund καθ'οδόν (παραγγέλθηκε την περασμένη Παρασκευή απόγευμα στο Laco.de), θά'ρθει ως γνωστόν έστω και καθυστερημένα το Marine 44mm της Steinhart, κι έκλεισα προχθές και το Pilot 47mm του Γιάννη TAMtime από τις αγγελίες εδώ του φόρουμ - θα τους περάσω 5 λουριά που φρεσκοπήρα από τη Σιμόνα, κι άντε γειά.

Ήρθε ο βλαχο-μοδεράτορας με τα 20k posts από το WUS να μου πουλήσει νταβατζιλίκι και 'τιμωρία'. Άσε ρε.
Απόλυτο δίκιο του Πάνου που είπε τις προάλλες "αφού έχεις το ALS τί κάθεσαι κι ασχολείσαι με άλλα ρολόγια."
 
:respect:


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 09:35:42 μμ »









Αβλεπί nomos...

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 12:13:10 πμ »
Σαφέστατα...