Αποστολέας Θέμα: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?  (Αναγνώστηκε 10310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:01:52 μμ »
Ρε πάρτε το χαμπάρι...ΔΕΝ μας αφήνουν να χρεωκοπήσουμε γιατί ΔΕΝ τους συμφέρει να χρεωκοπήσουμε επειδή θα χάσουν μεγάλο ποσοστό από τα δανεικά...

Έχουμε χρεοκοπήσει εδώ και 1,5 χρόνο επίσημα. Όταν δεν μπορείς να ανατροφοδοτείς το χρέος σου από τις αγορές έχεις χρεοκοπήσει τόσο απλό είναι. ΄

Αυτό που γίνεται τώρα είναι η προσπάθεια να μην χρεοκοπήσουν και αυτοί που μας δάνεισαν (τραπεζες του εξωτερικού) μέσω του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (η περίφημη συμφωνία της 21ης Ιουνίου) με την οποία προσπαθούν να μεταφέρουν το χρέος του κάθε κράτους από τις τράπεζες που το έχουν στο κράτος όπου ανήκει η κάθε τράπεζα.

πχ αν η Deutsche Bank έχει στην κατοχή της 20 δις ομόλογα του ελληνικού δημοσίου, τότε το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας θα μπορεί να χρηματοδοτεί απευθείας τις ανάγκες που τυχόν προκύψουν για την επανακεφαλαιοποίηση της τραπεζας, (σε περίπτωση χρεοκοπία κράτους δηλαδή) μέσω δανείων προς τις κυβερνήσεις. Σε απλή μετάφραση η καυτή πατάτα θα φύγει από την τράπεζα και θα πάει στο κράτος δηλαδή στο λαό (φόροι, περικοπές, κτλ). Τα κράτη με μικρά ανοίγματα σε ελληνικά ομόλογα δεν θέλουν να περάσει αυτό (Φιλανδία, Ολλανδία, Αυστρία, κ.α.) και ζητούν εγγυήσεις, η Μέρκελ όμως καίγεται γιατί η Deutshe Bank είναι ο μεγαλύτερος δανείστης της Ελλάδας και ως γνωστό κουμάντο στην Γερμανία κάνει η Deutshe Bank.

Επίσημη ανακοίνωση χρεοκοπίας πιθανότατα να μην υπάρξει ούτε σε 20 χρόνια για εμάς και έξοδο από το ευρώ την βλέπω λίγο δύσκολη, και αυτό γιατί για να δημιουργούνται τα εμπορικά πλεονάσματα της Γερμανίας, θα πρέπει να υπάρχουν λαοί με ματωμένους προυπολογισμούς (οπλικά συστήματα, siemens, κτλ) καθώς και πολίτες που πάιρνουν δάνεια για να πάρουν γερμανικό όχημα για να πάνε στα χωριά τους το καλοκαίρι ...

Edit: Από το συνολικό ευρωπαικό χρέος η Ελλάδα έχει το 4%, λέτε να φοβούνται τόσο μην χρεοκοπήσουμε ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:28:42 μμ από wolf »

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 04:13:51 μμ »
ελαβα και αυτο email :

Σας φτύνω στα μούτρα επειδή δεν θα ζω για να φτύσω τους τάφους σας
 
Είμαι κάτω από 55 ετών. Ανώτερος Αξιωματικός ε.α και φτύνω στα μούτρα σας. Αλήτες...

Εχω τιμηθεί με όλα τα μετάλια και τα παράσημα και με εύφημο μνεία για τις υπηρεσίες μου, δεν έχω τιμωρηθεί ποτέ μου και έχω υπηρετήσει σε όλο τον κόσμο.

Έχω υπηρετήσει 22 χρόνια στην ειδική μονάδα ΧΩΚ και ήμουνα παντού και πάντα... Και στην κρίση των Ιμίων ενεργοποίησα τους Πυραύλους ΧΩΚ.

Στα 39 μου έπαθα έμφραγμα και υπεβλήθηκα σε εγχείρηση ανοικτής καρδιάς.

Από τότε υπηρέτησα σε υπηρεσία γραφείου αποφάσισα να παραιτηθώ στα 50 μου με σκοπό να φροντίσω την υγεία μου...

Επειδή σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία τα μοσχεύματα έχουν ορισμένο χρόνο ζωής δεν πρόκειται να φτάσω στην ηλικία των 55 ετών, άρα φτύνω τώρα στα μούτρα σας γιατί δεν προλαβαίνω να φτύσω στους τάφους σας.

Λυπάμαι μόνο που από τους Αξιωματικούς του Κέντρου Επιχειρήσεων. Είμαι ο μόνος στην ζωή από τους( 3) τρεις συμμαθητές μου στην ίδια υπηρεσία έχουν πεθάνει οι δύο σε ηλικία 40 χρονών και φέτος πέθανε και ο αντικαταστάτης μου σε ηλικία 35 ετών όλοι από το έμφραγμα και όλοι από το υψηλό στρες.

Λυπάμαι μόνο που δημιούργησα οικογένεια με τρία παιδιά και τα τρία επιστήμονες και άνεργα!

