Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1361036 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6580 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 07:07:52 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά, να δουμε και ο Αρης αν βγάλει ακρη και μετα σβαρνα τους ανεξαρτητους!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6581 στις: Σεπτέμβριος 12, 2019, 12:42:19 μμ »
Το νέο iphone ,Δώρο το τηγάνι  :p

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6582 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 09:48:29 πμ »
Έτσι, γαϊδούρια !



Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6583 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 01:48:00 μμ »
Λοιπόν τώρα με όλη τη φάση Rolex vs SEIKO και την ατάκα της Marga περί android και IOS, σκεφτόμουν πόσο ευτυχισμένος άνθρωπος είμαι, που δε φανατίζομαι εν γένει. Ούτε με ομάδες, ούτε με ρολόγια, ούτε με αυτοκίνητα, ούτε με τηλέφωνα. Και πόσο "τυφλό" σε κάνει ο ανούσιος φανατισμός.

Διότι ΕΑΝ δεν είσαι μεγαλομέτοχος εταιρίας, ή δεν έχεις άλλα άμεσα ή έμμεσα οφέλη για να υποστηρίζεις κάποια συγκεκριμένη εταιρία, δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός λόγος να φανατίζεσαι.
Το πιο πρόσφατο παράδειγμα μου, αφορά σε αυτό που ανέφερε η Marga. Το android vs IOS που έχει ταλανίσει επί τόσα χρόνια τόσο κόσμο. Χωρίς κανένα λόγο φυσικά, καθώς αμφότερα τα συστήματα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Ήμουν στις "πρώτες φουρνιές" ανθρώπων που είμασταν μέσα στην κινητή τηλεφωνία. Μιλάμε για το 1998-99, τότε που η ΝΟΚΙΑ, η ERICSSON, η MOTOROLA (αν υπάρχει κάποιο ορθογραφικό στα brands συγχωρείστε με...) ήταν οι κραταιές δυνάμεις στην κατασκευή κινητών τηλεφώνων.
Τότε που τα κινητά είχαν κουμπιά, μικρές οθόνες, αστεία γραφικά και αυτονομία μπαταρίας 4-5 ημέρες.
Τότε που οι Ασιατικές εταιρίες δεν είχαν μπει ακόμα δυναμικά στο παιχνίδι.
Τότε που οι προσπάθειες για "smart phones" ήταν κάτι ανεκδιήγητα κινητά με λειτουργικό Microsoft. Τα οποία είχαν όλα τα προβλήματ που είχαν και οι υπολογιστές με τα λειτουργικά της Microsoft. Το τι αποτυχημένοι συγχρονισμοί, reset, κλπ. μας είχαν ταλαιπωρήσει, ούτε που τα φαντάζεται κάποιος που έχει ξεκινήσει με smart phones.
Τότε λοιπόν, η Apple ήταν μία εταιρία με φανατικό αλλά μικρό κοινό, ειδικά στην Ελλάδα. Πανάκριβοι υολογιστές, "κλειστό" σύστημα, αν έπαιρνες υπολογιστή Apple ήσουν κάτι σαν ναυαγός μέσα σε ένα πέλαγος πληροφορικής.
Apple είχαν και χρησιμποιούσαν άνθρωποι που το επάγγελμα τους ήταν σχετικό με φωτογραφία, ή με επεξεγασία κειμένου. Ένα σχετικά μικρό και συγκεκριμένο κύκλωμα...