Λυπάμαι που τόσα χρόνια ήμουν δίκαιος και τίμιος, λυπάμαι που για τα χάλια της Πατρίδος μου εσείς οι πολιτικοί είστε οι μοναδικοί υπεύθυνοι και την πληρώνουμε μόνο εμείς.

Λυπάμαι που με υποχρέωσαν να πληρώνω τα ταμεία σας και δεν μπορώ να εισπράξω τα χρήματα ούτε καν τις εισφορές μου (λόγω αδυναμίας πληρωμής ΜΤΣ ΒΕΑ) και δεν μπορώ να βοηθήσω τα παιδιά μου.

Επειδή αυτοί που διορίσατε τα φάγανε και δεν τιμωρήθηκαν ΠΟΤΕ!

Λυπάμαι που τόσα χρόνια δεν σας πήγα στα δικαστήρια γιατί επί 30 χρόνια με υπολογισμένα 10 χρόνια υπηρεσίες και πέραν του ωραρίου, νυχτερινά και αργίες δεν πήρα ούτε μια δραχμή... υπερωρία ενώ οι πλασματικές υπερωρίες πάνε σύννεφο παντού.

Υ.Γ: Επειδή δεν ήμουνα ποτέ ζήτουλας θα ψάξω για μαύρη εργασία να βοηθήσω την οικογένεια μου για να μην φτάσω στο σημείο να σκοτώσω κάποιον πολιτικό ανεύθυνο.

Παραθέτω τα προσόντα μου αν κάποιος, μπορεί να με χρειαστεί.

Γνωρίζω Αγγλικά, γνωρίζω υπολογιστές γνωρίζω από ασυρμάτους, γνωρίζω όλα των ειδών τα όπλα ατομικά και ομαδικά, μπορώ να σκοτώσω από 300 μ. απόσταση με μια σφαίρα, μπορώ να αναχαιτίσω ολόκληρο σμήνος αεροσκαφών και ελικοπτέρων, μπορώ να ανατινάξω οποιοδήποτε κτίριο, μπορώ να κάνω υποκλοπές τηλεπικοινωνιών, μπορώ να κάνω παρεμβολές, μπορώ να κάνω ότι δολιοφθορά μπορείτε να φανταστείτε.

Έχω ειδική εκπαίδευση στους υπολογιστές με ότι αυτό συνεπάγεται...

Το μόνο μειονέκτημα μου ειναι ότι αγαπώ την Πατρίδα μου

Μακρυγιάννης Χρήστος
Ανώτερος Αξιωματικός ε.α

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 04:32:33 μμ »
Νομίζω πλησιάζει η ώρα του κανιβαλισμού ...

Αυτή είναι η μισή αλήθεια γιατί υπάρχει και η άλλη μισή όπου όποιος έχει κάνει στρατιωτική θητεία την γνωρίζει. Τι να κάνουμε τώρα να νομοθετήσει το κράτος και να πεί μειώνω τη σύνταξη σε αυτόν που εξινε τα @ρχιδι@ του 30 χρόνια στο στρατό, και όχι σε αυτόν που δούλεψε σκληρά και κάτω από συνθήκες δύσκολες.

Μάλλον είναι λίγο δύσκολο ...

Είναι αυτό που λέμε μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά ...



Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 05:05:59 μμ »
Αν υπάρχει ένας κλάδος στη χώρα με λίγη παραπάνω αξιοπρέπεια και προσφορά είναι οι ένοπλες δυνάμεις...λίγο προσοχή παιδιά...μην παίξουμε το παιχνίδι τους


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 05:27:17 μμ »
Είμαι γιός πολυπαρασημοφορημένου πιλότου της Π.Α.. ο οποίος πέθανε το 1989. Ξέρω πολύ καλά την αξία των Ενόπλων Δυνάμεων της Ελλάδος και δεν την συζητώ ούτε και την διαπραγματεύομαι.
Με δυό απλές κουβέντες, τούτη την προδοσία και το ξεπούλημα δεν την αποδίδω πρωτίστως σ' αυτά τα καθήκια τους πολιτικάντηδες. Αυτοί δεν έχουν καμμιά σχέση με δημοκρατίες, ισότητες, δικαιοσύνες κλπ. Αλλά δεν έχουν και την κύρια ευθύνη.
Την κύρια ευθύνη την έχει το DNA του Νεοέλληνα, γκιαούρη, Ρωμηού, πέστε τον όπως θέλετε. Αυτός πίστεψε απατεώνες, τους ανέβασε, τους άφησε, τους ζητωκράγαυσε ηλιθιωδώς και παντελώς αφελώς, βολεύτηκε ατομικά ή σαν κλίκα, και αδιαφόρησε για τον συν-Έλληνα, το Έθνος, την Σημαία, την Αξιοπρέπεια, τα Εθνικά συμφέροντα και το πατριωτικό φιλότιμο. Δεν έδρασε ΠΟΤΕ σαν μιά γροθιά, και τώρα τρώει τα σκατά του και γογγύζει, και κάνει απεργίες...
Κι όταν το μαχαίρι φτάσει πραγματικά στο κόκκαλο, ο ναρκωμένος ασθενής δεν θα κλωτσήσει κύριοι. Κάποιοι ρομαντικοί ελπίζουν ακόμα στον από μηχανής Θεό, τον αστάθμητο παράγοντα. Οι Κύπριοι έπαιξαν το χαρτί της διπλωματίας και της επιβίωσης ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ! Μπράβο τους! Εμείς, όσοι ΕΜΕΙΣ ακόμα υπάρχουμε, καθόμαστε και περιμένουμε θαύματα. Και δεν ενωνόμαστε.
Ευχαριστώ τους προλαλήσαντες φίλους για την ευαισθησία τους και τα ίδια γαλανόλευκα χρώματα ψυχής που κουβαλάμε, αλλά κατηφής παραδέχομαι την αλάνθαστη διαπίστωση του wolf ότι μαζί με τα (πάμπολλα πλέον) ξερά αυτής της εγκαταλειφθείσης πλέον Πατρίδος, καίγονται και τα όποια χλωρά...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 05:33:50 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:46:11 μμ »
Αν υπάρχει ένας κλάδος στη χώρα με λίγη παραπάνω αξιοπρέπεια και προσφορά είναι οι ένοπλες δυνάμεις...λίγο προσοχή παιδιά...μην παίξουμε το παιχνίδι τους

Στα πολύ υψηλά κλιμάκια πάντως μιλάμε για διορισμένα κομματόσκυλα απλά.


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:58:21 μμ »
Στα πολύ υψηλά κλιμάκια πάντως μιλάμε για διορισμένα κομματόσκυλα απλά.

+1 σ'αυτό


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:33:54 μμ »
Την κύρια ευθύνη την έχει το DNA του Νεοέλληνα, γκιαούρη, Ρωμηού, πέστε τον όπως θέλετε. Αυτός πίστεψε απατεώνες, τους ανέβασε, τους άφησε, τους ζητωκράγαυσε ηλιθιωδώς και παντελώς αφελώς, βολεύτηκε ατομικά ή σαν κλίκα, και αδιαφόρησε για τον συν-Έλληνα, το Έθνος, την Σημαία, την Αξιοπρέπεια, τα Εθνικά συμφέροντα και το πατριωτικό φιλότιμο. Δεν έδρασε ΠΟΤΕ σαν μιά γροθιά, και τώρα τρώει τα σκατά του και γογγύζει, και κάνει απεργίες...
Κι όταν το μαχαίρι φτάσει πραγματικά στο κόκκαλο, ο ναρκωμένος ασθενής δεν θα κλωτσήσει κύριοι. Κάποιοι ρομαντικοί ελπίζουν ακόμα στον από μηχανής Θεό, τον αστάθμητο παράγοντα. Οι Κύπριοι έπαιξαν το χαρτί της διπλωματίας και της επιβίωσης ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ! Μπράβο τους! Εμείς, όσοι ΕΜΕΙΣ ακόμα υπάρχουμε, καθόμαστε και περιμένουμε θαύματα. Και δεν ενωνόμαστε.
+1.000

Περί των ευθυνών των πολιτικών τα ακούω βερεσέ....άλλη μια προσπάθεια να μεταθέσουμε τις ευθύνες αλλού.
Αλλά δυστυχώς, η καμπούρα όλων μας, είναι στην πλάτη....δεν τη βλέπουμε.

Εκεί που φτάσαμε,....περαστικά μας!
Κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει και καθημερινά αποδεικνύεται πως δε μας άξιζε τίποτα καλύτερο.
Καταντήσαμε η πιο φιλοτομαριστική φάρα με τα πιο ευτελή ιδανικά.
Μας έφαγε η αφισοκόλληση, η καλή ζωή, o συνδικαλισμός, ο δήθεν εξευρωπαϊσμός.


Από που κι' ως που, μια σάπια κοινωνία, απαιτεί τίμιους πολιτικούς?
Ένας απλός πραγματικά αγανακτισμένος με τους "αγανακτισμένους".
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:37:08 μμ »
Αυτή είναι η μισή αλήθεια γιατί υπάρχει και η άλλη μισή όπου όποιος έχει κάνει στρατιωτική θητεία την γνωρίζει. Τι να κάνουμε τώρα να νομοθετήσει το κράτος και να πεί μειώνω τη σύνταξη σε αυτόν που εξινε τα @ρχιδι@ του 30 χρόνια στο στρατό, και όχι σε αυτόν που δούλεψε σκληρά και κάτω από συνθήκες δύσκολες.
Μάλλον είναι λίγο δύσκολο
Μάλλον δεν έχεις ιδέα από στρατό και ένοπλες δυνάμεις γενικότερα...άμα η εντύπωσή σου είναι ότι οι απανταχού στρατιωτικοί ξύνουν τα @@ τους,τότε υπηρέτησες σε μονάδα που ξύνει τα @@ της,άρα ΕΒΑΛΕΣ ΒΥΣΜΑ εξυπνάκια...
Για όλα τα πράγματα υπάρχουν δύο τρόποι...ο αντρίκιος και ο πισωγλέντικος(να το πω έτσι)...έτσι γίνεται και στο στρατό,μπορείς να μπεις με το σπαθί σου,αλλά μπορείς να μπεις και με βουλευτή....μπορείς να δουλεύεις,αλλά μπορείς και να κάθεσαι άμα έχεις ''μπάρμπα'' που σε καλύπτει...
Εσύ που κατηγορείς σε ποιά κατηγορία είσαι??