To 2007 αν θυμάμαι καλά, έσκασε μύτη και το πρώτο i-phone. Ή κάπου εκεί τέλος πάντων.
Ειχα αποχωρήσει από την εταιρία κινητής μεν, αλλά και πάλι η δουλειά μου ήταν σε αυτό το χώρο. Είχαμε λανσάρει κάτι μουσικές υπηρεσίες (portal) και φτύναμε αίμα για να κάνουμε σωστά το rendering σε όλες τις συσκευές. Πολύ κλάμα λέμε...
Ευτυχώς πάντα ήμουν κυρίως στο εμπορικό κομμάτι και όχι στο αμιγώς τεχνικό. Εικάζω ότι τα παιδιά που έκαναν την υλοποίηση, από τις κατάρες που έριχναν με αυτά τα θέματα, έχουν ήδη μία θέση στην...κόλαση :lol:

Όταν πιάσαμε τα πρώτα i-phone στα χέρια μας, οι άνθρωποι που είχαμε φτύσει αίμα με ένα σωρό κινητά, καταλάβαμε ότι αυτό το τηλέφωνο, από μία εταιρία με μηδενικό background στην κινητή, σηματοδοτούσε μία νέα εποχή. Όπως και έγινε τελικά.
Με βασικό "όχημα" το GUI που είχε. GUI = Graphic User Interface για όποιον δε γνωρίζει το αρκτικόλεξο.
Σε μία εποχή που κάθε εταιρία είχε το δικό της "menu" όπως λέγαμε τότε, βγήκε μία εταιρία με μεγάλο βάθος στο θέμα της "επικοινωνίας" του χρήστη με τον υπολογιστή (ήδη οι Mac είχα εκτοξευθεί σε επίπεδο δυνατοτήτων, interface και...τιμής) και έβγαλε ένα τηλέφωνο το οποίο μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάθε νοήμων άνθρωπος σχετικά γρήγορα. Δε χρειαζόταν να διαβάσεις οδηγίες. Είχε το απολύτως καλύτερο menu. Το χρησιμοποιούσες διαισθητικά. Υπενθυμίζω ότι τότε δεν υπήρχαν ακόμα όλες οι δυνατότηες που υπάρχουν σήμερα. Τα πράγματα ήταν ακόμα σχετικά απλά.

Τότε ξέσπασε και ο πρώτος "πόλεμος" μεταξύ των (επί χρόνια) καταπιεσμένων Apple-fans και των υπολοίπων. Οι μεν πανηγύριζαν, οι δε κατηγορούσαν το i-phone ως fashion item, ως "άσχετο" με τηλέφωνα κλπ.

Καλώς ή κακώς το i-phone εκτός των απίστευτων καινοτομιών που έφερε "έσερνε" και όλες τις παθογένειες της "μαμάς εταιρίας". Τουτέστιν τη λογική του "κλειστού συστήματος". Τη λογική του ότι ο κατασκευαστής ήθελε 100% έλεγχο και στο hardware και στο software. Μία λογική που ήταν το "ευαγγέλιο" τους Steve Jobs" και η οποία κάποιες φορές παραλίγο να φέρει την Apple στα "βράχια" της τεχνολογίας. Όμως τελικά αυτό είναι το trademark της Apple, είναι αυτό που τη χαρακτηρίζει ακόμα σα φιλοσοφία.

Το "δια ταύτα" ήταν ότι η Apple από το "πουθενά" όσον αφορά τα κινητά τηλέφωνα, πήρε και τα σώβρακα σε εταιρίες που είχαν μεν τεράστια ιστορία, αλλά άργησαν να αντιληφθούν ότι το παιχνίδι άλλαζε...

Ως κάτοχος και χρήστης i-phone πάνω από δεκαετία, πάντα τα αγαπούσα, πάντα τα θεωρούσα κορυφαία και μάλιστα έστησα και το δικό μου "οιοσύστημα" γύρω από αυτό, αγοράζοντας και έναν MacBookPro έπειτα από κάποια χρόνια. Πάντα απολάμβανα την ποιότητα κατασκευής και του τηλεφώνου και του laptop και κυρίως την άψογη "συνεργασία" μεταξύ τους.
Και φυσικά κάτι άλλο που με "κράτησε" στην Apple ήταν το απίστευτο i-tunes, το οποίο επίσης σηματοδότησε μία τεράστια αλλαγή σε όλη την μουσική βιομηχανία: το "πέρασμα" στην digital εποχή. Έργο και αυτό του ιδιοφυούς Steve Jobs και της επιμονής του...