Είσαι το λιγότερο τραγικός...ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ στο παρελθόν αλλά και ΚΑΜΠΟΣΟΙ σύγχρονοι ήρωες έχουν σκοτωθεί(μην αναφέρω Βλαχάκους,Γιαλωψούς κτλ,θα γίνω γραφικός) για να κάθεσαι εσύ και να λες τις ασυναρτησίες σου...κι αυτοί όμως τα έξυναν όλα τα χρόνια στο στρατό έτσι??

Ποτέ δεν έχω πει κάτι εναντίον κανενός εδώ μέσα,αν και κάποιες φορές θα ήθελα...αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ τέτοια χυδαία σχόλια...

Το μόνο σωστό που είπες ανάμεσα στις μπαρούφες σου,ήταν ότι οι πολύ υψηλόβαθμοι είναι πολιτικά προστατευόμενοι της εκάστοτε κυβέρνησης...

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:50:10 μμ »
Νομίζω αγαπητέ assasin88 έγινε παρεξήγηση σε αυτά που λέει ο wolf.
Νομίζω ότι θέλει να πει πως και στο στρατό υπάρχουν και πολλοί που έχουν τη νοοτροπία των πολλών στο δημόσιο. Δεν εννοούσε πως είναι όλοι ή οι περισσότεροι έτσι.
Αν το ερμήνευσα λάθος ας με διορθώσει ο wolf. Γενικά ότι έχει υποθεί από όλους είναι πολύ σωστό και δείχνει ότι υπάρχει συμφωνία. Ας μην το γυρίσουμε και αυτό το θέμα σε μεταξύ των μελών αντιπαραθέσεις με βαριές εκφράσεις.
Φιλικά
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:51:46 μμ »

Νομίζω αγαπητέ assasin88 έγινε παρεξήγηση σε αυτά που λέει ο wolf.
Νομίζω ότι θέλει να πει πως και στο στρατό υπάρχουν και πολλοί που έχουν τη νοοτροπία των πολλών στο δημόσιο. Δεν εννοούσε πως είναι όλοι ή οι περισσότεροι έτσι.
Αν το ερμήνευσα λάθος ας με διορθώσει ο wolf. Γενικά ότι έχει υποθεί από όλους είναι πολύ σωστό και δείχνει ότι υπάρχει συμφωνία. Ας μην το γυρίσουμε και αυτό το θέμα σε μεταξύ των μελών αντιπαραθέσεις με βαριές εκφράσεις.
Φιλικά
Και φυσικά συμφωνώ για όλα όσα λες περί σύγχρονων ηρώων και θυσίες και τους τρόπους που μπαίνουν κάποιοι σε διάφορες θέσεις.

Βαγγέλης

ps. sorry για το διπλό post, λάθος σύνδεσμο πάτησα.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:41:30 μμ »
Να ηρεμήσετε όλοι. Εδώ μέσα μας δένουν αγνά πραγματάκια, και ας σταθούν αυτά αφορμή να είμαστε μονιασμένοι και εποικοδομητικοί...
Σταύρο, ο Βάγκος έχει δίκιο. Μην εξάπτεσαι. Έχουν αντικαταστήσει στα κρίσιμα πόστα στρατιωτικούς καρριέρας με ψυχή και ήθος, κι έβαλαν ελεεινά κομματόσκυλα. Το έζησα όταν είδα μαθητή του πατέρα μου στο πιλοτήριο αλλά και στις πολεμικές επιχειρήσεις, να ξεχνάει την σημαία και να φτάνει μέχρι βουλευτής και υπουργός, τρανό κομματόσκυλο και προσωπολάτρης ενός λαοπλάνου πολιτικού σαλτιμπάγκου. Απαράδεκτο! Και μιλάμε για σχεδόν 30 χρόνια πριν... Σήμερα, ακόμα χειρότερα!
Εκείνο που πρέπει να πεις, πω, πούμε, είναι πως όσοι είναι ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΒΑΘΜΟΥ, είναι αυτοί που μεταφέρουν την Τιμή του Έθνους στις ράχες τους! Αυτούς, από το τελευταίο φανταράκι που βαράει Σ4 02.00-04.00 στο Σουφλί, έως και τον διοικητή σμήνους, αρμάτων ή φρεγατών που ξενυχτάνε σε readiness τούτη την ώρα, αυτούς κανείς να μην τους πιάνει στο στόμα!
Wolf, είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο, κι εσύ, κι εγώ κι ο Σταύρος. Ναι τα κόμματα φάγανε το Όμαιμον, το Ομόψυχον, το Ομόγλωσσον... Πάντα έτσι δεν ήταν; Έλληνες σφάζανε ή πούλαγαν Έλληνες. Μόνο όταν ήρθαν οι Μήδοι στην πόρτα μας και τους τσακίσαμε σώζοντας την Ευρώπη που θα γεννιόταν ύστερα, γράψαμε (φευ τόσο σπάνιο...) "... ΕΛΛΗΝΩΝ προμαχούντες Αθηναίοι Μαραθώνι χρυσοφόρων Μήδων εστόρεσαν δύναμιν...".
Θα φύγω από αυτήν την μικρή ζωή με το παράπονο ότι δεν πρόλαβα να δω τους Έλληνες μονιασμένους κάτω από εμπνευσμένους ηγέτες να ξαναπαίρνουν ηγετικό ρόλο στην ανθρωπότητα, αφού "φάγανε" τέτοια αλλοίωση και διαίρεση. Αυτό φοβάμαι, καθώς λατρεύω αθεράπευτα την καταγωγή μου και την Ιστορία του τόπου μου! Ή μήπως προλάβω;;;
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:10:31 πμ »
Μάλλον δεν έχεις ιδέα από στρατό και ένοπλες δυνάμεις γενικότερα...άμα η εντύπωσή σου είναι ότι οι απανταχού στρατιωτικοί ξύνουν τα @@ τους,τότε υπηρέτησες σε μονάδα που ξύνει τα @@ της,άρα ΕΒΑΛΕΣ ΒΥΣΜΑ εξυπνάκια...
Για όλα τα πράγματα υπάρχουν δύο τρόποι...ο αντρίκιος και ο πισωγλέντικος(να το πω έτσι)...έτσι γίνεται και στο στρατό,μπορείς να μπεις με το σπαθί σου,αλλά μπορείς να μπεις και με βουλευτή....μπορείς να δουλεύεις,αλλά μπορείς και να κάθεσαι άμα έχεις ''μπάρμπα'' που σε καλύπτει...
Εσύ που κατηγορείς σε ποιά κατηγορία είσαι??

Είσαι το λιγότερο τραγικός...ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ στο παρελθόν αλλά και ΚΑΜΠΟΣΟΙ σύγχρονοι ήρωες έχουν σκοτωθεί(μην αναφέρω Βλαχάκους,Γιαλωψούς κτλ,θα γίνω γραφικός) για να κάθεσαι εσύ και να λες τις ασυναρτησίες σου...κι αυτοί όμως τα έξυναν όλα τα χρόνια στο στρατό έτσι??

Ποτέ δεν έχω πει κάτι εναντίον κανενός εδώ μέσα,αν και κάποιες φορές θα ήθελα...αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ τέτοια χυδαία σχόλια...

Το μόνο σωστό που είπες ανάμεσα στις μπαρούφες σου,ήταν ότι οι πολύ υψηλόβαθμοι είναι πολιτικά προστατευόμενοι της εκάστοτε κυβέρνησης...

Αγαπητέ assassin88 μάλλον κατάλαβες λάθος ή εγώ δεν το διευκρίνησα σωστά. Δεν αναφέρω πουθενά οτι οι απανταχού στρατιωτικοί ξύνουν τα @@ τους, απλά λέω οτι στο στρατό υπάρχουν κάποιοι που τα ξύνουν και κάποιοι που δουλεύουν σκληρά. Το κράτος δεν μπορεί να πει μειώνω τη σύνταξη του στρατιωτικού που τα έξυνε και δεν μειώνω τη σύνταξη του στρατιωτικού που ήταν μάχιμος, εργατικός, φιλότιμος κτλ κτλ. Δυστηχώς τους παίρνει η μπάλα όλους.

Στους υπόλοιπους χαρακτηρισμούς σου δεν δίνω καμία σημασία, απλά γιατί κατάλαβες λάθος ή εγώ δεν το διευκρίνησα σωστά και σε έκανα να βγάλεις λάθος συμπέρασμα.

Μια διόρθωση μόνο δεν αναφέρω πουθενα <<ότι οι πολύ υψηλόβαθμοι είναι πολιτικά προστατευόμενοι της εκάστοτε κυβέρνησης>> λέω απλά ότι είναι διορισμένα κομματόσκυλα.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:24:47 μμ »
Τηλεφωνήματα στα Ελληνικά Ταχυδρομεία καταγγέλλουν ότι τα γραμματόσημα με το πρόσωπο του Γ.Παπανδρέου δεν κολλάνε στους φακέλους.
Κάποιοι μίλησαν για προβοκάτσια κατά του πρωθυπουργού και τα ΕΛΤΑ έκαναν άμεσα έρευνα.
Το πόρισμα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι τα γραμματόσημα δεν κολλάνε διότι οι πολίτες φτύνουν από την μπροστινή πλευρά κι όχι από πίσω...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 09:23:01 μμ »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 08:43:12 πμ »
ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΚΑΒΒΑΘΑ... ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ!