Δεν είχα μπει όμως ΠΟΤΕ στο trip της σύγκρισης μεταξύ των δύο συστημάτων, ειδικά μετά την ραγδαία άνοδο του Android. Θυμάμαι μόνο που κάποτε (αρκετά χρονάκια πριν) είχα προσπαθήσει να συμβιώσω με ένα τηλέφωνο με Android και μου ήρθε να το πετάξω απ΄το μπαλκόνι, καθώς ακόμα και το να στείλω ένα απλό SMS μου φαινόταν τραγικά δύσκολο :lol:

Επίσης δεν μπήκα ποτέ στο trip της συνεχούς αναβάθμησης του i-phone μου, καθώς το 6s που έχω μέχρι σήμερα καλύπτει άνετα τις ανάγκες μου. Ήμουν στο χώρο και μπορώ να διακρίνω αρκετά καλά (πιστεύω) όλο το εμπορικό παιχνίδι που παίζεται. Μη υποκύπτοντας εύκολα στις σειρήνες των "νέων μοντέλων".

Πάμε τώρα 4-5 ημέρες πριν. Όπου θέλοντας να ενεργοποιήσω εκ νέου μία σύνδεση που είχα από παλιά, ήθελα μία οικονομική συσκευή. Πήρα ένα φτηνό (ή οικονομικό για όποιον το προτιμάει) HYAWEI. Αξίας 170Ε που με μία έκπτωση που "έτρεχε" το πήρα τελικά 100. Pas mal.
Από τις πρώτες ώρες της χρήσης του (το σετάρισμα κλπ.) επιβεβαίωσα αυτό που είχα δει πρόσφατα, το ότι δηλαδή το menu του έχει έθει απίστευτα κοντά σε αυτό των i-phones. Πράγμα απίστευτα καλό. Δεν είναι κακό να "αντιγράφεις" κάτι που είναι εξόφθαλμα καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις. Ακόμα καλύτερο είναι το να αντιγράφεις και να βελτιώνεις. Κάτι στο οποίο υπενθυμίζω ότι οι Ασιάτες είναι "μανούλες".

Ήταν εξαιρετικά ανακουφιστικό, το να αλλάζεις "οικοσύστημα" και να μπορείς να δουλέψεις. Να σου φαίνεται αρκετά εύκολο το πως θα κάνεις τι.

Ο επόμενος "εφιάλτης" μου ήταν το πως θα περνούσα ό,τι είχα στο i-phone, στο Huawei. Με λίγη προσπάθεια και τη βοηθεια της Google, το κατάφερα και αυτό. Μέσω Google e-mail, μέσω Google drive, κλπ. Όχι ότι πιο απλό (καθώς οι δυνατότητες είναι πραγματικά απεριόριστες) αλλά εφικτό.

Κατέληξα τελικά να κάνω ένα εύκολο "πέρασμα" από το ένα σύστημα στο άλλο. Κάτι που πριν λίγα χρόνια θα προκαλούσε νευρικό κλονισμό σε όποιον το προσπαθούσε και δεν ήταν mobile-phone-guru.

Άψογα.

Είδα δηλαδή ότι πλέον, τα δύο συστήματα έχουν έρθει πολύ κοντά σε επίπεδο εμπειρίας χρήστη. Και το καθένα φυσικά έχει τα θετικά του σημεία. Μένω σε αυτά, δεν με απασχολούν τα αρνητικά.
Από την μία συσκευές με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και εξαιρετική συνεργασία software-hardware. Από την άλλη ένα ολόκληρο πακέτο συσκευών, για να βρεις αυτή που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου σε τιμές πολύ πιο "προσγειωμένες". Ή πολύ πιο "value for money" αν προτιμάτε. Και με κάποιες δυνατότητες που αν και είναι trivial, ακόμα λείπουν από το i-phone (π.χ το γιατί ποτέ δεν είχαν δυνατότητα για δύο SIM, ποτέ δεν το κατάλαβα...).