ΚΩΣΤΑΣ Δ. ΚΑΒΒΑΘΑΣ

Από την Ιδέα της Αυτοκίνησης μέχρι τις κοινωνίες του Μεγάλου Αδελφού και από τον Εξιπερί μέχρι τον Τζόνοθαν Λίβινγκστον Σίγκαλ. Iστoλόγιο για την εποχή του Τεχνολογικού Μεσαίωνα, του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, της Νέας και της Εταιρικής Διακυβέρνησης και ότι άλλο προκύψει στο μεταξύ. Ερώτηση κρίσεως: πότε έγραψα ότι, η ώρα του ΔΝΤ είναι κοντά;!





Το τέλος του Ρούλη Κουκλεντέ

26/09/2011 in Πρώτο ΘΕΜΑ



Πρώτο ΘΕΜΑ
 25.09.11
 


Ο Ρούλης στο δρόμο προς το Parasite Beach

 Με το τέλος της Ισχυρής Ελλάδας να πλησιάζει με τρία βήματα μπρός ένα πίσω και δύο στο πλάι, και την απειλή ενός selective default το οποίο μπορεί να αποφευχθεί αν έλθουν Ακόμα Καλύτερες Μέρες, Επανιδρυθεί ή, έστω, Εκσυγχρονιστεί το Κράτος, δράττομαι της ευκαιρίας να στείλω μήνυμα συμπαράστασης στον Ρούλη Κουκλεντέ που δοκιμάζεται σκληρά απ’ τη κρίση.
 Τρυφερό μου αγόρι. Τενίστα του Tsakali Club. Υπουργέ, εκδοταρά μου με λευκές καλτσούλες. Παιδαρά των βορείων προαστίων. Επιτυχημένο μηδενικό του τραχανοπλαγιάδικου life style, παιδί-ζαρκάδι της Ψαρούς, θαμώνα του Mabu και, τελευταία, του Κώστα Ναβαρίνου. Δημιούργημα της ανάπτυξης με δανεικά. Ντενεκέ από την Βλαχία που, λόγω κομματικών, σεξουαλικών και συγγενικών διασυνδέσεων, κατάφερες να γίνεις ακόμα και καθηγητής σε σχολές δημοσιογραφίας. Δεν καταλαβαίνεις ότι, το είδος σου επιμέτρησε τον χρόνο; Ότι τίποτα δεν πρόκειται να σε σώσει απ’ τον Καιάδα; Ότι έφαγες, έφαγες παιχταρά μου. Από τα δισεκατομμύρια που μάζεψες απ’ το Χρηματιστήριο μέχρι τοι «Καγιέ» και το Hummer III που αλλαξωκόλιασες με “ρεκλάμες” στο περιοδικά και στις κωλοφυλάδες σου. Ότι και να κάνεις, όσα δανεικά κι’ αν πήρες απ’ τις τράπεζες που σε στήριξαν και, ακόμα στηρίζουν για να μη δείξουν ζημιές εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, δεν πρόκειται να βαθμολογηθείς με ΑΑΑ από το κοινό. Για πάντα Ρούλη μου θα είσαι ο καρπός εξωμήτριας κύησης στην οποία, το ρόλο του κόλπου έπαιξε η “Transsexual Bank”, που ειδικεύεται στις τερατογεννήσεις και του δότη ο οικονομικός δολοφόνος που είχες προσλάβει για να καλύπτει τις ακαθαρσίες σου.
 Ρούλη μου! Για σένα, τα ξέκωλα και τις βίζιτες που σε συναναστρέφονταν και υπηρετούσαν έφτασε η ώρα της αποπληρωμής. “Pay back time” το αποκαλούν τα αμερικανά που τόσο θαυμάζεις. Όπως προφητικά έγραφα πριν 25 χρόνια, το είδος σου θα εξαφανιστεί και ποτέ στον μέλλον δεν θα σηκώσει το ξευτιλισμένο του κεφάλι. Το πρόβλημα Κουκλεντέ μου είναι τι θα απογίνουν οι φαραωνικές σου «βίλες» στο «νησί των ανέμων». Θα μπορέσεις να τις συντηρήσεις; Θα έχεις να πληρώσεις τις 5 Φιλιπινέζες και τους 2 οικονομικούς μετανάστες να σου μεγαλώσουν τους κλώνους και να τους πάνε σχολείο; Θα τις μετατρέψεις σε Exclusive Resort & Spa για να τις νοικιάζεις σε στρινγκάτους μαντράχαλους και under cover porno stars; Και την φούσκα των 250.000 ευρώ τι θα την κάνεις; Θα την «περάσεις» στον νταβατζή σου στην TransBank; Θα την φορέσεις καπέλο στον εισαγωγέα; Κρύος ιδρώτας με λούζει όταν σκέπτομαι τα προβλήματα σου αν και, για να πω την μαύρη αλήθεια, κάπου, στο πίσω μέρος του μυαλού μου λέω ότι έχεις κάνει τα «κουμάντα» σου και, τα λεφτά που πήρες απ’ τα κορόιδα της Ισχυρής Ελλάδας, τα επένδυσες σε καλή μεριά… Πάει καιρός που η περίπτωση σου (που δεν είναι μία αλλά μερικές δεκάδες), με κάνει να παίρνω χάπια για να μπορέσω ν’ αντιμετωπίσω τις δυσκολίες της ζωής. Πονάω Ρούλη. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να σταματήσεις να παίζεις ρακέτες με τον τσάρο της Οικονομίας Ελαφοσκούφη και τον beau Brummell της δημοσιογραφίας αλλά, ρε παιδί μου, στα ’λεγα και δεν έδινες σημασία. Ακόμα θυμάμαι πως, το 2006 σου έγραψα ότι έρχεται η μητέρα όλων των κρίσεων αλλά, και οι όμοιοί σου με αποκάλεσαν γκρινιάρη, απαισιόδοξο και καταστροφολόγο που δεν βλέπει το μεγαλείο της Ισχυρής Ελλάδας.
 Κλείνοντας Ρούλη θα σου πω ακόμα μία αλήθεια: όχι μόνο δεν με νοιάζει τι θ’ απογίνεις αλλά, από τα βάθη της ψυχής μου εύχομαι το είδος σου να εξαφανιστεί, ψοφήσει, σταματήσει να μολύνει ότι υγειές απόμεινε στην Ελλάδα. Για 45 (δημοσιογραφικά) χρόνια Κουκλεντέ μου πολεμάω την luben, δήθεν «κοσμική» σου τάξη. Κάθε βράδυ πριν κλείσω τα μάτια κάνω μία ευχή: να βρεθεί ένας νέος Μπολιβάρ ή Βελουχιώτης και να την βάλει σε γυάλινα δωμάτια στη Πλατεία Συντάγματος να περνάει ο κόσμος να της πετάει μπανάνες και φιστίκια και να βλέπει τα celebrities των φυλλάδων σας να ορμάνε να τ’ αρπάξουν._Κ.Κ.
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος CASTOR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:20:36 μμ »
Νομίζω πλησιάζει η ώρα του κανιβαλισμού ...