Ποιό είναι το point; Αφενός το ότι ο φανατισμός δε χαρακτηρίζει κατ΄εμέ την ανωτερότητα των αντικειμένων, αλλά τα ψυχολογικά θέματα των ιδιοκτητών τους.
Αφετέρου το ότι επειδή σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει η "απόλυτη αλήθεια" είναι παντελώς άκυρο το να πέφτουν οι προσβολές σαν το χαλάζι ένθεν και ένθεν.
Τέλος το ότι όταν φανατίζεσαι με κάτι, χάνεις απείρως πολλές ευκαιρίες του να μάθεις πράγματα, του να αποδεχτείς καλύτερες εναλλακτικές, του να χαρείς ακόμα περισσότερο με τα όποια hobby σου.

Πηγαίνω να τηγανίσω κανένα αυγό τώρα, γιατί ο γιός μου θα μου φάει το πόδι. Είναι φανατισμένος με το μεσημεριανό φαγητό, όσον και εάν προσπαθώ να τον πείσω ότι η αποχή (με μέτρο) από το φαγητό μπορεί να έχει εξαιρετικά αποτελέσματα :lol:



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2019, 02:46:11 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6584 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 01:55:35 μμ »
Πιες και μια καλή ουισκάρα φίλε και δες το με άλλο μάτι.Είτε εχεις iphone, είτε Xiaomi & Hua, εσύ θα είσαι ικανός ως μπαλαδόρος να τα καταφέρεις με ότι κι αν πέσει στα χέρια σου.

Άστους να σφάζονται.

* Τελικά στο φαί και στο καλό ποτό τα οφείλουμε όλα.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6585 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 03:05:26 μμ »
Πιες και μια καλή ουισκάρα φίλε και δες το με άλλο μάτι.Είτε εχεις iphone, είτε Xiaomi & Hua, εσύ θα είσαι ικανός ως μπαλαδόρος να τα καταφέρεις με ότι κι αν πέσει στα χέρια σου.

Άστους να σφάζονται.

* Τελικά στο φαί και στο καλό ποτό τα οφείλουμε όλα.

Και σε ένα ωραίο roadster...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6586 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 04:20:12 μμ »
Ποιό είναι το point; Αφενός το ότι ο φανατισμός δε χαρακτηρίζει κατ΄εμέ την ανωτερότητα των αντικειμένων, αλλά τα ψυχολογικά θέματα των ιδιοκτητών τους.
Αφετέρου το ότι επειδή σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει η "απόλυτη αλήθεια" είναι παντελώς άκυρο το να πέφτουν οι προσβολές σαν το χαλάζι ένθεν και ένθεν.
Τέλος το ότι όταν φανατίζεσαι με κάτι, χάνεις απείρως πολλές ευκαιρίες του να μάθεις πράγματα, του να αποδεχτείς καλύτερες εναλλακτικές, του να χαρείς ακόμα περισσότερο με τα όποια hobby σου.

Ωραίο κείμενο Άγγελε, δεν ξέρω με τι κριτήρια το καταχώνιασες στο "περί ανέμων και υδάτων". 

Περί τεχνολογίας κινητών ομολογώ ότι είμαι άσχετος, το πρώτο μου smartphone το πήρα πριν τρεις μήνες και -παρά τις κάποιες ελάχιστες προσδοκίες- είμαι εντελώς απογοητευμένος από την ποιότητα των φωτογραφιών. Αλλά σαν τηλέφωνο και σαν ξυπνητήρι είναι σούπερ ! Επίσης, δεν είχα ιδέα ότι πλακώνεται κόσμος για τέτοιες τεχνολογίες, δεν μου κάνει πάντως εντύπωση.

Τώρα, οι διαπιστώσεις σωστές, την πρόταση όμως δεν την είδα πουθενά. Είναι σα να λέμε ότι καταδικάζουμε τον φασισμό, ωραία τον καταδικάζουμε όλοι (καλά, είναι και μερικοί που δεν τον καταδικάζουν και τόσο, αλλά ας το αφήσουμε εδώ), παρακάτω όμως δεν έχει  ;  "Καταδικάζω", δηλαδή, σημαίνει απλά προσπερνώ, παρατηρώ απαθής, δεν μου καίγεται καρφάκι, είμαι υπεράνω, σφυρίζω αδιάφορα, σόρρυ  μόλις θυμήθηκα ότι έχω ένα ραντεβού και πρέπει να την κάνω  ;  Ακτιβισμός δεν παίζει καθόλου, ως πρόταση ; Εναντίωση στην πράξη ; Αντίδραση ;

Και άντε, πες ότι είσαι γενικά πράος άνθρωπος, σ' αρέσουν οι χαμηλοί τόνοι, λατρεύεις τη budha attitude, βάζεις λουλούδια στις κάννες των όπλων και ψοφάς για Jefferson Airplane. Άμα ο φανατικός σου αμολήσει καμιά πέτρα και τη φας κατακούτελα, σαν τον Σαμψών, τότε τi κάνεις, brotha ? Mη μου πεις τώρα ότι συνεχίζεις να καταδικάζεις λεκτικά τον φανατισμό, διότι δεν παίζει, εκτός κι αν είσαι ο Ναζωραίος.

ps : Συμπτωματικά, διαβάζω αυτές τις μέρες το έργο του Ε. Φλάννερυ "Η Αγωνία των Εβραίων-2.300 Χρόνια Αντισημιτισμού" (εκδ. "Νησίδες"). Σπουδαίο σύγγραμμα, διείσδυση στο φαινόμενο του φανατισμού, διαχρονικά, στην κατανόηση των αιτιών και των συνεπειών του.   

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2019, 06:08:32 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6587 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 06:01:36 μμ »

Επιστροφή Ελλάδα επιτέλους!!!!!
@@@@@@@@ έχασα όλον τον φραμπαλά και την φάση στο mm vs sub κτλπ.......
Υποσχεθείτε μου πως θα το επαναλάβουμε (από Δευτέρα!!).



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6588 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 06:20:40 μμ »

Επιστροφή Ελλάδα επιτέλους!!!!!
@@@@@@@@ έχασα όλον τον φραμπαλά και την φάση στο mm vs sub κτλπ.......
Υποσχεθείτε μου πως θα το επαναλάβουμε (από Δευτέρα!!).



Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαρίλαε, πήρες διάκριση από καπετάνιος σε πιλότος?

 :D
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6589 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 06:25:34 μμ »
Ωραίο κείμενο Άγγελε, δεν ξέρω με τι κριτήρια το καταχώνιασες στο "περί ανέμων και υδάτων". 

Περί τεχνολογίας κινητών ομολογώ ότι είμαι άσχετος, το πρώτο μου smartphone το πήρα πριν τρεις μήνες και -παρά τις κάποιες ελάχιστες προσδοκίες- είμαι εντελώς απογοητευμένος από την ποιότητα των φωτογραφιών. Αλλά σαν τηλέφωνο και σαν ξυπνητήρι είναι σούπερ ! Επίσης, δεν είχα ιδέα ότι πλακώνεται κόσμος για τέτοιες τεχνολογίες, δεν μου κάνει πάντως εντύπωση.

Τώρα, οι διαπιστώσεις σωστές, την πρόταση όμως δεν την είδα πουθενά. Είναι σα να λέμε ότι καταδικάζουμε τον φασισμό, ωραία τον καταδικάζουμε όλοι (καλά, είναι και μερικοί που δεν τον καταδικάζουν και τόσο, αλλά ας το αφήσουμε εδώ), παρακάτω όμως δεν έχει  ;  "Καταδικάζω", δηλαδή, σημαίνει απλά προσπερνώ, παρατηρώ απαθής, δεν μου καίγεται καρφάκι, είμαι υπεράνω, σφυρίζω αδιάφορα, σόρρυ  μόλις θυμήθηκα ότι έχω ένα ραντεβού και πρέπει να την κάνω  ;  Ακτιβισμός δεν παίζει καθόλου, ως πρόταση ; Εναντίωση στην πράξη ; Αντίδραση ;