Αυτή είναι η μισή αλήθεια γιατί υπάρχει και η άλλη μισή όπου όποιος έχει κάνει στρατιωτική θητεία την γνωρίζει. Τι να κάνουμε τώρα να νομοθετήσει το κράτος και να πεί μειώνω τη σύνταξη σε αυτόν που εξινε τα @ρχιδι@ του 30 χρόνια στο στρατό, και όχι σε αυτόν που δούλεψε σκληρά και κάτω από συνθήκες δύσκολες.

Μάλλον είναι λίγο δύσκολο ...

Είναι αυτό που λέμε μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά ...



Πίσω κάπου στο 1982, φίλε wolf, πέταξα από Κυκλάδες προς Αθήνα-Ελληνικό τότε-με 9θέσιο αεροσκάφος islander
καθήμενος δίπλα στον κυβερνήτη (ο οποίος με παρακάλεσε μάλιστα να μην πατήσω τίποτα τόσο με χέρια όσο και με
τα πόδια) κάτι όχι σπάνιο για την εποχή εκείνη. Ωραία πράγματι,η εμπειρία ...όμως αυτό δεν σημαίνει πως έγινα πιλότος
και ούτε κατά διάνοια βέβαια, κατάλαβα τη "δουλειά" του......
Επέτρεψέ μου, τώρα, να σου πω  πως ακόμη και η δεύτερη - κατ΄εσένα- κατηγορία στρατιωτικών-αυτή των "βυσματιών"
(ναι,παραδέχομαι πως υπάρχει) δουλεύει κι εργάζεται πολύ περισσότερο του μέσου όρου των εκτός στρατού.Τόσο
χειρωνακτικά,όσο και σε συνθήκες αρκετού στρες τις πιο πολλές φορές..... Το ότι υπηρετούμε τη θητεία μας (κι εκεί έχει βύσμα)
δεν συνεπάγεται πως μπαίνουμε στη ψυχολογία ενός στρατιωτικού.
Και επειδή όντως -και κακώς- έρχεται η ώρα των "διαίρει και βασίλευε" κανιβαλιστών θα πρέπει να προσέχουμε.μήπως
άθελά μας γινόμαστε πιόνια σε παιχνίδια άλλων, φίλε λύκε....
Φιλικά πάντα,
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 07:51:15 πμ »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:19:39 μμ »
Βάζω στοίχημα ότι η καρκινιάρικη ελληνική τηλεόραση δεν θα ασχοληθεί με αυτό το θέμα,όπως έκανε και με την Ισλανδία που συνέβη κάτι παρόμοιο....

Δεν πειράζει όμως,ο καιρός γαρ εγγύς...

Πολύ ωραίο άρθρο Γιάννη...

Αποσυνδεδεμένος GregAM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: EKTAKTH EIΣΦΟΡΑ 2011 ?
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:59:02 μμ »
Είμαι γιός πολυπαρασημοφορημένου πιλότου της Π.Α.. ο οποίος πέθανε το 1989. Ξέρω πολύ καλά την αξία των Ενόπλων Δυνάμεων της Ελλάδος και δεν την συζητώ ούτε και την διαπραγματεύομαι.
Με δυό απλές κουβέντες, τούτη την προδοσία και το ξεπούλημα δεν την αποδίδω πρωτίστως σ' αυτά τα καθήκια τους πολιτικάντηδες (...) Την κύρια ευθύνη την έχει το DNA του Νεοέλληνα, γκιαούρη, Ρωμηού, πέστε τον όπως θέλετε. Αυτός πίστεψε απατεώνες, τους ανέβασε, τους άφησε, τους ζητωκράγαυσε...

(Για το πρώτο σκέλος ουκ έχω ειπειν, διότι ο δικός μου πατέρας πέρασε από τα γνωστά resorts πολλών αστέρων Dachau & Mettenheim, πολεμών δια την πατρίδαν... Όπερ και τον έχασα το καλοκαίρι κι'ετσι δεν βλέπει το απόλυτο ρεζιλίκι που βιώνει η εν λόγω πατρίδα στα χέρια υπερ-κρετίνων.)

Για το 2ον σκέλος, επιτρέψτε, αγαπητέ Θάνο, να διαφωνήσω μερικώς:
  • Αναμφίβολα στενόμυαλοι, προσωπικά αγράμματοι και κοινωνικά καθυστερημένοι οι πολλοί νεοέλληνες...
    * Ομως, από την άλλη, δεν έχουμε, εμείς οι "υπήκοοι", ξεκάθαρο στίγμα ή κατεύθυνση από τις Διοικητικές και Πολιτικές εξουσίες...
    * Στη χώρα μας επικρατεί είδος φεουδαρχείας ανατολικού τύπου -- όπου η κεντρική πολιτική εξουσία συγκεντρώνει τα πρόνόμια και τα μοιράζει κατά το κομματικό δοκούν. Π.χ. παραχωρεί την αποκλειστικότητα εισαγωγής μπακαλιάρου σε εμένα... ή όλων των μηχανικών ή και ηλεκτρονικών ρολογιών σε εσένα...
    * Οι κινήσεις, έργα, επενδύσεις... γίνονται με γνώμονα τη μίζα -- όπως μου είπε ένας αλλοδαπός τέως επενδυτής στην Ελλάδα: "all action in Greece seems to be μιζα-driven..."
    * Η μέχρι τούδε υπεύθυνη υπόθεση εργασίας είναι ότι με μισθό ΔΕΝ βγαίνει τίποτα, με την εργασία δεν βγαίνει τίποτα, αλλά μία καλή μπάζα τα διορθώνει όλα.

    Συνηγορώ ότι πολλοί νεοέλληνες λέγανε (ή λένε ακόμη) "άντε, θα έρθει και η σειρά μου": βλέπανε τον πολιτικό που πρόκοψε και σε μία θητεία έφυγε από την υποβαθμισμένη περιοχή, απόκτησε Βίλλα ΒΠ, Καγιέν για τη σύζηγό και λογαριασμούς στην Ελβετία. Αλλού θα είχαν λυντσάρει ή τουλάχιστο γιαουρτώσει και φυλακίσει τον εν λόγω πολιτικό.
    Υπ'όψη, στη Ρουμανία αντιστοίχως, κρεμάσαν τον αντίστοιχο πολιτικό

* Μη ξεχνάμε επίσης ότι η Ελλάδα είναι η μόνη δυτική χώρα του 1ου κόσμου όπου το επίσημο κράτος είναι ουραγός σε ο,τι ορίζεται σαν "εξέλιξη". Παράδειγμα, η χρήση υπολογιστών: το Ελληνικό κράτος μιλά για "μηχανογράφηση" η οποία, μάλιστα δεν έχει ολοκληρωθεί... ΔΕΝ έχουμε εξέλιξη σε υγεία, παιδεία κλπ ΟΧΙ διότι δεν είναι θέμα, αλλά διότι με λεφτά όλα μπορούν να γίνουν, ιδιωτικά βέβαια... Τα λεφτά μέχρι τώρα πήγαιναν είχαν συγκεκριμένη, ονομαστική κατεύθυνση. Δεν τα πετούσαμε στο δρόμο (της Δημόσιας υγείας, παιδίας, κλπ)

Δια ταύτα,
Σε αυτό τον ωραίο τόπο, είναι σαφές ότι ο πιλότος ΠΑ ή ο αστυνομικός, ή ο υποβρύχιος, τυχαίνουν ίδιας μεταχείρησης με τη κυρία υπάλληλο ΔΟΥ αμαρουσίου που ήταν απασχολημένη + έτρωγε σάντουιτς στις 11:00 την περασμένη εβδομάδα.
Εάν δε η εν λόγω κυρία ψηφίζει το εκάστοτε κυβερνόν κόμμα, η κυρία θα έχει ακόμη καλύτερη μεταχείρηση. Διότι η κάθε τέτοια κύρια που δεν κάνει πολλά ή τίποτα στο Δημόσιο έχει όλο τον χρόνο να κινητοποιηθεί για να στηρίξει το κυβ/νον κόμμα... Ενω ο πιλότος πως θα κινητοποιηθεί;
Στα 36000 πόδια;;;
Ας τον λοιπόν τον πιλότο να κουρεύεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:10:42 μμ από GregAM »