Και άντε, πες ότι είσαι γενικά πράος άνθρωπος, σ' αρέσουν οι χαμηλοί τόνοι, λατρεύεις τη budha attitude, βάζεις λουλούδια στις κάννες των όπλων και ψοφάς για Jefferson Airplane. Άμα ο φανατικός σου αμολήσει καμιά πέτρα και τη φας κατακούτελα, σαν τον Σαμψών, τότε τi κάνεις, brotha ? Mη μου πεις τώρα ότι συνεχίζεις να καταδικάζεις λεκτικά τον φανατισμό, διότι δεν παίζει, εκτός κι αν είσαι ο Ναζωραίος.

ps : Συμπτωματικά, διαβάζω αυτές τις μέρες το έργο του Ε. Φλάννερυ "Η Αγωνία των Εβραίων-2.300 Χρόνια Αντισημιτισμού" (εκδ. "Νησίδες"). Σπουδαίο σύγγραμμα, διείσδυση στο φαινόμενο του φανατισμού, διαχρονικά, στην κατανόηση των αιτιών και των συνεπειών του.
Δεν έχει την έννοια του "καταδικάζω" το κείμενό μου φίλε Dennis...
Προτρεπτικό είναι περισσότερο, μήπως ξανασκεφτούμε την ματαιότητα του φανατισμού με κάποια πράγματα.

Τι "δράσεις" σκέφτεσαι δλδ κατά του φανατισμού με τα ρολόγια, για παράδειγμα; Να πάρουμε κάποιον φανατικό με τα Ω και να τον κλείσουμε ένα τριήμερο στη Rolex στη Βουκουρεστίου ???

Τώρα για φανατισμό που άπτεται πιο σοβαρών θεμάτων (πολιτική, ρατσισμός, φυλετικές διακρίσεις κλπ.) και μπορεί να έχει και καταστροφικές συνέπειες για λαούς ολόκληρους, τι θέση να πάρω ??? Μιλάμε για θέμα που δεν εξαντλείται επί αιώνες...


Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6590 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 10:05:40 πμ »
Τότε που οι προσπάθειες για "smart phones" ήταν κάτι ανεκδιήγητα κινητά με λειτουργικό Microsoft. Τα οποία είχαν όλα τα προβλήματ που είχαν και οι υπολογιστές με τα λειτουργικά της Microsoft.

Διαφωνώ και εξανίσταμαι! Κανένα πρόβλημα δεν είχαν τα windows στα κινητά, εκτός του ότι δεν υπήρχε το πλήθος των εφαρμογών των android (δεν θα εξετάσω τον λόγο ούτε και τις ευθύνες της Microsoft γι αυτό). Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Lumia XL κάτι χρόνια και εκτός του λειτουργικού, η αξιοπιστία της συσκευής, η ταχύτητα, η οθόνη και η αυτονομία είναι πολύ καλύτερα από πολλές σύγχρονες συσκευές που χρησιμοποιώ παράλληλα. Φαντάσου ότι δεν έχει χρειαστεί να το κλείσω εδώ και κάτι μήνες!!!

Στο ζήτημα του φανατισμού πάντως συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6591 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:32:37 πμ »
Διαφωνώ και εξανίσταμαι! Κανένα πρόβλημα δεν είχαν τα windows στα κινητά, εκτός του ότι δεν υπήρχε το πλήθος των εφαρμογών των android (δεν θα εξετάσω τον λόγο ούτε και τις ευθύνες της Microsoft γι αυτό). Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Lumia XL κάτι χρόνια και εκτός του λειτουργικού, η αξιοπιστία της συσκευής, η ταχύτητα, η οθόνη και η αυτονομία είναι πολύ καλύτερα από πολλές σύγχρονες συσκευές που χρησιμοποιώ παράλληλα. Φαντάσου ότι δεν έχει χρειαστεί να το κλείσω εδώ και κάτι μήνες!!!

Στο ζήτημα του φανατισμού πάντως συμφωνώ απόλυτα.

Δεν επιμένω φίλε γιατί αναφέρομαι σε μία δεκαετία (τουλάχιστον) πίσω.... και λίγο λέω ;)
Υποθέτω ότι από τότε θα έχουν βελτιωθεί και τα Microsoft σημαντικά ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6592 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:39:32 πμ »
Δεν επιμένω φίλε γιατί αναφέρομαι σε μία δεκαετία (τουλάχιστον) πίσω.... και λίγο λέω ;)
Υποθέτω ότι από τότε θα έχουν βελτιωθεί και τα Microsoft σημαντικά ;)


Έτσι, φίλε. Γιατί όπως πολύ σωστά έθεσες προηγουμένως, εάν δεν είσαι μεγαλομέτοχος εταιρίας ή δεν έχεις άλλα άμεσα ή έμμεσα οφέλη για να υποστηρίζεις κάποια συγκεκριμένη εταιρία, δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός λόγος να φανατίζεσαι, αλλά... όταν μιλάμε για Windows να προσέχουμε λίγο τα λόγια μας! :P :p

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6593 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 01:26:35 μμ »
Έτσι, φίλε. Γιατί όπως πολύ σωστά έθεσες προηγουμένως, εάν δεν είσαι μεγαλομέτοχος εταιρίας ή δεν έχεις άλλα άμεσα ή έμμεσα οφέλη για να υποστηρίζεις κάποια συγκεκριμένη εταιρία, δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός λόγος να φανατίζεσαι, αλλά... όταν μιλάμε για Windows να προσέχουμε λίγο τα λόγια μας! :P :p

Ό,τι πεις...Bill :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6594 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:33:53 μμ »
Δεν επιμένω φίλε γιατί αναφέρομαι σε μία δεκαετία (τουλάχιστον) πίσω.... και λίγο λέω ;)
Υποθέτω ότι από τότε θα έχουν βελτιωθεί και τα Microsoft σημαντικά ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχει δίκιο ο Άγγελος οι πρώτες εμφανίσεις τότε των Windows 4.1 έως 6.κατι με τα ομνια της Samsung σε μορφή κινητών pda με gps κτλ ήταν τραγική! Βέβαια ήταν αρκετά πριν ξεκινήσει το ios και το Android

Το ios μόνο του έκανε επανάσταση ναι χωρίς το Android όμως δε θα είχαμε φτάσει εδώ που είμαστε!

Πάντα θέλει ανταγωνισμό και όχι φανατισμό!

Όπως πχ Windows vs Linux κτλ


Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6595 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 09:39:44 πμ »
Αυτή πραγματικά είναι η καλύτερη & εξυπνότερη πρόταση δίαιτας που έχω ακούσει:




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6596 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 01:31:56 μμ »

Ελα ρε Άγγελε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6597 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 09:24:27 πμ »
Πιθανόν τα έχετε ήδη δει αυτά, που ακολούθησαν της πρότασης για το διπλό ουρανοξύστη ξενοδοχείο/καζίνο στο Ελληνικό:



Αν μη τι αλλο, στο χαβαλέ είμαστε πρώτοι :D

:lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6598 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 09:32:45 πμ »
Πιθανόν τα έχετε ήδη δει αυτά, που ακολούθησαν της πρότασης για το διπλό ουρανοξύστη ξενοδοχείο/καζίνο στο Ελληνικό:



Αν μη τι αλλο, στο χαβαλέ είμαστε πρώτοι :D

:lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χαρμολύπη.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #6599 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 01:27:42 μμ »
https://esquire.com.gr/styl/roloi/7200/to-neo-roloi-tou-kimi-raikkonen-einai-gia-protathlites

ελα γιατρε η επομενη σου αγορα!! alfa romeo!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!